Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

12

Sürekli iş göremezlik ödeneği diğer adı ile iş kazası maaşı iş kazası sonucu iş gücü kayıp oranınızda kayıp varsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan bir gelir türüdür. Sürekli iş göremezlik gelirini alabilmek belli şartlara bağlanmıştır.

Bu yazımızda sürekli iş göremezlik ödeneği nasıl alınır, başvuru nereye ve nasıl yapılır, gerekli şartlar nelerdir v.s. gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İş kazası maaşı şartları nelerdir ?

Bu ödenek bağkurlu ve ya ssk kapsamında olup iş kazası geçirenlerden iş gücü kayıp oranı en az %10 ve üzerinde olanlara bağlanmaktadır. Bu ödenekten yararlanabilmeniz için öncelikle işvereniniz tarafından iş kazası bildirimi yapılması, yapılmasa bile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından söz konusu olayın iş kazası olarak değerlendirilmesi ve SGK sağlık kurulu tarafından iş kazası sonucu iş gücü kaybınızın en az %10 ve üzerinde olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu şartları sağlamanız halinde SGK tarafından size iş kazası geliri diğer adı ile sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır.

Sürekli iş göremezlik raporu nasıl alınır ?

Başvuruyu son çalışmanızın olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Sürekli iş göremezlik emeklilik başvurusunda istenen evraklar şunlardır;

 • Sürekli iş göremezlik talep formu/dilekçesi ( Herhangi bir SGM merkezinden alabilirsiniz)
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Erkek sigortalılar için terhis belgesi ya da askerlik ile ilişiği olmadığına dair belge,
 • İş kazası sonucu görmüş olduğunuz tedavilere ilişkin epikriz raporları ( tedavi gördüğünüz hastaneden alacaksınız),
 • İşe giriş sağlık raporu ( işyerinizdeki personel dosyasından alabilirsiniz). Yoksa olmadığına dair beyan.
 • İş kazası ile ilgili varsa tutulan jandarma/polis tutanağı ile tüm adli tutanaklar,
 • Emeklilik tahsis talep formu.

Sürekli iş göremezlik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurunun en son çalışmanın olduğu daha doğru bir ifade ile iş kazası tarihinde çalışılan işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekiyor. Yukarıda belirtilen evrakların eksiksiz tamamlanarak elden ya da posta yolu ile SGK’ya verilmesi gerekmektedir. Belgeler verildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu talep edilen ya da en yakın üniversite ya da tıp hastanesine sevk işlemini yapar. Kişi heyete girer ve son durum raporu hastane tarafından SGK’ya gönderilir. SGK kurulu tarafından incelenir ve iş kazası sonucu iş gücündeki kayıp oranının en az %10 ya da üzeri olduğu tespit edilirse gelir bağlanır.

Sürekli iş göremezlik ödeneği ne zaman bağlanır ?

Yukarıdaki belgeler ile birlikte başvurunuza istinaden SGK İş Kazası Komisyonu tarafından öncelikle olayın iş kazası olup olmadığına dair karar alınır. İş kazası olduğu kanaatine varıldıktan sonra SGK sizi en yakın tıp fakültesi hastanesine sevk eder. Burada heyete girdikten sonra hastane raporu SGK’ya gönderir. SGK sağlık kurulu tarafından almış olduğunuz bu rapor incelenir. Rapor sonucu Sürekli İş göremezlik dereceniz en az %10 ve üzerinde olduğu kanaatine varılırsa dosyanız emeklilik servisine gönderilir ve iş kazası ödeneğiniz bağlanır.

Bu süreç başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna göre farklılık gösterse de ortalama 3-4 ay sürmekte.

Sürekli iş göremezlik ödeneği hesaplaması nasıl yapılır ?

Ödenekte hesaplama iş kazası tarihindeki brüt ücretiniz ve sürekli iş göremezlik dereceniz esas alınarak yapılıyor. Hesaplamada formül çok basit.Sürekli iş göremezlik geliri hesaplama formülü şu şekildedir;

Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD

Sürekli iş göremezlik maaşı ne kadar ?

2020 yılı için asgari ücret üzerinden maaş hesaplaması yapalım ve formülü somutlaştırmış olalım. 2020 yılında brüt günlük ücret 98,10 TL. 2020 yılı içerisinde asgari ücretli çalışanın iş kazası geçirmesi halinde bağlanacak geliri şöyle hesaplayalım. Kişinin heyet kararı sonucu %20 sürekli iş göremezlik derecesi olduğunu varsayalım 98,10x21x%20= 412,02 TL gelir bağlanmış olacaktır bu kişiye.Alabileceğiniz geliri hesaplamak için hemen sürekli iş göremezlik ödeneği hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

Sürekli iş göremezlik ödeneğinizin durumunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil telofununuza indirerek T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş sağlayabilirsiniz.

 • Eğer SSK kapsamında iş kazası geçirdiyseniz iş kazası maaşı sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4A Hizmetleri-4a Aylık Bilgisi menüsünden,
 • Bağkur kapsamında iş kazası geçirdiyseniz SGK-4B Hizmetleri-4B Aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik geliri alan çalışabilir mi ?

Evet sigortalı olarak çalışmaya devam edebilir ya da bağkur kapsamında prim ödemeye devam edebilirsiniz. Sürekli iş göremezlik ödeneği çalışınca kesilmez. Normal çalışmaya ya da prim ödemeye devam ederek ayrıca emeklilik hakkı da elde edebilirsiniz. Emeklilikte hem bu geliri alırsınız hem de emekli maaşı alırsınız.

Sürekli iş göremezlik geliri ne zaman kesilir ?

Eğer sağlık kurulu tarafından verilen raporda Kontrol tarihi belirtilirse belirtilen tarihte yeniden heyete girmeniz gerekiyor. Yeniden heyete girdiğinizde iş gücü kayıp oranınız %10’nun altına düşerse gelir kesilir. Eğer %10 üzerinde olsa bile mevcut oranınızdan daha aşağı bir oran çıkarsa bu durumda geliriniz son orana göre güncellenir.Eğer tedavi ile iyileşebilecek bir durum yoksa zaten kontrole tabi olmazsınız ve gelir ömür boyu ödenir.Daha ayrıntılı bilgi için hemen sürekli iş göremezlik geliri ne zaman kesilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik ödeneği hangi tarihten itibaren bağlanır ?

İş kazası sonucu geçici iş göremezlik ödeneği aldıysanız ödemenin bitiş tarihini takip eden ay başından, almadıysanız iş kazasının oluş tarihini takip eden aybaşından bağlanır ve o tarihten itibaren hak ettiğiniz gelir toplu olarak ödenir.

Sürekli iş göremezlik geliri alanların hakları nelerdir ?

Sürekli iş göremezlik maaşı alanların hakları şunlardır;

 • Hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler gelir aldıkları süre boyunca bu kapsamda sağlıktan yararlanırlar.
 • Kişi çalışmaya devam edebilir ve şartları sağladığında ikinci bir emeklilik hakkı elde edebilir.
 • İş göremezlik geliri sonucu belirlenen oran esas alınarak işverenden tazminat talep edebilir.
 • Eğer en az %40 ve üzeri engel raporu varsa yaş beklemeden erken emekli olabilir.
 • Kişinin ölümü halinde eşine, anne ve ya babasına ya da çocuklarına şartların sağlanması halinde gelir ödenmeye devam edilir.

Bu arada geçici iş göremezlikten dolayı da ödeme alabilirsiniz. Hemen iş kazası rapor parası alma şartları başlıklı yazımızı ziyaret ederek işgöremezlik ödemesini nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İş kazası maaşı/sürekli iş göremezlik ödeneği konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


12 Yorum
 1. Mustafa mercan

  Rahatsız ediyorum kusura bakmayın ne olur..Ysk dan gelecek cevap rapor oranim yukselirmi acaba siz bu konularda daha bilgilisiniz…Gene düşük oran gelirse tekrar itiraz etme hakkım varmı…Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Bunu bilmemiz zor Mustafa BEY. Bekleyeceksiniz. Tekrar itiraz hakkınız olmaz.

 2. Mustafa mercan

  Tesekkur ederim

 3. Mustafa mercan

  Selamünaleyküm…Bir sey soracakdım iş kazası geçiren ve rapor oranı yüzde 10 nun altında dahi olana tahsis no verilirmi..Ben sıhhiye sgk yı aradım ve memur bana bunu dedi senin raporun yuzde 5 oranında dedi.Bende tahsis no verildigini ve ödeme gerçekleşmedigi dedim memurda yuzde sıfır da olsa tahsis no verilir dedi.Böyle bir şey söz konusu olurmu yada bunlar bana yanlış mı bilgi veriyorlar.Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet %10 altında gelse bile tahsis numarası verilir. Bunun sebebi ise şudur. İleride yeniden iş kazası geçirmeniz ihtimali dahilinde iki dosya birleştirilir ve iki kaza sonucu oluşan iş göremezlik oranı birlikte değerlendirilerek gelir bağlanır. Belirlenen orana itiraz hakkınız olduğunu hatırlatmak isterim. İtiraz halinde dosyanız Yüksek Sağlık Kurulunca incelenir.

   1. Mustafa mercan

    Ben itiraz ettim ve ysk da bekliyor dosyam ama bir sonuç cıkmadı hastene raporunda ayak bilegimdeki platin ve vidaya yüzde 30 diger kırıga ise yüzde 20 var ama ne hikmetse sgk yuzde 5 veriyor.Saygilarimla

    1. Ömer Meriç

     SGK’nın verdiği oran düşük gelebiliyor ama siz yine de yüksek sağlık kurulu kararını bekleyin. Çünkü bu oran sizin için önem arz etmekte.

 4. Mustafa mercan

  Birde tahsis no verilmesi gelir baglanmasi mi anlamina gelir …

 5. Mustafa mercan

  24.03.2018 yilinda is kazasi gecirdim ve is veren bildirum yapmadi ben avukat ile dava acip is kazasi bildirdik 55 gunluk rapor parasi aldim surekli is gorememezlik icin basvurdum heyette girdim rapor oranim yuzde 5 verdiler itiraz ettik ve bir hafta sonra surekli is gorememezlik geluri baglandi diye dys evrakda cikdi turkiye gov tr de tahsisi no vardi ve 01.06.2018 tarihinden itibaren baglandi diyor ama halen bir odeme alamadim.Baglanma tarihi 20.07.2019 gozukuyir neden bu kadar gec surdugunu ogrenmek istiyorum ne yapmam gerekiyor..Sgk yi ariyorum baglandiysa odeme alirsin diyorlar..E devlet te ise gelir durdurulmustur diyor anlamadim gitti bu konuda bana yarsim edin bu ayin 17 de ikinci mahkeme var bilirkisi de sirketi suclu bulmus iyi birseymidir saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz beklemeniz gerekiyor. Süreç biraz uzun sürebilir. Bilirkişiden ziyade müfettişin kusur oranı tazminat için önem arz ediyor. Acele etmeyin sadece.

   1. Mustafa mercan

    Tesekkur ederim..Müfettis kusur oranı iş verene ýüzde 80 bana yüzde 20 vermiş..Mahkemenin tayin ettigi bilir kişide iş vereni suçlu bulmuş…Bu durumda ne olur acaba sizce..Saygılarımla

    1. Ömer Meriç

     Kusur oranı esas alınarak tazminat hesap edilir. Tahsis no verilmişse bu ay ya da en geç gelecek ay sürekli iş göremezlik geliriniz ödenmiş olur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.