İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2024

İsteğe bağlı sigorta primi de Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen tüm primlerin hesaplamasında olduğu gibi  brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. İsteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Ödenecek sigorta prim tutarları ve emeklilik şartları her bir sigorta kolunda farklılık göstermektedir. Bu yazımızda isteğe bağlı sigorta primi ödenen sigorta kolları, başvuru şartları ve en düşük isteğe bağlı sigorta primi, en yüksek isteğe bağlı sigorta primi kaç lira konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nedir?

Herhangi bir işte çalışmak zorunda olmadan kişiye kendi sigortasını yatırma imkanı sağlayan sigorta kollarıdır. İsteğe bağlı olarak dışarıdan sigorta ödeme yolu ile prim ödemesi yapabileceğiniz isteğe bağlı sigorta kolları şunlardır;

 • Ek 5 tarım sigortası ( 4/a isteğe bağlı sigorta) ,
 • İsteğe bağlı bağkur,
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigortası ( bağkur).
 • İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak için hemen isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dışarıdan sigorta ödeme 2024

Yukarıda belirtilen sigorta kollarından birisi kapsamında elden sigorta ödemesi yaparak siz de çalışmadan emekli olma hakkı elde edebilirsiniz. Tüm isteğe bağlı sigorta kolları için detaylı şartlar ve güncel prim tutarları sayfamızda mevcuttur. Kafanıza takılanları da yorum kısmından sorabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Ödenecek en düşük aylık isteğe bağlı sigorta primleri brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. En yüksek aylık prim ise hesaplanan bu tutarın 7,5 katı olmaktadır.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar 2024

01.01.2024-31.12.2024 tarihleri arasında İsteğe bağlı sigorta kolları ve aylık ödenen sigorta primleri tablo halinde aşağıda verilmiştir;

Ek 5 tarım Sigortası Primi₺6.900,86
İsteğe bağlı bağkur primi₺6.400,80
Ev hanımı bağkur primi₺6.400,80

Engelli isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2024

Bildiğiniz gibi en az yüzde 40 ya da üzerinde raporu olanlar kanunen engelli sayılmaktadırlar. Engellilere engel durumuna bağlı olarak sigorta primlerinde herhangi bir indirim sağlanmamaktadır. Aylık olarak yukarıda belirtilen en düşük ve en yüksek sigorta primlerinde engelliler için ilave indirim yapılmamaktadır.

İsteğe bağlı bağkur primi 2024

İsteğe bağlı sigorta primi ödenebilen diğer bir sigorta kolu da isteğe bağlı bağkurdur. İsminden de anlaşılacağı üzere bu kapsamda ödenen primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir.

 • 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında isteğe bağlı bağkur primi 2024 en düşük isteğe bağlı sigorta prim ödemesi 6.400,80 TL olacaktır. 
 • İsteğe bağlı bağkurlu olabilmek için esnaf kaydı, şirket ortaklığı, çiftçilik kaydı gibi kayıtlarınızın olmaması gerekiyor.

İsteğe bağlı bağkur şartları nelerdir ?

İsteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Ziraat odalarında, il ya da ilçe tarım müdürlüklerinde ÇKS yani çiftçi kaydı olmaması,
 • Aktif esnaflık vergi kaydınızın ya da şirket ortaklığınızın olmaması,
 • Sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • Diğer isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında prim ödemiyor olmanız,
 • Emekli olmamanız gerekiyor.
 • Eğer eşinizden ya da anne/babanızdan dolayı ölüm aylığı alıyorsanız bu kapsamda prim ödemesi yapabilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurlu olanların dul ya da yetim aylıkları kesilmez.

İsteğe bağlı bağkur başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen belgeler şunlardır.

 • Başvuru formu.
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Ziraat odasında ve il/ilçe tarım müdürlüğünde kaydınızın olmadığına dair belge,
 • Başvurunuzu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Posta yolu ile gönderecekseniz iadeli taahhütlü gönderin.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir?

İsteğe bağlı bağ kur kapsamında yaştan emekli olabilmeniz için 5400 günü, normal emeklilik için ise 9000 günü tamamlamanız gerekir. İlk defa 2024 yılı ve sonrasında bağkura başlayan kadınların bağkurdan emekli olabilmesi için 9000 gün 58 yaşı, erkeklerin de 9000 gün 60 yaşı tamamlaması gerekir.

İsteğe bağlı bağ kur aile yardımından yararlanır. Eğer devlet memuru iseniz ya da özel sektörde çalışan iseniz eşinizin bu kapsamda prim ödemesi yapması eş/aile yardımı almanıza engel teşkil etmez.

İsteğe bağlı bağkur ayın kaçında ödenir?

Diğer bağkur primlerinde olduğu gibi her ayın primini takip eden ayın sona kadar ödemeniz gerekiyor. Yani Şubat ayına ait bağkur primini son ödeme tarihiniz 31 Mart’tır. Ödemeyi herhangi bir banka ya da PTT şubesinden, mobil ya da internet bankacılığından ya da ATM’lerden;

 • 4b/Bağkur ödemeleri,
 • 4b/Bağkur cari prim ya da 4b bağkur geçmiş dönem menülerinden yapabilirsiniz.
 • Bu kapsamda iki aydan fazla prim borcunuz olursa hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler prim borcundan dolayı sağlıktan yararlanamaz.

İsteğe bağlı bağkur sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur prim borcunuzun ne kadar olduğunu, bağkur hizmet bilgilerinizi e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra;Bağkur prim borcu sorgulaması yapmak için;

Bağkurda ne kadar hizmetiniz olduğunu da e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bağkur hizmet bilgisi için;

Ssk’dan bağkura geçiş 2024

İsteğe bağlı sigorta kaç para sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim sigortadan bağkura nasıl geçebilirim sorusunun cevabına. Sigortalı işten ayrıldıktan sonra;

 • Eğer vergi kaydı, şirket ortaklığı ve ya tarım/çiftçi bağkuru kaydınız varsa işten çıkış tarihinden sonraki gün bağkur otomatik devreye girer.
 • Eğer kaydınız yoksa ancak ssklı işten çıktıktan sonra kendiniz isteğe bağlı kapsamında prim ödemesi yaparak emekli olmak istiyorsanız bu durumda yukarıda vermiş olduğumuz formu doldurarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilir ve isteğe bağlı sigortanızı başlatabilirsiniz.
İsteğe bağlı sigorta en az ne kadar ödenir

İsteğe bağlı sigorta kapsamında en düşük prim brüt asgari ücretin %32’si oranında olmaktadır.

İsteğe bağlı sigortalı emekli olabilir mi?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında uzun vade yani emeklilik primleri ödenir. Bu nedenle isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyenlerin de şartları sağlamaları durumunda emeklilik hakkı vardır.

Hiç çalışmayan biri emekli olabilir mi?

Toplu olarak borçlanma gibi bir hak yoktur. Hiç çalışmayan birisi kanunen borçlanma hakkı olan süreler haricinde hizmet borçlanması yaparak emekli olamaz.

Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir?

Türkiye’de ikamet eden, 18 yaşını tamamlamış ve herhangi bir kapsamda zorunlu sigortalı olmayanlar isteğe bağlı sigortalı olabilir.

İsteğe bağlı sigorta primi toptan ödenir mi?

İsteğe bağlı olarak toplu borçlanıp emeklilik düzenlemesi yoktur. İsteğe bağlı sigorta 12 aydan fazla ödenmezse iptal olur.

4.3/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2024” üzerine 148 yorum
 1. Merhaba, 1981 doğumluyum 1997 Meslek lisesi aracılığı ile SGK kaydım açıldı ancak ilk prim ödemem 05.2002 tarihinde oldu. 4a kapsamında 2077 gün, 12.2009 tarihinde 4b isteğe bağlı kapsamına geçerek 4b kapsamında da 3328 gün prim ödemem var. Toplam 5405 gün. Sorum şu son birkaç yıl Kazakistanda çalışma vizesi aracılığı ile Kazakistan firmalarında çalıştım, çalıştığım firmaların Türkiye ile bir bağlantısı yok. Emeklilik için bazı arkadaşlardan çalıştığımız firmalardan alınacak yazı ile TC Konsolosluklarında Çalışma vizelerinin sürelerini onaylatmamız gerekmekte diye duydum. Böyle bir durum için emeklilik prosedürü nasıl olacaktır ve E-devlette 62 yaş 5400 gün şartını yerine getirdiğim görünmekte dilekçe verip prim ödemesini durdurabilirmiyim? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Merhaba. 4A TESCİL BAŞLANGIÇ 01.10.1991
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 01.10.1991 PRİM ÖDEME GÜN SAYISI1391
  YAŞINIZ 48 yıl, 11 ay, 20 gün SİGORTALILIK SÜRESİ 30 yıl, 11 ay, 20 gün
  EMEKLİLİK ŞARTLARI (/5600 GÜN/25 YIL)
  PRİM GÜN SAYISI 5600 GÜN
  KALAN PRİM GÜN4209 GÜN%24,84
  SİGORTALILIK SÜRESİ25 YIL
  KALAN SÜRE 0 gün. Bu şartlarda ne kadar ödeyerek nasıl emekli olurum teşekkürler çalışma şansım yok

  Yanıtla
 3. Merhaba.Ben 93 giriş tarihli sigortalıyım.Şu anda 900 gün prim borcundan dolayı EYT kapsamında olmama rağmen emekli olamadım.İsteğe bağlı sigortamı 1 yıl yatırıp kalan 720 günü de doğum borçlanması ile bitirmeyi planlıyorum.Bu bir yıllık isteğe bağlı yatırmam emekliliğimde negatif bir etki yapmayacak diye biliyorum.Emin olmak istedim..Bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkür ederim…

  Yanıtla
 4. ömer bey merhaba 23.11.1968 doğum tarihim işe başlangıç tarihim ise 20.02.1998 3132 gün primim var 600 günde bağkura ödenecek borcum var.askerlik borçlanması 540 yaparsam 3672 gün primim oluyor.aynı zamanda %50 engelli raporum var.askerlik borçlanmasıyla sigorta başlangıcım geriye çekilince 29.08.1996 tarih başlangıcıyla bağkurdanda 248 günde borçlansam 17 yıl 3920 günle ssk dan emekli olabilirmiyim. teşekkürler.birde bağkur borcum şimdiki askerlik borçlanmasından daha uygun ücrette.600 gün bağkur geri kalanı askerlik borçlanması yapsam sskdanmı bağkurdanmı emekli olabilirim.

  Yanıtla
 5. Benim oğlum %80 engelli. Bir iş yerinde çalışmıyor. Kendi üzerime aldım ve vasisi olarak atandım. İlaçlarını ücretsiz olarak alıyor. Engelli maaşı alamıyor. Ben öldükten sonra maaşımın bir kısmını alacak. Türkiye şartlarında bu para ile geçinmesi mümkün değil.Bu nedenle isteğe bağlı sigortalı yapmak istiyorum. 2023 yılı itibarı ile ne kadar pirim öderim.

  Yanıtla
 6. Selam Omer Bey,
  2013 ten bu yana ABD de yasamaktayim. Eylul 15, 1998 ilk ise giris tarihim. Turkiye de calistigim donemden SSK olarak 4575 prim gunum yatirilmis durumda. EYT yasasi cikmasi durumunda sartlar uygun olursa 8 ay askerligi odedikten sonra kalan prim farkini istege bagli Bagkur ile tamamlamak istiyorum. Sorularim sunlar:
  1- Yurtdisinda yasarken istege bagli Bagkur primi odemesi yapilabilir mi?
  2- Istege bagli bagkur ile odemesi yapilabilecek maximum gun sayisi kactir?
  3- SGK nin emeklilik maasi hesaplamasinda kullandigi formulu anlatan bir web sayfasi ya da kaynak onerebilir misiniz? (Bu soruyu askerlik gunlerimi satin alirken ve disardan prim yatirirken ne kadar odeme yapacagimin kararini vermek icin soruyorum)
  Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba .
   1- Türkiye’de ikamet etme şartı aranır.
   2-Aylık 30 tam gün üzerinden ödenir.
   3-https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasından hesaplama yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 7. Merhaba Ömer Bey, şu an 4a 3434 gün, 4b 912 gün (yurtdışı borçlanma), 4c 1125 günüm var. SSK’ya bağlı bir işte çalışmaktayım. Primlerimin geri kalanını isteğe bağlı (ev hanımlığı) ile ödesem Bağkur’dan mı SSK’dan mı emekli olurum? Yaşım 47, işe giriş tarihim 15.12.1998. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Son 7 yıla ait hizmetin ne kadarı SSK, ne kadarı bağkur, ne kadarı emekli sandığı? Bu bilgi net olarak lazım hesaplama için.

   Yanıtla
   • Son 7 yılda Şubat 2021’den beri SSK’lı çalışıyorum. 2022 yılında yurtdışı borçlanmam (bağkur) 912 gün tescil oldu. Yurtdışı çalışmam 2011 yılı öncesi. Son 7 yılda emekli sandığı çalışmam yok. Çok teşekkürler.

    Yanıtla
    • Merhaba tekrar. Belirttiğiniz hükümler doğrultusunda şartlarınız SSK kapsamında hesaplanır. 15.12.1998 giriş tarihine göre SSK’dan 58 yaş ve 5975 günden emekli olursunuz. EYT sizi de kapsayacak. EYT ile daha erken emekli olursunuz. Bu arada gereken gün sayısını tamamlamaya bakın.

     Yanıtla
 8. Merhaba Omer bey,
  01/10/1972 dogumlu 49 yasindayim, sigorta baslangicim 21.09/1987. Bagkurlu oluncaya kadar 1472 gunum var.Sirket ortagi olarak bagkur baslangicim 23.10.2001 odenmis bagkur primim 1538 gun. Bagkurum 06/2016 tarihinde borclarim silinerek durduruldu, bu zaman icinde 1269 gun 4A-4B cakisan gunum var. Bagkur donduruldugu sure(06/2016) tarihinden bugune kadar (06/04/2022 ) 4A dan 91 gunum var. Hesabima gore bagkur kapsamindayim ve bu primlerle ve az bir borclanmayla 58 yasinda 5400 gunden 4B kapsamindan emekli olabilirim. Ama ben 4A dan emekli olmak istiyorum, fiziki olarak sigortali olarak calisacak durumda ve konumda degilim.
  – Cakisan gunleri 4A ya aktarabilirmiyim?
  – Yurt disinda yasiyorum, yurt disindan istege bagli ssk primi odeyebilirmiyim? eger odeyebilirsem odenen primleri 4A dan emekli olmak icin kullanabilirmiyim? (emekli olma yasindan 7 yil onceki primlerin 4A kapsaminda fazla olmasi ve kalan prim eksigini tamamlamak icin)
  Degerli vaktinizi ayirip, vereceginiz aydinlatici bilgiler icin, simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilarimla!

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkurdan dediğiniz gibi 5400 gün ve 58 yaşla emekli olabilirsiniz. Sigortaya geçer ve en az 3,5 yıl boyunca SSK kapsamında prim öderseniz 3,5 yıl sonra emekli olabilirsiniz. Bağkuru sskya aktarmak mümkün değildir. Bu 3,5 yıllık süreyi fiili olarak çalışarak tamamlamanız gerekir. SSK’da çalışma şartı olmadan prim ödenebilecek tek seçenek Ek 5 tarım sigortasıdır. Onun için de Türkiye’de ikamet şartı ve tarımda süreksiz çalışıyor olma şartı aranmaktadır.

   Yanıtla
   • Soruma ilk defa bu kadar hizli cevap aldim:) Cok tesekkur ederim, gostermis oldugunuz fedakarliktan sizi kutlar ve basarilarinizin devamini dilerim.
    Omer bey; son olarak dogru algiladim ise, 4A ve 4B cakisan 1269 gunumu 4B kapsamina aktarabiliyorum.

    Yanıtla
    • Rica ederim. Her zaman sorularınızı cevaplamak için buradayım. Çakışan günler neden 4b’ye aktarılıyor ben onu anlamadım. Öyle bir şey de demedim :).

     Yanıtla
 9. Merhaba. Şu anda şirket ortağıyım. Ortaklıktan ayrılacağım ve isteğe bağlı sigortaya devam etmek istiyorum. Daha önce özel firmalarda sigortalı olarak da çalıştım. 4B HİZMET BİLGİSİ’nde toplam hizmet süresi ; 10 yıl 1 ay 2 gün görünüyor. 4A HİZMET DÖKÜMÜ’nde ise Toplam Uzun Vade Gün Sayısı ; 3963 görünüyor. İlk sigorta başlangıç tarihim 15/05/1997.
  İsteğe bağlı sigortaya (bağ-kur) devam edebilir miyim? Ne kadar süre prim yatırmam gerekiyor.? Son olarak da miktar olarak ne kadar yatırmamı önerirsiniz? Cevaplamanızı rica eder, iyi günler dilerim…

  Yanıtla
  • Merhaba. İsteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz tabi ki. En düşük ve en yüksek prim tutarları yazımızda mevcut. Bu tutarlar arasında bir tutar ödeyebilirsiniz. Son 7 yıllık toplam hizmetinizin ne kadarı SSK, ne kadarı bağkur ?

   Yanıtla
   • Tekrar Merhaba. Son 7 yıllık sürenin tamamı bağkur. İiginiz için çok teşekkür eder, iyi bayramlar dilerim.

    Yanıtla
    • Merhaba tekrar. Sigortalı olarak çalışmaya devam etmeniz daha mantıklı. En az 3.5 yıl sigortalı çalışmanız halinde 56 yaş 5825 günle SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.

     Yanıtla
     • Teşekkür ederim Ömer Bey. Son olarak ; şu an için sigortalı bir işte devam etmem olası görünmüyor. İsteğe bağlı bağkur yatırmaya devam etsem emeklilik durumum nasıl olur ?

     • Bağkur kapsamında da devam edebilirsiniz. 5400 günle 58 yaşında emekli olursunuz. 9000 günle emekli olmak için ise 56 ya da 57 yaş ( net olarak SGK’ya hesaplatın) ile emekli olursunuz.

     • Ömer Bey Merhaba… İlginiz için çok teşekkür ederim. Son olarak ; benim sigortalı olarak çalışmaya devam etmem olası görünmüyor. İsteğe bağlı bağkur yatırmaya devam etsem emeklilik durumum nasıl olur ?

 10. Merhaba,sorum şöyle olacak,şu anda isteğe bağlı sigorta başlangıcı yaptırırsam hangi statüden kabul ediliyor ? ve aylık kaç gün azami gün gösterebilirim ? düzenli bir işim yok ama ssk günüm olarak tamamlamak istiyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. İsteğe bağlı sigorta 4b yani bağkur kapsamında hizmet olarak sayılır. Eğer ssk kapsamında dışarıdan prim ödemesi yapmak istiyorsanız bu durumda Ek 5 tarım ssk kapsamında prim ödemeniz gerekiyor.

   Yanıtla
 11. İyi günler. Yardımcı olursanız sevinirim. 1 Aralık 1993 de işe girdim. 29 Şubat 2008 de işten ayrıldım. 2010 doğumlu kızım için (20 Kasım 2019 da) 720 günlük doğum borçlanması yatırdım. 2008 den beri çalışmadım. 1 Aralık 2020 de işe girdim. Halen çalışıyorum. Şu an sgk gün sayım 4442. Bundan sonra kalan 1233 günü isteğe bağlı sigortadan yatırırsam sigortadan mı yoksa bağkurdan mı emekli olurum. Teşekkür ederim

  Yanıtla
 12. merhaba benim vergi indirimi var istege baglı ssk ödemesi yaparken vergi indiriminden yararlanabilirmiyim

  Yanıtla
Yorum yapın