İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır, Nedir, Örneği ?

İşkur kayıt belgesi nasıl alınır? Bu belge İşkur’a iş arayan kaydı olanlara ve profili aktif olanlara verilen belgedir. İşkur kayıt belgesi almak için öncelikle İşkur’da işsizlik kaydının açılması, profilin aktifleştirilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda işkur kayıt belgesi nasıl oluşturulur, e-devletten işkur aktif iş arayan kayıt belgesi nasıl alınır, işkur kayıt belgesi nasıl çıkarılır gibi konu hakkında sık sorulan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşkur kayıt belgesi nedir ?

İşkur belgesi;

 • İşkur’da iş arayan profili oluşturan,
 • Bu profili aktif olan,
 • Kişilerin işsiz olduğunu ve iş arar durumda olduğunu gösterir belgedir.

İşkur kayıt belgesi ne işe yarar ?

İşkur aktif kayıt belgesi;

 • Kişilerin iş başvurularında işsiz olduğunu belgelemek için kullanılır.
 • Ayrıca özel sektör işverenleri İşkur kayıtlı ve iş arama statüsü aktif olan kişileri işe aldıklarında sigorta prim teşviklerinden yararlandıklarından iş arayan kaydının aktif olduğunu tespit etmek için bu belgeyi işe alınacak kişilerden talep ederler.

İşkur kayıt belgesi nereden alınır ?

işkur kaydı nasıl alınır sorusunun cevabına geçmeden önce nereden alınabildiğine kısaca değinelim. İşkur işsizlik kaydı belgesi;

 • Bağlı olunan İşkur Müdürlüklerinden ya da,
 • E-devlet üzerinden online olarak alınabilmektedir.

İşkur kayıt belgesi e devletten alınır mı ?

İşkur’a kayıt belgesi e-devlet üzerinden online olarak alınabilmektedir. E-devletten online olarak belgeyi alabilmek için öncesinde kayıt olmanız, profil ve özgeçmiş bilgilerinizi tamamlamanız ve profili aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

İşkur iş arayan kayıt belgesi E-devletten nasıl alınır ?

Yukarıda yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi belgeyi alabilmek için bazı şartları sağlamalısınız. Peki İşkur belgesi nasıl alınır ?

 • Belge e-devletten e-devlet İşkur kayıt belgesi menüsünden kolayca alınabilir.
 • Belgeyi almadan önce İşkur profili oluşturmanız, öğrenim bilgileri ile özgeçmiş bilgilerinizi eksiksiz tamamlamanız gerekir.
 • Profili eksiksiz tamamladıktan sonra son olarak İşkur sayfanızda yer alan İş Arama Statüsü kısmını Yeni Kayıt-Aktif olarak işaretlemeniz gerekiyor.
 • Tüm bunları yaptıysanız buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak işkur aktif belgesini e-devletten alabilirsiniz ⇒ e-devlet aktif işkur kayıt belgesi.
 • İşkur kaydı oluşturma ve profil aktif etme hakkında yazımızın devamında ayrıntılı bilgi verilecektir.

İşkur kayıt belgesi örneği

İşkur kaydı belgesi örneği aşağıda verilmiştir. E devletten İşkur kayıt belgesi alma işlemini tamamladıktan sonra alabileceğiniz örnek belge aşağıdaki gibi olacaktır.

örnek işkur kaydı belgesi

İşkur kayıt sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda işkur kaydı nedir, İşkur kaydı nereden alınır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Eğer kayıt sorgulaması yapacaksanız yine e-devlet şifresi ile belge sorgulama ekranından yapılması gerekmektedir. İşverenler kayıt sorgulaması yapamamakta. Sigortalının T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

E Devletten İşkur kaydı nasıl yapılır ?

İşkur’a kayıt nasıl olunur ? İşkur kayıt olmak için İşkur Müdürlüğü’ne kimliğiniz ile başvurabilir ya da e-devlet üzerinden giriş yaparak kolayca profil sayfası oluşturabilirsiniz. E-devletten İşkur kaydı oluşturmak için aşağıda e-devletten İşkur kaydı nasıl yapılır ile alakalı adım adım anlattığım süreci takip ediniz;

 • Öncelikle buradan İşkur iş arayan sayfasına giriş yapın ⇒ İşkur kayıt formu sayfası girişi.
 • Bu sayfadan E-devlet ile giriş seçeneğini kullanarak kayıt sayfasına giriş sağlayabilirsiniz.
 • Sonrasında adım adım nasıl kayıt olunur öğrenmek için İşkur profil oluşturma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur kayıt belgesi alamıyorum

İşkur iş arayan kayıt formu eksiksiz tamamlayıp iş arayan kaydı sürecinizi tamamlamanıza rağmen kayıt belgesi alamıyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir. Olası nedenler ve çözüm yöntemleri şunlardır;

 • Sistem hatası: Genellikle yoğun zamanlarda yaşanabilmektedir. Bu durumda çözüm için sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Beklemeniz gerek.
 • İş arama durumunuz aktif değildir: Belgeyi alamamada en çok karşılaşılan sorunlardan birisidir. Profilinizde iş arama durumunuzu pasif yerine aktif olarak değiştirirseniz belge oluşturulabilecektir.
İŞKUR kayıt belgesi e devletten çıkar mı?

Evet, İşkur iş arayan belgesi e-devletten online olarak çıkarılabilir.

İŞKUR kayıt belgesini kimler alabilir?

İşkur iş arayan kaydı sürecini tamamlayan herkes alabilir.

İŞKUR’a kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

E-devletten online kayıt için e-devlet şifresi, doğrulamalar için ise mail ve cep numarası yeterlidir.

İŞKUR kayıt belgesi zorunlu mu?

Evet, İşkur programlarına katılabilmek, başvurabilmek için bu belge zorunlu olarak istenmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır, Nedir, Örneği ?” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba ben Temmuz ayinda emekli oldum ve isten ciktim simdi kendime yeni bir is buldum buldugum is yeri benden iskur kayit belgesi istemekte ben tum calisma hayatim boyunca iskur ile hic bir iliskim olmadi ve iskur a da is bulmak icin kayit yaptirmadim bundan sonra da yaptirmayi dusunmuyorum kendi isimi kendim buluyorum
  Sorum su ; Ben su an yeni baslayacagim isyerine bu evraki [iskur kayit evraki ]vermezsem sorun olur mu boyle bir zorunluluk var mi ?
  Bir de anladigim kadariyla isverenler bu kayit ile devletten tesvik aliyorlarmis ben bu kayiti yapmazsam isveren bu tesvik i alabilir mi

  Yanıtla
  • Merhaba. İşveren teşvikten yararlanmak için istiyor. Kaydınızı online tamamlayabilirsiniz. İşe başladıktan sonra iş arama durumunuzu pasif hale getirebilirsiniz. Sorun olmaz sizin adınıza.

   Yanıtla
Yorum yapın