İsteğe Bağlı Emeklilik

2

İsteğe bağlı emeklilik dışarıdan sigorta ödeme yolu ile prim ödeyerek emekli olabileceğiniz emeklilik türüdür. Bu kapsamda çalışmak zorunda olmadan dışarıdan prim ödeyerek ve hem de sskya göre daha düşük prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları, isteğe bağlı kapsamında kaç gün ve kaç yıl ile emekli olabileceğiniz ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Dışarıdan emeklilik nedir ?

Bir işyerinde sigorta çalışma şartı aranmadan isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödemesi yolu ile elde edilen emeklilik dışarıdan emeklilik diğer adı ile isteğe bağlı emeklilik olarak tanımlanır.

İsteğe bağlı sigorta şartları

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Her bir isteğe bağlı sigorta kolu için aranan şartlar farklıdır. İsteğe bağlı kapsamında prim ödemesi yapabileceğiniz tüm sigorta kolları, gerekli şartlar, başvuru şekli ve başvuruda istenen bilgiler ile konu hakkında tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ücreti

Ödenecek en düşük isteğe bağlı sigorta primleri brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır. SSK ve ya bağkur kapsamında isteğe bağlı olarak ödenecek en düşük ve en yüksek güncel aylık sigorta prim tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta ile isteğe bağlı bağkur emeklilik şartları bağkura göre hesap edilir. Bağkurda ise emeklilik şartları bağkurda ilk prim ödenen tarihe göre farklılık gösterir. Bağkura ilk prim ödeme tarihi ve diğer sigorta kollarındaki hizmetlere göre emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz yazı altındaki yorum kısmından bize de emeklilik şartlarınızı sorabilirsiniz.

İsteğe bağlı ssk primi ödenen sigorta kolu iste ek 5 isteğe bağlı tarım sskdır. SSK kapsamında prim ödemesi yapıldığı için doğal olarak emeklilik şartları da sskya göre hesap edilir. Ek 5 tarım ssk kapsamında emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç yılda emekli olunur ?

Normal şartlarda ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında sigorta başlangıcı olanların yaştan emeklilik için tamamlamaları gereken en az gün sayısı 15 yıl yani 5400 gündür. Normal emeklilik için ise ssk kapsamında 7200 gün ( 20 yıl), bağkur kapsamında ise 25 yıl yani 9000 gündür.

01 Mayıs 2008 tarihi ve ya öncesinde başlayanların yaştan ya da normal emeklilikte aranan gün sayısı giriş tarihi ve ya prim ödeme gün sayısına göre farklılık gösterir. Tüm sigorta kollarında emeklilik için istenen en az prim gün sayısını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik yaşı

Emeklilik yaşı ilk defa prim ödemeye başlayan ya da sigorta başlangıç tarihine göre ve ya prim ödemesi yapılan sigorta koluna göre farklılık gösterir. İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı ya da bağkurlu olan kadınların 58 yaşı, erkeklerin ise 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Tabi kademeli olarak geçiş hükümlerinin uygulanacağını ve belirli bir tarihe kadar primi tamamlayamayanların 65 yaşında emekli olacağını hatırlatmak isterir. Yukarıda bağlantısı verilen emeklilik tablosu yazımızdan yaş şartınıza bakabilirsiniz.

İsteğe bağlı emeklilik toplu ödeme

5510 Sayılı SGK Kanunu’nda sonradan geriye dönük ya da toplu ödeme yapılmak suretiyle borçlanılabilecek süreler açıkça belirtilmiştir. Örneğin askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı hizmet borçlanması ve ya tarım/çiftçi bağkurluların geriye dönük borçlanma yapabilmesi gibi. Belirtilen bu süreler haricinde boşta geçen sürelerin isteğe bağlı olarak toplu ödeme suretiyle borçlanılabilmesi mümkün değildir.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir ?

İsteğe bağlı 4b Bağ-Kur kapsamında yaştan emeklilik için en az 15 yıl yani 5400 gün, normal emeklilik için ise en az 9000 gün yani 25 yılın tamamlanması gerekmektedir. İsteğe bağlı bağkur güncel prim tutarları, prim ödeme şartları ve konu hakkındaki tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-bagkur-nedir-kimler-odeyebilir-sartlari-neler/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik maaşı

Emekli maaşı hesaplanırken tüm çalışma hayatı boyunca ödenen primlerin ortalaması esas alınarak maaş bağlanır. Bağlanacak emekli maaşı birçok parametre esas alınarak farklılık gösterir. Prim ödeme dönemleri, primin ödendiği sigorta kapsamı ve en önemlisi prime esas kazanç ortalaması emekli maaşında etken faktörlerdendir. Bugün emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta hakkındaki sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Harun Coskun

  Merhaba,
  SENE’NIN 5 AYINI YURTDISINDA GECIRIYORUM, (YURT DISINDA YERLESIK VATANDAS),
  DISARDAN, ISTEGE BAGLI BAGKUR EMEKLI’DEN HAKKIM VARMI?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birinci ikamet adresiniz nüfusta Türkiye ise ve Türk vatandaşı iseniz isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.