İsteğe Bağlı Emeklilik Nedir, Şartları Nelerdir ?

2

İsteğe bağlı emeklilik dışarıdan sigorta ödeme yolu ile prim ödeyerek emekli olabileceğiniz emeklilik türüdür. Bu kapsamda çalışmak zorunda olmadan dışarıdan prim ödeyerek ve hem de sskya göre daha düşük prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları, isteğe bağlı kapsamında kaç gün ve kaç yıl ile emekli olabileceğiniz ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Dışarıdan emeklilik nedir ?

Bir işyerinde sigorta çalışma şartı aranmadan isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödemesi yolu ile elde edilen emeklilik dışarıdan emeklilik diğer adı ile isteğe bağlı emeklilik olarak tanımlanır.

İsteğe bağlı sigorta şartları nelerdir ?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Her bir isteğe bağlı sigorta kolu için aranan şartlar farklıdır. Genel olarak şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Herhangi bir kapsamda sigortalı olmamanız,
 • Aktif çiftçilik, vergi kaydı ve şirket ortaklığı kaydınızın olmaması,
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmanız ve Türk vatandaşı olmanız gerekiyor.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

İsteğe bağlı sigortada ilk defa 01.05.2008 tarihinden sonra başlayanlardan;

 • Bağkur kapsamında olanlar erkek ise 9000 gün 60 yaş, kadın ise 9000 gün 58 yaş ile normal emeklilik hakkı elde edebilmekte. Aynı tarih ya da sonrasında başlayanlar 5400 günden erkek ise 63, kadın ise 61 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmekte.
 • Yine 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında herhangi bir kapsamda girişi olan ve isteğe bağlı sskdan devam edenlerden erkekler 7200 gün 60 yaş, kadınlar ise 7200 gün ve 58 yaşla emeklilik hakkı elde edebilirler. 5400 günden kadınlar için yaş şartı 61, erkekler için ise 63 olarak aranır.
 • 01.05.2008 tarihinden önce sigorta ya da bağkur başlangıcınız varsa emeklilik şartlarınız değişiklik gösterebilir. Bu tarihten önce başlangıcınız varsa emeklilik tarihinizi öğrenmek için sgk emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç yılda emekli olunur ?

Normal şartlarda ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında sigorta başlangıcı olanların yaştan emeklilik için tamamlamaları gereken en az gün sayısı 15 yıl yani 5400 gündür. Normal emeklilik için ise ssk kapsamında 7200 gün ( 20 yıl), bağkur kapsamında ise 25 yıl yani 9000 gündür.

01 Mayıs 2008 tarihi ve ya öncesinde başlayanların yaştan ya da normal emeklilikte aranan gün sayısı giriş tarihi ve ya prim ödeme gün sayısına göre farklılık gösterir.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik yaşı nedir ?

Emeklilik yaşı ilk defa prim ödemeye başlayan ya da sigorta başlangıç tarihine göre ve ya prim ödemesi yapılan sigorta koluna göre farklılık gösterir. İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı ya da bağkurlu olan kadınların 58 yaşı, erkeklerin ise 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Tabi kademeli olarak geçiş hükümlerinin uygulanacağını ve belirli bir tarihe kadar primi tamamlayamayanların 65 yaşında emekli olacağını hatırlatmak isterir. Yukarıda bağlantısı verilen emeklilik tablosu yazımızdan yaş şartınıza bakabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir ?

İsteğe bağlı 4b Bağ-Kur kapsamında yaştan emeklilik için en az 15 yıl yani 5400 gün, normal emeklilik için ise en az 9000 gün yani 25 yılın tamamlanması gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigorta ücreti ne kadar ödenir ?

Ödenecek en düşük isteğe bağlı sigorta primleri brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır. SSK ve ya bağkur kapsamında isteğe bağlı olarak ödenecek en düşük ve en yüksek güncel aylık sigorta prim tutarları için hemen isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı emeklilik toplu ödeme yapılabilir mi ?

5510 Sayılı SGK Kanunu’nda sonradan geriye dönük ya da toplu ödeme yapılmak suretiyle borçlanılabilecek süreler açıkça belirtilmiştir. Örneğin askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı hizmet borçlanması ve ya tarım/çiftçi bağkurluların geriye dönük borçlanma yapabilmesi gibi. Belirtilen bu süreler haricinde boşta geçen sürelerin isteğe bağlı olarak toplu ödeme suretiyle borçlanılabilmesi mümkün değildir.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik maaşı ne kadar ?

Emekli maaşı hesaplanırken tüm çalışma hayatı boyunca ödenen primlerin ortalaması esas alınarak maaş bağlanır. Bağlanacak emekli maaşı birçok parametre esas alınarak farklılık gösterir. Prim ödeme dönemleri, primin ödendiği sigorta kapsamı ve en önemlisi prime esas kazanç ortalaması emekli maaşında etken faktörlerdendir. Bugün emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenmek için hemen  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Harun Coskun

  Merhaba,
  SENE’NIN 5 AYINI YURTDISINDA GECIRIYORUM, (YURT DISINDA YERLESIK VATANDAS),
  DISARDAN, ISTEGE BAGLI BAGKUR EMEKLI’DEN HAKKIM VARMI?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birinci ikamet adresiniz nüfusta Türkiye ise ve Türk vatandaşı iseniz isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz.