İdarece Borç Sorgulama: Yetki Talep Formu, Şifre Yenileme

İdarece borç sorgulama uygulaması Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bankaların yüklenicilerin Sosyal Güvenlik prim borcu sorgulamasını yaptığı uygulamadır. Bu uygulama aracılığı ile idareler hakediş aşamasında yüklenicinin ssk borcuna bakar şayet borç yoksa ona göre hak edişini öder. Borç olması durumunda da borç tutarı kadar kesinti yaptıktan sonra hak edişi öder.

Bu yazımızda idarece borç sorgulama uygulaması başvurusunun nasıl yapıldığı, Sgk idarece borç sorgulamasının nereden ve nasıl yapılacağı ile kısaca konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK İdarelerce e borç sorgulama başvurusu nasıl yapılır ?

İlgili Kamu Kurumu ya da Kuruluşu ve ya banka tarafından e idarelerce borç sorgulama uygulaması üzerinden borç sorgulaması yapılabilmesi için öncelikle idarelerce borç sorgulama SGK yetkisinin alınması gerekmektedir. Yeni yetki talebinde bulunmak ya da daha önce yetki varsa bile şifrenizi unuttuysanız ve yeniden başvuru yapmak için aşağıda bir örneği verilen İdarelerce e borç sorgulama yetki talep formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Bu forma ilave olarak üst yazı da yazılması gerekmektedir.

Başvurudan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilendirmeyi yapar. Yetkilendirmenin ardından uygulamaya giriş yaparak idarenin borç sorgulamasını 23 haneli işyeri sicil numarası ile yapabilirsiniz. İşyeri sicil numarasını size verilen tahakkuk belgesi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil belgesinde görebilirsiniz. Örnek SGK işveren işyeri sicil numarasına göz atmak için sgk işyeri sicil no sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İdarelerce borç sorgulama yetki talep formu

İdarece borç sorgulama ekranında yetki alabilmek için yetki talep formu ile başvuru yapmanız gerekmektedir. İdarece borç sorgulama talep formunu buradan indirebilirsiniz: idarelerce e-borç sorgulama yetki talep formu indir.

İdarelerce borç sorgulama girişi nasıl yapılır ?

Yetki talebine istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu talep edilen kullanıcıyı idarelerce borcu yoktur sistemine tanımlar. Bu süreçten sonra artık idarelerce SGK borcu sorgulama uygulamasına giriş yapabilirsiniz. İdarece SGK borç sorgulamasına idarece e borç sorgulama girişi adresinden giriş sağlamanız gerekmekte.

İdarelerce SGK borcu yoktur uygulamasına İlk defa girişte kullanıcı adı ve şifre T.C. numaranız olacaktır. İlk girişin ardından sistem şifrenizi yenilemenizi ister. Şifreyi yeniledikten sonra artık uygulama üzerinden idari borç sorgulaması yapabilirsiniz.

İdarelerce Sgk borç sorgulama şifremi unuttum nasıl alabilirim ?

Şifrenizi unutmanız halinde yeniden yetki talep formu ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. SGK e borç sorgulama sistemi üzerinden şifre yenileme işlemi maalesef yapılamamakta. İdarelerce e-borç sorgulama şifre yenilemesi için yukarıdaki idare borç sorgulama yetki talep formu ile SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

Sgk idarelerce borç sorgulama borç varsa nasıl işlem yapılır ?

Sorgulama sonucu borç çıkması halinde borcu karşılayacak tutar kadar kesinti yapıldıktan sonra kalan hak edişin yükleniciye ödenmesi gerekmektedir. Eğer borç yoksa hak edişin tamamının ödenmesinde bir sakınca yoktur. Tabi ihale mevzuatı gereği sadece işveren Ssk prim borcuna değil vergi borcuna da bakılmakta. Vergi borcu için de aynı uygulama geçerli.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İdarece Borç Sorgulama: Yetki Talep Formu, Şifre Yenileme” üzerine 2 yorum
Yorum yapın