Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur ?

2

Hiç sigorta girişi olmayan nasıl emekli olur ? Bu soru son zamanlarda okurlarımız tarafından en çok sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre emeklilik için bazı şartların sağlanması ve belli prim gün sayısı ödenmesi gerekmektedir. Ancak bazı istisnai durumlarda hiç sigorta başlangıcı olmayanlar da emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Bu yazımızda hiç sigorta girişi olmayanların nasıl emekli olabileceği, toplu para yatırarak emekli olma yolları, dışarıdan sigorta ödeme yolu ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz .

Hiç sigorta başlangıcı olmayanlar nasıl emekli olur ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi ilk defa prim ödemeye başladığınız tarihe göre emeklilik için gerekli olan prim günü, sigorta süresi ve yaş şartlarını sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Ancak daha önce hiç prim ödemesi olmayanlar da toplu ödeme ile emekli olabilmekte. Sigorta girişi olmayanların toplu ödeme ile emeklilik yolları ayrı başlıklar altında aşağıda verilmiştir.

1- Yurtdışı borçlanma

Yurtdışında Türkiye ile uzun vade sözleşmesi imzalamış ülkelerde resmi olarak çalışan ya da ikamet eden Türk vatandaşları bu süreleri toplu borçlanmak kaydı ile Türkiye’de emekli olabilmekte. Yurtdışı emeklilik şartları ve başvuruda izlenecek yol hakkında tüm detaylara  sgk yurt dışı borçlanma sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2-Tevfikata istinaden geriye dönük tescil

Adınıza 2008/Ekim ayından önce tarımsal ürün sattıysanız ve bu ürünlerden dolayı tevkifat diğer adıyla tarımsal kesinti yapıldıysa bu kesintiye istinaden geriye dönük bağkur prim borcunuzu ödeyebilir ve emeklilik için gerekli şartların sağlanması halinde aylık hakkı elde edebilirsiniz. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil açtırma işlemleri ve konu hakkında tüm detaylara tarımsal kesintiye istinaden bağkur tescili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

3- 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik

Evlilikte 25 yılı tamamlamış ev kadınlarına düzenlemenin kabul edilmesi durumunda toplu borçlanma ile emeklilik hakkı verilmesi gündemde.

4-SGK borçlanma

Kanunda erkek ve kadın sigortalılar için borçlanma yapılacak süreler açıkça belirtilmiştir. Bu süreler borçlanılarak emeklilikte eksik günler tamamlanabilir. Belki tamamına yeterli olmaz ama bir kısmını borçlanma yolu ile kapatabilirsiniz. Erkek sigortalılar için askerlik borçlanması, kadınlar için ise doğum borçlanması en önemli borçlanma hakları arasında sayılabilir.

Annemin hiç sigortası yok nasıl emekli olabilir ?

Yukarıda ev hanımları için toplu borçlanma ile emeklilik yollarına değindik. Bu yöntemlerden annenize uygun olan birisi ile annenizi emekli edebilir ve toplu borçlanma ile emeklilik hakkından yararlandırabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile nasıl oluyor ?

Ev hanımları 25 yıl emeklilik yasası çıkarsa kolayca emekli olma hakkına sahip olabilecek. Ayrıca yurtdışında ikamet eden ev hanımları bu sürelerini borçlanarak Türkiye’de emeklilik hakkı elde edebilirler. Buna ilaveten emeklilikte eksik günlerini sigorta başlangıcından sonra doğan çocukları için 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak da tamamlayabilirler.

Ev hanımları nasıl emekli olur ?

Yukarıda toplu prim ödeme yollarına değindik. Bunun haricinde sigortalı çalışan, bağkur ödeyen ya da isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemesi yapanların için emeklilik şartlarını öğrenmek adına sgk emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Tamer

    30/12/1989 yılından (3 gün) prim ödemem var. 1990 yılında yaptığım askerliğimi (18 ay) borçlandım. 1996 ve 1997 yıllarında toplam 252 günlük prim ödemem var. 11/09/2001 yılında başladığım görevime halen devam etmekteyi (cezaevinde kadrolu memur olarak). Ne zaman emekli olabilirim? Saygılar!

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. 60 yaş 9000 günü tamamlamanız gerekiyor emekli sandığından emeklilik için.