İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2019 Ne Kadar ?

0

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen tüm primlerin hesaplamasında olduğu gibi isteğe bağlı sigorta ücreti yani isteğe bağlı sigorta primi hesaplaması da brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2019 brüt ve net asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek isteğe bağlı sigorta 2019 tutarları da belli oluyor. Bu yazımızda isteğe bağlı sigorta primi ödenen sigorta kolları, başvuru şartları ve en düşük isteğe bağlı sigorta primi konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2019, isteğe bağlı sigorta primi ne kadar ?

İsteğe bağlı olarak dışarıdan sigorta ödeme yolu ile prim ödemesi yapabileceğiniz isteğe bağlı sigorta kolları şunlardır;

  • Ek 5 tarım sigortası ( ssk)
  • İsteğe bağlı bağkur,
  • Ev hanımları isteğe bağlı sigortası ( bağkur)

Şimdi isteğe bağlı sigorta ne kadar 2019 konusunu sigorta kolları bazında ayrı ayrı ele alalım.

1. Ek 5 tarım sigortası isteğe bağlı sigorta primi 2019 ne kadar ?

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası Ek 5 tarım ssk en düşük sigorta primi 728,18 TL, en yüksek ise 5461 TL olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası 4a ssk kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen sigorta koludur. Bu sigorta kolunda prim ödemesi yapabilmeniz için vergi kaydı, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı, çiftçilik kaydı v.s. gibi kaydınızın olmaması gerekiyor. Ek 5 tarım sigortası başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir konusunda ayrıntılı bilgiyi ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2-İsteğe bağlı bağkur primi ne kadar 2019 

İsteğe bağlı sigorta primi ödenebilen diğer bir sigorta kolu da isteğe bağlı bağkurdur. İsminden de anlaşılacağı üzere bu kapsamda ödenen primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir.

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası isteğe bağlı bağkur primi 2019 en düşük aylık tutarı 780 TL, en yüksek istege baglı bagkur 2019 primi ise 5845,00 TL olacaktır.

İsteğe bağlı bağkurlu olabilmek için esnaf kaydı, şirket ortaklığı, çiftçilik kaydı gibi kayıtlarınızın olmaması gerekiyor. Başvuru işlemleri ve başvuruda istenen belgeler konusunda ayrıntılı bilgiyi isteğe bağlı sigorta şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

3-Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2019 ?

Ev hanımları için en düşük sigorta primi 2019 yılında hangisi diye sorarsanız işte bu sigorta kolu. Evde el işi, süs eşyası, havlu v.s. gibi eşyaları yapıp kendi imkanlarınız ile satıyorsanız bu sigorta kolu kapsamında isteğe bağlı sigorta ödemesi yapabilirsiniz. Aslında vergi dairesinde kaydınızın olmaması ev hanımı sigorta başvurusu için yetiyor. Yani kanunen evet evde satış yapıyor olması gerekiyor deniliyor ama siz başvuru formu ve vergi dairesi kaydınızın olmadığına dair bir yazı ile SGK’ya başvuru yaparak bu sigorta kolu kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası kapsamında ödenen primler bağkur hizmeti olarak esas alınır.

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası ev hanımları için 2019 sigorta primi tutarı en düşük 675,41 TL en yüksek sigorta primi 2019 yılında 5.065,00 TL olacaktır.

Ayrıntılı bilgiyi, başvuru için gerekli belgeleri isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Engelli isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2019

Engelli sigorta primi 2019 tutarları da yukarıda belirtilen tutarlar kadar olacaktır. Engelliler için disardan sigorta odeme 2019 tutarlarında engel raporuna göre herhangi bir indirim sağlanmıyor.

Önemli hatırlatma

Yukarıda belirtilen tutarlar tahmini tutarlardır. 2019 asgari ücret açıklandığında ve kesinleştiğinden tutarlar güncellenecektir.

İsteğe bağlı 2019 sigorta primi ne kadar konusunda bilgi vermeye çalıştık. İsteğe bağlı sigorta konusunda kafanıza takılan herşeyi yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.