Hostes ( Kabin Memuru ) Maaşları Ne Kadar 2022

0

Hostes maaşları diğer adı ile kabin memuru maaşları hakkında bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir. Ülkemiz havacılık alanında gelişimi sürdürmeye son hızla devam etmektedir. Gelişen ve globalleşen dünya ile birlikte ulaşım ihtiyacı artmış ve insanlar eskiye göre daha sık yolculuk yapmaya başlamışlardır. Bununla paralel olarak havacılık sektörü de hızlı gelişim kaydetmekte ve bu duruma ayak uydurmaktadır.

Ülkemizde havacılık alanında çalışan binlerce insan vardır. Bunların arasında en önemlileri ise kabin memurları yani host ve hosteslerdir. Özellikle bu alanda çalışmak isteyenlerin en çok araştırdıkları konuların başında host maaşları ve hosteslerin maaşı ne kadar konusunu araştırmaktadır. Biz de bu yazımızda güncel host ve hosteslik maaşları hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Kabin memuru nedir, ne iş yapar ?

Öncelikle kabin memuru ile hostes aynı şey mi diye sık sorulan sorunun yanıtını vermek isterim. Evet aynı şey. Erkek kabin memurlarına host, kadın kabin memurlarına ise hostes denilmektedir. Kabin memurlarının başlıca görevleri ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uçuş sırasında yolcuların güvenliğini ve rahatlığını sağlayacak tedbirler almak,
 • Uçuştan önce kabin düzenleme ve uçuşa hazırlama,
 • Yolculuk sırasında gerekli olacak yiyecek, içecek ve diğer malzemeleri tamamlamak ve eksik ise yeteri kadar tedarik etmek.
 • Uçağa binen yolcuları karşılamak, gerekli yönlendirmeleri sağlamak,
 • Acil durumlarda yapılması gerekenler hakkında uçuş sırasında yolcuları bilgilendirmek,
 • Türbülans gibi beklenmedik durumlarda yolcuları bilgilendirmek ve olası bir panik durumunun önüne geçmek,
 • Uçuş sırasında içecek ve yiyecek ikramında bulunmak gibi görevleri bulunmaktadır.

Kabin memuru maaşı ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan host ve hostes maaşı tutarlarına. Uçak hostes maaşları ve host maaşları her firmada aynı değildir. Örneğin THY kabin memuru maaşları ile Pegasus hostes ya da host maaşları aynı olmayacaktır. Ortalama olarak 2022 yılında yeni başlayanlara ödenen maaş tutarları 5000-6000 TL aralığındadır. Tecrübeli ve bu işi en az 10 yıldan fazla yapanların ortalama maaşları ise 8000-10.000 TL aralığındadır. Ayrıca çoğu havacılık şirketi maaşa ilave olarak yılda 4 yıl da ikramiye ödemesi yapmaktadır. Yani işin özeti güzel maaşlar ödenmektedir.

Thy hostes maaşları ne kadar ?

Türk Hava Yolları Türkiye’de havacılık alanında en çok istihdam sağlayan şirketlerden birisidir. Maaş konusunda da en iyi maaşı ödeyen şirketler arasında olduğunu ve personeline gerekli değeri verdiğini söyleyebiliriz. Thy maaşları 2022 yılında yeni başlayanlar için ortalama ve net olarak 4500-5000 TL arasında iken tecrübeli olanlara ise ödenen ortalama maaşlar 7000-8000 TL aralığında olmaktadır. Tabi burada yazılan Thy hostes maaşı ve host maaşı kesin maaşlar olmayıp yaklaşık olarak ödenen güncel Thy kabin memuru maaşı tutarlarıdır.

Sunexpress kabin memuru maaşları ne kadar ?

Sunexpress de Türk Hava Yolları ile birlikte en çok personel çalıştıran havacılık şirketlerinin arasında gelmektedir. Sunexpress hostes maaşları ve host maaşları da iyi seviyededir. 2022 yılında ortalama en düşük net maaş 5000 TL civarı iken en yüksek ise 8000-8500 TL arasındadır.

Pegasus kabin memuru maaşları ne kadar ?

Özellikle yurtiçi uçuşlarda Türkiye’nin önde gelen havacılık şirketlerinden birisi olan Pegasus büyümeye ve istihdam oranını arttırmaya da her geçen gün devam etmekte. Çalışanlara ödenen maaşlar THY ya da Sunexpress seviyesinde olmasa da Kurumsal olması ve personeline değer vermesi öne çıkan özellikler arasında yer almakta. Pegasus hostes maaşları ve host maaşları 2022 yılında en düşük 5500-6000 TL civarında iken en yüksek ise 7500-9000 TL aralığındadır.

Host/Hostes çalışma saatleri nasıldır ?

Malum yapılan iş gereği belli bir çalışma saati yoktur. Uçuşlar ve çalışma saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle 7/24 esasına dayalı bir çalışma vardır. Her şirkette de aynı çalışma saatleri yoktur. Bu yüzden çalışma saatleri şu şekildedir demek imkansızdır.

Host/hostes nasıl olunur, şartları nelerdir ?

Havacılık şirketleri kendi resmi sayfalarında ihtiyaç olan personel sayısı ve aranan özel nitelikleri yayımlarlar. Genel olarak aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Sağlık durumunun elverişli olması,
 • Çok iyi derece İngilizce bilmek,
 • Sabıka kaydının olmaması,
 • Tercihen en az üniversite mezunu olmak,
 • Fiziki durumun uygun olması,
 • İletişim becerisinin yüksek olması.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.