İsteğe Bağlı Bağkur Primi 2018

2

Dışarıdan sigorta ödemesi yaparak yani çalışmadan isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisi de isteğe bağlı bağkurdur. İsteğe bağlı bağkur hakkında merak edilen ve bana sayfamdan en çok sorulan soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ayrıca 2018 yılında ödenecek en düşük ve en yüksek isteğe bağlı bağkur primleri konusunda da bu yazımda bilgi bulabilirsiniz. 

İsteğe bağlı bağkur primi ne kadar 2018

Diğer tüm ssk primlerinde olduğu gibi isteğe bağlı bağkur primleri de brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. En düşük prim brüt asgari ücret üzerinden ödenebilirken dilerseniz brüt asgari ücretin 7,5 katı üzerinden de prim ödeyebilirsiniz. isteğe bağlı bağkurda prim ödeme oranı brütün %32’sidir. 2018 yılı brüt asgari ücret 2029,50 olduğundan 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 aralık 2018 tarihleri arasında 4b istege baglı bagkur kapsamında ödenecek isteğe bağlı bağkur aylık ödeme miktarı 649,44 TL olacakken, en yüksek ise 4.870,80 TL olacaktır.

2018 yılında ödenecek esnaf, tarım, şirket ortağı aylık bağkur primleri konusunda bilgiyi bağkur primleri 2018 başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası isteğe bağlı sigorta prim tutarları için: 2019 isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 

İsteğe bağlı bağkur sorgulaması nasıl yapılır?

Bağkur prim borcunuzun ne kadar olduğunu, bağkur hizmet bilgilerinizi e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra;

Bağkur prim borcu sorgulaması yapmak için;

Bağkurda ne kadar hizmetiniz olduğunu da e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bağkur hizmet bilgisi için;

İsteğe bağlı bağkur şartları nelerdir?

Bu sigorta kolu kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Ziraat odalarında, il ya da ilçe tarım müdürlüklerinde ÇKS yani çiftçi kaydı olmaması,
 • Aktif esnaflık vergi kaydınızın ya da şirket ortaklığınızın olmaması,
 • Sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • Diğer isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında prim ödemiyor olmanız,
 • Emekli olmamanız gerekiyor.

Eğer eşinizden ya da anne/babanızdan dolayı ölüm aylığı alıyorsanız bu kapsamda prim ödemesi yapabilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurlu olanların dul ya da yetim aylıkları kesilmez.

İsteğe bağlı bağkur başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Başvuru için istenen belgeler şunlardır.

 • Başvuru formu. Buradan indirebilirsiniz: isteğe bağlı bağkur formu
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Ziraat odasında ve il/ilçe tarım müdürlüğünde kaydınızın olmadığına dair belge,

Başvurunuzu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Posta yolu ile gönderecekseniz iadeli taahhütlü gönderin.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir?

İsteğe bağlı bağ kur kapsamında yaştan emekli olabilmeniz için 5400 günü, normal emeklilik için ise 9000 günü tamamlamanız gerekir. İlk defa 2018 yılı ve sonrasında bağkura başlayan kadınların bağkurdan emekli olabilmesi için 9000 gün 58 yaşı, erkeklerin de 9000 gün 60 yaşı tamamlaması gerekir.

İsteğe bağlı bağ kur aile yardımından yararlanır. Eğer devlet memuru iseniz ya da özel sektörde çalışan iseniz eşinizin bu kapsamda prim ödemesi yapması eş/aile yardımı almanıza engel teşkil etmez.

İsteğe bağlı bağkur ayın kaçında ödenir?

Diğer bağkur primlerinde olduğu gibi her ayın primini takip eden ayın sona kadar ödemeniz gerekiyor. Yani 2018/Şubat ayına ait bağkur primini son ödeme tarihiniz 31 Mart 2018’dir. Ödemeyi herhangi bir banka ya da PTT şubesinden, mobil ya da internet bankacılığından ya da ATM’lerden;

 • 4b/Bağkur ödemeleri,
 • 4b/Bağkur cari prim ya da 4b bağkur geçmiş dönem menülerinden yapabilirsiniz.

Bu kapsamda iki aydan fazla prim borcunuz olursa hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler prim borcundan dolayı sağlıktan yararlanamaz.

İsteğe bağlı bağkur affı var mı 2018

Bağkur affı 2018 başlıklı yazımızda da ayrıntılı anlatıldığı üzere şu an için isteğe bağlı bağkur borç yapılandırması ile ilgili bir düzenleme gündemde değil.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. Esra

  2011 yılında ilk defa isteğe bağlı bağkur ödemeye başladık annem için. Kendisi 1952 doğumlu en erken ne zaman emekli olabilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 15 yılı tamamlaması halinde emekli olur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.