İşsizlik Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

İşsizlik maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusu işsizlik ödeneği ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisidir. İşsizlik maaşı için gereken şartlar sağlanıyorsa İşkur kısa süre içerisinde maaşı bağlamakta ve PTT ya da tanımlı İBAN hesabına aktarmaktadır. Bu içeriğimizde İşsizlik maaşı başvurusundan sonra maaşın ne kadar sürede bağlandığı hakkında bilgi verilecektir.

İşsizlik maaşı başvurudan sonra ne zaman bağlanır?

İşsizlik maaşı başvurusunu İşkur ya da online olarak E-devlet ya da İşkur resmi web sitesi üzerinden yaptıktan sonra İşkur işsizlik maaşı için gereken şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol eder. Gereken şartlara işsizlik maaşı şartları başlıklı sayfamızdan göz atabilirsiniz. Eğer şartlar sağlanıyorsa başvurunuzu izleyen ilk ayın 5’i itibariyle ilk maaşınız PTT ya da İşkur sisteminde tanımlı banka hesabınıza aktarılır.

İşsizlik maaşı ayın kaçında yatar?

İşsizlik maaşları istisnai durumlar, erken ödeme dönemleri haricinde her ayın 5’inde yatar. Her ayın 5’inde varsa tanımlı banka hesabınızdan yoksa PTT’den kimliğinizle birlikte ödemenizi alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ibana ne zaman yatar?

İşkur resmi web sitesindeki profil sayfanızda eğer İBAN numarası tanımladıysanız İşkur’dan alacaklarınız ve İşsizlik maaşı ödemeleriniz bu hesaba aktarılır. Ödemeler her ayın 5’i gece yarısından itibaren yani 4’ünü 5’ine bağlayan gece yarısından itibaren İBAN’a aktarılmaktadır.

İşsizlik maaşı saat kaçta yatar?

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde PTT ya da tanımlı İBAN’a yatar. Peki işsizlik maaşı saat kaçta yatıyor? Her ayın 5’inden sonra eğer banka hesabınız tanımlandıysa gece 12.30 sonrası genellikle ödemeler banka hesabına aktarılmış olmaktadır. PTT’ye gönderildiyse ayın 5’inde eğer iş günü ise sabahtan gidip ödemenizi PTT’den kimlikle alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hangi gün yatar?

İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde ödenir. 5’i iş günü olmasa, resmi tatil ya da bayram tatili olsa bile bu tarihte hesaplara aktarılır. Banka hesabı tanımlı olanlar tatil gününe denk gelse bile ayın 5’inde ödemelerini alabilirler. Ancak hesabı tanımlı olmayanlar ödemelerini PTT’den almak için ilk iş gününü beklemeliler.

İşsizlik maaşı yatmadı ne yapmalıyım?

İşsizlik maaşınız ödenmediyse öncelikle E-devlette işsizlik maaşı sorgulama sayfasından sorgulama yaparak maaş ödeme bilgilerinize ve aktif olup olmadığına bakın. Buradan yaptığınız sorgulama sonucu eğer bir bilgiye/veriye ulaşamazsanız o zaman Alo-170 hattını arayarak işsizlik maaşım yatmadı şeklinde bildirim yapabilir ya da size en yakın İşkur Müdürlüğü’ne uğrayarak bilgi alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı eksik yattı

İşsizlik maaşı nadiren de olsa eksik yatabilmektedir. Bunun nedeni ise ay içerisinde işe girmek ve işsizlik maaşının bu nedenle kesintiye uğraması olabilir. İşe girmemenize rağmen eğer eksik ödendiyse Alo-170 hattını arayarak ya da size en yakın İşkur şubesine giderek ödemenizin neden eksik yattığını sorabilirsiniz. İşsizlik maaşı hesaplama sayfamızdan dilerseniz hesaplama yaparak işsizlik maaşınızın eksik olup olmadığı kanaatine varabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın