Hastane Randevu Alma Numarası Kaç? Online Al!

Hastane randevu alma numarası randevu alacakların en çok araştırdıkları numaraların başında gelmektedir. Hastane randevu online işlemi için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda hastane randevu sisteminden nasıl randevu alabileceğiniz, e-devlet ve mobil uygulama üzerinden kolayca nasıl e devlet hastane randevusu alabileceğiniz anlatılacaktır.

Hastane randevusu nereden alınır?

MHRS randevu alma hastanelerden yapılamamaktadır. MHRS hastane randevusunu;

 • Hastane randevu e devlet uygulaması üzerinden,
 • MHRS yani Merkezi Hastane Randevu Sistemi Üzerinden online ( Mhrs randevu al hastane sistemi üzerinden )
 • Hastane randevu numarasından,
 • Apple store ve ya google play storedan indireceğiniz mobil randevu hastane uygulaması üzerinden randevularınızı alabilirsiniz.

Hastane randevusu almadan önce sağlık güvencenizin olup olmadığını Sağlıktan Yararlanma Sorgulama sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

182 numaralı telefondan hastane randevu alma

Öncelikle 182 hattından hastane randevu nasıl alınır sorusunun cevabı ile başlayalım. Randevularınızı hastane randevu telefon hattından kolayca alabilirsiniz. Hastane randevu telefonu numarası 182’dir. Telefonunuzdan başında herhangi bir rakam olmadan  hastane randevu nosunu arayarak kolayca randevu alabilirsiniz. 182 randevu numarasını aradığınızda ;

 • Kısa süre içerisinde çağrı merkezi görevlisine bağlanırsınız.
 • Çağrı merkezi görevlisi adınızı ve soyadınızı teyit ettikten sonra randevu almak isteyen kişinin T.C. numarasını ister.
 • Eğer hastaneden randevu alma numarası üzerinden kendiniz için alacaksanız randevu alacak kişinin siz olup olmadığını sorar.
 • Eğer hastaneye randevu alma numarasından başkası için alacaksanız yakınlık derecenizi sorarlar. Randevu alacak kişinin genelde birinci derece akraba olması istenir.
 • Daha sonra randevu almak istediğiniz hastane, il ve ilçe bilgileri, doktor bilgileri istenir.
 • Bu aşamadan sonra size ilgili bölüm ve doktorun uygunluk takvimi iletilir.
 • Size uygun olan tarihi seçtikten sonra son olarak teyit işlemini gerçekleştirdikten sonra hastane randevu iletişim numarası üzerinden randevu işlemi tamamlanır.

E-devletten hastane randevu alma

Hastane randevusu almanın bir diğer online ve kolay yolu ise e-devlet üzerinden MHRS sistemine giriş yaparak randevu almaktır. E-devletten hastaneden randevu almak için;

 • Öncelikle buradan e-devlet şifreniz ile MHRS sistemine giriş yapın  ⇒ mhrs randevu al hastane girişi.
 • Kimliğimi Şimdi Doğrula dedikten sonra açılan hastane randevu e-devlet sistemi üzerinden açılan sayfada UYGULAMAYA GİT diyerek randevu alma sistemine giriş yapınız.
 • Ardından MHRS randevu giriş ana sayfası aşağıdaki gibi açılacaktır.
e devlet hastane randevusu
 • Görselde görüldüğü üzere randevu almak istediğiniz tarih, İl, İlçe, klinik, hastane bilgilerini girip RANDEVU ARA demeniz gerekmektedir.
 • Sonra aşağıda açılan doktorlardan birisinin üzerine tıkladıktan sonra sağ tarafta uygunluk takvimi çıkacaktır.
 • Takvimden randevu almak istediğiniz saati seçiniz.
 • Daha sonra çıkan ekranda randevu bilgilerinizi de kontrol ettikten sonra Randevuyu KAYDET demeniz halinde randevu alma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Mobil uygulamadan mhrs hastane randevusu nasıl alınır ?

Randevu almanın bir diğer ve hatta en kolay yöntemi de mobil uygulamadır. Herkesin artık mobil telefon sahibi olduğu ve internete erişim sağlayabildiği düşünüldüğünde herkes için e randevu hastane sisteminden randevu almanın en kolay yolu bu olacaktır. Mobil uygulama üzerinden online hastane randevusu almak için;

 • Öncelikle mobil uygulamayı cep telefonunuza indirin. İos ya da android tabanlı telefonunuzda uygulama mağazasında hastane online randevu, ya da mhrs randevu uygulaması diyerek çıkan ilk uygulamayı indirin.
 • Mobil hastane randevu mhrs uygulaması üyelikle giriş sağlanmaktadır. İlk etapta uygulamayı kullanabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Daha önce üyelik varsa direk giriş de yapabilirsiniz.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ansayfada (+) Hastaneden Randevu Al seçeneğine tıklayınız.
 • Hastanaye Göre, Bölüme Göre, Tarihe Göre ve ya Genel Arama seçeneklerinden birisini tıklayarak devam edin.
 • Daha sonra açılan sayfada randevu almak istediğiniz Hastane, Bölüm, Doktor bilgilerini seçin.
 • Sonraki aşamada doktorun müsaitlik takvimi açılacaktır. Buradan size uygun olan gün ve saati seçin.
 • Saati seçtikten sonra Devam diyerek ve son aşamada Randevu Onayla diyerek randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Aşı randevu alma numarası kaç ?

Hem Covid-19 hem de diğer tüm aşılar için randevularınızı Alo-180 hastane randevu alma telefon numarasından alabilirsiniz. Yapmanız gereken başına herhangi bir kod koymadan aşı randevu alma telefon numarası olan 182 hattını aramak. Sonrasında T.C. numarası iletmeniz ve aşı olmak istediğiniz aile hekimliği ve ya hastaneyi seçmeniz yeterli olacaktır.

T.c. ile hastane randevu alma

T.C. numaranız ile 182 numaralı mhrs randevu alma numarasını arayarak kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Bunun dışında alternatif yöntemler olan mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden de yukarıda anlatılan yolu takip ederek kolayca randevunuzu alabilirsiniz.

Hastane randevu kontrol etme işlemi nasıl yapılır ?

182 hattı, Mobil uygulamaya da MHRS üzerinden almış olduğunuz randevunun doğrulamasını yani hastane randevu sorgulamasını 182 hattı dışındaki randevu seçeneklerinden teyit edebilirsiniz. Mobil uygulamada RANDEVULARIM menüsünden, MHRS üzerinde ise Randevu Geçmişim kısmından randevularınızın kontrolünü, MHRS randevu sorgulama ve teyit işlemini sağlayabilirsiniz. Ayrıca burada tüm hastane randevu geçmişinizi de görüntüleyebilirsiniz.

Mhrs hastane randevu alma ücretli mi?

Peki 182 ücretlimi ? Mobil uygulama, Merkezi Hastane Randevu sisteminden randevu alma işlemi tamamen ücretsizdir. Ayrıca 182 hattını aramak da ücretsizdir. Bunun yanında randevu alma işleminden de herhangi bir ücret talep edilmez.

Hastane randevu iptali nasıl yapılır?

Gidemediğiniz randevuları iptal etmek hem başkalarının yararına hem de sizin yararınıza olacaktır. Hastane randevu iptal etme işlemi için;

 • 182 hattını tekrar arayarak çağrı merkezi görevlisine iptal ettirebilir,
 • Mobil uygulamada Randevularım kısmından girerek iptal edebilir,
 • MHRS üzerinden Randevu Geçmişim menüsünden giriş yaparak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • mhrs randevu iptal etmediğiniz takdirde muayene ücreti yansıyacağını söylemek isterim.

Hastane randevu gidilmezse ne olur?

MHRS sistemi üzerinden almış olduğunuz bir randevuya gitmemeniz durumunda sizden muayene ücreti tahsil edilir. Eğer emekli iseniz emekli maaşınızdan, çalışan iseniz eczaneye gittiğinizde sizden muayene olmuşsunuz gibi ücret kesilir. Güncel muayene ücretlerine Hastane Muayene Ücretleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bu yüzden gidemeyeceğiniz randevularınızı iptal etmeniz yararınıza olacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın