İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2019

6

Ruhsata tabi bir bina inşaatı yaptığınızda söz konusu yapı için bağlı olduğunuz Belediyeden oturma izni alabilmeniz için Belediye sizden SGK borcu yoktur diğer adı ile ilişiksizlik belgesi ister. Tabi inşaatınız için sgk ilişiksizlik belgesi alabilmek için de inşaat için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescil ettirmeniz ve yeterli miktarda işçilik bildiriminde bulunmanız gerekmektedir. İşte burada bina inşaatı için işçilik hesaplaması önem arz etmektedir. İnşaat işçilik maliyeti hesaplamasını kolayca yapabileceğiniz bir program geliştirdik. Dilerseniz bu programı kullanarak inşaat sgk işçilik hesaplaması yapabilirsiniz. Eğer inşaat işçilik hesaplamasını yapamazsanız yazının sonundaki Yorum bölümünden inşaatın başlama bitim tarihlerini, kargir/karkas nasıl yapıldığını, yapı sınıfı ve grubunu yazın sizin için hesaplamayı biz yapalım.

Aşağıdaki inşaat ssk işçilik hesaplama uygulamamız ile hesaplamayı yapabilir ayrıca yazımızın devamında inşaat işçilik maliyet hesaplaması nasıl yapılır, 2019 inşaat ssk primi ne kadar konularında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer ihaleli bir iş için hesaplama yapacaksanız lütfen ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama 2019 başlıklı yazımıza geçiniz. İnşaat işi için hesaplama yapacaksanız yazımızın devamını okuyunuz.

İnşaat işçilik hesaplama 2019

Aşağıdaki inşaat sgk maliyet hesaplama programında bina inşaatı ruhsatınızdaki inşaatın toplam metrekaresini ve yapı sınıfı/grubuna göre her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosuna göre inşaatın metrekare maliyetini yazın. İnşaat için hangi yılın yapı birim maliyetlerini esas alacağınız inşaatın başlama ve bitiş tarihlerine göre belirleniyor. Buna göre;

 • Bulunduğu yıl başlayıp biten inşaatlar için o yıl içinde geçerli olan yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas almanız gerekiyor. örneğin 01.04.2019 tarihinde başlayıp 30 Ekim 2019 tarihinde SGK’ya bitim dilekçesi verdiğiniz inşaat için 2019 yılı maliyetine göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Önceki yıl başlayan inşaat için başladığı yıldaki metrekare maliyetlerini esas almanız gerekiyor. Örneğin 10 Aralık 2018 tarihinde başlayan ve 30 Eylül 2019 tarihinde biten bir inşaat için 2018 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri tablosunda yer alan maliyete göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Birden fazla yıl devam eden inşaatlarda ise bildirim olan yıllardaki ortalama maliyete göre hesaplama yapmanız gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hesaplama sonucu bildirmeniz gereken tutar brüt prime esas kazançtır. Yani işveren olarak ödeyeceğiniz prim tutarları değildir. Bina inşaatı için brüt kazanç üzerinden ödemeniz gereken prim oranları ve 2019 sigorta prim tutarları aşağıdaki gibidir;

Asgari işçilik hesaplama formülü 2019

Sgk inşaat maliyet hesaplama formülü basit olarak şu şekildedir;

İnşaatın toplam metrekaresi X maliyet x ( karkas ise 6,75/kargir ise %9)/100= bildirilmesi gereken prime esas kazanç

İnşaat sigorta primi ne kadar 2019

İnşaat prim hesaplaması yani ödemeniz gereken tutar yukarıdaki uygulamada hesaplamış olduğunuz brüt kazanç üzerinden yapılmakta. Bildirmeniz gereken brüt kazanç üzerinden normalde SGK’ya prim ödeme oranı %37,5’dir. Ancak bu oran teşvikten yararlanma durumuna göre değişir.

 • Eğer primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmiş borcunuz olmazsa prim ödeme oranı %32,5 olur. Aylık prim tutarı 2019 yılı için: 818,56 TL dir. 
 • Çalışanınız 4447/10. madde teşviğinden yararlanırsa prim ödeme oranı brüt tutar üzerinden %17 olur. Aylık prim tutarı 2019 yılı için: 434,86 TL dir. 
 • Eğer çalışanınız 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirse hiç prim ödemezsiniz.

Ayrıca yukarıda belirtilen aylık tutarlar üzerinden işyerinde çalışan sayısı 500’den az ise 150,00 TL, fazla ise 101,00 TL indirim uygulanacaktır.

2019 sgk teşvikleri ve şartları konusunda ayrıntılı bilgiyi sgk teşvikleri 2019 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

İnşaat asgari işçilik hesaplama 2019 konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
6 Yorum
 1. Katip

  merahaba. biz kendi tapulu arsamız üzerine 40m2 tek katlı bir müştemilat yaptık. belediye yapı tatil tutatanığı tutup sgkya göndermiş. bize gelen yazıya göre sgk dosya açılışından para cezası uygulanmış. benim sorum ben bu para cezasını ödersem, sgkya 40 m2 üzerinden işçilik bildirirsem açılan dosyayı kapatabilirmiyim. ruhsatım henüz yok, dilekçe ya da başka bir belge sunmam gerekirmi. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen Sgk İnşaat ile ilgili denetim yapacaktır. Bu süreçte siz ödeme yapamazsınız. İdari para cezasını ödeyerek beklemeniz gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek net bilgi alabilirsiniz.

 2. halid

  31.12.2018 tarihinde belediye tarafından onaylanıp mart ayında başlanılan inşaat plan projeli (belediye dosya açılması için sgk ya bildirmiş) bina otopark ve 3 daire projede yer almakta. bu bina için her ay kaç kişi sigortalı gösterilecek ve maaşları ne kadar ücret üzerinden gösterilecek. yani bankaya ne kadar sigorta ödenmeli…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu kadar kişi şu kadar kazanç ya da maaşla bildirilmeli diye bir zorunluluk yok hocam. Yazımızda da belirtildiği üzere önemli olan inşaat için gerekli olan asgari işçiliği SGK’ya bildirmek.

 3. canan

  yapı ruhsatı elimde
  ruhsatın onay tarihi 20.11.2017
  ruhsatın geçerlilik tarihi 20.11.22
  sigorta dosyasını 09.05.2019 açtım işçiyi 09.05.2019 giriş yaptım
  toplam yüzölçüm (m2) 150 (mesken 100 tarım hayvancılık 50) maliyetini ve kaç gün işçi çalıştırmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  not:yapı ruhsatında 75.1 m2 maliyeti 694 yazıyor
  76.yapının maliyeti 104100 yazıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapı sınıfı ve grubu nedir ? Oradaki maliyet değil o 2017 yılına ait maliyet. Siz 2019’da başladığınız için 2019 maliyetleri üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.