İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Ödenir ?

17

İsteğe bağlı sigorta nasıl ödenir ? İsteğe bağlı sigortalıların zorlandığı konuların başında ödeme işlemleri gelmekte. İsteğe bağlı sigorta başvurusundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlık sigortalılık tesciliniz ile ilgili size tebliğ gönderir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan isteğe bağlı sigortanızın açıldığını dair yazı geldikten sonra artık prim ödemesine geçebilirsiniz. Peki isteğe bağlı sigorta primleri nasıl ödenir?, isteğe bağlı sigorta primi nereye ödenir? Yazımıza geçmeden önce dilerseniz https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret ederek güncel isteğe bağlı sigorta primlerine göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primleri son ödeme tarihi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tüm sigorta primleri için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Yani 2019/Eylül ayına ait sigorta primi için son ödeme tarihi 31 Ekim 2019 tarihidir. Bu tarihe kadar ödeme yapmadığınızda süresinde ödenmeyen primler için faiz ve zam uygulanır. Bu şekilde iki aydan fazla prim borcunuz olması durumunda sağlık güvenceniz kapanır. Ayrıca isteğe bağlı 4b bağkur borcunuz 12 aydan fazla olursa borç da silinir hizmet de.

İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ?

Şimdi isteğe bağlı istege bagli sigorta primi nereye odenir sorusunun cevabına geçmeden önce isteğe bağlı sigorta kollarının hangileri olduğuna kısaca değinelim. Dışarıdan ödeme ile emeklilik için prim ödemesi yapabileceğiniz isteğe bağlı sigorta kolları şu şekildedir;

 • Ek 5 tarım isteğe bağlı ssk sigortası,
 • İsteğe bağlı 4b bağkur,
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigortası.

Kısaca bahsetmek gerekirse Ek 5 tarım sigortası mevsimlik yani gündelikçi çalışanların tabi olabileceği ve hizmetleri ssk kapsamında sayılan bir isteğe bağlı sigorta koludur. Ayrıntılı bilgi ve ek 5 başvurusu yapmak için https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-hakkinda-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur için Türk vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etme dışında bir şart aranmaz. Tabi sigortalı olmamanız, ziraat odası ya da esnaflık kaydınızın olmaması da gerekiyor.

Ev hanımı sigortası isteğe bağlı sigorta kolları içerisinde en düşük prim ödemesinin yapıldığı sigorta koludur. Başvuru yapmak ve detayları öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi nereye ödeniyor ?

İsteğe bağlı prim ödemelerinizi;

 • Mobil ya da internet bankacılığından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubeleri ile ATM’lerden,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile prim ödeme sisteminden,

T.C. numaranız üzerinden ödeyebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta hangi bankalara ödenir ?

Aslında prim ödemesi yapılabilen bir çok banka var. Ama biz şube ağı geniş olan ve aşağı yukarı her yerde şubesi olan başlıca bankaları belirtmek istiyoruz. SGK isteğe bağlı prim ödemesi yapılabilen bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Akbank,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Finans Bank.

Gelelim isteğe bağlı sigorta primlerinin nasıl ödeneceğine.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nasıl yapılır ?

Her bir isteğe bağlı sigorta primi ödemesi ve ödeme şekli farklıdır. Bu yüzden ayrı başlıklar altında ödemenin nasıl yapılacağı tek tek ve ayrıntılı anlatılacaktır.

Ek 5 tarım sigortası ödeme

Ek 5 tarım sigortası prim borcunuzu T.C. numaranız ile yatırmanız gerekiyor. Ödeme menüsü her bankada SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk sigortası şeklindedir. İlgili menüden T.C. numaranız ile sorgulama yaptığınızda borcunuz varsa karşınıza çıkacaktır. Borcu seçtikten sonra ödemek istediğiniz tutarı belirtip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek 5 prim borcunuzu SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de kolayca ödeyebilirsiniz. Bu sistemden ödeme yapabilmeniz için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Kredi kartı ile ek 5 ssk prim borcu ödemesi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> sgk kredi kartı ile prim ödeme. 
 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü kısmında Diğer Tahsilatlar, Sorgu Tipi kısmından ise Ek5,Ek6,4a Kısmi İBS,Topluluk menüsünü seçerek aşağıya da T.C. numaranızı girerek borç sorgula butonuna basın.
 • Gelen ekrandan borç tutarını seçin ve ödemek istediğiniz tutarı yazın. Devam ederek kredi kartı bilgilerinizi girip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

ATM aracılığı ile ödeme yapabilmeniz için ödeme yapmak istediğiniz bankanın SGK ile anlaşmalı olması ve ATM’de bu özelliğin var olması gerekir. Eğer ATM’de seçenek varsa SGK Ödemeleri- Ek5,Ek6,4a Kısmi İBS,Topluluk Sigortası Ödemeleri menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Ödemelerinizi yukarıda belirtilen bankaların gişelerinden, ATM’lerinden, mobil ya da internet bankacılığı şubelerinden yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur ödeme

Ev hanımları sigorta primi ve isteğe bağlı bağkur primi için ödeme menüsü aynıdır. Ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzu bankalarda SGK/4b Bağkur geçmiş dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş aylık bağkur prim ödemenizi de SGK-4b Bağkur prim menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de isteğe bağlı bağkur ya da ev hanımları isteğe bağlı bağkur prim borcu ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından Sorgu Tipi: 4b Sigortalı Tahsilatları ve Sorgu Tipi kısmında geçmiş dönem borçları için Bağ-Kur Geçmiş Dönem, ödeme vadesi geçmemiş aylık prim borçlarınızı da Bağ-Kur Cari Dönem menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi internetten ödeme

Ödemelerinizi yukarıda belirtilen menülerden bankaların mobil ve ya internet bankacılık kanalları aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Kredi kartı ile internetten isteğe bağlı sigorta ödemesi yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi sayfasından T.C. numaranız ve e devlet şifresi ile kart ile prim ödeme sistemine giriş yapın.
 • Sorgu Türü: 4B Sigortalı Tahsilatları, Sorgu Tipi kısmında da ödeme vadesi geçmiş borç ödeyecekseniz Bağ-Kur Geçmiş Dönem, cari aya ait prim ödeyecekseniz Bağ-Kur cari dönem menüsünden devam ederek ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak için https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta prim ödemeleri konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

17 Yorum
 1. erdal akyol

  Sade, rahat bir dille anlatmışsınız. Çok işime yaradı.
  Teşekkür ederim.

 2. Burak

  isteğe bağlı sigortalılık başvurusundan ne kadar süre sonra ve nereden prim ödeme bilgilerimi bulabilirim,4a hizmet sürem 4b ye geçecek mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Başvurunuzun ardından SGK tescilinizi açtıktan sonra borç sorgulamanızı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Hizmet birleştirme emeklilikte yapılır. Hangi kapsamda isteğe bağlı ödeyeceksiniz ?

 3. Burak

  ilginize teşekkür ederim, 4b kapsamında olacağım, bu arada birde 4005 bağkur prim borcu diye bir durumla karşılaştım, ödemeyi de yaptım ama nerden niçin bu borcun çıktığınıda anlamış değilim. ben ilk sorumda başvurunuzu yaptıktan ne kadar sonra ödeme planınız belli olur diye de sormuştum. çok teşekkürler😁

  1. Ömer Meriç

   Belli bir zamanı yok hocam onun. SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişir. Aynı gün yapan da var. 1 ay sonra yapan da. 4005 bağkur prim borcu bağkur cari dönem prim borcu olması gerekir. Eğer isteğe bağlı bağkur ise bu kod ya da bu menü ile bankaya ödemeniz gerekir.

 4. Burak

  teşekkürler.

 5. Özlem Sönmez

  Ağustos ayında isteğe bağlı emeklilik için başvurmuştuk ama ödeme yapılmadı;bu durumda şu an ne yapılması gerekiyor?Bir diğer sorum da;borcu öderken bir SGK numarası falan gerekir mi?Bize kimlikle yapabileceğimizi sôylemislerdi, teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme T.C. numarası üzerinden yapılıyor. Borçtan dolayı mı emekli olamadınız anlayamadım tam olarak ?

   1. Özlem Sönmez

    Yok hayır ev hanımıyım ben, isteğe bağlı emekliliğe başvurduk ağustosda, ayın sonuna kadar yatırılması gerekiyo sanırım primin ama biz yatırmadık şimdi ekim geldi faizli mi ödememiz gerekiyor bankaya onu sormak istemiştim

    1. Ömer Meriç

     Evet faizli ödemeniz gerekir o ayın prim borcunu.

 6. Özlem Sönmez

  Teşekkür ederim

 7. Duygu

  Emeklilik yaşı 65 olmadan bu ayın sonuna kadar isteğe baglı sigorta yatırsam şimdi geçerli olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önemli olan başlangıç değil. Önemli olan 31 Aralık 2035 tarihine kadar bağkurda 9000 günü, sigortada ise 7200 günü tamamlamanız.

   1. Duygu

    Ben şuan yatırsam da anlamı olmaz yani cunku hiç sigortam yok

    1. Ömer Meriç

     Dediğim gibi farketmiyor hocam. 30 Nisan 2008 tarihi ve öncesinde başlayanlar için kademeli geçiş uygulanmıyor. Sonrasında girenler için var. 9000 ya da 7200 günü 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlamadığınız sürece emeklilikte kademeye tabi olacaksınız.

 8. Beral

  SSK ile işimden yeni kendi isteğimle ayrıldım.şu an üç ortaklı limited şirkete üçüncü ortağım..başka işim yok Sorum şu..bundan sonra primimi bu aydan itibaren nasıl ne şekilde devam ettirebilirim.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Limited şirket ortaklığından dolayı zorunlu olarak bağkur ödemeniz gerekiyor. Başka bir işyerinde sigortalı çalışmanız olmadığı sürece bağkur kapsamında zorunlu prim ödemeniz gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.