İş Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?

İş bankası bireysel emeklilik iptali hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bireysel emeklilik kişilere ikinci bir emeklilik hakkı sağlayan ve aynı zamanda küçük tutarlarla birikim imkanı sağlayan bir sistemdir. İki tür bes uygulaması bulunmaktadır. Birincisi kişilerin kendi isteği ile katıldıkları sistem diğeri de 45 yaş altı sigortalı çalışanlar ile devlet memurlarının zorunlu olarak dahil edildikleri zorunlu bireysel emeklilik sistemi diğer adı ile otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi.

Her iki BES sisteminde de bireysel emeklilik iptali işlemleri birebir aynıdır. Sadece zorunlu BES’te 6 aydan önce ayrılmanız durumunda ödemiş olduğunuz tutarlar kesintisiz tarafınıza iade edilmekte. Bu yazımızda her iki sistem için de Türkiye İş Bankası Anadolu Hayat bes iptal etme işlemlerini nasıl yapacağınız adım adım anlatılacaktır. İş bankası bes iptali oldukça basittir. Sadece yazımızın devamında anlatılacak olan bes nasıl iptal edilir aşamalarını dikkatlice takip etmenizi öneriyorum.

İş Bankası bes iptal işlemleri nasıl yapılır?

Kendi katılmış olduğunuz ya da otomatik bes iptali oldukça kolaydır. İş Bankası bes iptal etme yolları şunlardır:

 • Telefonla çağrı merkezini arayarak bes emeklilik iptali talebi iletmek,
 • Bes cayma formunu doldurarak fax ve ya mail yolu ile iletmek.

İşbank bireysel emeklilik iptal etme yolları

İş bireysel emeklilikten ayrılmak için de üç seçenek bulunmakta. İş Bankası bes ayrılma talebini;

 • Anadolu Hayat mobil uygulaması ya da internet uygulaması üzerinden,
 • İş Bankası bireysel emeklilik iptali sms ile,
 • Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İş Bankası çağrı merkezi aracılığı ile yapabilirsiniz.

İş bankası bireysel emeklilik iptal etme numarası

İş Bankası Anadolu Hayat Emeklilik için hem kendi katıldığınız BES sistemi hem de otomatik bes iptalini gerçekleştirmenin en kolay yöntemi çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezinden İş bankası emeklilik iptali için;

 • İşbank bes iptal etmek için Öncelikle 0850 724 55 00 numaralı telefondan Anadolu Hayat Çağrı Merkezi’ni arayın.
 • Bireysel emeklilik iptali telefon numarasını aradıktan sonra BES iptali ile ilgili menüye ulaşana kadar sistemin sizi yönlendirmesini takip edin.
 • Daha sonra talebiniz alınacak ve bireysel emeklilik iptal numarasından Müşteri Temsilcisi sizinle iletişime geçecektir.
 • Bes iptal telefon numarasından sizi arayarak olan müşteri temsilcisi sistemde biriken para, ayrılmanız halinde elinize geçecek ödeme ve diğer tüm konularda sizi bilgilendirecektir.
 • Tüm bu işlemlerin ardından bes ten çıkma işlemini onaylamanız durumunda sistemde kayıtlı mail adresinize işbank bes iptali için gerekli form gönderilecektir.
 • Mailinize gelen bes iş bankası iptal formunu eksiksiz doldurarak imzalayıp dilerseniz +90(212) 317 70 77 fax numarasından faxlayarak ya da [email protected] adresine mail göndererek ilk talebi iletmeniz gerekmektedir.
 • Besten cayma için doldurmuş olduğunuz bu formun aslını da kargo ya da posta yolu ile Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. İş Kuleleri Kule:2 Kat:16 20 34330 Levent İstanbul adresine göndermeniz gerekmektedir.

Bireysel emeklilik İş Bankası iptal formu

Bireysel emeklilik sistemi iptali talebini telefonla aramadan direk formu doldurup yukarıda belirtilen adreslere göndererek de yapabilirsiniz. Ancak bunu yapmanızı önermem. Bes iptali telefonla yapmak hem bu aşamada ayrılmanız durumunda iade alabileceğiniz tutar ve yapılacak kesintiler konusunda bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Ama yine de bireysel emeklilikten çıkış işlemini direkt formla yapacaksanız formu buradan indirip doldurarak yukarıdaki adreslere postalayabilirsiniz ⇒ anadolu emeklilik bes iptal formu indir.

İş bankası bireysel emeklilik iptali sms

T.İş bankası Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik iptal işlemi maalesef sms ile yapılamamaktadır. Cep telefonundan  bes iptal smsi göndererek iptal işlemi gerçekleştirilemediğinden dilerseniz telefon numarasından çağrı merkezini arayarak ya da direk başvuru formu ile başvuru yaparak sistemden çıkış talebinizi iletebilirsiniz. 

Bes iptal İş Bankası para iadesi ne zaman yapılır ?

Peki bireysel emeklilik para iadesi ne zaman yapılır ? Kendi katıldığınız hem de zorunlu emeklilik iptali talebini ilettikten sonra ödemeniz ortalama en geç 15 gün içerisinde banka hesabınıza aktarılmış olacaktır. Bu süreçte kişilerin en çok sordukları soru bireysel emeklilik iptalinde para iadesi kaç günde yapılıyor olmakta. Bankanın verdiği süre 15 gündür ancak genelde çok daha erken olarak ödeme hesabınıza iade edilmektedir. Ortalama en geç 7 gün içerisinde hak ettiğiniz net ödeme tutarı banka hesabınıza gönderilmiş olmaktadır.

İş Bankası zorunlu bes iptali nasıl yapılır ?

Yukarıda bireysel emeklilik nasıl iptal edilir konusunda anlatılanların hepsi oto bes iptali için de geçerlidir. Her ne kadar zorunlu besten çıkış işlemleri aynı olsa da ayrılmanız durumunda iade alacağınız toplam para ve iade hesaplaması normal BES’e göre farklıdır. Bunlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

İş bankası bireysel emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum, bes ten nasıl çıkılır sorularının cevabını ayrıntılı olarak verdikten sonra gelelim iş bankası bireysel emeklilik birikim sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz işlemine. İş bankası bireysel emeklilik birikim sorgulama işlemi için;

 • Öncelikle buradan uygulamaya TC ve şifreniz ile giriş yapın ⇒ https://ahesube.anadoluhayat.com.tr/.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Bireysel Emeklilik kısmını tıklayarak toplam birikim tutarınızı, devlet katkı payı tutarını, sistemden emekli olmanız durumunda toplam alabileceğiniz tutar gibi konu hakkında tüm detaylar ve hesaplamalara ulaşabilirsiniz.
Bireysel emeklilik iptali internetten nasıl yapılır?

İnternetten bireysel emeklilik iptal dilekçenizi bireysel emeklilik şirketinizin online uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Bireysel emeklilik en kolay nasıl iptal edilir?

En kolay iptal yolu çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezinden görevlinin yönlendirmesi ile kolayca iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Bireysel emeklilik iptali kaç gün sürer?

Ortalama olarak 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın