İnternetten Tazminat Gelir Vergisi İadesi Başvurusu

0

Malumunuz 30 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7162 Sayılı Kanun ile 27 Mart 2018 tarihinden önce ikale sözleşmesi veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilenlerin tazminat ödemelerinden kesilen gelir vergisinin iade edilmesi düzenlemesi getirildi.

Vergi iade başvurularınızı ikale sözleşmesi vergi kesintisi iadesi dilekçe örneği ile elden ya da posta yoluyla işverenin bağlı olduğu vergi dairesi müdürlüğüne yapabileceğiniz gibi son yapılan düzenleme ile 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren internet vergi dairesi aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yazımızın devamında adım adım internet vergi dairesinden ikale gelir vergisi iadesi nasıl yapılır konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İkale sözleşmesi gelir vergisi iadesi nasıl alınır ?

Vergi iadesi hakkından yararlanabilmeniz için işten 27 Mart 2018 tarihi ve öncesinde ayrılmış olmanız gerekiyor. İş sözleşmenizin ise ikale sözleşmesi ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında sonlandırılmış olması ayrıca size ödenecek brüt tazminat tutarı üzerinden de gelir vergisi kesintisi yapılmış olması gerekiyor. Diğer bir şart ise dava açmamış olmanız. Eğer dava açtıysanız da davadan feragat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Davadan feragat edenlerden mahkeme ücreti ya da vekalet ücreti v.s. alınmayacak. Ayrıca ödeme tarihinden itibaren 5 yıllık zaman aşımı süresinin geçmemiş olması lazım.

İkale ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında ödenen kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş kaybı tazminatı v.s. gibi tazminat ödemeleri için iade alabilirsiniz. Okuyucularımız tarafından en çok kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır sorusu sorulduğu için biz bu yazımızda kıdem tazminatı üzerinden iade işlemlerini nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz. Diğer tazminat türleri için de başvuru ve iade süreci aynı.

Kıdem tazminatı vergi iadesi için gerekli evraklar ?

Başvuruyu elden ya da posta yolu ile de yapsanız ya da internet vergi dairesinden de yapsanız gerekli belgeler aynı. Eğer internet vergi dairesinden başvuru yapacaksanız kıdem tazminatı vergi iadesi dilekçe örneğini doldurmanıza gerek yok. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • ikale sözleşmesi vergi kesintisi iadesi dilekçesi,
 • İkale sözleşmesi ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi,
 • Kesinti yapılan döneme ait ücret bordrosu,
 • Varsa kanıtlayıcı diğer belgeler.

İkale vergi iadesi dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olabilir.

Tazminat vergi iadesi dilekçe örneği

Yukarıda sayılan evraklar ve aşağıdaki kıdem tazminatında vergi iadesi dilekçe örneği ile işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine elden ve ya posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz.

Kıdem tazminatı vergi iadesi dilekçesi

……………. Vergi Dairesi Müdürlüğüne

Daireniz ………………………….. T.C./Vergi numaralı Mükellefiniz ……………………… yanında çalışırken ikale sözleşmesine göre karşılıklı anlaşma yolu ile iş sözleşmem …/…/….. tarihinde feshedildi.  30 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7162 Sayılı Kanun gereği iş çıkış verilirken tazminat hakkımdam kesilen gelir vergisinin iadesini talep ediyorum. Kesilen vergiye ilişkin maaş bordrom ve ikale sözleşmem dilekçem ekindedir. Gereğini arz ederim. 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ikale vergi iadesi dilekçesi ile elden ve ya PTT yolu ile başvurabileceğiniz gibi internet vergi dairesinden online olarak da kolayca başvuru yapabilirsiniz.

İnternet vergi dairesinden online kıdem tazminatı vergi iadesi başvurusu

İnternet vergi dairesinden başvuru için kıdem tazminatı vergi iadesi gerekli evrakları tarayıp bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekiyor. Çünkü başvuru sırasında sizden ikale sözleşmesi ve maaş bordronuzu sisteme yüklemeniz istenecek. Başvuru süreci için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • İnternet vergi dairesi anasayfasına https://ivd.gib.gov.tr adresinden giriş sağlayın.
 • Daha sonra sisteme e devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra İŞLEMLERİM menüsüne girin.
 • Burada en altta yer alan İkale Sözleşmesi veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi Kapsamında Gelir Vergisi İade Talebi seçeneğini tıklayın.
 • İkale veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında gelir vergisi kesintisi iade talebine ilişkin açılmış bir davanız var mı? kısmında duruma göre Evet ya da Hayır seçeneğini işaretleyiniz. Evet seçeneğini işaretlemeniz halinde sistem sizden feragat dilekçesinin tarihini, Feragat Dilekçesinin Sayısını, Yargı Mercini ve Davanın Esas Numarasını girmenizi isteyecek.

7162 Sayılı Kanunla Gelir Vergisi Kanununa eklenen geçici 89 uncu madde gereğince, iade talebinde bulunabilmeniz için dava açmamış, açılmış davanız var ise  vazgeçmiş olmanız gerekmektedir.  Bu nedenle açılmış ve vazgeçtiğiniz bir davanız var ise feragat dilekçenizin ilgili mahkeme kalemine giriş tarih, sayısını ve vazgeçtiğiniz davaya ilişkin istenilen diğer bilgileri doldurunuz.

Eğer davadan vazgeçtiğinize ilişkin feragat dilekçenizi ilgili mahkemeye vermediyseniz, dilekçenizi verdikten sonra iade talebinizi gerçekleştiriniz.

 • Kesinti yapılan tutara ait ücret bordrosunun dönemi kısmına gelir vergisi kesintisi yapılan yıl ve ay bilgisini girin.
 • İade almak istediğiniz bankanın il, ilçe ve iban numarası bilgilerinizi giriniz.
 • Sistemden başvuru yapabilmeniz için işvereninizin T.C. ya da vergi kimlik numarasını da bilmeniz gerekiyor. İşveren mükellef numarasını girerek sorgulama yapın ve bilgileri girdikten sonra bir sonraki sayfaya geçin.
 • Bir sonraki sayfada İkale veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi, Kesinti Yapılan Döneme İlişkin Ücret Bordrosu ve Eklemek İsteğiniz Diğer Belgeler kısmına ilgili evrakları ekleyerek sonraki Özet sayfasına geçin.
 • Girmiş olduğunuz bilgileri son defa kontrol ederek başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

Tazminat vergi iadesi konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.