Heyet Raporu Nasıl Alınır 2020

2

Heyet raporu nasıl alınırİki tür heyet raporu bulunmaktadır. Birisi işgöremezlik yani istirahat için verilen heyet raporu diğeri ise özürlü heyet raporudur. Burada her iki rapor için ayrı ayrı ve nereden alınabileceği konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Bu yazımızda hem özürlü/engelli raporunu nasıl ve nereden alabileceğiniz hem de istirahat/geçici iş göremezlik için nasıl ve nereden rapor alabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Heyet raporu nedir ?

Özürlü heyet raporu en az üç doktor imzası ile verilen raporlar heyet raporu olarak adlandırılır. Heyet raporu çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar tarafından istenebilmektedir. Örneğin engelli maaşı ya da bakıcı maaşına başvurmak, vergi indiriminden yararlanmak ya da iş başvurusunda engelli kadrosunda başvuru yapmak gibi birçok işlem için rapor istenebilmektedir.  Birden fazla doktora muayene sonucu verilen bu rapor heyet raporu olarak adlandırılmaktadır.

İstirahat raporlarında ise 20 günü geçen raporlar heyet raporu olarak adlandırılmaktadır. Tek hekim tek seferde en fazla 10 gün, uzatma olması halinde de en fazla 10 gün daha istirahat raporu yazabilmektedir. 20 günden fazla olması durumunda en az 3 doktor imzası ile verilmesi gereken raporlar ise geçici iş göremezlik heyet raporu olarak adlandırılmaktadır.

Heyet raporu nasıl alınır ?

Özürlü raporu ile istirahat heyet raporlarının alınış şekli birbirinden farklıdır. Bu yüzden ayrı başlıklar altında nasıl alabileceğiniz aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Özürlü heyet raporu nasıl alınır ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere heyet raporunun Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş tam teşekküllü özel hastaneler, devlet hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir. Rapor çıkartmak için öncelikle hastanenin rapor merkezine başvuru yapılır. Rapor merkezi heyete girecek olan kişiden vesikalık fotoğraf ile rapor ücretini talep eder.

Heyet raporu için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra kişiye ilgili birimler için randevu oluşturulur. Kişi belirtilen bu randevu tarihinde hastalığı ile alakalı tüm birimlerde muayene olur ve gerekli tahlil ile tetkikler yapılır. Tüm muayene işlemi tamamlandıktan sonra son olarak rapor düzenlenir ve başhekim onayına sunulur. Başhekim onayının ardından raporun aslı yani bir nüshası kişiye elden verilir.

İş göremezlik heyet raporu nasıl alınır ?

Geçici iş göremezlik durumunda heyet raporlarını aile hekimleri veremez. Bu durumda istirahat için heyet raporu yani 20 günden fazla rapor alabilmek için öncelikle devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve ya özel hastanede hastalığınız ile ilgili birim doktoruna muayene olmanız gerekmekte. Muayene ardından doktorunuz en az 20 gün ve ya üzerinde istirahatli kalmanızı uygun görürse heyet raporu düzenler. Diğer doktorların elektronik imzası sonucunda raporun bir nüshası elektronik ortamda işverene otomatik olarak gider.

Almış olduğunuz işgöremezlik heyet raporu için raporlu sürelerde SGK tarafından ne kadar ödeme yapılacağını öğrenmek yani rapor parası hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

45 günlük heyet raporu nasıl alınır ?

Raporlu yani istirahatli kalmanız gereken gün sayısı doktor tarafından belirlenir. Yukarıda belirttiğimiz yolu takip ederek doktorunuzun da uygun görmesi halinde 45 gün geçici iş göremezlik raporu düzenlenebilir.

Heyet raporu hangi günler alınır ?

Özürlü sağlık kurulu raporları için hastaneler kendi belirledikleri bir gün toplanır ve o günlerde rapor düzenlenerek verilir. İşgöremezlikler için belirlenmiş herhangi özel bir gün yoktur. Doktora muayene olunan gün eğer şartlar uygunsa rapor aynı gün düzenlenir.

Heyet raporu ücreti 2020

Alınacak ücretler özel ya da devlette olmasına göre farklılık gösterir. Ücret tutarları özelde ve devlette aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 2020

Özürlü sağlık raporunda ödenecek ücret tutarı hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak ücret 100-300 lira arasında değişmektedir. Rapor ücretine ilave olarak ayrıca tahlil, muayene ve diğer tetkikler için ayrıca ücret talep edilebilir. Talep edilecek ücret tutarları hastaneden hastaneye farklılık gösterebilir.İstirahat yani işgöremezlik için verilen heyet raporlarından ücret talep edilmez.

Özel hastane sağlık raporu ücreti 2020

İşgöremezlik sağlık raporları için sadece doktor muayene ücreti ödersiniz. Eğer heyet raporu ya da özürlü raporu için başvuru yaptıysanız 200-500 TL aralığında bir ücret sizden talep edilebilir.  Detaylı bilgi için öncelikle hastane mutemet yani muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririz.

Heyet raporu kaç günde çıkar ?

Özürlük sağlık kurulu raporuna başvuru yapıldıktan sonra kaç gün içerisinde hazırlanacağı farklılık göstermektedir. Genelde hastanelerde heyet belli günlerde toplanmaktadır. Bazı hastaneler aynı gün de verebilmektedir. Ancak raporun hazırlanması için ortalama süre genel olarak 7 iş günüdür.

İş göremezlik heyet raporları ise aynı gün hazır olur ve sisteme düşer.

Heyet raporu kaç doktor tarafından imzalanır ?

Bir raporun heyet raporu olarak nitelendirilebilmesi için Başhekim ya da yardımcısı hariç en az 3 doktor imzası gerekmektedir. En az 3 doktor imzası olmayan raporlar heyet raporu sayılmaz.

Heyet raporu randevu

Özürlü/engelli sağlık kurulu raporu almak için öncelikle ilgili hastanenin rapor birimine başvurup randevu almanız gerekiyor. Randevu tarihi ve gelirken almanız gereken belgeler burada size iletilir.

İstirahat heyet raporu için ise doktorunuzdan randevu almanız yeterli olacaktır. Devlet hastaneleri için randevuyu 182 hattını arayarak ya da www.mhrs.gov.tr adresinden alabilirsiniz.

Özel hastane heyet raporu

Engelli sağlık raporlarının geçerli sayılabilmeleri için tam teşekküllü devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinden alınması gerekmekte. Engelli maaşı, evde bakım maaşı ya da diğer sosyal yardım başvuruları için özelden alınan raporlar kabul edilmemekte.

İş göremezlik için heyet raporları özel hastaneden alınabilir. Bu raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilir ve şartlar sağlanıyorsa ödeme yapılır.

Sağlık raporu nasıl alınır 2020 ?

Tek seferde en fazla 10 günlük işgöremezlik raporlarını aile hekiminizden ya da tek doktordan alabilirsiniz. Tek seferde 20 ya da üzeri gün için heyetten yukarıda belirtildiği şekilde alınması gerekir. Özürlü raporlarının nasıl ve nereden alınacağı da yukarıda anlatılmıştır.

3 doktorlu heyet raporu

Bir raporun heyet raporu niteleği kazanabilmesi için en az 3 doktor imzası olması gerekir. Aksi halde heyet raporu olarak geçerlilik kazanmaz.

Okul için heyet raporu nasıl alınır 2020

Kimi zaman öğrenciler sınava hazırlık için ya da başka sebeplerle heyet raporu alma gereği duyabilmekte. Aile hekiminden alınamayacağını öncelikle belirtmek isteriz. Devlet hastanesi ya da özel hastanede ilgili birimdeki doktor tarafından uygun görülmesi halinde okul için rapor düzenlenebilir.

Tam teşekküllü sağlık raporu ücreti 2020

Heyet raporunun bir diğer ismi tam teşekküllü rapor olup ücret tutarları yukarıda özel ve devlet hastaneleri için ayrı ayrı verilmiştir.

İş için sağlık raporu ücreti 2020

İşe giriş için istenen işe giriş sağlık raporu aile hekimleri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. İşe giriş sağlık raporu nasıl ve nereden alınır, almak için gerekenler nelerdir öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/ise-giris-saglik-raporu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Heyet raporu geçerlilik süresi 2020

Özürlü raporlarında eğer tedavi ile iyileşilecek yani düzelecek bir durum mevcutsa rapor süreli olarak verilir ve bitiş tarihi raporda yazar. Tedavi ile düzelemeyecek rahatsızlıklar için verilen raporlarda bitiş süresi belirtilmez. Bu raporlar süresiz olarak geçerlidir.

Heyet raporları ile ilgili tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. erhan ciğerci

    yılda kaç defa heyet raporu alabilirim. kaç ayı geçmemeli iş akdimin fesih olmaması için.

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Heyet raporu için bir sınırlama yok. Tek doktor raporlarında yılda 40 güne kadar izin var ama heyette bir sınır yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.