İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Nasıl Başvurulur ?

İsteğe bağlı sigorta dışarıdan prim ödemesi yolu ile kişilerin çalışmadan prim ödeyebildikleri ve emeklilik ile diğer hizmetlerden yararlanabilmesine imkan sağlayan sigorta koludur. Sosyal Güvenlik Mevzuatımızın bize tanıdığı en güzel haklardan birisi dışarıdan  ödeme yolu ile emekliliktir.

İsteğe bağlı kapsamında bağkur, ssk v.s. ayrı sigorta kollarında prim ödemesi yapabileceğiniz birçok sigorta kolu vardır. Biz bu yazımızda konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İsteğe bağlı sigorta kolları ve şartları nelerdir ?

İsteğe bağlı dışarıdan sigorta ödemesi yapabileceğiniz sigorta kolları;

 • İsteğe bağlı Ek 5 tarım sigortası.
 • Ev hanımları için sigorta,
 • İsteğe bağlı 4b bağkur.

Şimdi bu sigorta kollarına kimlerin tabi olabileceği, gerekli şartlar ve nasıl başvuru yapılabileceği konusunda ayrı başlıklarda bilgi verelim. Tüm bu sigorta kolları için güncel prim tutarlarını öğrenmek için hemen  isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1- Ek 5 tarım sigortası nedir, şartları nelerdir ?

SSK kapsamında dışarıdan sigorta var mı sorusunun cevabı burada. Dışarıdan 4a ssk kapsamında prim ödemesi yapabileceğiniz bir sigorta koludur. Ek 5 4a isteğe bağlı prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarımda ya da orman işlerinde gündelik, mevsimlik işlerde falan çalışıyor olmanız, çiftçi kaydı ile esnaflık ya da şirket ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Bu kapsamda ödenen sigorta primleri 4a eski ismi ile ssk kapsamında hizmet olarak sayılır. Dolayısıyla emekli olma şartları bağkur ve diğer sigorta kollarına göre daha esnektir. Daha az prim günü ile emekli olunabilir.
 • Ek 5 tarım sigortalısı olabilmek için ziraat, çiftçilik kaydı, vergi ya da şirket ortaklığı gibi kayıtların olmaması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa ikamet edilen yerdeki Ziraat Odası’ndan çiftçilik kaydı olmadığına dair belge ile ek 5 tarım sigortası başvuru formu il/ilçe tarım ve muhtara onaylatıldıktan sonra yine başvuru ikamet adresindeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabiliyor.

2- Ev hanımları isteğe bağlı sigorta nedir, şartları nelerdir ?

Bu sigorta türü ev hanımlarının bağkur kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeme imkanı sağlayan bir sigorta koludur. Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Evde süs eşyası, dantel v.s. yapıp kendi imkanlarınızla satış yapıyor olmanız, esnaflık vergi kaydı ya da çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Ayrıca bu dışarıdan aylık prim ödemesi bakımından en düşük ödemeyi yapabileceğiniz sigorta koludur.

Ev hanımları bu kapsamda bağkurlu olarak aylık düşük tutarlarda prim ödemesi yaparak emekli olabilmekte. Bu kapsamda bağkur açtırmak için öncelikle vergiden muaf olunduğuna dair yazının vergi dairesinden alınması ve sonrasında isteğe bağlı bağkur başvuru formu ile ikametin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Ev hanımları için isteğe bağlı güncel prim tutarları, başvuruda izlenecek yol ve gerekli evrakları temin etmek için hemen  ev hanımı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- İsteğe bağlı bağkur nedir, şartları nelerdir ?

Bağkur kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapabileceğiniz sigorta koludur. Ek 5 ve ev hanımı sigorta koluna göre şartları biraz daha hafiftir.

 • Vergi mükellefi ya da şirket ortağı olmamanız, çiftçilik kaydınızın olmaması isteğe bağlı bağkurlu olabilmeniz için yeterlidir.
 • Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar en düşük olarak brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler. İsteğe bağlı olarak prim ödemesi yapmak isteyen herkes bu kapsamda ödeme yapabilir ve emeklilik koşulları bağkura göre hesaplanır.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için 5510 sayılı yasanın aradığı asgari yaş kaçtır?

18 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. 18 yaşından küçükler bu kapsamda sigortalı olamaz. Bu şartın yanında ayrıca Türkiye’de ikamet ediyor olmak ve çok tabi olarak Türk vatandaşı olmak gerekiyor. 18 yaş altında ödenen  sigortalılık süreleri varsa bunlar emeklilikte hizmet olarak sayılmaz ve ilk sigorta başlangıç tarihi olarak da 18 yaşın başladığı tarih esas alınır.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl, nereye yapılır ?

Başvuru işlemi;

 • İkametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru formu ile ya da e-devletten yapabilirsiniz. E-devletten başvuru için izlenecek yol hakkında bilgi yazımızın devamında verilmiştir.
 • 4b formu, Tüm sigorta kolları için giriş bildirgesini buradan indirebilirsiniz⇒  isteğe bağlı sigorta başvuru formu.
 • Başvuru formunun ekine ise Ziraat Odalarında /İl ilçe müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge eklemeniz gerekiyor. Ayrıca Ek5 tarım sigortası için başvuru yapıyorsanız başvuru formunu muhtara da imzalatmanız gerekiyor.
 • Hemen başvuru yapmak ve başvuruda istenen evrakları öğrenmek için dışarıdan sigorta ödeme başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • İsteğe bağlı bağkur için başvuru formu. E-devletten başvuru yaparsanız herhangi bir belge vermeniz gerekmez.
 • Ev hanımı sigortası için başvuru formu, Vergi Dairesinden alınan ve gelir vergisinden muaflığı gösterir yazı.
 • Ek 5 tarım sigortası için ise başvuru formu, Ziraat Odası kaydı olmadığına dair belge.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu e-devletten nasıl yapılır ?

Dilerseniz isteğe bağlı bağkur başvurusunu e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. e devlet sisteminden başvuru yapmak yeterlidir başvurudan sonra ayrıca sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermeniz gerekmez.

 • E-devlet üzerinden isteğe bağlı bağkur başvurusu için www.turkiye.gov.tr adresinden e devlete T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş sağladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı menüsü aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.
 • Başvuru ekranına buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet isteğe bağlı sigorta başvuru ekranı.

İsteğe bağlı sigorta başlangıcı hangi tarihtir ?

Ek 5 tarım sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru tarihi itibariyle başlatılır. İsteğe bağlı bağkur ile ev hanımları için isteğe bağlı bağkur ise başvurunuzu takip eden günden itibaren açılıyor.

İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı kaçtır ?

Sigorta koluna göre oranlar ve  prime esas kazanç hesaplaması farklıdır.

 • İsteğe bağlı bağkurda brüt asgari ücretin %32’si oranında prim ödemesi yaparsınız.
 • Ev hanımları için isteğe bağlı bağkurda ise 2019 yılı için brüt asgari ücretin günlük tutarının 26 ile çarpılması sonucu bulunan tutarın %32’si kadar prim ödemesi yaparsınız. Bu 26 günlük hesaplama her yıl bir puan arttırılacak ve 2023 yılında 30 günlük tutar üzerinden ödeme yapacaksınız. Yani 2020 yılında 27, 2021 yılında 28, 2022 yılında 29 ve 2023 yılında 30 günlük tutar üzerinden hesaplama yapılacak.
 • Ek5 tarım sigortada ise 2019 yılı için brüt asgari ücretin günlük tutarının 26 ile çarpılması sonucu bulunan tutarın %34,5’i oranında prim ödemesi yapıyorsunuz. Bu 25 günlük hesaplama her yıl bir puan arttırılacak ve 2023 yılında 30 günlük brüt asgari ücretin %34,5’i oranında prim ödemesi yapmanız gerekecek.

İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında ödenen primler hangi sigorta kolu için dikkate alınmaz ?

Yukarıda belirtilen tüm  sigorta türleri için ölüm sigortası, yaşlılık primi ve genel sağlık sigortası primleri dahildir. Yani tüm  sigorta kolları ile emeklilik, malulen emeklilik hakkından yararlanabilir ayrıca genel sağlık sigortası aktivasyonu alıp hastaneden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen hiç bir sigorta kolunda analık ya da emzirme hakkından yararlanamazsınız. Yani bu sigorta türlerinden birisinde ödeme yapıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak ödenen emzirme yardımından yararlanamaz, ayrıca kadın iseniz doğum öncesi ve sonrası ödenen analık iş göremezlik parasından da yararlanamazsınız. İş kazası ve meslek hastalığı hükümleri ise sadece Ek5 tarım sigortası için uygulanır.

İsteğe bağlı sigorta iptali nasıl yapılır ?

Belirtilen tüm sigorta türlerini dilekçe ile iptal edebilirsiniz. Sigorta iptali için dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

 • ………….. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………. sicil numarası ve …………….. T.C. numarası üzerinden  sigorta ödemesi yapmaktayım. ………………………………. gerekçesiyle …../…./20 tarihi itibariyle sigortamın durdurulmasını istiyorum.
 • Gereğini arz ederim. 

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı bağkur ve ev hanımları için sigorta kolunda borç 12 aydan fazla ödenmezse iptal edilir. Ancak Ek 5 tarım sigortasında borcun 12 aydan fazla ödenmemesi durumunda iptal söz konusu olmamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta borcu silinir mi ?

İsteğe bağlı bağkur borcunuz 12 aydan fazla olursa otomatik olarak silinir. Ayrıca ek 5 tarım sigortası ve isteğe bağlı bağkurda dilekçe ile borçlarınızı sildirebilirsiniz. Dilekçede prim ödemenizin yettiği son tarih itibariyle kapatılması şeklinde bir beyan verirseniz ödemeniz kaç günlük hizmete tekabül ediyorsa o hizmet kalır. Kalan hizmet ve borçlar ise silinir. Silinen bu dönemleri daha sonra hizmetten saydıramayacağınızı özellikle belirtmek isterim.

İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ?

Ek5 tarım sigortası emeklilik şartları SSK kapsamında değerlendirilir. Dolayısıyla sskya göre emeklilik şartlarına bakmanız gerekir. İlk defa 2019 yılı ve sonrasında ek5 tarım sigortalısı olduysanız ve daha önce herhangi bir sigortanız yoksa bayansanız 7200 gün 58 yaş, erkekseniz de 60 yaş 7200 günle emekli olabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur ve ev hanımları için sigorta türleri ise bağkur hizmeti olduğundan emeklilik şartları bağkura göre hesaplanır. Bağkurda ya da diğer sigorta kollarında bir girişiniz yoksa 2019 yılı ve sonrasında ilk defa bu sigorta kollarında prim ödemesi yapmaya başlarsanız erkekseniz 9000 gün 60 yaş ile kadınsanız 9000 gün 58 yaş ile emekli olursunuz.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nasıl, nereye yapılır ?

Ödeme işlemleri;

 • Herhangi bir banka ve ya PTT şubesinden, ATM’lerden ya da mobil ve ya internet bankacılığından yapabilirsiniz.
 • Ek5 tarım sigortası ödemenizi T.C numaranız ile Ek5/Ek6/Kısmi İBS ve Topluluk sigorta ödemeleri menüsünden,
 • İsteğe bağlı bağkur ve ev hanımları sigorta ödemesini de 4b bağkur prim menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz. Her ayın  sigorta borç ödemesini yapmak için takip eden ayın sonuna kadar vaktiniz bulunmakta.

İsteğe bağlı sigorta avantajları nasıldır ?

Çalışmak zorunda olmadan isteğe bağlı prim ödemesi yaparak emekli olmanızı sağlar.  Normal sigortaya göre ödenecek aylık prim oranı biraz daha düşüktür. Emeklilik hakkı yanında ayrıca hem sigortalının kendisinin hem de ailesinin sağlıktan yararlanması hakkı tanınır.

İsteğe bağlı bağkur ve ev hanımları sigortasında analık, hastalık primleri yatmadığından bu kapsamda herhangi bir haktan yararlanamazlar. Ancak ek 5 tarım sigortası ödeyenler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalıdırlar.

İsteğe bağlı sigorta aile yardımı almaya engel mi?

Bu sigorta aile yardımına engel mi sorusunun cevabı her zaman muallakta kalmıştır. Onun için isteğe bağlı sigorta asgari geçim indirimi ve isteğe bağlı sigorta aile yararlanması konularındaki kafa karışıklığına son noktayı koymak istiyorum.

Eğer eşiniz ek 5 tarım sigortası kapsamında prim öderse asgari geçim indirimi diğer adı ile eş yardımından yararlanamazsınız. Ancak isteğe bağlı bağkur ve ya ev hanımları isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödemesi yaparsa eş yardımı almaya devam edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu ve tescil durumunuzu e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından;

 • Ek5 tarım sigorta borcu sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒ ek5 tarım ssk borcu sorgulama
 • 4/b isteğe bağlı lar ve ya ev hanımları isteğe bağlı bağkur borcu sorgulaması için ise Sosyal Güvenlik Kurumu-4b borç durumu menüsünden sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒bağkur borcu sorgulama. 

İsteğe bağlı sigorta tescil sorgulaması nasıl yapılır ?

Borç sorgulamasını yukarıda verilen menülerden yapabilirsiniz. Eğer isteğe bağlı kapsamında ne kadar hizmetiniz olduğunu sorgulamak istiyorsanız e devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsü aracılığı ile kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları nelerdir ?

Sigortadan düzenli olarak yararlanabilmeniz için prim borcunuzun iki aydan fazla olmaması gerekiyor. Ayrıca herhangi bir dışarıdan sigorta ödeme kolunda borç varken (buna GSS de dahil ) borcunuz varken terk edip başka bir sigorta kolunda kolunda ödeme yapmaya başlamanız halinde önceki sigortanızın borcunu kapatmış olmanız gerekiyor. Aksi halde sağlık açılmaz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Emeklilik için gerekli prim gün sayısı ve yaş şartı giriş tarihine göre farklılık gösterir. İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında başlayan herkes için tüm sigorta kollarında şartlar aynıdır. Erkekler ve kadınlar için bağkurda normal emeklilikte istenen prim gün şartı 9000 gün, istenen yaş şartı ise erkeklerde 60, kadınlarda ise 58’dir. SSK kapsamında da yaş şartı aynı olmakla birlikte aranan prim gün şartı 7200 ‘dür.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Nasıl Başvurulur ?” üzerine 43 yorum
  • Merhaba. Hayır bankalar gelire bakar. İsteğe bağlı sigorta gelir getirici bir faaliyet olarak esas alınmayacağından kredi değerlendirmesi açısından bir kriter kabul edilmez.

   Cevapla
 1. Merhaba eşimin 1990 sgk 353 günü bulunuyor daha sonra istege bagli bagkuru kesintisiz bu zamana kadar ödedik eşim 1974 dogumlu ayrıca kendisi ms hastası bağkurdan kac yaş kaç günle emekliliği hakkeder teşekkür ederim

  Cevapla
 2. Tarım sigortası diyorsunuz… Bizler tarımla uğraşmıyoruz, usülsüzlük olur da bir gün tespit edilirse hem ödenenler yanabilir hem de ceza kesilebilir. Öyle değil mi?

  Cevapla
  • Evet. Tarım ek 5 ssk için tarımda süreksiz yani mevsimsel işler ile uğraşıyor olmak gerekiyor. Bunun yerine isteğe bağlı bağkur ile kalan günler tamamlanabilir. Ama 1260 günü geçmesin bağkur ödemesi.

   Cevapla
 3. Merhaba 20.02.1997 sgk başlangıç tarihim 15.03.2016 sgk çıkış tarihim ve 4241 gün ödenmiş prim günüm var isteğe bağlı sigortalı olma ve emeklilik durumum nasıl olabilir?Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Kalan prim günlerinizi ek 5 tarım sigortası kapsamında ödeme yaparak tamamlayabilirsiniz. Ssk kapsamında 55 yaş ve 5825 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   Cevapla
 4. Selamlar. 1974 doğumluyum. İlk işe girişim 1.6.1990. 1995-1997 yılı arasında 18 ay askerlik yaptım. 1997-2007 arasında da garanti özel emekli sandığından primlerim yattı. 2007 den beri almanyada çalışıyorum. Askerlik borçlanması+330 gün eksiğim var. Garanti bankası emeklilik servisini aradığımda askerliği ve 330 günü isteğe bağlı borçlanma yaparsanız, almanyada çalışıyor olsanız bile 52 yaşından itibaren emekli maaşı alabilirsiniz dediler. Borçlanma yöntemim yurtdışı borçlanma olmuyormuş, bu sayede almanyada çalışıp çalışmadığıma bakılmaksızın emekli maaşı alabilirmişim. Bu doğru mu? Aklım karıştı açıkcası.

  Cevapla
 5. Emeğinize sağlık ne güzel bilgiler veriyorsunuz. Benim işim karışık. 1980 doğumluyum, 15.01.2001 sgk 4a başladım ve 2486 gün prim ödedim. Ev hanımı olunca isteğe bağlı 4b den de 2015 Aralıkta giriş yapıp 536 gün prim ödeyip, 2016 Mayısta durumum olmadığı için çıkış yaptım. Şimdi ev hanımı olarak en pratik nasıl emekli olurum? En ucuz prim hangisi olur, az maaş alsam da olur. Yatıramazsam da yaşım gelince kaç tl geri alabilirim? Çok teşekkür ederim şimdiden…

  Cevapla
  • Merhaba. Sizin için en erken emekkilik ssk kapsamında. Toplamda 4500 günü tamamlayın ve sonra 58 yaşı bekleyin. Eksik günleri ek5 ssk kapsamında tamamlayın.

   Cevapla
 6. Omer hocam bilgi icin cok tesekkur ederim. Sorumun ilk kismi icin yeterli oldu sagolun. 6 ayligina kendi primimi odemek icin imkanim var. Yapmam iyi olur mu yoksa gereksiz mi olur. Tavsiye eder misiniz? Bir sakincasi olur mu ileride. (Sitedeki baya bir yorumunuzu okudum bazi durumlarda Bagkur gecisini tavsiye etmemissiniz. Bu noktalari cozemedim.)

  Cevapla
  • Bence gerek yok hocam. Daha gençsiniz. Önünüzde sigortalı çalışmak için daha çok zaman var. Ha zararı var mı size derseniz yok. Ödeyebilirsiniz ama ben olsam ödemem.

   Cevapla
 7. Omer hocam merhaba. Doktora ogrencisiyim. Yuksek lisanstan bugune kadar (2007 Temmuz – 2018 Aralik dahi, 11.5 yill) SSK li olarak calisiyordum. 2019 Ocak 1 itibariyle is yerinden ayrildim. Doktora sebebiyle 6 ay boyunca herhangi bir yerde calismayi dusunmuyorum. Saglik sigortasindan faydalanmak istiyorum. Ayrica bu 6 aylik donemde ne yapmaliyim? Istege bagli bagkur sigortalisi olup primleri yatirayim mi? Saygilarimla

  Cevapla
  • Merhaba hocam. Amacınız sadece sağlıktan yararlanmak ise GSS kapsamına geçebilirsiniz. Yok ben aynı zamanda emeklilik primimi de ödemek isterim derseniz isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz. İşten çıkış tarihinden itibaren sağlıktan 99 gün süre ile yararlanırsınız zaten. İsterseniz 99 gün sonra GSS’ye geçerek ayda 75 TL ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 8. selam 2008 sonrası 4 b isteğe bağlı sigorta primlerimin ödemesini dilekçe ile dondurup.sağlıktan faydalanmaya nasıl devam edebilirim.imkanlarım uygun olduğunda tekrar isteğe bağlı sigortalı olabiyormuyuz?

  Cevapla
  • Merhaba. Dilekçe ile isteğe bağlı bağkuru sonlandırabilirsiniz. Sonlandırma yaptıktan sonra sağlıktan yararlanmak için genel sağlık sigortasına geçebilirsiniz. Gss kapsamında sağlıktan yararlanabilmeniz için bağkur borcunuzun olmaması gerekiyor. İsteğe bağlı bağkura daha sonra herhangi bir zamanda geçiş hakkınız var. Ama boşta geçen süreleri borçlanma hakkınız olmaz.

   Cevapla
 9. Merhaba, annem 1964 doğumlu, 5/2006 tarihinde isteğe bağlı bağkur ile sigortasını başlattı. Hiçbir yerde çalışmadı.
  Şuan bağkur iptalini düşünüyor ama sitelerde yazılanları okuduğumuzda bununla ilgili pek bilgi verilmemiş.
  Dilekçe verdik ve iptalini istedik diyelim, sonraki süreç nedir tam olarak? Şimdiye kadar yatırılan tutar geri mi ödeniyor?
  Ödeme tek seferde mi yoksa kısmi tutarlar şeklinde mi oluyor?
  Yardımınız için teşekkürler, kolay gelsin.

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer bağkurda bugüne kadar ödeme yaptıysa primlerini iade almasını önermem. 15 yıla tamamlasın 2022 yılında emekli olur. Eğer iade almak isterseniz 58 yaşı bekleyecek. 58 yaşından sonra iade için talepte bulunabilirsiniz.Bu durumda primlerin tamamı değil sigortalı hissesine isabet eden kısmı iade edilir. Bu da her ay ödediğiniz primin yaklaşık yarısı kadar olmakta. Örneğin 2008/Ocak ayında 175 TL ödeme yaptıysanız size bunun 87 TL lik kısmı iade edilir gibi.

   Cevapla
    • Pardon Pınar HANIM yanlış bilgi vermişim. Özür dilerim. 2006 yılı başlangıç tarihine göre 5400 günle emeklilik için 60 yaşı tamamlaması gerekiyor.

     Cevapla
 10. Merhaba ömer hocam işsizlik maaşı alan kişi aynı zamanda isteğebağlı prim ödeyebiliyor ve işsizlik maaşı kesilmiyor buraya kadar sıkıntı yok fakat benim öğrenmek istediğim kişi adına aynı anda 2 gss primi ödenmiş oluyor işkur ve kişinin kendisi ödüyor kişi kendi ödediği gss primini geri almak için talepte bulunsa geri alma şansı varmı veya isteğebağlı prim öderken gss primi ödememe şansı varmı bilgilendirirseniz sevinirim..Teşekkür ler.

  Cevapla
  • Merhaba hocam. Bakış açınız doğru. İki gss primi yatıyor ama maalesef sadece uzun vade primini ödemek diye bir seçenek yok. Dolayısıyla bu mümkün değil.

   Cevapla
 11. İyi akşamlar 3200 prim günüm var ssk ödenmiş 3600 tamamlamak için 400 eksik günü isteğe bağlı ödicem 1989 girişliyim sskya primi ödeyip yaşımı beklicem bu 400 gün ssk lı olarak ödenirmi bağkur istemiyorum bilgi verirseniz sevinirim ev hanımıyım çalışmıyorum 400 gün ödemek istiyorum 3600 dolunca yaş beklicem 49 yaşındayım 58 de emekli olucam

  Cevapla
 12. Annem 1954 doğumlu sigorta girişi 27 01 2006 terk ise 22 09 2006 emeklilik için yapabilecegimiz birsey var mı bilgilendirirseniz sevinirim.tşkler.

  Cevapla
 13. ANNEMİN SİGORTA GİRİŞİ AMA EMEKLİLİK PRİM SAYISI FAZLA YASI 64 İSTEGE BAGLI SİGORTADAN TOPLU PARA YATIRARAK EMEKLİ YAPABİLİRMİYİZ YADA NE YAPABİLİRİZ.

  Cevapla
  • Merhaba. Toplu yatırarak emeklilik diye bir şey yoktur. Eğer annenizin hizmet bilgilerini tam olarak yazabilirseniz emeklilik şartlarını hesap edebiliriz.

   Cevapla
 14. Merhaba hocam. 1974 doğumluyum. 1989 SGK girişliyim 3525 gün SGK 500 gün Bağkur ödemem var sistemde. Şu an çalışmıyorum. İsteğe bağlı sigorta ile yüksek prim ödemesi yapmak istiyorum. Mesela aylık (1000tl) 5450 güne tabiyim. Benim için mantıklı bir işlem olur mu? Emeklilik döneminde maaş açısından benim için dezavantaj olur mu? Teşekkür ederim. Saygılarımla

  Cevapla
  • Merhaba. İsteğe bağlı sigortadan devam etmenizi önermem. Eğer imkan varsa sigortalı olarak yüksek prime esas kazanç ile bir işte çalışmanızı öneririm. Eğer yoksa son çare isteğe bağlı bağkur kapsamında yüksekten prim ödemesi yapabilirsiniz. Ama 1260 günü geçmemeye çalışın isteğe bağlı sigorta kapsamında.

   Cevapla
 15. Merhaba kolay gelsin sigortalı işte çalıştığım süreden yaklaşık 1900 günüm bulunmakta. Isteğe bağlı bağkur a geçiş yaptığım taktirde doldurmam gereken 9000 gün, sıfırdan baslıyacak yoksa 1900 günün üzerinden devam mı edecek. Bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. 1900 gün üzerinden başlar tabi ki hocam. Sıfırdan başlamaz. Ama şu var tabi bağkur sigorta girişini kabul etmez.

   Cevapla
 16. merhaba 13/04/2018 tarihinde ek 5 ile istege baglı sigorta başvurusunda bulundum 24/04/2018 tarihinde işlemin yapildigina dair mesaj geldi ancak ödemesini yapmadım yapmak istiyorum internet bankacılıgı tarafından ama sistemde kaydınız bulunmamaktadır diye uyarı çıkıyor yardımcı olabilirmisiniz ben bunu nasıl ödeyebilirim yurt dışında oldugumdan dolayı bankaya gitme imkanım da yok teşekkurler kolay gelsin.

  Cevapla
  • Merhaba Hocam.
   Her ayın Ek 5 sigortası prim borcunu ödemek için takip eden ayın sonuna kadar zamanınız var. Nisan ayına ait prim borcunuzu 31 Mayıs 2018 tarihine kadar ödeyebilirsiniz. Ödemeyi yurt dışından yapamazsınız sanırım. Türkiyede Ek5-Ek6-Kısmi İBS menüsünden T.C. numaranız ile ödenmesi gerekir. Eğer sistemde borç görünmüyorsa SGK ile görüşmenizde fayda var.

   Cevapla
   • çok teşekkür ederim evet kontrol ettim internet bankacılıgından ek-5 ek -6 istege baglı-tarım bu menüden çıkıyor teşekkürler tekrar iyi çalışmalar.

    Cevapla
Yorum yapın