İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Hesaplama 2019

4

İhaleli bir iş aldığınızda eğer bu işte işçi çalıştıracaksanız öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya açtırmanız gerekmektedir. İhaleli iş sona erdikten sonra ihale makamındaki teminatı çözdürmek için ise ihaleli iş için işçilik hesaplamasını yaparak SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçiliği bildirmeniz ve sonrasında teminat için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir. Teminat iadesi yazısı nasıl alınır başlıklı yazımızdan başvuruyu nasıl ve nereye yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tabi ihaleli iş teminat iadesi için asgari işçilik hesaplaması önem arz etmektedir. Aşağıdaki ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması programımız aracılığı ile sgk asgari işçilik hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca yazımızın devamında asgari işçilik oranları 2019 tablosunu da excel formatında bulabilirsiniz.

Bina inşaatlarında hesaplama için inşaat asgari işçilik hesaplama 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İhaleli iş hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için lütfen yazımızın devamını okuyunuz.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama 2019

İhaleli işlerde asgari işçilik oranı hesaplama hesaplamasını aşağıdaki asgari işçilik hesaplama programımız aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. İhaleli iş asgari işçilik oranları 2019 hesaplaması için ihale makamı tarafından ödenen KDV hariç kesin hakediş bedeli ve asgari işçilik oranını bilmeniz gerekiyor. KDV hariç son hakediş tutarını ihale makamından öğrenebilirsiniz. Asgari işçilik oranı ise yapılan işin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki asgari işçilik oranları 2019 excel tablosundan yapılan işin oranını tespit edebilirsiniz. Hizmet ve yapım işlerinde asgari işçilik hesaplama programındaki asgari işçilik oranı kısmına excel tablosundaki oranın %25 eksiğini yazın.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama 2019 nasıl yapılıyor ?

İhaleli işlerde işçilik hesaplaması ihale makamı tarafından ödenen KDV hariç hakediş bedeli üzerinden yapılmakta. Bu bedel üzerinden SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçilik tutarı asgari işçilik oranının %25 eksiğidir.

Asgari işçilik hesaplama örnekleri

A şirketi Kamu’dan okul binası inşaatı tamiratı işi almıştır. İşin KDV hariç toplam hakediş bedeli 100 bin liradır. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bina inşaatı tadilat ve tamirat asgari işçilik oranı %13’tür. Siz bu oranın %25 eksiği üzerinden yani 9,75 üzerinden hesaplama yapacaksınız. Buna göre bildirmeniz gereken asgari işçilik hesaplaması 100.000,00*9,75/100=9.750,00 TL olacaktır.

Sgk asgari işçilik oranları 2019

2019 asgari işçilik oranları tablosunu excel olarak buradan indirebilirsiniz: inşaat asgari işçilik oranları 2019

Teminat iadesi yazısı nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır ?

Sgk işçilik hesaplaması yaparak işçilerin çıkışını verdikten sonra teminat iadesi yazısı için SGK’ya online olarak dilekçe verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken işin başlangıç ve bitiş tarihlerinin ihale makamındaki başlangıç ve bitiş tarihleri ile aynı olması. Eğer başlangıç ve bitiş tarihleri tutuyorsa ve işçilik hesaplamasını da tam yaptıysanız teminat iadesi yazınız düzenlenecektir.

Tabi teminat iadesi yazısı talebinize istinaden SGK ihale makamına sgk 14 maddelik yazıyı gönderir. Bu yazıda SGK ihale makamına işin başlama tarihini, bitim tarihini, KDV hakediş tutarını v.s. sorar. Cevabi yazı üzerine ihale makamının bildirdiği ile sizin bildirimleriniz karşılaştırılır. Başlama bitim tarihleri tutuyorsa ve bildirim yaptığınız asgari işçilik tutarı yeterli ise SGK yazınızı düzenleyerek ihale makamına gönderir. Yeterli değilse eksik işçilik hesaplamasını yaparak ödemenizi ister. Çıkan fark işçiliği ödemeniz halinde yazınız düzenlenir. Ayrıntılı bilgi için SGK ilişiksizlik başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhaleli işlerde sgk işçilik hesaplama 2019 işlemleri konusunda kafanıza takılanları Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Hamza

  Hesaplama formu açılmıyor

  1. Ömer Meriç

   Formu açmadan hesaplama yapacaksınız. Yazının içindeyken sadece formda yer alan KDV hariç bedeli ve asgari işçilik oranının Yüzde 25 eksiğini yazmanız hesaplama için yeterli olacaktır.

 2. ONU BURAK

  ASGARİ İŞÇİLİK İHALELİ TAAHHÜT İŞLERİNDE İŞÇİLİK ORANI DEĞİŞİYOR MU? YOKSA İNDİRİMLİ HALİ OLAN 6,75 OLARAK MI HESAPLANIR?
  TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne iş yaptınız tam olarak ? Yapılan işe göre işçilik oranı değişir. Asgari işçilik listesinde yapılan işe uygun oranı tespit edin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.