İndirimli Elektrik Saatleri 2021

4

İndirimli elektrik saatleri 2021 yılında Koronavirüs ile birlikte en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Covid-19 ile birlikte insanların evlerinde daha çok zaman geçiriyor olması diğer tüm tüketim ürünleri ile birlikte elektrik tüketimini de arttırdı. Bu yüzden özellikle içinde bulunduğumuz zaman diliminde ucuz elektrik saatlerini bilmek faturada %30-40 arasında tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Peki elektrik hangi saatlerde ucuz , elektrik hangi saatlerde indirimli ve saat kaçtan sonra elektrik ucuz ? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elektrik indiriminden nasıl yararlanabilirim ?

Aşağıda belirtilen  elektrik ucuz saatlerinde indirimden yararlanabilmeniz için;

 • Eski sayacınızı değiştirmeniz ve akıllı sayaca geçmeniz gerekiyor.
 • Eğer sayacınız eski ise elektrik tasarrufu saatlerinde elektrik kullansanız bile normal tarife üzerinden fatura hesaplanmaktadır.
 • elektrik saatinizi elektrik dağıtım firmanıza başvuru yaparak değiştirebilir ve bu süreçten sonra artık elektriğin en ucuz olduğu saatlerde elektriği kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrik faturasında tasarruf nasıl sağlanır ?

Aşağıdaki tavsiyelerimize uymanız halinde elektrikte en az %30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • Özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrik harcayan diğer cihazlarınızı aşağıda belirtilen elektrik indirimli saatlerinde çalıştırmanız gerekmektedir. Örneğin evinizde şohben ya da kombi kullanıyorsanız banyonuzu elektrikte indirimli saatlerde yapmanız faturada çok büyük oranda fark yaratacaktır.
 • Eğer evinizde aydınlatmada kullandığınız ampuller led değilse, eski usulse bunları da değiştirin. Özellikle çok sık kullanmadığınız banyo, tuvalet gibi yerlerde daha düşük wattlı ampuller kullanın.
 • Beyaz eşya alırken A+++ olmasına özen gösterin. Bu basit gibi görünür ancak çok büyük oranda tasarruf sağlar.
 • Akşam TV izlerken odanın ışığını kapatabilirsiniz. Hem gözünüzü yormaz hem de tasarruf sağlar.
 • Ütü işlemini gece tarifesinde yapabilirsiniz.

Elektrikte t1 t2 t3 nedir ?

Aslında elektrik saat kaçta ucuz sorularının cevabı bu parametrelerde gizlidir.

 • T1 gündüz tarifesidir, 06:00 – 17:00 saatleri aralığında geçerlidir.
 • T2 akşam tarifesidir, 17:00 – 22:00 saatleri aralığında geçerlidir.
 • T3 gece tarifesidir 22:00 – 06:00 saatleri arasında geçerlidir.

Peki elektrik saat kaçtan sonra ucuz, elektrik hangi saatler ucuz ve daha az ödeniyor ?

Elektrik indirim saatleri

Elektrik en ucuz saatler T3 tarifesidir yani saat 22.00-06.00 arasındadır. Bu saatler arasında harcanan elektrik yaklaşık olarak %30-40 daha ucuzdur. Bu tarifeden sonraki en ucuz tarife T1 gündüz tarifesidir. En pahalı ise T2 akşam tarifesidir. Bu yüzden elektrik tasarruf saatlerinde ütü yapmanız, çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırmanız büyük oranda tasarruf sağlar.

Elektriğin ucuz olduğu saatler 2021

Elektrik tüketim saatlerini yukarıda verdik. Gördüğünüz gibi 3 ayrı tarife bulunmaktadır. Aslında elektrik hangi saatlerde daha ucuz sorusunun cevabını yukarıda verdik ancak tekrar belirtmek gerekirse en ucuz elektrik gece 22.00-06.00 saatleri arasında kullanılan elektriktir.

Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor 2021

Elektrikte gece tarifesi saat 22.00’de başlar ve sabah 06.00’da sona erer. En uygun ve tasarruflu elektrik bu saatler aralığındadır. Eğer ağırlıklı tüketimi bu saatlere yüklerseniz faturanızda büyük oranda indirim olur. Bir sonraki tarife gündüz tarifesidir ve akşama göre daha ucuzdur.

Elektrikte devlet desteği ne kadar, kimler yararlanıyor ?

Devlet sosyal yardım alan binlerce kişinin elektrik faturasını da ödemekte. Aranan şart muhtaç olmak yani hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması. Eğer bu şart sağlanıyorsa ve sosyal yardım alınıyorsa faturanın belli bir tutara kadar olan kısmını devlet ödemekte. Aylık olarak 2021 için karşılanan fatura tutarı 80 lira olmaktadır.

Destekten yararlanma hakkı olan kişiler adına devlet PTT’ye kontör/bakiye yüklemekte. Kişi faturasını ödemeye PTT’ye gider ve oradaki bakiye toplam fatura tutarından düşer. Varsa kalan bakiye ödenir ve böylece destek sağlanmış olur.


4 Yorum
 1. Samir

  Peki cumartesi pazar ayni indirimler gecerlimi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet geçerli.

 2. Dogrular

  Admin uyuma adam yazmış değişti diye güncellesene haberi.
  T1 07:00-18:00
  T2 18:00-23:00
  T3 23:00-07:00

 3. Dogrular

  Bu tarife değişti Hepsini 1 saat ileri alarak düzenlendi. 2 021 de

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.