Malulen Emeklilik Hastalıkları 2020

35

Hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sorusu herhangi bir sebepten dolayı rahatsız olan ve işgücü kaybını belli oranda kaybedenler tarafından sorulmaktadır.  Hastalığınızdan ya da bir rahatsızlığınızdan dolayı çalışmakta güçlük çeyiyorsanız, sağlık probleminiz çalışmanıza engel teşkil  ediyorsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Malulen emekli olma hakkından yararlanabilmeniz için de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınlamış olduğu yönetmelikteki malulen emeklilik hastalıklarına sahip olmanız ve tabi ki bu hastalıklardan dolayı da toplam iş gücü kayıp oranınızın en az %60 üzerinde olması gerekiyor. Peki malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor, hangi hastaliklar malulen emekli olur ? Öncelikle kısaca malulen emeklilik için gerekli olan şartlardan kısaca bahsedelim.

Malulen emeklilik şartları nelerdir ?

Malulen emekli olabilmeniz için en az %60 ve üzeri rapor haricinde;

 • Hastalığınızın ilk defa sigortalı, bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekir. Eğer ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten önce bu hastalığınız mevcut ise ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa bu durumda malulen emekli olamazsınız.
 • En az 1800 gün sigorta ya da bağkur priminizin olması gerekir. Bağkur kapsamında başvuru yapacaksanız emekli olabilmeniz için prim borçlarınızın hepsini ödemeniz gerekir.
 • 10 yıllık sigortalık süresi şartını sağlamanız gerekir. Sigortalılık süresi işe girdiğiniz, bağkurlu olduğunuz tarihten sonra geçen süredir. Bu şart ağır derece malul sayılanlar yani kendine bakamayacak derecede rahatsız olanlar için uygulanmaz.

Malul emeklilik koşulları özetle böyledir. Bunların haricinde malulen emeklilik hastalıkları listesinde yer alan hastalıkların birisinin ya da birkaçının sizde mevcut olması gerekir.

Malulen emeklilik şartları hakkında daha fazla detay ve malulen emekli olmanız halinde alabileceğiniz güncel emekli maaşını öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yüzde kaçla malülen emekli olunur ?

Okurlarımız tarafından yüzde kaçla malülen emekli olunur sorusu da sıklıkla soruluyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi en az %60 ve ya üzeri rapor gerekiyor. Ancak %40 ile de emekli olabilmek mümkün tabi. Nasıl mı ?

Eğer ilk olarak SGK tescil tarihinden önce var olan bir rahatsızlık mevcutsa ve en az %40 üzerinde işgücü kaybı varsa emekli olunabilir. Tabi bunun için en az 18 yıldan beri sigortalı olmak ve 4860 prim günü olması gerekmektedir.

Hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek malulluk oranınıza göre emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusunda istenen evraklar

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsanız başvuru işlemi çok da kolay değil. Başvuruda istenen belgeleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Malulen emeklilik başvuru formu (indir) 
 • Daha önce almış olduğunuz Sağlık Kurulu raporu varsa bu raporun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Erkek sigortalılar için askerlikle ilişiği olmadığına dair belge.

Başvuru yapılacak yer tabi olunan son sigorta koluna göre değişmekte.Son çalışma bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, son çalışma ssk ise işyerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza başvuru yapmanız gerekir.

Genel olarak malulen emeklilik konusunda size verebileceğim bilgiler bu şekilde. Kafanıza takılan bir şey varsa ya da sormak istediğiniz bir soru varsa yazının altından sorabilir ya da konu hakkındaki görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Sorularınızı tek tek cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

Başvuruda izlenmesi gereken yol ve adım adım başvuru için hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik hastalık yüzdeleri 2020

Aşağıda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan listede malulen emeklilik için geçerli olan tüm hastalıklar mevcuttur. Burada oran yer almaz. Zaten hastalıkların yüzdeleri direkt olarak belirtilmez ve formül esas alınarak hesap edilir. Bu yüzden şu hastalık için şu kadar yüzde alırsınız demek biraz yanlış olacaktır.

Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor 2020

Malulen erken emeklilik hastalıkları Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Yönetmeliği göre hangi hastalıktan emekli olunur konusunda bilgi için hastalık tam listesini indirerek sorgulama yapabilirsiniz.

Malulen emeklilik güncel hastalık tam listesini buradan indirebilirsiniz: ⇒ malulen emeklilik hastalıkları listesi indir. Tüm hastalıkları ayrıca ayrı başlıklar ve alt başlıklar halinde kronik hastalıklar listesi SGK sayfamızda derledik. İlgili sayfamızdan hastalıklara ve alt hastalıklarına göz atabilirsiniz.

Bazı hastalıklarda teşhis konulma tarihinden itibaren gerekli şartlar sağlanıyorsa direk malul maaşı bağlanmakta. Bu hastalıklardan birisi de kanser hastalığıdır. Doktor tarafından kanser teşhisi konulduktan sonra kanser hastası malulen emekli olabilmektedir.

Psikiyatri malulen emeklilik şartları

Psikiyatri hastalarına genel olarak %40 oranında rapor verilmektedir. Tabi bu durum hastalığın derecesi ya da hastalığın türüne göre farklılık gösterebilmekte. Dolayısıyla 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süreniz varsa geri kalan kısım yani rapor oranına sağlık kurulu karar verecektir.

Kanser hastaları nasıl malulen emekli olabilir ?

Doktor tarafından kanser hastalığı teşhisi konulanlar Sağlık Kurulu raporu şartı aranmadan direk malulen emekli olabilmekte. Tabi tek başına teşhis yeterli değil. Yukarıda belirtmiş olduğumuz 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim gün şartının da arandığını belirtmek isterim. Eğer kanser hastası bakıma muhtaç derecede engelli ise 10 yıl şartı aranmadan da emekli olur.

Kanser hastasına tanı konulduktan sonra emekli maaşı 18 aylığına bağlanıyor. 18 ay sonra kontrole tabi tutulan hastanın rahatsızlığı devam ediyorsa aylığı da ödenmeye devam ediliyor. Ama hastalığında düzelme varsa tabi ki bu durumda aylık kesilebiliyor. Kan kanseri tanısı konulanlara 24 ay süre ile malul maaşı ödeniyor.

Daha fazla bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/kanser-hastasi-nasil-emekli-olur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Panik atak malülen emeklilik

En az 1800 prim gün sayısı ile 10 senelik sigorta zamanı şartını sağladıysanız başvuru hakkınız var. Olup olamayacağınıza SGK sağlık heyeti karar verir.

Bypass ameliyatı olanlar malulen emekli olabilir mi ?

Bypass sonra erken emeklilik için başvuru hakkınız var. SGK en azından kontrole tabi tutarak belli süre boyunca maaş bağlayabilir. Ama bu ömür boyu bağlanmaz. Eğer 1800 gün ve 10 yıl şartı sağlanıyorsa bypass olan kişilerin de başvuru hakları var. Ama tabi ki bypass ameliyatı malulen emeklilik hakkı için son karar SGK sağlık heyetinde.

Tek böbrek erken emeklilik

Tek böbrekli engelli raporunuz varsa ve  1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlıyorsanız SGK’ya başvuru hakkınız var. Emekli olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir. Tek böbrek yüzde kaç özürlü oluyor sorusunun cevabını bizim vermemiz yanlış olacaktır.

Hangi psikolojik hastalıklar malulen emekliliği kapsar ?

Yukarıda vermiş olduğumuz malulen emeklilik için hastalıklar listesindeki Psikolojik/Nörolojik hastalıklar kısmından kapsayan hastalıklara göz atabilirsiniz. Psikiyatri malulen emeklilik şartları da yukarıda belirtilen şartlar ile aynıdır.

Kalp hastaları malulen emekli olabilirmi ?

Sadece kalp hastalığınız varsa ve haricinde bir rahatsızlık yoksa genelde SGK uygun görmüyor. Ancak genel şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Genel olarak her bir hastalığın bir oranı bulunmaktadır. Verilecek engel raporunda her hastalığın derecesi göz önünde bulundurularak rapor düzenlenir.

Malulen emeklilik hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

35 Yorum
 1. ahmet

  ben bağkurluyum 23 sene günüm var. mesleğim metal den çatı oluğu ve kaplama işi. 2002 yılında gece büyük bir korku geçirdim. hastaheneye gittim panik atak .karışık aksiyete ve depresif bozukluk tanısı koydular.14 yıldır ilaç tedavisi görüyorum.tıpben tüm ilaçları kullandım. kullandığım tüm ilaçlar raporludur. şu an meslekimle ilgili iş kaybım yüzde doksan çalışamıyorum.son bir aydırda bende unutkanlık başladı doktoruma söyledim. hastalığından kaynaklanıyor dedi. malulen emekli olabilirimmi.

 2. ahmet

  kullandığım ilaçlar tedavime hiç bir cevap vermedi. ayrıca 2004 yılında bu rahatsızlığımdan dolayı elazığ ruh ve sinir hastalıkları hastahanesinde yatarak tedavi gördüm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet BEY,
   Şu anda mevcut bir raporunuz var mı? Varsa eğer oran yüzde kaç ?

 3. ahmet

  her hangi bir rapor almadım hastalığım için yüzde kaç rapor alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Bence size en az %40 üzeri verilir. Son bir soru bu hastalık bağkurdan önce de var mıydı yoksa sonradan mı oluştu?

 4. ahmet

  ben 1990 bağkur girişliyim hastalığım sonra oldu

  1. Ömer Meriç

   Hocam bence hiç vakit kaybetmeden 5510/28. maddeye istinaden emeklilik talebinde bulunun. Yapmanız gereken askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge ile bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya gitmek. Ben 5510/28. maddeye göre emeklilik başvurusu yapmak istiyorum deyin. Onlar size başvuru için gerekli formu ve belgeleri verir. Müraacat edersiniz sizi sağlık kuruluna sevk ederler. Eğer %40 üzeri gelirse ki dediğinize göre gelir emekli olursunuz. Sonucunu da bana bildirin lütfen tekrar. Kaybedecek bir şey yok. Başvurunuzu yapın.

 5. ahmet

  benim yüzde sekizde boyun fıtışı raporum var yüzde 40 da rapor alırsam malulen emekli olabilirimmi

  1. Ömer Meriç

   Tabi %40 üzeri çıkarsa olursunuz. Var olan tüm hastalıklarınızdan girin heyete.

 6. Lokman ak

  Ben 13.10.1979 doğumluyum sikorta giriş 01.07.1996 pirim günüm 5850 böbrek taşından dolayı sağ böbreğim çürümüş öbür böbreğime geçmesin diye sağ böbreğim alındı tek böbrekle yaşıyorum ve çabuk yoruluyorum yüzde kaç rapor alabilirim erken emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yüzde kaç rapor verileceği sağlık durumunuza ve işgücü kayıp oranınıza göre farklılık gösterir. Sağlık kurulu verir bunun kararını. Bizim tahmin etmemiz imkansız.

 7. Ferdi

  Merhaba hocam benim işkazasından dolayı /15 raporum var belfıtıfı mdan ameliyat oldum ve midemde ülser var malulen emeklilik için /40 rapor alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bunun kararını Sağlık Kurulu verir. Şu kadar rapor alırsınız deme şansım yok maalesef.

 8. Enver yetiş

  Ben akromali hastasıyım organlarım büyüme yapıyor beyinde tümör var böbreklerin 140 biri 145 biribüyümüş ciğerimde öyle malülen emekli olabilirmiyim yani kısacası devleşme hastalıgımvar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için genel şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Bu hastalıktan dolayı malulen emekli olup olamayacağınıza sağlık kurulu karar verir.

 9. Melihat

  Grnüze hücreli tümör metastazı tanısı kondu bir aydır da kemokerapi alıyorumve devam ediyor gücümün yüzde 60kaybettigimi raporu alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz şey kanser ise ve en az 10 yıldan beri sigortalı iseniz tabi bu 10 yıl içerisinde de en az 1800 gün sigorta priminiz varsa malulen emekli olabilirsiniz.

  2. Emin Ertuğrul Tepebaşılı

   ameliyatlı olduğunuz için %45 maluliyet raporu +%15 iş kazası raporu + mide ülserinden %20 toplam olarak % 80 üzerinde maluliyet raporu alabilirsiniz..

 10. Aydın

  merhaba çalıştığım işyerinde geçirdiğim kaza sonucu iki bacağımda ağır hasar 8 öperasyonla ayağa kalktım iki bacağımda pilatin var bir bacağımda 4cm kısalık ve sinir damarları eksik ayak parmakları kuş pençesi denilen bir sıkıntı yani tam düzelmiyor sinir damarları olmadığı için. diğer bacağımda da 100de 10 gibi bir yamukluk ve diz kapağında sıvı kaybı ve ondan kaynaklı bir aşınma bu koşullarda malul emekli olabilirmiyim 100de kaç gibi engelli raporu alabilirim … ama ben tedavim bittikten sonra iki sene aynı işyerimde şöför olarak yine çalışıyordum bu aralar dizlerimdeki rahatsızlık beni sıkıntıya kouyor halen çalışıyorum sgk aktif. iyi geceler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öncelikle size şunu sormak istiyorum. Bu olay iş kazasımıydı ve tam olarak ne zaman oldu?

 11. ŞAKİR

  MERHABA ÖMER BEY.BEN 2016 YILINDAN BERİ GIRTLAK KANSERİ TEDAVİSİ GÖRÜYORUM.SAĞ TARAF SES TELİM ALINDI .KANOL KULLANMIYORUM.SESİM ÇOK AZ ÇIKIYOR..BİR YILDAN BERİDE DÖRT AY PSİKİYATRİ KLİNİĞİNDE YATARAK TEDAVİ GÖRDÜM BANA DEPRESİF EBOZİDLER TEŞHİSİ KOYDULAR…H.NUME HASTANESİNDEN SAĞLIK KURULUNDAN ENGELLİ RAPORU ALDIM.ENGEL ORANIM YÜZDE 77 .21 YIL VE 7300 GÜN PRİMİM VAR.4/C LİYİM..ÖĞRETMENİM 2010 TARİHİNDE MESLEKTEN ATILDIM VE BİR DAHA DÖNEMEDİM.SGK YA RAPORUMLA BAŞVURDUM FAKAT REDEDİLDİ. NE YAPMAM GEREKİYOR.LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığında malulen emeklilik için aktif olarak çalışma şartı aranır. Yapmanız gereken sigortalı bir işte giriş yaptıktan ve hizmetiniz bildirildikten sonra ssk kapsamında malulen emeklilik başvurusu yapmak.

  2. Emin Ertuğrul Tepebaşılı

   Sayın Şakir Bey aldığınız raporlarla birlikte Sağlık Dosyası oluşturup ;Bağlı bulunduğunuz ilin Sosyal GÜvenlik Kurumuna raporlu olduğunuzu belirtip ;Bölge idare Mahkemesi ne usulsüz nedenlerle ihraç edildiğinize dayanarak itiraz davası açıp larynks kanseri tedavisi gördüğünüzü bildirdiğiniz takdirde görevinize iade edilmeniz muallakta kalmadan emekli sandığına kanser nedeniyle malül olduğunuzu bildirmenizin faydası olacaktır….. Saygılarımla …..

   1. Ömer Meriç

    Değerli bilgileriniz için teşekkür ederiz Emin BEY.

 12. rifat tüfekçi

  Merhaba kardeşim 20 sene önce kalp krizi geçirip Bypass ameliyatı oldu.Bu sürede 12 kere anjiyo oldu ve 5 defa stend takıldı.15 gün önce ileri derece (4.evre)kalp yetmezliği ile İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde tedavi gördü. EF si % 20 ,Kalp pili takıldı.Kardeşimin şu anda evde tedavisi devam ediyor ve birinin bakımına muhtaç durumda,işini kendi yapamaz durumunda malulen emekli olması için SGK başvurdum beni en yakın hastane Şişli Etfal hastanesine sevk ettiler.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.Çapa hastanesi sağlık kurumundan raporu alıp Etfal hastanesine mi götürmem gerekiyor,yoksa SGK ya götürmem gerekiyor.Diğer evrakları tamam(10 sene ve 1800 günü )

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk nın sevk ettiği hastanede Kurula girmesi gerekiyor. Hastane zaten raporu kuruma gönderir.sizin ek bir şey yapmanıza gerek yok.

  2. Emin Ertuğrul Tepebaşılı

   Sayın Rifat Bey; Kardeşinizin raporunu alıp;SGK ya götürmenizde fayda vardır..Evrakları ile birlikte Bağlı bulunduğunuz Sosyal güvenlik kurumuna İstanbul FINDIKZADE de bulunan SGK YE müracaat etmenizde fayda vardır……………..

 13. Ömer

  Merhaba 1999 staj giriş ve 2005 sgk prim girişim mevcut 2320 gün prim var %63 engelli raporun mevcut malulen emekli olabilirmiyim ve malulen emekli olursam calisabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli vergi indiriminden emeklilik kapsamında 4000 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresini tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Bu kapsamda emekli olduktan sonra çalışmaya devam edebilirsiniz. Maaş kesilmez.

 14. Seyfettin

  Merhabalar sigortaya giriş tarihim 2004 yaşım 37 %52 raporum var 2 hastalığın toplamı kan kanseri ve nefes darlığı toplamı %52 pirim gün sayım 3150 buna göre malulen emekli olabilirmiyim ne zaman olabilirim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanser hastaları için oran şartı aranmaz. Kanser teşhisi varsa 18 ay süre ile aylık bağlanır. Vakit kaybetmeden başvuru yapmanızı öneririm.

 15. uğur

  hocam 2008 işe başlama bagkurluyum 4100 gün sayım var ve %42 raporum var trafik kazası sonrası 2018 de oluştu emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresini tamamlamanız halinde yani ( 2026 ) itibariyle emeklilik talep hakkınız olur.

 16. ugur

  4680 günü tamamladıgımda hala prim yatırmama gerek varmı

  1. Ömer Meriç

   Gerek yok tabi ama %42 rapor ile kesinlikle emekli olacaksınız diye birşey yok. SGK mevcut raporu kabul etmiyor. Sizi yeniden hastaneye sevk ediyor. Son karar SGK sağlık Kurulu tarafından veriliyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.