3 Doktorlu Heyet Raporu Nasıl Alınır 2020

4

3 Doktorlu Heyet Raporu nasıl alınır İki tür heyet raporu bulunmaktadır. Birisi işgöremezlik yani istirahat için verilen heyet raporu diğeri ise özürlü heyet raporudur. Burada her iki rapor için ayrı ayrı ve nereden alınabileceği konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Bu yazımızda sağlık kurulu raporu nasıl alınır, sağlık kurulu raporu kaç günde çıkar , sağlık kurulu raporu kaç doktor imzalar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilir ayrıca başvuruda izlenecek yol ve güncel ücretler konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Heyet raporu nedir ?

Özürlü heyet raporu en az üç doktor imzası ile verilen raporlar heyet raporu olarak adlandırılır. Heyet raporu çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar tarafından istenebilmektedir. Örneğin engelli maaşı ya da bakıcı maaşına başvurmak, vergi indiriminden yararlanmak ya da iş başvurusunda engelli kadrosunda başvuru yapmak gibi birçok işlem için rapor istenebilmektedir.  Birden fazla doktora muayene sonucu verilen bu rapor heyet raporu olarak adlandırılmaktadır.

İstirahat raporlarında ise 20 günü geçen raporlar heyet raporu olarak adlandırılmaktadır. Tek hekim tek seferde en fazla 10 gün, uzatma olması halinde de en fazla 10 gün daha istirahat raporu yazabilmektedir. 20 günden fazla olması durumunda en az 3 doktor imzası ile verilmesi gereken raporlar ise geçici iş göremezlik heyet raporu olarak adlandırılmaktadır.

Heyet raporu nasıl alınır 2020 ?

Özürlü raporu ile istirahat heyet raporlarının alınış şekli birbirinden farklıdır. Bu yüzden ayrı başlıklar altında nasıl alabileceğiniz aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Özürlü heyet raporu nasıl alınır ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere heyet raporunun Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş tam teşekküllü özel hastaneler, devlet hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir. Rapor çıkartmak için öncelikle hastanenin rapor merkezine başvuru yapılır. Rapor merkezi heyete girecek olan kişiden vesikalık fotoğraf ile rapor ücretini talep eder.

Heyet raporu için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra kişiye ilgili birimler için randevu oluşturulur. Kişi belirtilen bu randevu tarihinde hastalığı ile alakalı tüm birimlerde muayene olur ve gerekli tahlil ile tetkikler yapılır. Tüm muayene işlemi tamamlandıktan sonra son olarak rapor düzenlenir ve başhekim onayına sunulur. Başhekim onayının ardından raporun aslı yani bir nüshası kişiye elden verilir.

İş göremezlik heyet raporu nasıl alınır ?

Geçici iş göremezlik durumunda heyet raporlarını aile hekimleri veremez. Bu durumda istirahat için heyet raporu yani 20 günden fazla rapor alabilmek için öncelikle devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve ya özel hastanede hastalığınız ile ilgili birim doktoruna muayene olmanız gerekmekte. Muayene ardından doktorunuz en az 20 gün ve ya üzerinde istirahatli kalmanızı uygun görürse heyet raporu düzenler. Diğer doktorların elektronik imzası sonucunda raporun bir nüshası elektronik ortamda işverene otomatik olarak gider.

Almış olduğunuz iş göremezlik heyet raporu için raporlu sürelerde SGK tarafından ne kadar ödeme yapılacağını öğrenmek yani rapor parası hesaplamak için hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

45 günlük heyet raporu nasıl alınır ?

Raporlu yani istirahatli kalmanız gereken gün sayısı doktor tarafından belirlenir. Yukarıda belirttiğimiz yolu takip ederek doktorunuzun da uygun görmesi halinde 45 gün geçici iş göremezlik raporu düzenlenebilir.

Hamilelikte heyet raporu 2020

Hamileliğinde sıkıntı yaşayan kadınlara heyet kararı ile 10 günden fazla hastalık raporu verilmesi gereken durumlarda 3 doktor imzasıyla yazımızda belirtilen hükümler doğrultusunda heyet raporu verilebilmekte.Hamilelik heyet raporu almak için hastanede kadın doğum uzmanına muayene olmanız ve bu kararın yine uzman tarafından verilmesi gerekiyor. Eğer kadın doğum uzmanı uzun süre istirahat kararı verirse rapor düzenlenir ve eğer kişi sigortalı çalışıyorsa rapor aldığı bu süreler için iş göremezlik ödemesi SGK tarafından yapılır.

Okul için heyet raporu nasıl alınır 2020

Kimi zaman öğrenciler sınava hazırlık için ya da başka sebeplerle heyet raporu alma gereği duyabilmekte. Aile hekiminden alınamayacağını öncelikle belirtmek isteriz. Devlet hastanesi ya da özel hastanede ilgili birimdeki doktor tarafından uygun görülmesi halinde okul için rapor düzenlenebilir.

Üniversite için heyet raporu nasıl alınır ?

Üniversitelerce heyet raporu istenmesi durumunda raporun alımı için izlenecek yol da aynen yukarıdaki gibi olacaktır. Yapmanız gereken öncelikle devlet ya da üniversite hastanesi rapor merkezinden randevu almak. Sonrasında zaten size randevuya geleceğiniz saat, heyete gireceğiniz gün yanınızda getirmeniz gereken evraklar ve sağlık kurulu raporu ücreti konusunda bilgi verilecektir.

Heyet raporu için gerekli evraklar 2020

Heyet raporu başvurusunda istenen evraklar genel olarak şöyledir ;

 • Kimlik fotokopisi,
 • Rapor ya da muayene ücreti,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf.

Heyet raporu hangi günler alınır ?

Özürlü sağlık kurulu raporları için hastaneler kendi belirledikleri bir gün toplanır ve o günlerde rapor düzenlenerek verilir. İşgöremezlikler için belirlenmiş herhangi özel bir gün yoktur. Doktora muayene olunan gün eğer şartlar uygunsa rapor aynı gün düzenlenir.

Heyet raporu ücreti 2020

Alınacak heyet raporu fiyatı özel ya da devlette olmasına göre farklılık gösterir. Sağlık raporu fiyatı özelde ve devlette aşağıdaki gibi olacaktır.

Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 2020

Özürlü sağlık raporunda ödenecek ücret tutarı hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak devlet hastanesi heyet raporu ücreti 100-300 lira arasında değişmektedir. Tam teşekküllü sağlık raporu ücretine  ilave olarak ayrıca tahlil, muayene ve diğer tetkikler için ayrıca ücret talep edilebilir. Talep edilecek ücret tutarları hastaneden hastaneye farklılık gösterebilir.İstirahat yani işgöremezlik için verilen heyet raporlarından ücret talep edilmez.

Özel hastane sağlık raporu ücreti 2020

İşgöremezlik sağlık raporları için sadece doktor muayene ücreti ödersiniz. Eğer heyet raporu ya da özürlü raporu için başvuru yaptıysanız 200-500 TL aralığında bir özel hastane heyet raporu ücretleri sizden talep edilebilir.  Detaylı bilgi için öncelikle hastane mutemet yani muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririz.

İş için sağlık raporu ücreti 2020

İşe giriş için istenen işe giriş sağlık raporu aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. İşe giriş sağlık raporu nasıl ve nereden alınır, almak için gerekenler nelerdir öğrenmek için hemen  işe giriş sağlık raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Heyet raporu kaç günde çıkar ?

Peki sağlık raporu kaç günde çıkar ? Özürlük sağlık kurulu raporuna başvuru yapıldıktan sonra kaç gün içerisinde hazırlanacağı farklılık göstermektedir. Genelde hastanelerde heyet belli günlerde toplanmaktadır. Bazı hastaneler aynı gün de verebilmektedir. Ancak raporun hazırlanması için ortalama süre genel olarak 7 iş günüdür. İş göremezlik heyet raporları ise aynı gün hazır olur ve sisteme düşer.

Heyet raporu kaç doktor tarafından imzalanır ?

Bir raporun heyet raporu olarak nitelendirilebilmesi için Başhekim ya da yardımcısı hariç en az 3 doktor imzası gerekmektedir. En az 3 doktor imzası olmayan raporlar heyet raporu sayılmaz.

Heyet raporu randevusu nasıl alınır ?

Özürlü/engelli sağlık kurulu raporu almak için öncelikle ilgili hastanenin rapor birimine başvurup randevu almanız gerekiyor. Randevu tarihi ve gelirken almanız gereken belgeler burada size iletilir.

İstirahat heyet raporu için ise doktorunuzdan randevu almanız yeterli olacaktır. Devlet hastaneleri için randevuyu 182 hattını arayarak ya da www.mhrs.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Hastane randevusu alma sayfamızdan randevuyu nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz.

Randevusuz heyet raporu veren hastaneler

Devlet ya da üniversite hastanelerinden heyet raporu alabilmek için randevu almanız gerekmektedir. Hiç bir devlet hastanesi ya da üniversite hastanesi randevusuz olarak rapor başvurusu kabul etmemektedir.

Özel hastaneden heyet raporu alınır mı ?

Engelli sağlık raporlarının geçerli sayılabilmeleri için tam teşekküllü devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinden alınması gerekmekte. Engelli maaşı, evde bakım maaşı ya da diğer sosyal yardım başvuruları için özelden alınan raporlar kabul edilmemekte.

İş göremezlik için heyet raporları özel hastaneden alınabilir. Bu raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilir ve şartlar sağlanıyorsa ödeme yapılır.

Heyet raporu geçerlilik süresi 2020

Özürlü raporlarında eğer tedavi ile iyileşebilecek yani düzelecek bir durum mevcutsa rapor süreli olarak verilir ve sağlık raporu geçerlilik süresi yani bitiş tarihi raporda yazar. Tedavi ile düzelemeyecek rahatsızlıklar için verilen raporlarda bitiş süresi belirtilmez. Bu raporlar süresiz olarak geçerlidir. Sürekli engelli raporu yenilenir mi başlıklı yazımızı ziyaret ederek gerekli ayrıntıları bulabilirsiniz.

Heyet raporları ile ilgili tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

4 Yorum
 1. İpek

  Gebe çalışanlar 3 doktor heyet raporunu kac kere alabilir? İş akdi fesh edilmemesi için sınır var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Heyet uygun gördüğü sürece belirlenmiş bir sınır yoktur. Ayrıca raporlu iken iş akdi feshedilemez.

 2. erhan ciğerci

  yılda kaç defa heyet raporu alabilirim. kaç ayı geçmemeli iş akdimin fesih olmaması için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Heyet raporu için bir sınırlama yok. Tek doktor raporlarında yılda 40 güne kadar izin var ama heyette bir sınır yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.