İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar 2019

İşsizlik maaşı diğer adı ile işsizlik ödeneği alabilmek için Kanunda belirlenen şartları sağlamanız ve İŞKUR’a da işsizlik maaşı başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru yapmadığınızda maaş otomatik bağlanmıyor. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda 2019 işsizlik maaşı başvurusunda istenen belgeler nelerdir, işsizlik maaşı alma şartları 2019 ve işsizlik maaşı nasıl alınır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

2019 işsizlik maaşı nasıl alınır ?

İşsizlik ödeneğinde olmazsa olmaz koşul kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten ayrılmanızdır. Tabi bu durumun bazı istisnaları var. Askerlik, sağlık problemleri, işin sona ermesi v.s. gibi sebeplerle işten çıkanlar da işsizlik maaşı alabilmekte. Bunun yanında işsizlik maaşı alma şartları ise işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanızın olması ve son 120 gün çalışmış olmanız. ( Bu şart torba yasa ile kaldırılıyor. Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı aranmayacak 2019’da). Ayrıntılı bilgi için işsizlik maaşı alma şartları 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendi istegimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim 2019 ?

Maalesef kendi isteği ile çıkanlara bu ödenek ödenmemektedir. Bazı istisnai durumlar vardır. Örneğin askerlik, sağlık problemleri v.s. Bunlar hariçtir. Onun haricinde de yukarıda sayılan işsizlik maaşı kriterlerini sağlamanız gerekiyor.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2019

İş çıkış zamanından önceki son 3 sene içinde;

  • En az 600 gün ssk varsa 6 ay,
  • 900 gün varsa 8 ay,
  • 1080 gün varsa 10 ay alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar 2019

Başvuruda aslında İŞKUR sizden hiçbir belge istemez. İşten ayrılış bildirgenizin işveren tarafından verilmesi yeterlidir. İŞKUR çıkışı zaten elektronik ortamda görüyor. Başvurunuzu e devlet issizlik maasi başvuru sisteminden yaptığınızda ayrıca İŞKUR’a bir belge vermeniz gerekmez. Eğer başvurunuzu İŞKUR Müdürlüklerine yapacaksanız işsizlik maaşı başvuru formu ve kimlik fotokopiniz başvuru için yeterli olacaktır. Zaten form İŞKUR tarafından size verilecektir.

2019 işsizlik maaşı ne kadar oldu ?

İşsizlik maaşı son 4 aylık brüt kazancınızın ortalamasının %40’ı olarak bağlanıyor. Bağlanacak maaş ise toplamda brüt asgari ücretin %80’nini geçemiyor. 2019 yılında işsizlik maaşı asgari ücretli çalışanlar için en düşük 1.023,20 TL, en yüksek ise 2.046,40 TL olacaktır. Brüt maaşınıza göre ne kadar ödenecek alacağınızı işsizlik maaşı hesaplama 2019 başlıklı yazımızdaki işsizlik ödeneği hesaplama programı ile yapabilirsiniz.

E devlet işsizlik başvurusu nasıl yapılır ?

Ödeneğin başvurusu ve işkur işsizlik başvurusu sorgulama için en kolay yol e devlet sistemidir. Başvurunuzu e devlet sisteminden yaptıktan sonra işsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar ile ayrıca İŞKUR’a başvuru yapmanız gerekmez. Başvuruyu e devlet sisteminde Türkiye İş Kurumu-İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvuru ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: e devlet işsizlik maaşı başvurusu

işsizlik maaşı sorgulama tc ile ile şifresiz yapılamıyor maalesef.

İşsizlik maaşı ayın 5 inde mi yatacak, işkur maaşları ayın kaçında yatıyor 2019 ?

Evet. İşsizlik ödenekleri her ayın 5’inde PTT’ye gönderilmekte.

Ptt işsizlik maaşı çekme için gerekenler nelerdir ?

Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ayın 5’inden sonra maaşınızı çekebilirsiniz.

İşsizlik dondurma nasıl yapılır ?

Sigortalı bir işe başladığınızda, bağkurlu olduğunuzda, erkek iseniz askere gideceğinizde işkur işsizlik maaşı dondurma başvurusu yapmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı dondurma işlemi için İŞKUR’a işsizlik ödeneği dondurma gerekçenizin de yer aldığı dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. İşsizlik maaşını dondurma işleminin ardından maaşınız kesilir.

İşsizlik maaşı dondurma şartları ise işsizlik maaşının kesilmesi gereken durumlarla aynıdır. Örneğin işe girmek,vergi kaydı açtırmak, ziraat/tarım yani ÇKS kaydı açmak, askere gitmek v.s. gibi.

İşsizlik maaşı dondurmak hakkından yararlandıktan sonra işten çıkmanız, askerden dönmeniz v.s. halinde işsizlik ödeneğiniz kaldığı yerden devam eder.

İşsizlik maaşı çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim ?

Maaşın bağlanıp bağlanmadığını e devletten işsizlik maaşı sorgulaması yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Ödeğinizin ne kadar olduğunu ve işsizlik maaşı başvuru sorgulamasını e devlet sisteminde Türkiye İş Kurumu-İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı e devlet sorgulamasını buradan yapabilirsiniz: işkur işsizlik maaşı başvurusu sorgulama

Sorgulama sonucu “ödeneğin bir sonraki ayin 5. günü ptt’den ödenecektir” uyarısını görüyorsanız takip eden ayın 5’inde PTT’ye giderek maaşınızı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı bittiğini nasıl öğrenebilirim ?

Ödeneğin bitip bitmediğini herhangi bir İŞKUR şubesinden ya da yukarıda linkini vermiş olduğumuz işsizlik maaşı sorgulama e devlet sisteminden yapabilirsiniz.

Ptt işsizlik maaşı cumartesi alınırmı ?

Cumartesi günleri PTT şubeleri kapalı olduğundan alamazsınız. Hafta içi mesai saatleri içerisinde yani 08.00-17.00 saatleri arasında alabilirsiniz.

Çekilmeyen işsizlik maaşı ne olur, işsizlik maaşı ptt de ne kadar bekler ?

İşsizlik maaşını çekme süresi PTT’ye gönderildikten sonra 6 aydır. Ödenek PTT’ye gönderildikten sonra işsizlik maaşı çekilmezse İŞKUR’a geri döner. İssizlik maasi cekilmezse ne olur konusunda ayrıntılı bilgi için işsizlik maaşı çekilmezse ne olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5 ay çalıştım işsizlik maaşı alabilir miyim?

Ödenekten yararlanabilmeniz için iş çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız ve diğer şartları da tabi ki alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alan sağlıktan yararlanabilir mi ?

Maaş süresi boyunca GSS primi İŞKUR tarafından ödenir. Bu süreçte hem siz hemde bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sigortadan ücretsiz olarak yararlanır.

İşsizlik maaşı sadece ptt den mi alınır, işsizlik maaşı hesaba yatar mı ?

Evet sadece PTT’den alınır. Maaşı banka hesabınıza aktarmanız ya da ATM’den çekmeniz mümkün değil maalesef.

İşsizlik maaşı her postaneden alınırmı ?

Evet Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ptt kart ile çekilir mi ?

Hayır. Gişeden almanız gerekiyor. PTT kart ile çekilmez.

İşsizlik maaşı alma şartları değişti mi ?

2019 şubat ayından itibaren işten çıkış tarihinden önceki son 4 ay kesintisiz çalışmış olma şartı kaldırılacak. Son  yıl içinde en az 600 gün olması maaş için yeterli olacak. işsizlik maaşı için son 120 gün aynı işyerinde geçmiş olma şartı ise toplamda olarak değişecek.

İşsizlik maaşı aynı gün içinde çekilmeli mi, ayın 5’inden sonra çekilebilir mi ?

Ödenek ayın 5’inde PTT’ye gönderilir. Siz ayın 5’inden sonra 6 ay içerisinde herhangi bir zaman çekebilirsiniz. Ayın 5’inde yattı diye 5’inde çekme zorunluluğu yok.

İşsizlik maaşı bitince ne yapmalıyım ?

Maaş bitiminde İŞKUR’a herhangi bir başvuru yapmanız gerekmez. Eğer yeniden çalışmayacaksanız ve herhangi bir Sosyal Güvenceniz de yoksa SGK’ya başvurarak GSS başlatmanız gerekiyor.

Şirket ortağı işsizlik maaşı alabilir mi ?

Zorunlu bağkurlu olması gereken şirket ortakları maaş hakkından yararlanamaz.

İşsizlik maaşını toplu alabilir miyim ?

Yatış tarihinden itibaren üzerinden 6 aylık süre geçmemesi kaydı ile toplu olarak alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı için 600 gün şart mı!

Evet. Bu olmazsa olmaz şart. 600 gün olmadan maaş alınmaz.

İşsizlik maaşını çekmeyi unuttum ne yapmalıyım ?

Ödeme tarihinden itibaren üzerinden 6 aylık süre geçmediyse PTT’den alabilirsiniz sorun olmaz.

Sigortasız çalışıp işsizlik maaşı almak haram mı ?

Okurlarımızdan çalışırken işsizlik maaşı almak caiz mi sorusu sürekli geliyor. Kanunen sigortalı çalışanların maaşının kesilmesi gerekiyor. Siz sigortasız çalışarak kanuna aykırı bir iş yapıyorsunuz. Tabi maaşı da hak etmemiş oluyorsunuz. Haram mı helal mi? Bunun takdirini size bırakıyorum.

İşsizlik maaşı yarım alınırmı ?

İşe başlama, askere gitme v.s. sebeplerle ay içerisinde maaşı kesilenlerin kesilme tarihine kadar olan kısmı ödenir.

İşsizlik maaşı alırken ssk primi yatıyor mu ?

Hayır yatmıyor. Sadece gss primi ödeniyor. Dolayısıyla ödenek aldığınız süreler emeklilikte sayılmıyor.

İşsizlik maaşı alıyorum işe başladım ne yapmalıyım ?

Bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğü’ne bildirim yapmanız gerekiyor.

İşsizlik maaşı işe girdim çıktım tekrar alabilir miyim ?

Maaştan kalan süre kadar yararlanmaya devam edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı askerde alınırmı ?

Askere giderken işsizlik maaşını dondurmak gerekiyor. Askerde iken maaş ödenmez. Askerlik sona erdikten sonra kalan süre kadar maaşı almaya devam edersiniz.

İşsizlik maaşı soru sor

Konu hakkındaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle