İhbar Süreleri 2019 İhbar Süresi Hesaplama !

0

İhbar süreleri iş kanununa göre işten çıkış yapacak işçinin ya da işçinin çıkışını verecek işverenin işten çıkış tarihini en geç  bildirmesi gereken süre olarak tanımlanabilir. İhbar süresi iş kanununa göre belirlenmekte ve işçinin işyerindeki çalışma süresine göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda istifa ihbar süresi hesaplama ve ihbar süresi 2019 yılında kaç gün v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İhbar süresi hesaplama 2019, istifa ihbar süresi 2019 Kaç Gündür ?

4857 Sayılı İş Kanunu’na göre 2019 ihbar süreleri işçinin çalışma süresine göre aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 6 aydan az çalışması olan sigortalı için ihbar suresi 2 haftadır. 
  • İşyerindeki çalışması 6 ay ile 1,5 yıl arasında olan işçinin işten ayrılma ihbar süresi 2019 yılında 4 haftadır. 
  • 1.5-3 yıl arasında hizmeti olanların ihbar tazminatı süreleri 2019 yılı için 6 haftadır. 
  • 3 yıldan fazla çalışanlar için ise ihbar önelleri 2019 yılında 8 haftadır. 

İşten çıkış ihbar süresi 2019 yukarıdaki gibidir. Tabi hem işverenler hem de çalışanlar ihbar çalışma süresi hesaplama konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Bu yüzden işten ayrılma ihbar süresi hesaplamasını bir örnekle somutlaştıralım.

İhbar süresi hesaplama örnek

İhbar süresi gün hesaplama örnekleri:

Örnek 1

Ali BEY’in yanında 01 Ocak 2017 tarihinde işe başlayan Hakan BEY 31 Temmuz 2019 tarihinde işten ayrılmayı düşünmektedir. Hakan BEY’in toplam hizmeti 31 aydır. Bu durumda Hakan BEY’in en geç 31 Temmuz 2019 tarihinden 6 hafta önce işverene yazılı olarak işten ayrılma talebini iletmesi gerekmektedir. Diyelim ki 6 hafta önce değil de 3 hafta kala bildirdi. İşte bu durumda Ali BEY Hakan BEY’den 3 haftalık ihbar tazminatı talep edebilir. İhbar tazminatının ne olduğu ve nasıl hesaplandığı konusunda ihbar tazminatı nedir başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örnek 2

Mehmet BEY işyerinde 01 Ocak 2019 tarihinde işe aldığı Gökhan BEY’i 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle işten çıkarmak istemektedir. Bu durumda ihbar sureleri hesaplamasına göre işten çıkaracağı Gökhan BEY’e en geç 31 Mayıs 2019 tarihinden 2 hafta önce iş çıkışını yapacağını yazılı olarak bildirmesi gerekir. İşveren eğer işten çıkış ihbar süresine uymayıp derhal çıkış verirse bu durumda 2 haftalık ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

Gördüğünüz üzere ihbar süreleri hem işvereni hem de çalışanı bağlamaktadır. İşten ayrılırken ihbar süresine uymayan işçi ya da işten ayrılma ihbar süresine uymayan işveren karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır.

İhbar tazminatı hesaplama örneği 2019

İhbar tazminatı hesaplaması işçinin çıkış tarihindeki son günlük brüt kazancının uyulmayan 2019 ihbar süresi ile çarpılması sonucu bulunuyor. Bulunan bu tutar  brüt ihbar tazminatıdır. Brüt ihbar tazminatı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesildikten sonra net ihbar tazminatı hesaplanıyor. Dilerseniz aşağıdaki ihbar tazminatı hesaplama uygulamamız ile kolayca hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca ihbar tazminatı hesaplama 2019 başlıklı yazımızdan alacağınız tazminat tutarını bize de sorabilirsiniz.

İhbar bildirim süresi hesaplama ve 2019 ihbar tazminatı hesaplama konularında bilgi vermeye çalıştık. Aşağıda ihbar tazminatı hesaplama 2019 konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevapları vardır. Siz de ihbar tazminatı süresi 2019 konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 

2 aylık çalışanın ihbar süresi kaç gündür ? 

İhbar süresi hesaplasına göre 2 haftadır.

5 yıl çalışanın ihbar süresi kaç gündür ? 

5 yıllık çalışanın yasal ihbar süresi 2019 yılında 8 haftadır.

2 yıllık çalışan ihbar süresi kaç gündür ? 

ihbar süreleri hesaplamasına göre 2 yıllık çalışanın ihbar süresi 6 haftadır.

6 yıl çalışanın ihbar süresi kaç gündür ? 

6 yıllık çalışması olanın istifada ihbar süresi 2019 yılında 8 haftadır.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.