İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır ?

4

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır ? Başvuru işlemleri için gerekli evraklar ve başvurunun nereye yapılacağı hususu okurlarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Bu yazımızda iste dışarıdan sigorta ödeme yolu ile emekli olmak isteyenlerin isteğe bağlı sigorta başvurusunu nasıl yapabileceği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İsteğe bağlı sigorta kalktımı ?

Bazı okurlarımız tarafından son zamanda bize sıklıkla yazılan bir husus var . Bu da artık isteğe bağlı sigortanın kaldırıldığı ve prim ödemelerinin artık isteğe bağlı olarak yapılamayacağı. Ancak bu doğru değil. İsteğe bağlı sigorta devam etmekte. Tüm isteğe bağlı prim ödemesi yapılabilen sigorta kolları ve detaylı şartlara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Tüm isteğe bağlı sigorta kollarında güncel emeklilik şartlarına https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-emeklilik/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu

Hem 4a ssk  hem de 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapılabilen isteğe bağlı sigorta kolları bulunmaktadır. Kısaca sıralamak gerekirse;

 • SSK isteğe bağlı için Ek5 tarım sigortası,
 • 4b bağkur kapsamında isteğe bağlı bağkur,
 • Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta.

Başvuru işlemlerine geçmeden önce tüm isteğe bağlı sigorta kollarında ödenen en düşük ve güncel prim tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta için gerekli evraklar

Aşağıda başvuru yapacağınız isteğe bağlı sigorta koluna göre ayrı başlıklar altında gerekli tüm evraklar verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu artık çoğu kayda elektronik ortamda ulaşabildiğinden çok fazla evrak istememektedir. Gerekli tüm evraklara ve başvuru formlarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvuru formu

Yukarıda belirtilen her bir isteğe bağlı sigorta kolu için başvuru formları farklıdır. Tek bir formla başvuru yapılmamaktadır. Siz hangi isteğe bağlı sigorta kolu kapsamında başvuru yapacaksanız aşağıdaki ilgili başlıkların altından formu indirebilirsiniz. Formu doldurma konusunda sıkıntı yaşadığınız kısımları aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Tarım sigortası için gerekli evraklar ve başvuru

Ek5 tarım sigortası 4a ssk kapsamında dışarıdan sigorta ödeme yolu ile emekli olabileceğiniz bir isteğe bağlı sigorta koludur. Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarım/orman işlerinde süreksiz yani gündelikçi/mevsimlik işçi v.s. gibi çalışıyor olmanız,
 • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • Aktif çiftçilik kaydı, esnaflık kaydı ya da şirket ortaklığınızın olmaması gerekiyor.

Eğer yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 tarım sigortası başvurusu için gerekli olan belgeler ile birlikte ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz. Gerekli belgeler şunlardır;

 • Ek5 tarım sigortası başvuru formu (indir).
 • Bu formda ilgili alanları doldurduktan sonra mahalle/köy muhtarına ve bağlı bulunduğunuz il/ilçe tarım müdürlüğüne imzalatmanız gerekiyor.
 • Ayrıca Ziraat Odasından da çiftçilik kaydınızın bulunmadığına dair belge almanız gerekiyor.
 • Kimlik fotokopisi

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra başvurunuzu elden yapabileceğiniz gibi posta ile de gönderebilirsiniz. Başvuru tarihi itibariyle ek5 tarim sigortanız başlatılacaktır.

Güncel ek 5 primleri,  ek 5 emeklilik şartları ve daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur formu ve başvurusu

İsteğe bağlı bağkur başvurunuzu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkurlu olabilmek için;

 • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • Çiftçilik kaydı, şirket ortaklığı ya da esnaflık kaydınızın olmaması

Gerekiyor. Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız isteğe bağlı bağkur başvurusu için aşağıda belirtilen gerekli belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • İsteğe bağlı bağkur başvuru formu (indir).
 • Ziraat odalarından alacağınız ve çiftçilik kaydınızın olmadığını gösteren belge.
 • Kimlik fotokopiniz.

Başvurunuzu elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. İsteğe bağlı bağkur başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılır.

İsteğe bağlı bağkur erken emeklilik şartları, avantajları ve dezavantajları konusunda daha fazla bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-bagkur-nedir-kimler-odeyebilir-sartlari-neler/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımı sigortası başvurusu

Ev hanımları için isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödemesi yapılabilen ve aylık olarak en düşük sigorta primi ödenebilen isteğe bağlı sigorta kolu ev hanımı sigortasıdır. Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • Çifçilik kaydı, aktif vergi kaydı, esnaflık kaydı ve ya şirket ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız ev hanımı sigortası başvurusu için istenen belgeler ile birlikte ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Ev hanımı sigortası başvuru formu (indir).
 • Vergi dairesinden alınmış ve gelir vergisinden muaf olduğunuzu gösteren belge,
 • Ziraat odasında çiftçilik kaydınızın bulunmadığına dair belge,
 • Kimlik fotokopiniz.

Başvurunuzu yukarıda belirtilen belgeler ile elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Ev hanımı sigortası da başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılır.

Güncel ev hanımı sigorta primi, emekli olma şartları ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tescil için başvurumuzu yaptık sıra geldi ödeme işlemlerine. Ödemeyi nasıl yapacağınız ve ödeme yaparken dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-nasil-odenir/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

İsteğe bağlı sigorta dilekçesi örneği

İsteğe bağlı sigorta başlangıçları yukarıda verilen başvuru formu ile yapılmakta. Başvuru formunu indirerek doldurup bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne elden ya da posta/kargo yolu ile gönderebilirsiniz. Eğer sonlandırma yapacaksanız bu durumda kapatma dilekçesi vermeniz gerekiyor.

İsteğe bağlı sigorta kapatma dilekçesi ve isteğe bağlı dışarıdan prim ödemesi hakkında tüm detayları https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızda bulabilirsiniz.

4/a isteğe bağlı sigorta

4/a eski adı ile ssk kapsamında dışarıdan sigorta ödemesi yapabileceğiniz sigorta kolu Ek 5 tarım sigortasıdır. Ek 5 tarım sigortası için aranan şartlar, ödenecek prim tutarları ve tüm ayrıntılar yukarıda verilmiştir. Ek 5 haricinde isteğe bağlı olarak ssk ödemesi yapabileceğiniz bir sigorta kolu bulunmuyor. Eğer bir işverene bağlı olarak ssk kapsamında prim ödeyecekseniz bu durumda asgari ücret üzerinden 30 günlük indirimli ve indirimsiz aylık prim tutarlarına göz atmak için hemen https://sgkbilgisi.com/asgari-ucret-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Kafanıza takılanları yazının sonundaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. lafatan

  iyi aksamlar ben yurtdisindan yaziyorum ben Bilgi almak istiyorum bi kac konuda sigorta ilgili en yuksek pirim odeme nekadar ve ben babamin emekligini odemek istiyorum turkiyede nasil yardim alabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın Türkiyede herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcı var mı? Varsa tam başlangıç tarihini yazın. Ayrıca daha önce yurtdışı borçlanması yaptı mı?

 2. Yasemin

  Merhaba annem şuan sözleşmeli işçi 2006 dan beri sigortası yatmaktadır dışarıdan isteğe bağlı sigortaya pada yatırılabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sigortalı olmama şartı aranmakta. İsteğe bağlı sigorta ödeyemez.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.