Hangi Hastalıklarda Malulen Emekli Olunur ?

25

Hastalığınızdan ya da bir rahatsızlığınızdan dolayı çalışmakta güçlük çeyiyorsanız, sağlık probleminiz çalışmanıza engel teşkil  ediyorsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Malulen emekli olma hakkından yararlanabilmeniz için de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınlamış olduğu yönetmelikteki malulen emeklilik hastalıklarına  sahip olmanız ve tabi ki bu hastalıklardan dolayı da toplam iş gücü kayıp oranınızın en az %60 üzerinde olması gerekiyor. Peki malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyorhangi hastaliklar malulen emekli olur

Öncelikle kısaca malulen emeklilik için gerekli olan şartlardan kısaca bahsedelim.

Malulen emeklilik şartları nelerdir?

Malulen emekli olabilmeniz için en az %60 ve üzeri rapor haricinde;

 • Hastalığınızın ilk defa sigortalı, bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekir. Eğer ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten önce bu hastalığınız mevcut ise ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa bu durumda malulen emekli olamazsınız. Engelli emeklilik hakkından yararlanırsınız.
 • En az 1800 gün sigorta ya da bağkur priminizin olması gerekir. Bağkur kapsamında başvuru yapacaksanız emekli olabilmeniz için prim borçlarınızın hepsini ödemeniz gerekir.
 • 10 yıllık sigortalık süresi şartını sağlamanız gerekir. Sigortalılık süresi işe girdiğiniz, bağkurlu olduğunuz tarihten sonra geçen süredir. Bu şart ağır derece malul sayılanlar yani kendine bakamayacak derecede rahatsız olanlar için uygulanmaz.

Malul emeklilik koşulları özetle böyledir. Bunların haricinde malulen emeklilik hastalıkları listesinde yer alan hastalıkların birisinin ya da birkaçının sizde mevcut olması gerekir.

Malülen emeklilik hastalık listesi

Malulen erken emeklilik hastalıkları Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Yönetmeliği göre hangi hastalıktan emekli olunur konusunda bilgi için hastalık tam listesini indirerek sorgulama yapabilirsiniz.

Malulen emeklilik güncel hastalık tam listesini buradan indirebilirsiniz: ⇒ malulen emeklilik hastalıkları nelerdir 

Bazı hastalıklarda teşhis konulma tarihinden itibaren gerekli şartlar sağlanıyorsa direk malul maaşı bağlanmakta. Bu hastalıklardan birisi de kanser hastalığıdır. Doktor tarafından kanser teşhisi konulduktan sonra kanser hastası malulen emekli olabilmektedir.

Kanser hastaları nasıl malulen emekli olabilir?

Doktor tarafından kanser hastalığı teşhisi konulanlar Sağlık Kurulu raporu şartı aranmadan direk malulen emekli olabilmekte. Tabi tek başına teşhis yeterli değil. Yukarıda belirtmiş olduğumuz 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim gün şartının da arandığını belirtmek isterim. Eğer kanser hastası bakıma muhtaç derecede engelli ise 10 yıl şartı aranmadan da emekli olur.

Kanser hastasına tanı konulduktan sonra emekli maaşı 18 aylığına bağlanıyor. 18 ay sonra kontrole tabi tutulan hastanın rahatsızlığı devam ediyorsa aylığı da ödenmeye devam ediliyor. Ama hastalığında düzelme varsa tabi ki bu durumda aylık kesilebiliyor. Kan kanseri tanısı konulanlara 24 ay süre ile malul maaşı ödeniyor.

Malulen emeklilik başvurusu için ne gerekiyor?

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsanız başvuru işlemi çok da kolay değil. Başvuruda istenen belgeleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Malulen emeklilik başvuru formu (indir) 
 • Daha önce almış olduğunuz Sağlık Kurulu raporu varsa bu raporun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Erkek sigortalılar için askerlikle ilişiği olmadığına dair belge.

Başvuru yapılacak yer tabi olunan son sigorta koluna göre değişmekte.Son çalışma bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, son çalışma ssk ise işyerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza başvuru yapmanız gerekir.

Genel olarak malulen emeklilik konusunda size verebileceğim bilgiler bu şekilde. Kafanıza takılan bir şey varsa ya da sormak istediğiniz bir soru varsa yazının altından sorabilir ya da konu hakkındaki görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Sorularınızı tek tek cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
25 Yorum
 1. ahmet

  ben bağkurluyum 23 sene günüm var. mesleğim metal den çatı oluğu ve kaplama işi. 2002 yılında gece büyük bir korku geçirdim. hastaheneye gittim panik atak .karışık aksiyete ve depresif bozukluk tanısı koydular.14 yıldır ilaç tedavisi görüyorum.tıpben tüm ilaçları kullandım. kullandığım tüm ilaçlar raporludur. şu an meslekimle ilgili iş kaybım yüzde doksan çalışamıyorum.son bir aydırda bende unutkanlık başladı doktoruma söyledim. hastalığından kaynaklanıyor dedi. malulen emekli olabilirimmi.

 2. ahmet

  kullandığım ilaçlar tedavime hiç bir cevap vermedi. ayrıca 2004 yılında bu rahatsızlığımdan dolayı elazığ ruh ve sinir hastalıkları hastahanesinde yatarak tedavi gördüm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet BEY,
   Şu anda mevcut bir raporunuz var mı? Varsa eğer oran yüzde kaç ?

 3. ahmet

  her hangi bir rapor almadım hastalığım için yüzde kaç rapor alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Bence size en az %40 üzeri verilir. Son bir soru bu hastalık bağkurdan önce de var mıydı yoksa sonradan mı oluştu?

 4. ahmet

  ben 1990 bağkur girişliyim hastalığım sonra oldu

  1. Ömer Meriç

   Hocam bence hiç vakit kaybetmeden 5510/28. maddeye istinaden emeklilik talebinde bulunun. Yapmanız gereken askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge ile bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya gitmek. Ben 5510/28. maddeye göre emeklilik başvurusu yapmak istiyorum deyin. Onlar size başvuru için gerekli formu ve belgeleri verir. Müraacat edersiniz sizi sağlık kuruluna sevk ederler. Eğer %40 üzeri gelirse ki dediğinize göre gelir emekli olursunuz. Sonucunu da bana bildirin lütfen tekrar. Kaybedecek bir şey yok. Başvurunuzu yapın.

 5. ahmet

  benim yüzde sekizde boyun fıtışı raporum var yüzde 40 da rapor alırsam malulen emekli olabilirimmi

  1. Ömer Meriç

   Tabi %40 üzeri çıkarsa olursunuz. Var olan tüm hastalıklarınızdan girin heyete.

 6. Lokman ak

  Ben 13.10.1979 doğumluyum sikorta giriş 01.07.1996 pirim günüm 5850 böbrek taşından dolayı sağ böbreğim çürümüş öbür böbreğime geçmesin diye sağ böbreğim alındı tek böbrekle yaşıyorum ve çabuk yoruluyorum yüzde kaç rapor alabilirim erken emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yüzde kaç rapor verileceği sağlık durumunuza ve işgücü kayıp oranınıza göre farklılık gösterir. Sağlık kurulu verir bunun kararını. Bizim tahmin etmemiz imkansız.

 7. Ferdi

  Merhaba hocam benim işkazasından dolayı /15 raporum var belfıtıfı mdan ameliyat oldum ve midemde ülser var malulen emeklilik için /40 rapor alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bunun kararını Sağlık Kurulu verir. Şu kadar rapor alırsınız deme şansım yok maalesef.

 8. Enver yetiş

  Ben akromali hastasıyım organlarım büyüme yapıyor beyinde tümör var böbreklerin 140 biri 145 biribüyümüş ciğerimde öyle malülen emekli olabilirmiyim yani kısacası devleşme hastalıgımvar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için genel şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Bu hastalıktan dolayı malulen emekli olup olamayacağınıza sağlık kurulu karar verir.

 9. Melihat

  Grnüze hücreli tümör metastazı tanısı kondu bir aydır da kemokerapi alıyorumve devam ediyor gücümün yüzde 60kaybettigimi raporu alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz şey kanser ise ve en az 10 yıldan beri sigortalı iseniz tabi bu 10 yıl içerisinde de en az 1800 gün sigorta priminiz varsa malulen emekli olabilirsiniz.

 10. Aydın

  merhaba çalıştığım işyerinde geçirdiğim kaza sonucu iki bacağımda ağır hasar 8 öperasyonla ayağa kalktım iki bacağımda pilatin var bir bacağımda 4cm kısalık ve sinir damarları eksik ayak parmakları kuş pençesi denilen bir sıkıntı yani tam düzelmiyor sinir damarları olmadığı için. diğer bacağımda da 100de 10 gibi bir yamukluk ve diz kapağında sıvı kaybı ve ondan kaynaklı bir aşınma bu koşullarda malul emekli olabilirmiyim 100de kaç gibi engelli raporu alabilirim … ama ben tedavim bittikten sonra iki sene aynı işyerimde şöför olarak yine çalışıyordum bu aralar dizlerimdeki rahatsızlık beni sıkıntıya kouyor halen çalışıyorum sgk aktif. iyi geceler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Öncelikle size şunu sormak istiyorum. Bu olay iş kazasımıydı ve tam olarak ne zaman oldu?

 11. ŞAKİR

  MERHABA ÖMER BEY.BEN 2016 YILINDAN BERİ GIRTLAK KANSERİ TEDAVİSİ GÖRÜYORUM.SAĞ TARAF SES TELİM ALINDI .KANOL KULLANMIYORUM.SESİM ÇOK AZ ÇIKIYOR..BİR YILDAN BERİDE DÖRT AY PSİKİYATRİ KLİNİĞİNDE YATARAK TEDAVİ GÖRDÜM BANA DEPRESİF EBOZİDLER TEŞHİSİ KOYDULAR…H.NUME HASTANESİNDEN SAĞLIK KURULUNDAN ENGELLİ RAPORU ALDIM.ENGEL ORANIM YÜZDE 77 .21 YIL VE 7300 GÜN PRİMİM VAR.4/C LİYİM..ÖĞRETMENİM 2010 TARİHİNDE MESLEKTEN ATILDIM VE BİR DAHA DÖNEMEDİM.SGK YA RAPORUMLA BAŞVURDUM FAKAT REDEDİLDİ. NE YAPMAM GEREKİYOR.LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli sandığında malulen emeklilik için aktif olarak çalışma şartı aranır. Yapmanız gereken sigortalı bir işte giriş yaptıktan ve hizmetiniz bildirildikten sonra ssk kapsamında malulen emeklilik başvurusu yapmak.

 12. rifat tüfekçi

  Merhaba kardeşim 20 sene önce kalp krizi geçirip Bypass ameliyatı oldu.Bu sürede 12 kere anjiyo oldu ve 5 defa stend takıldı.15 gün önce ileri derece (4.evre)kalp yetmezliği ile İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde tedavi gördü. EF si % 20 ,Kalp pili takıldı.Kardeşimin şu anda evde tedavisi devam ediyor ve birinin bakımına muhtaç durumda,işini kendi yapamaz durumunda malulen emekli olması için SGK başvurdum beni en yakın hastane Şişli Etfal hastanesine sevk ettiler.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.Çapa hastanesi sağlık kurumundan raporu alıp Etfal hastanesine mi götürmem gerekiyor,yoksa SGK ya götürmem gerekiyor.Diğer evrakları tamam(10 sene ve 1800 günü )

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk nın sevk ettiği hastanede Kurula girmesi gerekiyor. Hastane zaten raporu kuruma gönderir.sizin ek bir şey yapmanıza gerek yok.

 13. Ömer

  Merhaba 1999 staj giriş ve 2005 sgk prim girişim mevcut 2320 gün prim var %63 engelli raporun mevcut malulen emekli olabilirmiyim ve malulen emekli olursam calisabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli vergi indiriminden emeklilik kapsamında 4000 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresini tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Bu kapsamda emekli olduktan sonra çalışmaya devam edebilirsiniz. Maaş kesilmez.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.