İndirimli Elektrik Saatleri 2024 & %50 Tasarruf Et

İndirimli elektrik saatleri 2024 yılında en çok araştırılan konuların başında gelmekte.  özellikle içinde bulunduğumuz zaman diliminde ucuz elektrik saatlerini bilmek faturada %30-40 arasında tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Peki elektrik hangi saatlerde ucuz , elektrik hangi saatlerde indirimli ve saat kaçtan sonra elektrik ucuz ? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elektrik indiriminden nasıl yararlanabilirim ?

Aşağıda belirtilen  elektrik ucuz saatlerinde indirimden yararlanabilmeniz için;

 • Eski sayacınızı değiştirmeniz ve akıllı sayaca geçmeniz gerekiyor.
 • Eğer sayacınız eski ise elektrik tasarrufu saatlerinde elektrik kullansanız bile normal tarife üzerinden fatura hesaplanmaktadır.
 • elektrik saatinizi elektrik dağıtım firmanıza başvuru yaparak değiştirebilir ve bu süreçten sonra artık elektriğin en ucuz olduğu saatlerde elektriği kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrik faturasında tasarruf nasıl sağlanır ?

Aşağıdaki tavsiyelerimize uymanız halinde elektrikte en az %30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • Özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrik harcayan diğer cihazlarınızı aşağıda belirtilen elektrik indirimli saatlerinde çalıştırmanız gerekmektedir. Örneğin evinizde şohben ya da kombi kullanıyorsanız banyonuzu elektrikte indirimli saatlerde yapmanız faturada çok büyük oranda fark yaratacaktır.
 • Eğer evinizde aydınlatmada kullandığınız ampuller led değilse, eski usulse bunları da değiştirin. Özellikle çok sık kullanmadığınız banyo, tuvalet gibi yerlerde daha düşük wattlı ampuller kullanın.
 • Beyaz eşya alırken A+++ olmasına özen gösterin. Bu basit gibi görünür ancak çok büyük oranda tasarruf sağlar.
 • Akşam TV izlerken odanın ışığını kapatabilirsiniz. Hem gözünüzü yormaz hem de tasarruf sağlar.
 • Ütü işlemini gece tarifesinde yapabilirsiniz.

Elektrikte t1 t2 t3 nedir ?

Aslında elektrik saat kaçta ucuz sorularının cevabı bu parametrelerde gizlidir. 3 zamanlı elektrik tarifesi saatleri tablosu aşağıda paylaşılmıştır;

T1 Gündüz tarifesi06.00-17.00 saatleri arası
T2 akşam tarifesi 17.00-22.00 saatleri arası
T3 gece tarifesi ( En ucuz tarife)22.00-06.00 saatleri arası
Kademeli elektrik tarifesi saatleri tablosu

Devletin sağladığı elektrik desteğinden yararlanmak ister misiniz ? Hemen devlet elektrik desteği başlıklı sayfamızı ziyaret ederek siz de elektrik desteğinden nasıl yararlanabileceğinizi ve şartları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca devlet tarafından muhtaç ailelere doğalgaz yardımı da ödenmektedir. Doğalgaz yardımı şartları başlıklı yazımızdan bu yardımı nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Elektrik indirim saatleri 2024

Peki elektrik saat kaçtan sonra ucuz, elektrik hangi saatler ucuz ve daha az ödeniyor ? Elektrik en ucuz saatler T3 tarifesidir yani saat 22.00-06.00 arasındadır. Bu saatler arasında harcanan elektrik yaklaşık olarak %30-40 daha ucuzdur. Bu tarifeden sonraki en ucuz tarife T1 gündüz tarifesidir. En pahalı ise T2 akşam tarifesidir. Bu yüzden elektrik tasarruf saatlerinde ütü yapmanız, çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırmanız büyük oranda tasarruf sağlar.  Devletin sağladığı elektrik yardımından yararlanmak isterseniz

Elektriğin ucuz olduğu saatler 2024

Elektrik tüketim saatlerini yukarıda verdik. Gördüğünüz gibi 3 ayrı tarife bulunmaktadır. Aslında elektrik hangi saatlerde daha ucuz sorusunun cevabını yukarıda verdik ancak tekrar belirtmek gerekirse en ucuz elektrik gece 22.00-06.00 saatleri arasında kullanılan elektriktir.

Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor 2024

Elektrikte gece tarifesi saat 22.00’de başlar ve sabah 06.00’da sona erer. En uygun ve tasarruflu elektrik bu saatler aralığındadır. Eğer ağırlıklı tüketimi bu saatlere yüklerseniz faturanızda büyük oranda indirim olur. Bir sonraki tarife gündüz tarifesidir ve akşama göre daha ucuzdur.

Elektrikte devlet desteği ne kadar, kimler yararlanıyor ?

Devlet sosyal yardım alan binlerce kişinin elektrik faturasını da ödemekte. Aranan şart muhtaç olmak yani hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması. Eğer bu şart sağlanıyorsa ve sosyal yardım alınıyorsa faturanın belli bir tutara kadar olan kısmını devlet ödemekte.

Destekten yararlanma hakkı olan kişiler adına devlet PTT’ye kontör/bakiye yüklemekte. Kişi faturasını ödemeye PTT’ye gider ve oradaki bakiye toplam fatura tutarından düşer. Varsa kalan bakiye ödenir ve böylece destek sağlanmış olur.

Pazar günü elektrik ucuz mu?

Cumartesi ya da pazar gününde elektrik tüketim ücretlerinde herhangi bir farklılık yoktur. Tarifeler esas alınarak tüketim zamanına göre ücretlendirme yapılmaktadır.

Ev elektriği hangi saatlerde ucuz 2024

En ucuz tarife gece tarifesidir. Gece tarifesi akşam saat 22.00-06.00 saatleri arasında uygulanan tarifedir.

Elektrikte 3 zamanlı tarife mi tek zamanlı tarife mi?

Tek zamanlı tarifede sabit tutar üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. Faturanız daha az gelsin istiyorsanız 3 zamanlı tarife daha uygundur.

Hafta sonu elektrikte indirim var mı?

Hafta sonu elektrik ucuz mu sorusu son zamanlarda sık sorulmakta. Elektrikte 3 zamanlı tarife sistemi uygulanmaktadır. Hafta sonu için ek indirim sağlanmamaktadır.

En ucuz elektrik tarifesi hangisi?

En ucuz elektrik tarifesi gece 22.00-06.00 saatleri arasında uygulanan T3 tarifesidir.

2.7/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İndirimli Elektrik Saatleri 2024 & %50 Tasarruf Et” üzerine 7 yorum
 1. Aman elektrik saatinizi 3 zamanlıya geçirmeyin bizim 30 yıldır 3 zamanlı olan fatura 310tl geldi aynı fatura verilerini tek zamanlı olarak hesaplandığında 230 tl (80tl daha
  düşük) oldu fatura cuma günü (21/12/2022) enerjisa’ya tarife değişikliği için gittigimizde bizimle ilgilenen görevli siz niye 3 zamanlı tarife kullandınız anlayamadım dedi çünkü enerji kullanımı her aileye eve göre değişiyor. Herkes kendi kullanım saatlerine göre karar versin derim .Iyi günler

  Yanıtla
Yorum yapın