İsteğe Bağlı Emekli Maaşı Ne Kadar 2022

40

İsteğe bağlı emekli maaşı ne kadar ? Sosyal Güvenlik mevzuatımızda dışarıdan sigorta ödeme yolu diğer adı ile isteğe bağlı sigorta ödenerek emekli olunabilen birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Başlıca isteğe bağlı sigorta kolları Ek-5 tarım sigortası, isteğe bağlı bağkur, kısmi süreli çalışanlar için isteğe bağlı sigortadır. Bu yazımızda isteğe bağlı sigortadan emekli olanlar ne kadar maaş alıyor ve isteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplama hakkında detayları bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

SGK emekli maaşı hesaplaması yapılırken ilk defa prim ödeme tarihinden emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar geçen sürede geçen tüm primler dahil edilir. Halk arasında yanlış bilinen ve sadece son 3,5 yıl ya da son 7 yıllık hizmet alınır gibi bilgiler doğru bilgiler değildir. Emeklilik dilekçesi verildiğinde;

 • Prim ödenen her yılın prime esas kazancı diğer adı ile brüt emeklilik kazançları toplam gün sayısına bölünür. Bulunan tutar o yılın güncelleme katsayısı ile güncellenir.
 • Her bir yıl güncelleme katsayısı ile güncellendikten sonra 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere 3 ayrı dönem için aylık bağlama oranına göre alınacak aylık hesaplanır.
 • Örneğin 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı %40’tır. Güncelleme katsayısı ile güncellenen ortalama prime esas kazancınız örneğin 3000 TL ise %40 aylık bağlama oranı ile 1200 TL emekli maaşı bağlanır.

İsteğe bağlı sigortada da emekli maaşı hesaplama usülü aynıdır. Tüm sigorta primleri esas alınır ve buna göre ortalama kazanç bulunur. Eğer 2000 öncesi ya da 2008 öncesi hizmet fazla ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. Ancak hizmetin ağırlıklı bölümü 2008 sonrası ise çok yüksek emekli maaşı hayal etmeyin. Eğer isteğe bağlı sigortadan yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız;

 • Prim ödemelerini asgari yani taban tutar yerine yüksekten ödeyin.
 • Sigortalı çalıştığınız dönemlerde kazancınızın gerçek kazanç üzerinden bildirilmesini sağlayın.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır ?

İsteğe bağlı sigorta emeklisi ne kadar maaş alır sorusunun cevabı emekli olunacak sigorta kolu ve prim ödenen dönemlere, primlerin düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğine göre farklılık gösterir. Ayrıca borçlanma yapılan sürelerin geçtiği dönemleri de aylık üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

 • Prim ödemeleri hep asgariden ödenenler için 2022 yılında en düşük isteğe bağlı emeklilik maaşı 2500 TL’dir.
 • Eğer prim ortalamanız yüksekse ve isteğe bağlı emeklilik maaşı ne kadar konusunda araştırma yapıyorsanız hizmet bilgilerinizi yorum kısmından yazın ve ortalama ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında hesaplama yapayım.

İsteğe bağlı bağkur emekli maaşı 2022

Peki isteğe bağlı bağkur maaşı ne kadar ? İsteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyenler Ek-5 sigortasına göre biraz daha yüksek emekli maaşı alabilirler.

 • 2022 yılında en düşük isteğe bağlı 4b bağkur maaşı 2500 TL’dir.
 • Primleriniz yüksekse ya da borçlanma süreleri varsa yorum kısmından bize hizmet bilgilerinizi yazın ve isteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar konusunda hesaplamayı biz sizin için yapalım.

Ek-5 isteğe bağlı sigortalı emekli maaşı ne kadar 2022

Ek 5 tarım sigortası tarım ve orman işçileri için dışarıdan sigorta ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Bu kapsamda emekli olacaklar için;

 • 2022 yılında en düşük emekli aylığı 2500 TL’dir.
 • Ek-5 isteğe bağlı sigorta maaşı 2022 güncel zamlı tutarları için Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Hizmet bilgilerinizi yorumdan iletmeniz halinde sizin için 2022 yılında en düşük ek 5 en düşük isteğe bağlı emekli maaşı konusunda isteğe bağlı emeklilik hesaplaması yapabiliriz.

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar 2022

En yüksek emekli maaşı diye bir şey yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ortalama prime esas kazanç, güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı esas alınarak emekli maaşı hesaplaması yapılmaktadır.

 • Sigortalıların prime esas kazanç tavanı brüt kazancın en fazla 7,5 katı kadar olabilmektedir.
 • Primleri tavandan ödenenler için her yıl geçerli tavan kazanç üzerinden bildirim yapılır.
 • Dolayısıyla bu yıllara ait kazançlar güncellendikten sonra aylık bağlama oranına göre aylık bağlanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

40 Yorum
 1. Perihan Develi

  Merhaba ben çocuk borçlanması yatırdım 5200günüm var ancak bir yıl prim eksiğim isteğe bağlı yaparsam emekli maaşım düşük olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Diğer primleriniz de asgari ücret tutarında ödendi ise bunu asgari ücret tutarında ödemeniz alacağınız emekli maaşını çok etkilemez.

 2. nuri kırca

  merhaba, 18 yaşında %40 engelli bir birey kaç yıl isteğe bağlı sigorta primi öderse ve kaç yaşında emekli olabilir?

  1. Ömer Meriç

   %40 ve üzeri engel varsa 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 gün şartlarını sağlaması gerekir emeklilik için.

 3. emine kırca

  18 yaşında engelli bir oğlum var.İsteğe bağlı prim ödesem, en yüksek aylık prim nekadar?.Şuan isteğe bağlı en yüksekten prim ödeyenin aylık maaşı nekadar?.Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2022 yılı için en yüksek isteğe bağlı sigorta primi 12.010,00 TL. Emekli maaşı ortalama kazanca göre hesap edilir. Şu anda ödenecek prime göre değil.

 4. Emine Balcı

  Merhaba, 53 yaşında bir kadınım. Daha önce hiç SGK tada Bagkur kaydım olmadı. suanda istege bağlı sigorta yaptırmak istesem emekli olabilir miyim ? Ne kadar beklemem gerekecek ve ne kadar para ödemem gerekecek ? Toplu ödeyebilir miyim ? Hemen emekli olabiliyor muyum ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 15 yıl boyunca ssk ya da bağkurdan prim ödemeniz lazım. Toplu ödeme hakkınız yok.

   1. Emine Balcı

    teşekkür ederim. peki 1 ay sgk ya şuan giriş yapsam, toplu ödeme hakkım olur mu ? eğer olursa ne kadar odemen gerekir

    1. Ömer Meriç

     Toplu ödeme diye bir şey yok maalesef.

    2. Hülya Akkuş

     Merhabalar.1992 senesinden 8 aylık sigortam var.Sonrasında 3 doğum yaptım çalışmadım.Şu an isteğe bağlı sigorta yaptırsam nasıl emekli olabilirim?Ne kadar zaman ve kaç lira prim ödemem gerekir.Doğumlar içinde borçlandığımda tahmini tutar ne olur?Çok teşekkür ederim.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. SSK’dan 3600 gün 58 yaşla, bağkurdan 5400 gün 56 yaş şartları ile emekli olabilirsiniz. İmkan varsa SSK’dan devam etmenizi öneririm. Günlük doğum borçlanması tutarı 2022 yılı için 53 TL. Her çocuk için 720 güne kadar borçlanma hakkınız bulunmakta.

 5. Ahmed poyraz

  1999=4.1 ssk girisim var istenilen gün sayisi 5975
  Geri kalan günü istege bagli yatirmak istiyorum 2000 TL üzerinde emekli maaşım hangi tutardan olur ssk emekli olursam maasim dusermu isteğe bagli 2000 tl yola devam edersem yuksekirmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten şu an en düşük emekli maaşı 2500 TL.

 6. Murat

  Merhaba, şu an emekli maaşım 10.000 civarı görünüyor. Eksik primlerimi isteğe bağlı tamamlarsam emekli maaşımın düşmemesi için kaç liradan prim ödemeliyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için bir tutar belirtmek zor. Ama baya bir yüksek yatırmanız yani neredeyse tavana yakın tutardan ödemeniz gerekir. Ne kadar prim eksiğiniz var ?

   1. Murat

    1000 gün civarında. ayrıca 8 ay askerlik borçlanması şansım da var (1999 yılı için)

    1. Ömer Meriç

     Askerliği tavandan borçlanabilirsiniz eğer ödeme durumunuz varsa. 2000 yılı öncesi hizmet olduğundan ortalama kazancı olumlu etkiler. Kalan günleri de ödeyebileceğiniz kadar yüksekten ödemeye çalışacaksınız. Şu an en düşük isteğe bağlı sigorta primi 2022 yılı için aylık 1601,00 TL en yüksek ise aylık 12.009,00 TL. Buna göre hesabınızı yapın.

     1. Murat

      şu anki hesaplanan maaşı aşağıya çekmemesi için kaç lira civarında olsa yeterli olur.

     2. Ömer Meriç

      Hocam bunun için bir tutar belirtmek imkansız. Kimse böyle bir tutar veremez.

 7. Gülten

  Merhaba, babam 10.11.1994 sigorta girişli, 4598 gün sayısına sahip. Normal şartlarda askerliği de ödersek (18ay) 54 yaşında emekli oluyor,. Ancak 16 ay daha açığı var biz bunu dışardan ödemek istiyoruz ama emekli maaşında bir düşüklük olur mu? Bir yerde çalışması mı gerekli yoksa isteğe bağlı , eğer isteğe bağlı q olursak ziraat odası kaydı ile tarım sigortası mı daha mantıklı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkur kapsamında kalan hizmetleri ödeyebilirsiniz. Prime esas kazancı ssk ile aynı. emekli maaşında düşüklük olmaz.

 8. Hasan

  1983 doğumlu erkeğim. 18.09.2006 ilk girişli olarak sadece 74 gün 4A çalışmam var. Bir süre aradan sonra 28.02.2009’dan itibaren bugüne kadar aralıksız en düşükten isteğe bağlı 4B primlerimi ödüyorum. E-devlet’teki verilere göre 4B’den iki ayrı emekli olma alternatifi görünüyor. 5400 prim günümün dolmasına yaklaşık 615 gün kaldı. Sanırım bunu doldurup başka prim ödemeden, sadece 62 yaşına kadar bekleyerek emekli olabiliyorum. Bir de primi 9000 güne tamamlayarak 60 yaşında emeklilik ihtimali gösteriyor. Bu iki opsiyon da benim için geçerli midir? Yoksa ben sadece birine mi tabiyim? Eğer ikisi de geçerliyse hangisi daha mantıklı olur? Fazladan 10 sene daha prim ödemeye değer mi? Bu iki durumda maaşlarım bu yılın hesabıyla kaç olurdu?

  Ek olarak, 5400 günle emekli olacaksam son 2 yıldaki primlerimi daha yüksekten ödememi tavsiye eder misiniz? Veya hatta 5400’de durmayıp 6000-7000 gün gibi prim ödemenin ve bunları biraz yüksekten ödemenin 5400’e kıyasla bir faydası olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her iki opsiyon da sizin için geçerli. Yaştan 5400 gün 62 yaşla, normal emeklilikte ise 60 yaş 9000 günle emekli olursunuz. Ben olsam 5400 günden 1 gün bile fazla ödemem. Şu an her ikisine de 2500 TL maaş bağlanıyor. 10 yıl fazla prim ödemenin bir anlamı yok.

   1. Hasan

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki son 2 yılı biraz yüksekten ödeyene de mi 2500TL oluyor? Yani 5400’e kadar kalan ayları veya mesela biraz uzatıp 6000-6500 güne kadar kalan kısmı en düşükten değil de biraz yüksekten ödesem 62 yaşımdaki maaşımda kayda değer artış olur mu? Şu an minimum prim 1601TL, atıyorum birkaç yıl da şu anki rakamlarla 2000-2500TL’e denk olacak primler ödemeye devam etsem maaşımda fark yaratabilir miyim? Yoksa çok komik rakamlar kadar mı fark eder? Bir de prim günüm dolup ödemeyi bırakırsam sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecek miyim? Yoksa 62 yaşıma kadar gss primi mi ödemem gerekecek?

    1. Ömer Meriç

     Normalde 5400 ile 9000 gün arasında %15-20 maaş farkı oluşuyor. Ama şu anda o fark yok. 10 sene daha prim ödemek çok mantıklı gelmiyor. %10-15 maaş farkı için. Şu an zaten o fark da yok. 5400 günden de olsanız 2500 TL, 9000 günden olsanız da.

 9. Şenay

  Mehabalar. 3987 aktif çalışma diye yazmıştım ama tekrar çalışma ve doğum borçlanması ile beraber 4438 gün olacaktı. Saygılarımla

 10. Şenay

  Merhabalar…21.12.1973 doğumluyum.ilk işe giriş tarihim 28.04.1992..Düzenli bir işte çalışarak SSK ödenen primim 3987 gün + istepe bağlı 4a ödediğim sigorta primim 300 gün + isteğe bağlı 4b ödediğim sigorta primim 458 gün ve ödemeye devam ediyorum. 1)Ne zaman emekli olurum? 2) Böyle isteğe bağlı 4b sigorta ödeyerek ne kadar emekli maaşı alırım? 3) Ya da sigortalı bir ile girsem daha mı yüksek emekli maaşı alırım? Çünkü emekli maaşı sorgulamaya girdiğimde 4b ödediğimde maaş düşüyor gibi geldi. Kusura kalmayın biraz uzun yazdım ama cevabınız için şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 48 yaş ve 5525 gün ile emekli olursunuz. Bağkurdan devam etmeyin emeklilik gecikir. Erken emekli olmak ve yüksek emekli maaşı almak için kesinlikle ssk kapsamında devam etmelisiniz.En düşük emekli maaşı şu an 2500 TL. Prime esas kazanç ortalamanız yüksekse daha iyi maaş alabilirsiniz.

 11. CÜNEYT

  Eşimin 1999 öncesi 518 gün SGK primi var
  2009 da isteğe Bağlı ödeme başladık
  En az 5400 gün prim ödememiz gerekiyormuş
  5400-518 = 4882 gün ödeme anlamına mı geliyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 5400 güne tamamlamanız gerekiyor. Yani en az 4882 gün daha prim ödemelisiniz.

 12. Fahri

  Merhaba 1959 dogumluyum sgk giris 2005 istege bagli sigorta 2014 den itibaren normal sigorta yatirdim ne kadar maas alirim

 13. Tülay

  Merhaba,
  Annem 1967 doğumlu, işe giriş tarihi 1995, ödenmiş 4A sigorta prim gün sayısı 1227 dir. Artık çalışma imkanı yok. Birazcık fazla olan aşağıdaki sorularımı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler…
  – Çalıştığı gün sayılarını isteğe bağlı sigortaya çevirebilir miyiz?
  – Çevirdikten sonra ne kadar gün daha ödeme yapmamız gerekir?
  – Ne zaman emekliliğe hak kazanır?
  – Asgari tutardan ödediğimizde ne kadar emekli maaşı olur?
  – 4A kapsamında emekli olsa daha fazla maaş alır mı?
  – 4A kapsamında çalışmadan primlerini ödeme imkanı var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Çalıştığı günleri isteğe bağlı sigortaya çevirmek diye birşey yok. İsteğe bağlı sigortadan ödemeye devam edebilirsiniz. Hizmetler birleştirilir zaten.
   2- İsteğe bağlıdan devam edecekseniz bağkur kapsamında emekli olur ve en az 5400 gün 56 yaşı tamamlaması gerekir.
   3-Bugün şartlarında 2500 TL emekli maaşı alır.
   4-SSK’dan emekli olsa da aynı maaşı alır.
   5- SSK kapsamında dışarıdan prim ödemesi yapılabilen tek sigorta kolu Ek-5 tarım sskdır. Bunda da tarımda süreksiz işlerde çalışıyor olma şartı aranmaktadır.

  2. Çağdaş

   Merhabalar, danışmak istediğim bir konu mevcut. Gemiadamıyım, 1994 doğumluyum. İşe giriş tarihim 1/2/2018 gün olup 4a’da toplamda 375 gün hizmetim gözükmekte. Bu hizmetlerim stajlar ve Türk bayraklı gemiler olduğu için zorunlu sigortaya tabi idi. Ancak şuanda mesleğe yabancı bayrakta başlamaktayım (şirketler sigorta yapmıyor ancak yabancı bayrakta olsak da ikamet adresimiz değişmiyor) ve bir yönetmelik taslağı bulunmakta, terfi almamız için gemide geçirdiğimiz aylarda “sigortamızı ödediğimizi ispatlamamız” gerekmekte. Ben de bu yüzden 4b isteğe bağlı sigorta başlatmayı düşünüyorum. 4a değil çünkü %90 yabancı bayrakta çalışmaktayız. Sorum şu ki:

   Siz olsanız, 5400 gün primi asgari düzeyde sırf yatırmak için yatırır; gönlünüzden geçen miktarda da ayrıca bireysel emekliliğe mi yönelirdiniz yoksa aylık 5-6 bin tl gibi bir primi düzenli olarak 4b’den mi yatırırdınız ve bunu 5400 gün mü 9000 gün mü yatırırdınız? Ne yazık ki çevremde bilgisi olan kimse yok ve Sgk’dan da istediğim cevapları alamadım. İlginiz için çok teşekkür ederim şimdiden…

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu tercih meselesi. Bilgi ile yönlendirilme yapılacak bir durum değil. Buna kendiniz karar vermelisiniz. Ha ben olsam ne yapardım. Ne bağkur, ne bireysel emeklilik yapardım :). Paramı 4’e böler bir kısmı ile altın, bir kısmı ile döviz alırdım. Daha fazla getirisi var. Ama dediğim gibi tercih sizin.

 14. Osman

  Merhabalar .1994 ilk ssk girisim ve ara ara toplam 2.204 gun calismam var 54 yasindayim emekli olabilmem icin kac gun daha pirim odemem ve hangi kurumveya sigorta pirimi odemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam işe giriş tarihi yazabilir misiniz ?

 15. Ferdi

  Merhabalar 1963 dogumluyum tarım bagkur 2003. girisliyim.Fakat düzenli ödemedim 2600 günüm vardı
  2021 yılında İhya ile 1500 gün satın aldım 4100 gün oldu şuan 1150 tl isteğe bağlı bagkur ödüyorum 5400 prim 62 yaş emekli olacagım yazıyor e devlette ne kadar maas alırımm bu şartlar altında birde e devlette 5400 62 yas diyor ama bu veriler resmi degil gibi birsey yaZıyor üstte

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 5400 gün 62 yaşla kısmi emeklilik hakkınız var. Maaşınız 2022 verilerine göre 2500 TL olur.