İhbar Tazminatı Nedir, Şartları,Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nedir? İhbar tazminatı kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çalışma hayatı boyunca hepiniz ihbar tazminatı terimini duymuşsunuzdur. Ancak şunu fark ettim ki hem işverenler hem de çalışanlar ihbar tazminatı konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Bu yüzden ihbar tazminatı konusunda ayrıntılı ve anlaşılır olarak yazı yazma gereği duydum. Bu yazımızda ihbar tazminatı alma şartları ve hesaplama işlemleri hakkında detayları bulabilirsiniz.

İhbar tazminatı nedir? İhbar tazminatı kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çalışma hayatı boyunca hepiniz ihbar tazminatı terimini duymuşsunuzdur. Ancak şunu fark ettim ki hem işverenler hem de çalışanlar ihbar tazminatı konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Bu yüzden ihbar tazminatı konusunda ayrıntılı ve anlaşılır olarak yazı yazma gereği duydum. Bu yazımızda ihbar tazminatı alma şartları ve hesaplama işlemleri hakkında detayları bulabilirsiniz.

İhbar tazminatı şartları nelerdir?

İhbar süreleri iş kanununa göre işçinin ya da işverenin sözleşmeyi fesih süresini yani işten ayrılma ya da çıkış tarihinin çalışma süresine göre kanunen belirlenen süreye göre önceden bildirilmesini sağlayan sürelerdir. İşçi ya da işveren işyerindeki çalışma süresine göre kanunda belirtilen bu sürelere uyarak karşı tarafa bildirim yapmak zorundadır.

İşte bu sürelere uymadan iş sözleşmesinin fesih edilmesi halinde süreye uymayan tarafın tazminat ödemesi gerekmektedir. Bu tazminat da ihbar tazminatı olarak adlandırılmaktadır. 4857 Sayılı İş Kanununa göre belirlenen ihbar süreleri aşağıdaki gibidir.

İhbar süresi nedir?

İhbar bildirim süreleri işçinin işyerindeki çalışma süresine göre aşağıdaki gibidir;

  • Eğer işyerindeki çalışma süresi 6 aydan az ise 2 hafta;
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında ise 8 hafta,
  • 3 yıldan fazla ise 10 hafta önceden işten ayrılışın karşı tarafa bildirilmesi zorunludur.

İhbar tazminatı için en az çalışma süresi nedir?

İhbar tazminatı için belirlenen en az şu kadar çalışma diye bir gün sayısı yoktur. Gördüğünüz gibi çalışma süresi 6 aydan az olanlar için 2 haftadır. Bu durum işyerindeki çalışma süresi 1 gün olanlar için bile geçerlidir

İhbar süresi hesaplama örnekleri

Örnek 1: Ali BEY’in Mehmet BEY’e ait işyerinde toplam çalışma süresi 8 aydır. Ali BEY işten ayrılmak istemektedir. Bu durumda bu talebini ayrılış tarihinden en az 4 hafta önce işverene iletmek zorundadır. 4 haftadan az sürede bildirirse işveren Ali BEY’den ihbar tazminatı talep edebilir.

Örnek 2: İşveren HASAN BEY işyerinde 4 yıldan beri çalışan Mert’in iş çıkışını vermeyi düşünmektedir. Bu durumda Hasan BEY’in işten ayrılış tarihini en geç 10 hafta önce MERT BEY’e bildirmesi gerekiyor. Aksi halde Mert BEY işvereninden ihbar tazminatını talep edebilir.

İhbar tazminatı nasıl hesaplanır?

İhbar tazminatı için hesaplama işçinin brüt kazancı üzerinden yapılır. İhbar süresine uyulmayan her gün için işçinin brüt kazancı esas alınarak tazminat hesaplaması yapılır. İhbar tazminatı hesaplamasında biraz teknik terimler bulunduğundan ayrıntılı olarak buraya yazıp kafanızı karıştırmak istemem. Hesaplamayı kolayca yapabilmeniz için uygulama geliştirdik. Hemen ihbar tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek program aracılığı ile alabileceğiniz ihbar tazminatını kolayca hesap edebilirsiniz.

İşçinin ödeyeceği ihbar tazminatı ne kadar olur?

Kanuni ihbar süreleri tek taraflı değildir. Hem işvereni hem işçiyi bağlamaktadır. Yani işveren işçiyi işten çıkaracaksa çalışma süresine göre en geç yukarıda belirtilen sürelerden önce işçiye bunu bildirmek zorundadır. Bildirmezse işçiye tazminat ödemesi gerekir.

Aynı durum işçi için de geçerlidir. İşten çıkmak isteyen işçi bunu yukarıdaki sürelere göre en geç belirlenen tarihten önce işverene bildirmek zorundadır. Aksi takdirde uyulmayan gün sayısının günlük brüt ücreti ile çarpılarak bulunan sonuç kadar işverene brüt tazminat ödemesi yapmak zorunda kalacaktır.

İşverenin ihbar tazminatı talebi olabilir mi?

İşveren ihbar sürelerine uymadan işe gelmeyen ve iş sözleşmesini fesheden işçiden uymadığı süreler için iş kanunu ihbar tazminatı talep edebilir. Bu hak işverene 4857 Sayılı İş Kanunu ile verilmiştir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İhbar Tazminatı Nedir, Şartları,Nasıl Hesaplanır?” üzerine 2 yorum
Yorum yapın