İş Kazası Rapor Parası Hesaplama 2022

0

İş kazası rapor parası hesaplama çalışanın brüt kazancı esas alınarak yapılmakta. İş kazası sonucu geçici iş göremezlik raporu diğer adı ile istirahat raporu aldığınızda işvereniniz maaş ödemenizi yapmaz ve SGK size iş kazası raporu için rapor parası öder.

Bu yazımızda iş kazasında rapor parası nasıl hesaplanır, iş kazası ödemesi nasıl hesaplanır, nasıl ve nereden alınır gibi iş kazası iş göremezlik ödeneği hesaplaması konusunda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Yazımızın devamında iş kazasında rapor parası hesaplaması hakkında bilgi verilecektir.

İş kazası parası nasıl alınır ?

İş kazasında rapor parası alabilmeniz için sigortalı çalışıyor olmanız gerekmektedir. İş kazası sigorta parası için hastalık raporlarında aranan 90 günlük sigorta primi olması şartı aranmamaktadır. Ayrıca iş kazası sonucu alınan geçici iş göremezlik raporunun tamamı için ödeme yapılmakta. Alınan istirahat raporu 1 günlük bile olsa Sosyal Güvenlik Kurumu bu rapora ödeme sağlamaktadır.

İş kazasından dolayı geçici iş göremezlik ödeneği alınabilmesi için rapor için işveren tarafından iş kazası bildirimi ile elektronik ortamda çalışmadığına dair bildirimin yapılması gerekiyor. İkisinden birisinin eksik olması halinde SGK ödeme yapmayacaktır. İşveren iş kazası bildirimi varsa çalışmazlık bildiriminden sonra ortalama olarak en geç 15 gün içerisinde ödeme PTT’ye ya da tanımlı banka hesabına aktarılmaktadır. İş kazası rapor parası almak için gerekenler, izlenmesi gereken yol konusunda tüm detayları  iş kazası rapor parası alma şartları sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İş kazasında maaş kesilir mi 2022

Peki iş kazası raporu maaştan kesilir mi ? Eğer sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa işveren raporlu olduğunuz süre boyunca size maaş ödemek zorunda değildir. Bu durumda raporlu olduğunuz süre boyunca işveren maaşınızı ödemeyecek ve Sosyal Güvenlik Kurumu size iş kazası ödemesi yapacaktır.

İşverenler genel olarak geçici iş göremezlik raporu alan çalışanların raporlu olduğu sürece maaşlarını kesmektedir. Maaşı tam ödeyen işveren azdır bu da toplu sözleşmede hüküm varsa gerçekleşmektedir.

İş kazası rapor parası nasıl hesaplanır ?

İş kazası sonucu alınan istirahat raporlarında ödenecek bir günlük rapor parası yani iş kazası parası hesaplaması ücret brüt maaş üzerinden yapılır.

 • Rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık dönemin toplam brüt kazancının toplam gün sayısına bölünür.
 • İş kazası ücreti hesaplaması sonucunda bulunan tutarın 2/3’ü ayakta, 1/2’si ise yatarak tedavide verilen raporlar için bir günlük ödeme olarak yapılır

İş kazası raporu hesaplama 2022

Bildiğiniz gibi SGK rapor parası ya da iş kazası hesaplaması brüt kazancınız üzerinden yapılmaktadır.

 • Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız iş kazası rapor parası için 2022 yılında ayakta tedavilerde günlük iş kazası günlük ücreti 111,20 TL,
 • yatarak tedavilerde günlük iş kazası ücreti 83,40 TL olacaktır.
 • Eğer brüt kazancınız asgari ücretin üzerinde son 3 aylık toplam brüt kazancınızı son 3 ayın toplam gün sayısına bölün. Böylece iş kazası rapor hesaplamasında esas alınacak olan tutarı hesaplamış olacaksınız.
 • Çıkan sonucun 2/3’ü ayakta tedavide bir günlük iş kazası ödeneği olarak ödenirken yatarak tedavide ise yarısı bir günlük iş kazası raporu ödemesi olarak ödenmektedir.

2 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

İş kazası raporu parası hesaplamasına göre 1 ve ya 2 günlük raporlar için de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmaktadır. Asgari ücret üzerinden yapılacak olan iş kazası ödeme hesaplamasına göre 2 günlük ayakta rapor için 2022 yılında ödenecek olan rapor parası tutarı 222,40 TL, yatarak tedavide ise 166,80 TL olacaktır.

3 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

İş kazalarında rapor parası hesaplamasına göre 3 günlük alınan yatarak ya da ayakta iş göremezlik raporunun tamamına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmaktadır. 3 günlük iş kazası ödeneği hesaplamasına göre ayakta tedavide asgari ücret üzerinden alınabilecek toplam tutar 333,60 TL, yatarak tedavide ise 250,20 TL olacaktır.

10 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

2022 yılında asgari ücretli bir çalışanın iş kazası istirahat parası hesaplaması esas alınarak 10 günlük iş kazası raporu parası tamamı ayakta ise 1112,00 TL olacaktır. Eğer yatarak tedavi görüldüyse bu durumda ödeme tutarı 834,00 TL olacaktır.

İş kazası rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

İş kazası parası sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. İş kazası raporu parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. İş kazası rapor sorgulama ve iş kazası raporu görüntüleme uygulamasına buradan giriş sağlayabilirsiniz : iş kazası rapor parası sorgulama

Sorgulama sonucunda aşağıdaki sonuçlar karşınıza çıkabilir.

 • Rapor parası bilgi yok diyorsa henüz raporla ilgili bir işlem yapılmadığı anlamını taşır. Ayrıntılar ve takip etmeniz gereken yol için  rapor parası bilgi yok sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Rapor parası merkeze gönderildi diyorsa ödeme onaylanmış ve bankaya hazırlanmak üzere SGK Merkezi tarafından onay beklemektedir anlamına gelir. Sorgulama sonucu merkeze gönderildi yazan rapor ödemeleri ortalama olarak 1 hafta içerisinde PTT ya da ilgili bankaya aktarılmaktadır. Merkeze gönderilen ödeme ile ilgili yapılması gerekenler için rapor parası merkeze gönderildi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Rapor parası ödendi yazıyorsa ödemenin sigortalı tarafından PTT’den çekildiği ya da tanımlı banka hesabına gönderildiği anlaşılır.
 • Rapor parası emanete alındı yazıyorsa bankaya ya da PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemesi zamanında alınmadığından SGK emanet hesabına dönmüş anlamına gelir. Bu durumda SGK’ya dilekçe vererek ya da e devlette SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesap tanımlanarak ödemenin yeniden gönderilmesi talep edilebilir.

2 günlük rapor parası kesilir mi ?

İş kazalarında rapor ücreti raporlu olunan sürelerin tamamı için ödenmektedir. 1 günlük rapor için bile Sosyal Güvenlik Kurumu size iş kazası raporu için ödeme yapacaktır. Hastalıktan kaynaklı olarak alınan raporlarda üçüncü günden sonra ödeme sağlanır. İş kazalarında böyle bir uygulama söz konusu değildir. Ancak iş kazası rapor ücreti hesaplaması brüt üzerinden yapılır ve hastalık raporu hesaplaması ile arada bir fark bulunmamaktadır.

İş kazası rapor parası hangi bankadan alınır ?

İş kazası rapor ödemeleri SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye gönderilir ve gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde iş kazası sgk ödemesini PTT’den almanız gerekir.

SGK tarafından ödeme yapılabilmesi için raporun bitmesi ya da uzun süreli bir rapor ise rapor bitmeden de işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin ve iş kazası bildiriminin yapılması gerekmektedir. İşveren tarafından iş kazası bildirimi yapıldıysa çalışmadığına dair bildirimi de yaptıktan sonra ödeme en geç 15 gün içerisinde PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilecektir.

Kaç günlük rapor maaştan kesilir ?

İş kazası geçiren işçinin maaşı kesilir mi ya da 3 gün rapor maaştan kesilir mi sıklıkla sorulan sorular arasında gelmektedir. Sgk rapor hesaplaması yapılırken daha doğrusu kesinti yapılıp yapılmayacağı rapor alma sebebine göre farklılık gösterir.

 • Hastalıktan kaynaklı alınan iş göremezlik raporlarında 3’üncü günden sonrasına ödeme yapılır. Yani 1 ve ya 2 günlük hastalık raporları için SGK tarafından ödeme yapılmaz. İşveren rapor süresinin tamamını maaştan kesebilir.
 • İş kazası sonucu alınanlarda tamamına ödeme yapılır. Ancak işveren raporlu olunan sürenin tamamında maaşı kesebilir.

Rapor parası neye göre hesaplanır ?

Yukarıda iş kazası parası nasıl hesaplanır kısmında ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere istirahat raporu ücreti hesaplaması brüt maaş esas alınarak yapılmaktadır. Brüt üzerinden iş göremezlik parası hesaplamasının tam olarak nasıl yapıldığı hakkında yukarıda bilgi verilmiştir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.