İşten Çıkış Kodumu Nasıl Öğrenebilirim ?

İşten ayrılan çalışanlar için işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde işveren tarafından elektronik ortamda işten çıkış belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekmektedir. Daha önce işten çıkış bildirgesi başlıklı yazımızda iş çıkış belgesi konusuna ayrıntılı olarak yer vermiş, sgk işten çıkış kodları ve açıklamalarına değinmiştik.

Tabi çalışanlar için işten ayrılış belgesindeki işten çıkış kodları özellikle işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı almada önem arz ettiğinden çalışanlar bize sıklıkla işten çıkış belgesi örneğini nasıl alabilirim,  işten ayrılış bildirgesi nereden alınır gibi soruları yönlendiriyorlar. Biz de işten çıkış bildirgesi nereden alınır ve sgk çıkış belgesi nedeni nasıl öğrenilir konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Sgk işten çıkış bildirgesi nedir ?

Sgk işten ayrılış bildirgesi işten çıkan çalışanın çıkış tarihinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesini sağlayan belgedir. İşçi çıkış bildirgesinde işveren ve işçi kimlik bilgileri, işçinin sgk işten ayriliş nedeni, son 2 aya ait prime esas kazanç ve gün bilgileri gibi bilgiler yer alır. Bu belge çalışanlar tarafından aylık prim ve hizmet belgesi ile karıştırılmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesi ile çıkış bildirgesi birbirinden farklıdır.

İşten ayrılış bildirgesi örneği aşağıdaki gibidir;

sgk işten çıkış bildirgesi örneği

İşten çıkış kodunu nasıl öğrenebilirim ?

Gelelim işten çıkışımı nasıl öğrenebilirim, işten çıkış belgesi nereden alınır sorularının cevaplarına. Çalışan olarak işten çıkış belgesini elektronik ortamda ya da e devlet sistemi üzerinden görüntüleyebileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Okuyularımız iş çıkış bildirgesi e devlet sisteminden nasıl görüntülenir diye bize sorsa da sgk işten ayrılma belgesinin e devlet sisteminden alınamayacağını belirtmek isteriz.

Sgk çıkış bildirgesindeki işten ayrılma kodunu/nedenini öğrenebilmeniz için öncelikle sgk çikiş bildirgesini temin etmeniz gerekiyor. İşten ayrılma bildirgesini işvereninizden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Onun haricinde sigortalı işten çıkış bildirgesini alabileceğiniz bir uygulama henüz hizmete açılmış değil.

Aslında işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi düzenlendiğinde bir nüshasının imzalanarak çalışana verilmesi gerekmektedir. Ancak çoğu işveren bu uygulamaya uymamaktadır. Dolayısıyla çalışanlar da işten ayrılış nedeninin ne olarak verildiğini bilememektedir.

İşten ayrılış nedeni düzeltilebilir mi ?

Bazı durumlarda çalışanın işten çıkış nedeni yanlış girilmiş olabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle işsizlik maaşı için sgk çikiş kodlari önem arz ettiğinden düzeltilmesi gerekebilir. Sgk çıkış kodları ancak işveren tarafından ya da işverenin talebi üzerine SGK tarafından düzeltilir.

İşten çıkan çalışanların sgk işten ayrılış kodları işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde elektronik ortamda işveren tarafından düzeltilebilir. Eğer işten çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre geçtiyse işveren dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak işten çıkış bildirgesindeki işten ayrılış nedeninin düzeltilmesini talep edebilir.

İşten ayriliş bildirgesi iptal/düzeltmede idari para cezası uygulanıyor mu ?

Kanuni süresinde verilen sigortalı işten ayrılış bildirgesinin 10 gün içerisinde iptal edilmesi ya da işten çıkış sebebinin güncellenmesinde idari para cezasına tabi değildir. 10 günlük süre geçtikten sonra işveren dilekçe ile güncelleme talep etse bile işten çıkış bildirgesi düzeltme cezası uygulanmaz.

İşten çıkış belgeleri ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle