İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2018 Nasıl Yapılır?

0

Eğer yapı ruhsatına tabi bir bölgede yaşıyorsanız bir bina inşaatı yaptığınızda binada oturabilmeniz için bağlı bulunduğunuz Belediye’den yapı kullanma izin belgesi almanız gerekiyor. Yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken şartlardan birisi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bina inşaatı için borcunuzun olmadığına dair yazı almanız diğer adı ile ilişiksizlik belgesi almanız gerekiyor. İlişiksizlik belgesi için ise tabi inşaatın metrekaresine, yapı sınıfına ve grubuna göre her yıl Bakanlık tarafından belirlenen bina inşaatları maliyet oranlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gereken asgari işçilik oranını hesaplamanız ve tam olarak bildirmeniz ve bu dosyada da borcunuzu sıfırlamanız gerekiyor. Bu yazımızda inşaat işleri için asgari işçilik hespalama formülü, 2018 asgari işçilik hesaplama oranları ve hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Bina inşaatları için SGK asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır?

Hesaplama her yıl Bakanlık tarafından belirlenen yapı yaklaşık birim maliyetleri tebliğine göre yapılır.

  • Başladığı yıl içerisinde bitirilen inşaatlarda asgari işçilik hesaplamasında başlayıp bittiği yıl içerisinde belirlenen yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınır.
  • Bittiği tarihten bir önceki yıl Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya tescili açılan bina inşatları için bir önceki yılın birim maliyetleri esas alınır. Yani diyelim ki bina inşaatı için dosyayı 2017/Temmuz ayında açtınız ancak bitirdiğinize dair dilekçeyi 2018/05 döneminde verdiğiniz inşaatınız için işçilik hesaplamasında 2017 yılının yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınır.
  • Birden fazla yıl süren inşaatlarda ise ortalama birim maliyeti esas alınır.

SGK bina inşaatı asgari işçilik hesaplamasında formül şu şekildedir: inşaatın toplam metrekaresi X yapı sınıfı ve grubuna göre yapı yaklaşık birim maliyetleri cetvelinde yer alan tutar x Kargir ise %9/Karkas ise %6,75 = Bildirilmesi gereken toplam prime esas kazanç

Örnek:

Hakan BEY’in toplam 253 m2’lik bir müstakil evi vardır. Ruhsatta yapı sınıfı ve grubu 3/A’dır ve karkas bir binadır. Hakan BEY Sosyal Güvenlik Kurumu’na inşaat ile ilgili dosya tescilini 16.03.2017 tarihinde açmış ve 30 Nisan 2018 tarihinde bitirdiğine dair dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmıştır. 2017 Yapı Yaklaşık Birim maliyetleri tebliğine göre 3A sınıfı yapının metrekare maliyeti 694 TL dir. Buna göre Hakan BEY için asgari işçilik hesaplamasında 2017 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınacaktır ve hesaplama şu şekilde olacaktır.

253 m2 x 694 *%6,75= 11851,78 TL prime esas kazanç bildirilmesi diğer adı ile asgari işçilik bildirilmesi gerekir.

Bulunan bu tutar brüt tutardır. Bu kazanç üzerinden ödemeniz gereken tutar farklıdır. Örneğin 2018 yılında brüt asgari ücret 2029,50 iken çalışan için ödenmesi gereken prim aylık 700 TL dir. Verdiğimiz hesap brüt prime esas kazançtır.

Yazının altındaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından bize yazın inşaat için ne kadar prim ödemeniz gerektiğini ve indirimlerden nasıl yararlanabileceğiz konusunda hesaplamayı sizin için biz yapalım. 

2018 Yapı yaklaşık birim maliyetleri ne kadar?

2018 yılında uygulanacak yapı yaklaşık birim maliyetleri 26 Nisan 2018 tarihli resmi gazetede yayımlandı. 2018 bina inşaatı maliyet tablosuna buradan ulaşabilirsiniz >>> 2018 yapı yaklaşık birim maliyetleri

2017 maliyetlerine buradan ulaşabilirsiniz >>> 2017 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri

Bina inşaatı ilişiksizlik belgesi nedir, nasıl alınır 2018?

İnşaatı bitirdinizç. İnşaat için gerekli olan asgari işçilik tutarını da Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirdiniz. Sıra geldi Belediye’ye verilmek üzere inşaat ile ilgili SGK borcu yoktur yazısını almaya. Yapı kullanma izin belgesi alabilmeniz için inşaatınızın SGK’ya borcunun olmadığına dair belge almanız gerekiyor. İşte verilen inşaat borcu yoktur belgesinin diğer adı da inşaat ilişiksizlik belgesidir. İlişiksizlik başvurusunu dilekçe ile yapabileceğiniz gibi e bildirge şifreniz ile online olarak da yapabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.