İş Mahkemesi İstinaf Süresi 2024 & Süreler Değişti

İş mahkemesi istinaf süresi hem işçiler hem de işverenler tarafından sık olarak araştırılan konuların başında gelmektedir. İşveren ve işçiler birçok konuda uzlaşma sağlayamamakta ve olayın çözülmesi için iş mahkemesine başvuru yapmaktadırlar. İş mahkemesi kararının işçi ya da işveren tarafından olumlu karşılanmaması ve itiraz edilmesi durumunda gidilecek mahkeme istinaf mahkemesi olarak adlandırılır. Bu yazımızda istinaf mahkemesi kaç ay sürer, istinaf mahkemesi sonuçlanma süresi ve konu hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

İstinaf mahkemesi nedir ?

İstinaf Kanunda şu şekilde tanımlanır ” yerel mahkeme kararının usul veya esas bakımından hukuka aykırı olduğu düşüncesiyle başvurulan kanun yoludur.”  Yani birinci derece mahkemesi tarafından verilen bir karar için itiraz mercidir. İş mahkemelerinde verilen bir karara itiraz için istinaf mahkemeleri ise Bölge Adliye Mahkemeleri’dir.

İş mahkemeleri istinaf süresi kaç gündür ?

Birinci derece iş mahkemesi tarafından verilen bir kararın tebliğ tarihinden itibaren iş mahkemelerinde istinaf süresi 2 haftadır. Bu sürenin aşılması ve bu süreden sonra istinafa gidilmesi durumunda Mahkeme başvuruyu direk reddeder.

İstinaf mahkemesi ne kadar sürer 2024?

Bunun için belirlenen bir süre bulunmamaktadır. Başvurulan Bölge Adliye Mahkemeleri’nin iş yoğunluğu ve dosya sayısına göre süre değişebilmektedir. Ortalama olarak istinafa gidilen bir iş mahkemesi dosyası için sonuçlanma süresi 2-3 yıl arasında değişmektedir.

Tazminat davası istinaf mahkemesi ne kadar sürer?

Bildiğiniz gibi işçi ve işveren arasındaki alacak davalarına da iş mahkemeleri bakmaktadır. İstinaf yoluna gidilmesi durumunda sonuçlanma süresi minimum 1-2 yılı bulabilmektedir. Son dönemlerde İş mahkemesi istinaf süresi değişti süre kısaldı gibi haberler çıksa da bu gerçeği yansıtmamaktadır.

Dava dosyaları hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

istinaf süreleri konusunda bilgi verdikten sonra dava dosyaları hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarına aşağıda değinmeye çalışacağız.

Ön inceleme için atama bekliyor ne demek ?

İstinafa gidilen bir dosya öncelikle ön incelemeden geçer. Bu süre içerisinde Uyap Dava sorgulama yapıldığında dosya açıklaması bu şekilde görülür. İlk başvurunun ardından sistemde dosya ” Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor” şeklinde görülür. Bu dosyanın henüz ön inceleme için beklediği ve bu aşamaya gelmediği anlamına gelir. Kısaca bu durum dosyanın önce inceleme ya da önce önceleme duruşması için beklediği anlamına gelir.

İstinaf ön inceleme süresi kaç gündür ?

Ön inceleme için de belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Bu da farklılık gösterebilmektedir.  Ön inceleme dosyanın incelemeye alınması ve atama beklediği anlamına gelir. Burada ön inceleme için belirli bir tarih bulunmamaktadır.

İstinaf dosya durumu açık ne demek ?

Bu ön inceleme aşamasının geçildiği, dosya ile ilgili mahkeme sürecinin devam ettiği yani kararın henüz verilmediği anlamına gelir. Kara verildiğinde dosya durumu karara çıkmış olarak görülür.

Dosya durumu karara çıkmış ne demek ?

Karara çıkmış olması demek kararın verildiği anlamına gelir.  Bu açıklamadan sonra kararın yazılması ve tebliğ edilmesi beklenir.

Karara çıkmış dosya kaç günde sonuçlanır ?

Kanunen karar duruşması gerçekleştirildikten en geç 1 ay sonra gerekçeli kararın yazılması gerekmektedir. Gerekçeli karar verildikten sonra tebliğ işlemleri gerçekleştirilir.

Karara çıkmış dosya ne zaman tebliğ edilir ?

Karara çıkan dosya için 1 ay içerisinde gerekçeli karar yazılır. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra tebliğ tarihi için belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra genellikle en geç birkaç ay içerisinde tebliğ edilmiş olunmaktadır.

İş mahkemesi istinaf süresi ne zaman başlar?

Karar yüze karşı verilmişse kararın taraflara bildirimi, taraflar yokken verildiyse tebliğ tarihinden itibaren başlar.

İş mahkemesi istinaf kararı ne kadar sürer?

Bu süre mahkemenin dava yoğunluğuna göre değişir. 1 senede sonuçlanan da var 2-3 yılda sonuçlanan da.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İş Mahkemesi İstinaf Süresi 2024 & Süreler Değişti” üzerine 4 yorum
 1. 1 milyon 200 bin civarında çalışan bu istinaf makemelerinde 3-4 senedir sürünüyor.

  ön mahkeme ve temyiz hesaba girince, basit bir iş davası 10-12 senedir karara bağlanamıyor.

  Ailenin her 2 ferdini hesaba kat. Bu mağdur durumu düzeltemeyen bu iktidara 2.5 milyon mağdur insan artık oy vermez.Boyle geç gelen kararla hukuk adalet olabilirimi?

  Yanıtla
 2. 696 KHK ile emekli oldum .%40 fazla maaş davasını kazandım.fakat bu durum kıdem tazminatına yansımadı.kıdem tazminatının %40 fazlasıyla yeniden hesaplanmasını talep edebilir miyim.yoksa yeniden dava açmam gerekiyor mu.

  Yanıtla
  • Merhaba. Kıdem tazminatına esas kazançta bir değişiklik olduysa bu durumda tazminat farkının da ödenmesi gerekiyor.Eğer mahkeme kararı sonucunda kazanç farkı oluştuysa mahkeme kararı ile birlikte işyerinize bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın