Heyet Raporu Nasıl Alınır 2020

0

Heyet raporu Türkiye genelinde tam teşekküllü ve Sağlık Bakanlığı’nca onay verilmiş özel hastaneler, devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından verilmektedir. Her hastane, sağlık ocağı ya da aile hekimlikleri heyet raporu vermek için yetkili değildir. Heyet raporu almak için mevcut hastalık ya da hastalıklar ile ilgili tüm birimlere muayene olunması ve gerekli tahlil/tetkiklerin de yapılması gerekmektedir.

Heyet raporu için ayrıca her yıl değişen oranlarda ücret de ödenmesi gerekmektedir. Heyet rapor ücreti ödenmeden işlemler başlatılmamaktadır. Alınan bu ücretler her yıl farklılık göstermektedir. Ayrıca raporun alındığı hastaneye göre de farklılıklar olabilmektedir.

Heyet raporu nedir ?

En az üç doktor imzası ile verilen raporlar heyet raporu olarak adlandırılır. Heyet raporu çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar tarafından istenebilmektedir. Örneğin engelli maaşı ya da bakıcı maaşına başvurmak, vergi indiriminden yararlanmak ya da iş başvurusunda engelli kadrosunda başvuru yapmak gibi birçok işlem için rapor istenebilmektedir.  Birden fazla doktora muayene sonucu verilen bu rapor heyet raporu olarak adlandırılmaktadır.

Heyet raporu nasıl alınır ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere heyet raporunun Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş tam teşekküllü özel hastaneler, devlet hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir. Rapor çıkartmak için öncelikle hastanenin rapor merkezine başvuru yapılır. Rapor merkezi heyete girecek olan kişiden vesikalık fotoğraf ile rapor ücretini talep eder.

Heyet raporu için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra kişiye ilgili birimler için randevu oluşturulur. Kişi belirtilen bu randevu tarihinde hastalığı ile alakalı tüm birimlerde muayene olur ve gerekli tahlil ile tetkikler yapılır. Tüm muayene işlemi tamamlandıktan sonra son olarak rapor düzenlenir ve başhekim onayına sunulur. Başhekim onayının ardından raporun aslı yani bir nüshası kişiye elden verilir.

Heyet raporu ücreti 2020

Ödenecek ücret tutarı hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak ücret 100-300 lira arasında değişmektedir. Rapor ücretine ilave olarak ayrıca tahlil, muayene ve diğer tetkikler için ayrıca ücret talep edilebilir. Talep edilecek ücret tutarları hastaneden hastaneye farklılık gösterebilir.

Heyet raporu kaç günde çıkar ?

Rapora başvuru yapıldıktan sonra kaç gün içerisinde hazırlanacağı farklılık göstermektedir. Genelde hastanelerde heyet belli günlerde toplanmaktadır. Bazı hastaneler aynı gün de verebilmektedir. Ancak raporun hazırlanması için ortalama süre genel olarak 7 işgünüdür.

Heyet raporu kaç doktor tarafından imzalanır ?

Bir raporun heyet raporu olarak nitelendirilebilmesi için Başhekim ya da yardımcısı hariç en az 3 doktor imzası gerekmektedir. En az 3 doktor imzası olmayan raporlar heyet raporu sayılmaz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.