İşçinin Asıl Çalıştığı Yerden Başka Yerde Sigortalı Gözükmesi

İşçinin asıl çalıştığı yerden başka yerde sigortalı gözükmesi konusunda son zamanlarda işverenler tarafından sıklıkla soru sorulmaktadır. Hem işçinin çalıştığı yerden başka yerde sigortalı gözükmesi konusunda sorulan soruların cevabını hem de konu ile bağlantılı olan konularda merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşçinin asıl çalıştığı yerden başka yerde sigortalı gözükmesi konusunda son zamanlarda işverenler tarafından sıklıkla soru sorulmaktadır. Hem işçinin çalıştığı yerden başka yerde sigortalı gözükmesi konusunda sorulan soruların cevabını hem de konu ile bağlantılı olan konularda merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşçinin başka şubede çalıştırılması

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre kişinin fiili olarak çalıştırıldığı işyerinde sigortalı olması zorunludur. İşyeri aynı işverene bile bağlı olsa farklı şube ise bu şubede sigortalılığın sağlanması gerekmektedir. Eğer şube için dosya tescili yoksa öncelikle sgk işyeri tescil başvurusunun bu şube için yapılarak kişinin çalıştığı şubede sigorta girişinin yapılması gerekmektedir.

İşçinin asıl çalıştığı yerden başka yerde sigortalı gözükmesi cezası ne kadar ?

Fiili olarak çalıştığı şubede sigortalılığın sağlanmadığı, aynı işverenin başka işyerinde sigortalı olduğu tespit edilen kişiler için idari para cezası uygulanmaz. Ancak eğer diğer şube için daha önce SGK tescili açılmadıysa işyeri tescil bildirgesinin geç verilmesinden dolayı idari para cezası uygulanır. SGK idari para cezaları başlıklı yazımızdan işyeri tescil bildirgesinin geç verilmesi halinde uygulanacak güncel idari para cezası tutarlarına göz atabilirsiniz.

Bunun dışında mevcut şubede bildirilen işe giriş bildirgesi ve aylık prim hizmet bildirgesi işçinin fiili olarak çalışmasının olduğu şubeye aktarılır. Her iptal ve ek bildirge için damga vergisi borcu çıkartılır.

İki yerde sigortalı olmanın cezası var mı ?

Kanunen aynı anda iki yerde sigortalı çalışmak hususunda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak aynı anda iki yerde sigortalı olmak gerekiyorsa çalışmaların fiili olması gerekmektedir. Örneğin birden fazla inşaatta çalışan inşaat işçileri, mühendisler bunlara örnektir. Eğer çalışma fiili ise yani halk arasındaki tabirle kişi kendisini sigortalı göstermiyorsa herhangi bir cezası olmayacaktır.

Eğer fiili olarak çalışma yoksa ve bu tespit edilirse fiili çalışmanın olmadığı tüm sigortalar, prim ve hizmet günleri iptal edilir. Ayrıca kendini sigortalı gösteren işçi ya da bunu gösteren işveren hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulur.

Sigortasız işçi çalıştırma cezasından kurtulmak mümkün mü ?

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ağırdır. Hele ki tespit Sosyal Güvenlik Denetmenleri, Müfettişleri, mahkeme kararı ya da diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarının tespiti sonucu ise daha ağırdır. Her bir sigortalı için işe giriş bildirgesinin verilmemesinden ve aylık prim hizmet belgesinin verilmemesinden brüt asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. Ayrıca prim tahakkuk ettirilerek gecikme zammı ve faizi ile birlikte bu primler tahsil edilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşçinin Asıl Çalıştığı Yerden Başka Yerde Sigortalı Gözükmesi” üzerine 4 yorum
  1. Şuan başka bı yerde sigortali olarak gözüküyorum. Ancak prim yatmıyor. Şimdi yeni işe gircem diğer taraftan çıkışımi yapmadilar sorun olur mu

    Cevapla
  2. Merhaba Ömer Bey.ben bir ailenin yanında ev Yardımcısı olarak çalışıyorum ancak işveren sigortamı kendi şirketinden göstermiş ancak ben evde çalışıyorum.bu yasal mıdır?bir de bana zararı olur mu?

    Cevapla
Yorum yapın