İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019, İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019

0

2019 yılı asgari ücretin belli olması ile birlikte 2019 yılında işten ayrılacak olanların alabilecekleri 2019 en düşük işsizlik maaşı ile 2019 en yüksek işsizlik maaşı tutarları da belli oluyor. Asgari ücretli için 2019 yılında alınacak en düşük işsizlik maaşı hesaplamasında 2019 brüt asgari ücret esas alınacak. Brüt maaşı asgari ücret üzerinde olanların da alabilecekleri maksimum yani en yüksek işsizlik maaşı tutarı yine asgari ücret esas alınarak hesaplanıyor. 2019 yılında alabileceğiniz işsizlik maaşı hesaplamasını dilerseniz aşağıdaki işsizlik maaşı hesaplama programı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Tabloda işten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık prime esas kazanç toplamınızı yani brüt kazanç toplamınızı ve yine son 4 ayın gün sayısını yazmanız halinde sistem otomatik olarak alabileceğiniz maaş tutarını hesaplayacaktır. Dilerseniz yazının sonundaki Soru Sor bölümünden ne kadar maaş alabileceğinizi bize de sorabilirsiniz. Aşağıdaki tablodan işsizlik maaşınızı hesaplayabilir, yazımızın devamında ise işsizlik maaşının nasıl hesaplandığı ile 2019 işsizlik maaşı tutarları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama tablosu 2019, işsizlik maaşı hesaplama tablosu nasıl hesaplanır?

Aşağıdaki işsizlik maaşı hesaplama programı ile ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama 2019 işkur nasıl yapılır ?

Aslında işsizlik maaşı hesaplama formülü gayet basittir. İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 4 aylık brüt kazanç toplamı yine işten ayrılış tarihindeki son 4 aylık gün sayısına bölünür. Bulunan tutarın %40’ı  günlük işsizlik maaşı tutarıdır. Bu tutarı 30 ile çarpmanız sonucunda aylık olarak alabileceğiniz işsizlik maaşını hesap edebilirsiniz. Yani kısaca işsizlik ödeneği hesaplama formülü şu şekildedir;

İşsizlik maaş hesaplama formülü=( (Son 4 aylık brüt kazanç toplamı/ son 4 aylık gün sayısı)*%40 )* 30= işsizlik maaşı tutarı

2019 en düşük işsizlik maaşı ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar ?

En düşük işsizlik maaşı 2019 yılında  1023,20 TL  olacaktır. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’ni geçemeyeceği için 2019 yılında alınabilecek aylık en yüksek işsizlik maaşı tutarı da 2046,40 TL olacaktır.

İşsizlik maaşı hesaplama e devletten yapılıyor mu ?

E devlet sistemi üzerinden işsizlik maaşı hesaplama işkur işlemini yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir ? 

Kısaca işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında çıkış yapmış olmanız, iş çıkış tarihinden önceki 120 günlük sürede kesintisiz çalışmış olmanız ve işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta priminizin olması gerekli. Ayrıntılı bilgi için işsizlik ödeneği şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşsizlik maaşı gün hesaplama, işsizlik maaşı alabilir miyim hesaplama nasıl yapılır ?

Bu işlem için yapmanız gereken çok basit. E devlet sisteminden SGK Tescil ve Hizmet dökümünüzü açın. İşten çıkış tarihinizden geriye doğru 3 yıl gidin. Diyelim ki çıkışınız 15 Mayıs 2019 tarihinde verildi. Bu durumda 15 Mayıs 2016 tarihine kadar gidin. 15 Mayıs 2019-15 Mayıs 2016 tarihleri arasındaki toplam gün sayınız 600 gün ve üzeri ise ve yukarıda belirtilen diğer şartları da sağlıyorsanız maaştan yararlanabilirsiniz. Bu 600 günlük sürenin aynı işyerinde geçmesi de zorunlu değil. Farklı işyerlerindeki hizmetler de dahil bu hesaba.

Geriye dönük işsizlik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ? 

Yukarıdaki tablodan işten çıkış tarihinden önceki son 120 günlük brüt kazanç ve gün sayısını yazmanız halinde kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama ne kadar, işsizlik maaşı hesaplama kaç ay alınır v.s. gibi konulardaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.