Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur ?

Hiç sigorta girişi olmayan nasıl emekli olur ? Bu soru son zamanlarda okurlarımız tarafından en çok sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre emeklilik için bazı şartların sağlanması ve belli prim gün sayısı ödenmesi gerekmektedir. Ancak bazı istisnai durumlarda hiç sigorta başlangıcı olmayanlar da emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Bu yazımızda hiç sigorta girişi olmayanların nasıl emekli olabileceği, toplu para yatırarak emekli olma yolları, dışarıdan sigorta ödeme yolu ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz .

Türkiye’de hiç sigorta başlangıcı olmayanlar nasıl emekli olur ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi ilk defa prim ödemeye başladığınız tarihe göre emeklilik için gerekli olan prim günü, sigorta süresi ve yaş şartlarını sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Ancak daha önce hiç prim ödemesi olmayanlar da toplu ödeme ile emekli olabilmekte. Sigorta girişi olmayanların toplu ödeme ile emeklilik yolları ayrı başlıklar altında aşağıda verilmiştir. Peki hiç sigortası olmayan nasıl emekli olur?

1- Yurtdışı borçlanma

Yurtdışında Türkiye ile uzun vade sözleşmesi imzalamış ülkelerde resmi olarak çalışan ya da ikamet eden Türk vatandaşları bu süreleri toplu borçlanmak kaydı ile Türkiye’de emekli olabilmekte. Yurtdışı emeklilik şartları ve başvuruda izlenecek yol hakkında tüm detaylara  sgk yurt dışı borçlanma sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2-Tevfikata istinaden geriye dönük tescil

Adınıza 2008/Ekim ayından önce tarımsal ürün sattıysanız ve bu ürünlerden dolayı tevkifat diğer adıyla tarımsal kesinti yapıldıysa bu kesintiye istinaden geriye dönük bağkur prim borcunuzu ödeyebilir ve emeklilik için gerekli şartların sağlanması halinde aylık hakkı elde edebilirsiniz. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil açtırma işlemleri ve konu hakkında tüm detaylara tarımsal kesintiye istinaden bağkur tescili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

3- 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik

Evlilikte 25 yılı tamamlamış ev kadınlarına düzenlemenin kabul edilmesi durumunda toplu borçlanma ile emeklilik hakkı verilmesi gündemde.

4-SGK borçlanma

Kanunda erkek ve kadın sigortalılar için borçlanma yapılacak süreler açıkça belirtilmiştir. Bu süreler borçlanılarak emeklilikte eksik günler tamamlanabilir. Belki tamamına yeterli olmaz ama bir kısmını borçlanma yolu ile kapatabilirsiniz. Erkek sigortalılar için askerlik borçlanması, kadınlar için ise doğum borçlanması en önemli borçlanma hakları arasında sayılabilir.

Annemin hiç sigortası yok nasıl emekli olabilir ?

Yukarıda ev hanımları için toplu borçlanma ile emeklilik yollarına değindik. Bu yöntemlerden annenize uygun olan birisi ile annenizi emekli edebilir ve toplu borçlanma ile emeklilik hakkından yararlandırabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile nasıl oluyor ?

Ev hanımları 25 yıl emeklilik yasası çıkarsa kolayca emekli olma hakkına sahip olabilecek. Ayrıca yurtdışında ikamet eden ev hanımları bu sürelerini borçlanarak Türkiye’de emeklilik hakkı elde edebilirler. Buna ilaveten emeklilikte eksik günlerini sigorta başlangıcından sonra doğan çocukları için 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak da tamamlayabilirler.

Ev hanımları nasıl emekli olur ?

Yukarıda toplu prim ödeme yollarına değindik. Bunun haricinde sigortalı çalışan, bağkur ödeyen ya da isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemesi yapanların için emeklilik şartlarını öğrenmek adına sgk emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hiç sigorta girişi olmayan erkek nasıl emekli olur ?

Tabi yukarıda hiç sigortası olmayan emekli olabilir mi alt başlığında da ayrıntılı olarak anlattığımız gibi herhangi bir kapsamda başlangıcı olmayanların toplu olarak borçlanarak emekli olma gibi bir hakları bulunmamaktadır. Kanun borçlanılabilecek süreleri ayrı ayrı ve net olarak belirtmiştir. Bu sürelerin haricinde boşta geçen ve borçlanma yapılamayacak süreler saydırılarak emeklilik imkanı bulunmamaktadır.

1 gün sigortası olan emekli olacak mı ?

Ara sıra basında ve internet haber sitelerinde 1 gün sigorta girişi olan kişilerin erken emekli olabileceği ya da borçlanarak emekli olabileceği yönünde pek de doğruluğu olmayan haberler çıkmakta. Hiç SGK girişi olmayan nasıl emekli olur başlığı altında anlattığımız gibi hizmet yoksa emeklilik de yoktur. Borçlanma süreleri bellidir ve bu sürelerin haricinde borçlanma yapılamamaktadır.

Hiç sigortası olmayan engelli nasıl emekli olur ?

Engelli raporu olan bireylerin normal çalışanlara göre erken emeklilik hakları bulunmaktadır. Ancak bunun için tabi ki hizmet gerekmektedir. Engel oranı ve ilk defa prim ödeme tarihine göre engelli emeklilik tablosundaki sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Ancak hiç sigortası olmayanların SGK’dan aylık alma hakları yoktur. Eğer gelir düşükse ve kişi başına gelir net asgari ücretin 1/3’ü altında ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2022 engelli maaşı için başvuru yapılabilecektir.

Hiç sigortası olmayan malulen emekli olabilir mi ?

Malulen emekli olabilmek için en az 10 yıllık sigorta süresi şartı ve en az 1800 gün prim şartı aranıyor. Bu şartlar sağlanmadığında malulen emeklilik başvurusu alınamıyor. Bu nedenle hiç sigortası ya da hizmeti olmayanların malulen emekli olma hakları yoktur.

Hiç sigorta başlangıcı olmayan ev hanımları emekli olabilir mi?

Türkiye’de yaşayan ve herhangi bir girişi olmayanların emekli olabilme hakkı bulunmamakta. Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden ev kadınları bu süreleri borçlanarak diğer şartlar sağlanıyorsa emekli olma hakkına sahip olabilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur ?” üzerine 9 yorum
 1. Merhaba, annem 1960 doğumlu ve SGK girişi hiç olmadı (yani çalışmadı).
  Bugün işe başlayıp, toplu ödeme ile emekli olabilir mi?

  Yanıtla
 2. merhaba,
  annem (bağkurdan) ölüm aylığı almaktadır.annem 64 doğumlu ve daha önce hiç sigortası yok.sgk’dan borçlanarak emekli olma durumumuz var mı?

  Yanıtla
 3. 30/12/1989 yılından (3 gün) prim ödemem var. 1990 yılında yaptığım askerliğimi (18 ay) borçlandım. 1996 ve 1997 yıllarında toplam 252 günlük prim ödemem var. 11/09/2001 yılında başladığım görevime halen devam etmekteyi (cezaevinde kadrolu memur olarak). Ne zaman emekli olabilirim? Saygılar!

  Yanıtla
Yorum yapın