İsteğe Bağlı Emekli Maaşı Ne Kadar 2021

0

İsteğe bağlı emekli maaşı ne kadar ? Sosyal Güvenlik mevzuatımızda dışarıdan sigorta ödeme yolu diğer adı ile isteğe bağlı sigorta ödenerek emekli olunabilen birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Başlıca isteğe bağlı sigorta kolları Ek-5 tarım sigortası, isteğe bağlı bağkur, kısmi süreli çalışanlar için isteğe bağlı sigortadır.

Bu yazımızda isteğe bağlı sigortadan emekli olanlar ne kadar maaş alıyor ve isteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplama hakkında detayları bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

SGK emekli maaşı hesaplaması yapılırken ilk defa prim ödeme tarihinden emeklilik dilekçesi verilen tarihe kadar geçen sürede geçen tüm primler dahil edilir. Halk arasında yanlış bilinen ve sadece son 3,5 yıl ya da son 7 yıllık hizmet alınır gibi bilgiler doğru bilgiler değildir. Emeklilik dilekçesi verildiğinde;

 • Prim ödenen her yılın prime esas kazancı diğer adı ile brüt emeklilik kazançları toplam gün sayısına bölünür. Bulunan tutar o yılın güncelleme katsayısı ile güncellenir.
 • Her bir yıl güncelleme katsayısı ile güncellendikten sonra 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere 3 ayrı dönem için aylık bağlama oranına göre alınacak aylık hesaplanır.
 • Örneğin 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı %40’tır. Güncelleme katsayısı ile güncellenen ortalama prime esas kazancınız örneğin 3000 TL ise %40 aylık bağlama oranı ile 1200 TL emekli maaşı bağlanır.

İsteğe bağlı sigortada da emekli maaşı hesaplama usülü aynıdır. Tüm sigorta primleri esas alınır ve buna göre ortalama kazanç bulunur. Eğer 2000 öncesi ya da 2008 öncesi hizmet fazla ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. Ancak hizmetin ağırlıklı bölümü 2008 sonrası ise çok yüksek emekli maaşı hayal etmeyin. Eğer isteğe bağlı sigortadan yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız;

 • Prim ödemelerini asgari yani taban tutar yerine yüksekten ödeyin.
 • Sigortalı çalıştığınız dönemlerde kazancınızın gerçek kazanç üzerinden bildirilmesini sağlayın.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır ?

İsteğe bağlı sigorta emeklisi ne kadar maaş alır sorusunun cevabı emekli olunacak sigorta kolu ve prim ödenen dönemlere, primlerin düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğine göre farklılık gösterir. Ayrıca borçlanma yapılan sürelerin geçtiği dönemleri de aylık üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

 • Prim ödemeleri hep asgariden ödenenler için 2021 yılında en düşük isteğe bağlı emeklilik maaşı 1500 TL’dir.
 • Eğer prim ortalamanız yüksekse ve isteğe bağlı emeklilik maaşı ne kadar konusunda araştırma yapıyorsanız hizmet bilgilerinizi yorum kısmından yazın ve ortalama ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında hesaplama yapayım.

İsteğe bağlı bağkur emekli maaşı 2021

Peki isteğe bağlı bağkur maaşı ne kadar ? İsteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyenler Ek-5 sigortasına göre biraz daha yüksek emekli maaşı alabilirler.

 • 2021 yılında en düşük isteğe bağlı 4b bağkur maaşı 1500 TL’dir.
 • Primleriniz yüksekse ya da borçlanma süreleri varsa yorum kısmından bize hizmet bilgilerinizi yazın ve isteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar konusunda hesaplamayı biz sizin için yapalım.

Ek-5 isteğe bağlı sigortalı emekli maaşı ne kadar 2021

Ek 5 tarım sigortası tarım ve orman işçileri için dışarıdan sigorta ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Bu kapsamda emekli olacaklar için;

 • 2021 yılında en düşük emekli aylığı 1500 TL’dir.
 • Ek-5 isteğe bağlı sigorta maaşı 2021 güncel zamlı tutarları için Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Hizmet bilgilerinizi yorumdan iletmeniz halinde sizin için 2021 yılında en düşük ek 5 en düşük isteğe bağlı emekli maaşı konusunda isteğe bağlı emeklilik hesaplaması yapabiliriz.

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar 2021

En yüksek emekli maaşı diye bir şey yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ortalama prime esas kazanç, güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı esas alınarak emekli maaşı hesaplaması yapılmaktadır.

 • Sigortalıların prime esas kazanç tavanı brüt kazancın en fazla 7,5 katı kadar olabilmektedir.
 • Primleri tavandan ödenenler için her yıl geçerli tavan kazanç üzerinden bildirim yapılır.
 • Dolayısıyla bu yıllara ait kazançlar güncellendikten sonra aylık bağlama oranına göre aylık bağlanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.