İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmek İçin 5510 Sayılı Yasanın Aradığı Asgari Yaş Kaçtır ?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için 5510 sayılı yasanın aradığı asgari yaş kaçtır? İsteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemesi yapabilmek için aranan şartlardan birisi de yaş şartıdır. Bu yazımızda isteğe bağlı sigorta şartları, aranan yaş kriteri, başvuru ve ödeme işlemleri ile isteğe bağlı sigorta primi ne kadar gibi konularda aradığınız tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne demek?

İsteğe bağlı sigortalılık kişilerin herhangi bir işte çalışmadan, kayıt şartı aranmadan dışarıdan para ödeyerek emekli olmasına imkan sağlayan sigorta koludur. İsteğe bağlı ssk ya da bağkur kapsamında ödenebilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalı olma şartları nelerdir?

Genel olarak tüm isteğe bağlı sigorta SGK sigorta kollarında aranan temel şartlar aşağıda verilmiştir. İsteğe bağlı sigorta primleri kapsamında prim ödemek için gereken asgari yaş şartı 18’dir. Diğer isteğe bağlı sigortalılık şartları aşağıda belirtilmiştir.

Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir?

 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
 • Türk vatandaşı olmak,
 • En az 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Esnaf, tarım, şirket ortaklığı gibi kayıtları olmamak.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemek için başvuru için;

 • Hangi sigorta kolunda prim ödeyecekseniz onunla ilgili dışarıdan sigorta ödeme başvuru formunu eksiksiz doldurmanız,
 • İsteğe bağlı sigorta prim ödeme başvuru formunu elden ya da posta/kargo yolu ile ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekmektedir.

Tüm isteğe bağlı bağkur ve ssk prim ödemesi sigorta kolları için başvuru formu, istenen evraklar ve başvuruda izlemeniz gereken yol kısaca isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır  hakkında ayrıntılı bilgiye İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi nasıl hesaplanır ?

İsteğe bağlı sigorta ücreti brüt asgari ücrete göre hesaplanır. İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı ve isteğe bağlı sigorta primi hesaplaması aşağıdaki gibidir;

 • Aylık en düşük isteğe bağlı bağkur primi brüt asgari ücretin %32’si en yüksek ise bunun 7,5 katıdır.
 • Ek 5 tarım sigortası için ödenecek en düşük sigorta primi brüt asgari ücretin %34,5’i, En yüksek ise bunun 7,5 katı olacaktır.
 • Ev hanımı sigortasında ödenecek aylık en düşük prim brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katı olacaktır.

Asgari ücret üzerinden güncel prim tutarlarına İsteğe Bağlı Sigorta Primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır ?

Alınacak emekli maaşı tutarı isteğe bağlı prim ödenen sigorta koluna ve geçmiş prime esas kazançlarına göre herkes için farklılık göstermekte. 2021 yılı için en düşük isteğe bağlı emekli maaşları 1500 TL olmuştur. Güncel olarak emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplamak için Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ödemesi nasıl yapılır ?

İsteğe sigorta yatırma işlemleri tüm sigorta kolları için T.C. kimlik sigortası ile yapılır. Ödeme işlemleri,

 • İsteğe bağlı bağ-kur ve ev hanımı sigortası için T.C. ile SGK ödemeleri-Bağkur prim menüsünden,
 • Ek5 tarım sigortası için de TC ile SGK Ödemeleri- Ek5/Ek6-Kısmi İBS-Toplululuk Sigortası menüsünden yapılmakta.

İsteğe bağlı sigorta kaç yılda emekli olunur ?

Peki isteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ?  Bu sorunun cevabı prim ödenmeye başlanan tarihe göre farklılık gösterir. İlk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında herhangi bir kapsamda ya da sigorta kolunda girişi olanların;

 • İsteğe bağlı bağkur ve ev hanımı sigortasında tamamlaması gereken süre 9000 gün, yaştan emeklilik için ise 5400 gündür.
 • Ek 5 tarım sigortasında normal emeklilik için tamamlanması gereken süre 7200 gün, yaştan ise 5400 gündür.

Emekliliğime ne kadar kaldı nasıl öğrenebilirim ?

İsteğe bağlı ya da herhangi bir kapsamda emekli olacağınız tarih ilk başlangıç ve prim ödeme tarihine göre değişkenlik gösterir. Aranan prim gün sayısı, yaş şartı ve sigortalılık süresi şartlarının birlikte sağlandığı tarihten itibaren emeklilik dilekçesi verilir.

Toplu para yatırarak emekli olmak mümkün müdür ?

Herkesin en büyük hayallerinden birisidir isteğe bağlı emeklilik toplu ödeme :). Bazı istisna durumlar haricinde toplu prim ödeyerek emekli olmak maalesef mümkün değildir. Geriye dönük sigorta ödemesi ile prim ödeyerek emekli olma durumları şu şekildedir;

 • SGK borçlanması yapılabilir. Doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanması gibi.
 • Tarımsal kesintiye istinaden eğer kayıt da varsa 01 ekim 2008 tarihinden önceki kesintiler için geriye dönük bağkur açılabilir.

Belirtilenlerin dışında sgk dışarıdan ödeme ile toplu borçlanma ve ya dışarıdan emeklilik imkanı bulunmamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta sorgulaması nasıl yapılır ?

Hem prim hem de tescil sorgulamasını e-devletten kolayca yapabilirsiniz. Borç ve tescil sorgulama menüleri aşağıda ayrı ayrı verilmiştir;

İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı kaçtır?

İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı %32’dir. İsteğe bağlı sigortalılar brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler.

Kadınlarda isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları

4/b isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları ilk defa prim ödenen tarihe göre farklılık göstermektedir. İsteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyen kadınlardan;

 • Başlangıcı 08.09.1999 ve öncesi olanlar için yaş şartı aranmaz. Bunlar 7200 gün ile emekli olurlar.
 • İlk defa 09.09.1999 ve sonrasında prim ödemesi olan kadınların isteğe bağlı sigortadan emeklilik için 9000 gün ve 58 yaş şartını sağlamaları gerekmektedir.

4/a isteğe bağlı sigorta

4/a isteğe bağlı sigorta primi:

 • Ek 5 tarım sigortası kapsamında ödenebilir.
 • Bunun haricinde kısmi süresi ve ya puantaja göre primleri 30 günden az bildirilen sigortalılar da diğer ayın sonuna kadar başvurarak isteğe bağlı 4/a kapsamında prim ödemelerini 30 güne tamamlayabilirler.
 • 4/a isteğe bağlı sigorta başvuru işlemleri bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezleri’nden yapılabilmektedir.
İsteğe bağlı sigorta en az kaç yaşında yapılır?

İsteğe bağlı sigorta için en az 18 yaşın tamamlanması gerekmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın