İş Kazası Rapor Parası Hesaplama 2020

0

İş kazası rapor parası hesaplaması çalışanın brüt kazancı esas alınarak yapılmakta. İş kazası sonucu geçici iş göremezlik raporu diğer adı ile istirahat raporu aldığınızda işvereniniz maaş ödemenizi yapmaz ve SGK size iş kazası raporu için rapor parası öder.

İş kazası rapor parası hesaplamanı dilerseniz aşağıda vermiş olduğumuz iş kazası rapor parası hesaplama programı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. İş kazasında rapor parası hesaplamasını vermiş olduğumuz program aracılığı ile yapamazsanız yorum bölümünden iş kazası tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızı ve son 3 aylık gün sayınızı yazın ne kadar iş kazası parası alabileceğinizi biz hesaplayalım.

İş kazası parası nasıl alınır ?

İş kazalarinda rapor parasi alabilmeniz için sigortalı çalışıyor olmanız gerekmektedir. İş kazası sigorta parası için hastalık raporlarında aranan 90 günlük sigorta primi olması şartı aranmamaktadır. Ayrıca iş kazası sonucu alınan geçici iş göremezlik raporunun tamamı için ödeme yapılmakta. Alınan istirahat raporu 1 günlük bile olsa Sosyal Güvenlik Kurumu bu rapora ödeme sağlamaktadır.

İş kazasından dolayı geçici iş göremezlik ödeneği alınabilmesi için rapor için işveren tarafından iş kazası bildirimi ile elektronik ortamda çalışmadığına dair bildirimin yapılması gerekiyor. İkisinden birisinin eksik olması halinde SGK ödeme yapmayacaktır. İşveren iş kazası bildirimi varsa çalışmazlık bildiriminden sonra ortalama olarak en geç 15 gün içerisinde ödeme PTT’ye ya da tanımlı banka hesabına aktarılmaktadır.

İş kazası rapor parası almak için gerekenler, izlenmesi gereken yol konusunda tüm detayları https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-rapor-parasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İş kazasında maaş kesilir mi 2020

Eğer sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa işveren raporlu olduğunuz süre boyunca size maaş ödemek zorunda değildir. Bu durumda raporlu olduğunuz süre boyunca işveren maaşınızı ödemeyecek ve Sosyal Güvenlik Kurumu size iş kazası ödemesi yapacaktır.

İşverenler genel olarak geçici iş göremezlik raporu alan çalışanların raporlu olduğu sürece maaşlarını kesmektedir. Maaşı tam ödeyen işveren azdır bu da toplu sözleşmede hüküm varsa gerçekleşmektedir.

İş kazası ödemesi nasıl hesaplanır ?

İş kazası sonucu alınan istirahat raporlarında ödenecek bir günlük rapor parası ücret brüt maaş üzerinden yapılır. Rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık dönemin toplam brüt kazancının toplam gün sayısına bölünmesi sonucunda bulunan tutarın 2/3’ü ayakta, 1/2’si ise yatarak tedavide verilen raporlar için bir günlük ödeme olarak yapılır

İş kazası rapor parası hesaplama

Bildiğiniz gibi SGK rapor parası hesaplaması brüt kazancınız üzerinden yapılmaktadır.  Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız is kazasi rapor parasi için 2020 yılında ayakta tedavilerde günlük 65,40 TL, yatarak tedavilerde günlük iş kazası ücreti 49,05 TL olacaktır. Eğer brüt kazancınız asgari ücretin üzerinde son 3 aylık toplam brüt kazancınızı son 3 ayın toplam gün sayısına bölün. Çıkan sonucun 2/3’ü ayakta tedavide bir günlük iş kazası ödeneği olarak ödenirken yatarak tedavide ise yarısı bir günlük iş kazası raporu ödemesi olarak ödenmektedir.

10 günlük iş kazası rapor parası

2020 yılında asgari ücretli bir çalışanın 10 günlük iş kazası raporu parası tamamı ayakta ise 654,00 TL olacaktır.

İş kazası parası hesaplama programı

Aşağıdaki rapor parası hesaplama programı ile alabileceğiniz iş kazasi rapor ücretini kolayca hesaplayabilirsiniz. Yazımızın devamında 2020 asgari ücrete göre iş kazası günlük ücreti ve aylık iş kazası raporu ücreti konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş kazası rapor parası sorgulama

İş kazası parası sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. İş kazası raporu parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. İş kazası rapor sorgulama uygulamasına buradan giriş sağlayabilirsiniz : iş kazası rapor parası sorgulama

Sorgulama sonucunda aşağıdaki sonuçlar karşınıza çıkabilir.

  • Rapor parası bilgi yok diyorsa henüz raporla ilgili bir işlem yapılmadığı anlamını taşır. Ayrıntılar ve takip etmeniz gereken yol için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-bilgi-yok-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Rapor parası merkeze gönderildi diyorsa ödeme onaylanmış ve bankaya hazırlanmak üzere SGK Merkezi tarafından onay beklemektedir anlamına gelir. Sorgulama sonucu merkeze gönderildi yazan rapor ödemeleri ortalama olarak 1 hafta içerisinde PTT ya da ilgili bankaya aktarılmaktadır. Merkeze gönderilen ödeme ile ilgili yapılması gerekenler için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-merkeze-gonderildi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Rapor parası ödendi yazıyorsa ödemenin sigortalı tarafından PTT’den çekildiği ya da tanımlı banka hesabına gönderildiği anlaşılır.
  • Rapor parası emanete alındı yazıyorsa bankaya ya da PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemesi zamanında alınmadığından SGK emanet hesabına dönmüş anlamına gelir. Bu durumda SGK’ya dilekçe vererek ya da e devlette SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesap tanımlanarak ödemenin yeniden gönderilmesi talep edilebilir.

Ödemenizi ne zaman alacaksınız. Sorgulayın ve hemen öğrenin. Ödemenin alınacağı tarih konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-rapor-parasi-nezaman-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2 günlük iş kazası rapor parası

İş kazalarında rapor ücreti raporlu olunan sürelerin tamamı için ödenmektedir. 1 günlük rapor için bile Sosyal Güvenlik Kurumu size is kazasi raporu için ödeme yapacaktır. Hastalıktan kaynaklı olarak alınan raporlarda üçüncü günden sonra ödeme sağlanır. İş kazalarında böyle bir uygulama söz konusu değildir. Ancak hesaplama brüt üzerinden yapılır ve hastalık raporu hesaplaması ile arada bir fark bulunmamaktadır.

İş kazası rapor parası hangi bankadan alınır ?

İş kazası rapor ödemeleri SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye gönderilir ve gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde iş kazası sgk ödemesini PTT’den almanız gerekir.

SGK tarafından ödeme yapılabilmesi için raporun bitmesi ya da uzun süreli bir rapor ise rapor bitmeden de işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin ve iş kazası bildiriminin yapılması gerekmektedir. İşveren tarafından iş kazası bildirimi yapıldıysa çalışmadığına dair bildirimi de yaptıktan sonra ödeme en geç 15 gün içerisinde PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilecektir.

Eğer iş kazası sonucu iş gücünüzü en az %10 ve ya üzeri kaybettiyseniz SGK’dan sürekli olarak emeklilik geliri alabilirsiniz. Nasıl alacağınız konusunda bilgiyi https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-surekli-is-goremezlik-odenegi-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İş kazası hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.