İdarece Borç Sorgulama

2

İdarece borç sorgulama uygulaması Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bankaların yüklenicilerin Sosyal Güvenlik prim borcu sorgulamasını yaptığı uygulamadır. Bu uygulama aracılığı ile idareler hakediş aşamasında yüklenicinin ssk borcuna bakar şayet borç yoksa ona göre hakedişini öder. Borç olması durumunda da borç tutarı kadar kesinti yaptıktan sonra hakedişi öder.

Bu yazımızda idarece borç sorgulama uygulaması başvurusunun nasıl yapıldığı, borç sorgulamasının nereden ve nasıl yapılacağı ile kısaca konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İdarelerce e borç sorgulama başvurusu

İlgili Kamu Kurumu ya da Kuruluşu ve ya banka tarafından uygulama üzerinden borç sorgulaması yapılabilmesi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetki alınmış olması gerekmektedir. Yeni yetki talebinde bulunmak ya da daha önce yetki varsa bile şifrenizi unuttuysanız ve yeniden başvuru yapmak için aşağıda bir örneği verilen İdarelerce e borç sorgulama yetki talep formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Bu forma ilave olarak üst yazı da yazılması gerekmektedir.

Başvurudan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilendirmeyi yapar. Yetkilendirmenin ardından uygulamaya giriş yaparak idarenin borç sorgulamasını 23 haneli işyeri sicil numarası ile yapabilirsiniz. İşyeri sicil numarasını size verilen tahakkuk belgesi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil belgesinde görebilirsiniz. Örnek SGK işveren işyeri sicil numarasına göz atmak için https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-sicil-no-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İdarelerce borç sorgulama yetki talep formu

İdarece borç sorgulama ekranında yetki alabilmek için yetki talep formu ile başvuru yapmanız gerekmektedir. İdarece borç sorgulama talep formunu buradan indirebilirsiniz: idarelerce e-borç sorgulama yetki talep formu indir.

İdarelerce borç sorgulama girişi

Yetki talebine istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu talep edilen kullanıcıyı sisteme tanımlar. Bu süreçten sonra artık uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Uygulamaya https://uyg.sgk.gov.tr/borc366Sorgula/ adresinden giriş sağlamanız gerekmekte. İlk defa girişte kullanıcı adı ve şifre T.C. numaranız olacaktır. İlk girişin ardından sistem şifrenizi yenilemenizi ister. Şifreyi yeniledikten sonra artık uygulama üzerinden borç sorgulaması yapabilirsiniz.

İdarelerce sgk borç sorgulama şifremi unuttum

Şifrenizi unutmanız halinde yeniden yetki talep formu ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Sistem üzerinden şifre yenileme işlemi maalesef yapılamamakta.

Sgk idarelerce borç sorgulama borç varsa

Sorgulama sonucu borç çıkması halinde borcu karşılayacak tutar kadar kesinti yapıldıktan sonra kalan hakedişin yükleniciye ödenmesi gerekmektedir. Eğer borç yoksa hakedişin tamamının ödenmesinde bir sakınca yoktur. Tabi ihale mevzuatı gereği sadece işveren ssk prim borcuna değil vergi borcuna da bakılmakta. Vergi borcu için de aynı uygulama geçerli.

İdarece borç sorgulama hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

2 Yorum
  1. Semra Zeren

    Şifremi unuttum yardımcı olabilir misiniz?

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Yeni şifre için bağlı olduğunuz Sgkya başvurmanız gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.