İsteğe Bağlı Sigorta Ödemesi Nereye Yapılır ?

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nereye yapılır ? İsteğe bağlı sigortalıların zorlandığı konuların başında ödeme işlemleri gelmekte. İsteğe bağlı sigorta başvurusundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlık sigortalılık tesciliniz ile ilgili size tebliğ gönderir.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nereye yapılır ? İsteğe bağlı sigortalıların zorlandığı konuların başında ödeme işlemleri gelmekte. İsteğe bağlı sigorta başvurusundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlık sigortalılık tesciliniz ile ilgili size tebliğ gönderir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan isteğe bağlı sigortanızın açıldığını dair yazı geldikten sonra artık prim ödemesine geçebilirsiniz. Peki isteğe bağlı sigorta primleri nasıl ödenir ?, isteğe bağlı sigorta primi nereye ödenir? Yazımıza geçmeden önce dilerseniz  isteğe bağlı sigorta primi sayfamızı ziyaret ederek güncel isteğe bağlı sigorta primlerine göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primleri son ödeme tarihi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tüm sigorta primleri için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Yani 2019/Eylül ayına ait sigorta primi için son ödeme tarihi 31 Ekim 2019 tarihidir. Bu tarihe kadar ödeme yapmadığınızda süresinde ödenmeyen primler için faiz ve zam uygulanır. Bu şekilde iki aydan fazla prim borcunuz olması durumunda sağlık güvenceniz kapanır. Ayrıca isteğe bağlı 4b bağkur borcunuz 12 aydan fazla olursa borç da silinir hizmet de.

İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ?

Şimdi isteğe bağlı istege baglı sigorta primi nereye ödenir sorusunun cevabına geçmeden önce sgk dışarıdan ödeme yapmak için isteğe bağlı sigorta kollarının hangileri olduğuna kısaca değinelim. Dışarıdan ödeme ile emeklilik için prim ödemesi yapabileceğiniz isteğe bağlı sigorta kolları şu şekildedir;

 • Ek 5 tarım isteğe bağlı ssk sigortası,
 • İsteğe bağlı 4b bağkur,
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigortası.

Kısaca bahsetmek gerekirse Ek 5 tarım sigortası mevsimlik yani gündelikçi çalışanların tabi olabileceği ve hizmetleri ssk kapsamında sayılan bir isteğe bağlı sigorta koludur.  İsteğe bağlı bağkur için Türk vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etme dışında bir şart aranmaz. Tabi sigortalı olmamanız, ziraat odası ya da esnaflık kaydınızın olmaması da gerekiyor. Ev hanımı sigortası isteğe bağlı sigorta kolları içerisinde en düşük prim ödemesinin yapıldığı sigorta koludur. İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak için  isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nereye ödenir ?

İsteğe bağlı prim ödemelerinizi birçok kanal üzerinden ödeyebilirsiniz. Peki isteğe bağlı sigorta primi nereye ödeniyor ? İşte cevabı;

 • Mobil ya da internet bankacılığından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubeleri ile ATM’lerden,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile prim ödeme sisteminden,

T.C. numaranız üzerinden ödeyebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta hangi bankalara ödenir ?

Aslında prim ödemesi yapılabilen bir çok banka var. Ama biz şube ağı geniş olan ve aşağı yukarı her yerde şubesi olan başlıca bankaları belirtmek istiyoruz. SGK isteğe bağlı prim ödemesi yapılabilen bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Akbank,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Finans Bank.

Gelelim isteğe bağlı sigorta primlerinin nasıl ödeneceğine.

İsteğe bağlı sigorta primi nasıl ödenir ?

Her bir isteğe bağlı sigorta primi ödemesi ve ödeme şekli farklıdır. Bu yüzden ayrı başlıklar altında ödemenin nasıl yapılacağı tek tek ve ayrıntılı anlatılacaktır. Şimdi isteğe bağlı sigorta primi ödeme nasıl ödenir sorusunun cevabını her bir sigorta kolu için ayrı başlıklar altında vermeye çalışalım.

Ek 5 tarım sigortası nasıl ödenir ?

Ek 5 tarım sigortası prim borcunuzu T.C. numaranız ile yatırmanız gerekiyor. Ödeme menüsü her bankada SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk sigortası şeklindedir. İlgili menüden T.C. numaranız ile sorgulama yaptığınızda borcunuz varsa karşınıza çıkacaktır. Borcu seçtikten sonra ödemek istediğiniz tutarı belirtip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek 5 prim borcunuzu SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de kolayca ödeyebilirsiniz. Bu sistemden ek 5 tarım sigortası online ödeme yapabilmeniz için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Kredi kartı ile ek 5 ssk prim borcu ödemesi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Kart ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >> kredi kart ile sgk primi ödeme.
 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü kısmında Diğer Tahsilatlar, Sorgu Tipi kısmından ise Ek5,Ek6,4a Kısmi İBS,Topluluk menüsünü seçerek aşağıya da T.C. numaranızı girerek borç sorgula butonuna basın.
 • Gelen ekrandan borç tutarını seçin ve ödemek istediğiniz tutarı yazın. Devam ederek kredi kartı bilgilerinizi girip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Ek 5 ödemesi hangi bankalara yatırılıyor ? Sorunun cevabı oldukça basit. Yukarıda listesi verilen tüm bankalardan ödemeyi kolayca yapabilirsiniz. Ödemelerin T.C. numarası üzerinden ve yine belirtilen menü üzerinden yapıldığını hatırlatmak isteriz.

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Ek 5 tarım sigortası nereye ödenir sorusunun bir diğer cevabı ise ATM. ATM aracılığı ile ödeme yapabilmeniz için ödeme yapmak istediğiniz bankanın SGK ile anlaşmalı olması ve ATM’de bu özelliğin var olması gerekir. Eğer ATM’de seçenek varsa SGK Ödemeleri- Ek5,Ek6,4a Kısmi İBS,Topluluk Sigortası Ödemeleri menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Ödemelerinizi yukarıda belirtilen bankaların gişelerinden, ATM’lerinden, mobil ya da internet bankacılığı şubelerinden yapabilirsiniz

İsteğe bağlı bağkur nasıl ödenir ?

Ev hanımları sigorta primi ve isteğe bağlı sigorta ödeme menüsü aynıdır. Ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzu bankalarda SGK/4b Bağkur geçmiş dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş aylık bağkur prim ödemenizi de SGK-4b Bağkur prim menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de isteğe bağlı bağkur ya da ev hanımları isteğe bağlı bağkur prim borcu ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından Sorgu Tipi: 4b Sigortalı Tahsilatları ve Sorgu Tipi kısmında geçmiş dönem borçları için Bağ-Kur Geçmiş Dönem, ödeme vadesi geçmemiş aylık prim borçlarınızı da Bağ-Kur Cari Dönem menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi internetten ödeme nasıl yapılır ?

Ödemelerinizi yukarıda belirtilen menülerden bankaların mobil ve ya internet bankacılık kanalları aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Kredi kartı ile internetten isteğe bağlı sigorta primi internetten ödeme yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 •  kartı ile sgk ödeme  sayfasından T.C. numaranız ve e devlet şifresi ile kart ile prim ödeme sistemine giriş yapın.
 • Sorgu Türü: 4B Sigortalı Tahsilatları, Sorgu Tipi kısmında da ödeme vadesi geçmiş borç ödeyecekseniz Bağ-Kur Geçmiş Dönem, cari aya ait prim ödeyecekseniz Bağ-Kur cari dönem menüsünden devam ederek ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat bankası isteğe bağlı sigorta ödemesi nasıl yapılır ?

Ziraat Bankası gişelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığı kanallarından da ödemelerinizi T.C. numaranız ile yapabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan prim ödemesi için Ödemeler-SGK/Bağkur/SSK Ödeme menüsüne giriş yaptıktan sonra isteğe bağlı sigorta türüne göre yukarıda belirtilen menülerinden birisinden ödeme yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İsteğe Bağlı Sigorta Ödemesi Nereye Yapılır ?” üzerine 23 yorum
 1. Merhaba,

  Yurtdışında çalışıyorum ve 5/g kapsamında İsteğe bağlı sigorta başvurusu yaptım. e devlet üzerinde “başvurunuz kabul edildi” notu geldi. 14 temmuzda başvurmama rağmen şu ana kadar herhangi bir prim tahakkuk etmedi. bir işlemi eksik mi yaptım acaba? Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 2. Merhabalar, Yaklaşık 4600 gün bağkur primi ödedikten sonra epiplepsi hastalığım sebebiyle iş yerimi kapatmak durumunda kaldım. Kalan 800 günlük bağkur primimi isteğe bağlı ödeyerek bağkur’dan emeki olabilir miyim? Ayrıca sağlık raporu ile malülen emekli olma şansım da var fakat maaşın çok düşük olacağı yönünde bir bilgi var. Bu kadar prim ödedikten sonra malülen emekli olmak sizce doğru olur mu?
  Sizce ne yapmalıyım fikir verebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 3. Merhaba 4c den (öğretmen) 24 yıl 10 ay hizmetim var. Emekli olabilmek için eksik 2 ayımı isteğe bağlı bağkurdan yatırabilir miyim? Bu durumda 4c den emekli olabilir miyim”?

  Cevapla
 4. SSK ile işimden yeni kendi isteğimle ayrıldım.şu an üç ortaklı limited şirkete üçüncü ortağım..başka işim yok Sorum şu..bundan sonra primimi bu aydan itibaren nasıl ne şekilde devam ettirebilirim.Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Limited şirket ortaklığından dolayı zorunlu olarak bağkur ödemeniz gerekiyor. Başka bir işyerinde sigortalı çalışmanız olmadığı sürece bağkur kapsamında zorunlu prim ödemeniz gerekiyor.

   Cevapla
  • Merhaba. Önemli olan başlangıç değil. Önemli olan 31 Aralık 2035 tarihine kadar bağkurda 9000 günü, sigortada ise 7200 günü tamamlamanız.

   Cevapla
    • Dediğim gibi farketmiyor hocam. 30 Nisan 2008 tarihi ve öncesinde başlayanlar için kademeli geçiş uygulanmıyor. Sonrasında girenler için var. 9000 ya da 7200 günü 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlamadığınız sürece emeklilikte kademeye tabi olacaksınız.

     Cevapla
 5. Ağustos ayında isteğe bağlı emeklilik için başvurmuştuk ama ödeme yapılmadı;bu durumda şu an ne yapılması gerekiyor?Bir diğer sorum da;borcu öderken bir SGK numarası falan gerekir mi?Bize kimlikle yapabileceğimizi sôylemislerdi, teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Ödeme T.C. numarası üzerinden yapılıyor. Borçtan dolayı mı emekli olamadınız anlayamadım tam olarak ?

   Cevapla
   • Yok hayır ev hanımıyım ben, isteğe bağlı emekliliğe başvurduk ağustosda, ayın sonuna kadar yatırılması gerekiyo sanırım primin ama biz yatırmadık şimdi ekim geldi faizli mi ödememiz gerekiyor bankaya onu sormak istemiştim

    Cevapla
 6. ilginize teşekkür ederim, 4b kapsamında olacağım, bu arada birde 4005 bağkur prim borcu diye bir durumla karşılaştım, ödemeyi de yaptım ama nerden niçin bu borcun çıktığınıda anlamış değilim. ben ilk sorumda başvurunuzu yaptıktan ne kadar sonra ödeme planınız belli olur diye de sormuştum. çok teşekkürler????

  Cevapla
  • Belli bir zamanı yok hocam onun. SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişir. Aynı gün yapan da var. 1 ay sonra yapan da. 4005 bağkur prim borcu bağkur cari dönem prim borcu olması gerekir. Eğer isteğe bağlı bağkur ise bu kod ya da bu menü ile bankaya ödemeniz gerekir.

   Cevapla
 7. isteğe bağlı sigortalılık başvurusundan ne kadar süre sonra ve nereden prim ödeme bilgilerimi bulabilirim,4a hizmet sürem 4b ye geçecek mi?

  Cevapla
  • Merhaba hocam. Başvurunuzun ardından SGK tescilinizi açtıktan sonra borç sorgulamanızı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Hizmet birleştirme emeklilikte yapılır. Hangi kapsamda isteğe bağlı ödeyeceksiniz ?

   Cevapla
Yorum yapın