Sgk Borcu 60 Ay Taksitlendirme

2

Sgk borcu 60 ay taksitlendirme yapılabilecek. işverenleri ilgilendiren yeni ve önemli bu düzenleme ile işverenler geçmiş dönem prim borçlarını 60 aya kadar taksitlendirebilecek. Uyumlu işverenlerin borçlarının taksitlendirilmesi olarak tanımlanan bu yeni düzenlemenin ayrıntılarına yazımızda ulaşabilirsiniz.

Peki 60 ay prim borcu taksitlendirmesinden kimler yararlanabilir, şartları neler ? İşte 2018/39 sayılı genelge ile uygulamaya konulan taksitlendirme hakkı ile ilgili detaylar;

Sgk 60 ay taksit yararlanma şartları

Taksitlendirme hakkından yararlanabilmeniz için;

 • Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetten kaynaklı olarak Kurumlar ya da gelir vergisi mükellefiyetinizin olması,
 • Taksit başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmanız yani en az 3 yıldır SGK’da aktif işveren dosyanızın olması,
 • Başvuru tarihinden geriye dönük 3 yıllık dönem içerisindeki aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesini zamanında vermiş olmak,
 • Son 1 yıla ait prim ödemelerini yapmamış olmak. En fazla 12 aylık geçmiş dönem borcu olması.

Sgk 60 ay taksitlendirme nasıl olacak ?

Taksitlendirme ile ilgili bilmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Bu kapsamda prim borçlarına uygulanan gecikme zammı ve faizleri silinecek. Bunun yerine anapara üzerinden Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları basit usül esas alınarak hesaplanacak.
 • Prim borcunu peşin ödemek yerine taksitle ödeme seçeneğini seçerseniz %22 olan tecil faizi zor durum haline bağlı olarak %1,1 ila %16,5 arasında uygulanabilecek.
 • 500.000,00 TL tutarına kadar olan borçlar için teminat istenmeyecek.
 • Eğer geçmiş dönem borcunuz 500 bin lira üzerinde ise bu durumda 500 bin TL yi aşan kısım için %25 oranında teminat istenecek ve borçlar 60 aya kadar taksitlendirilebilecek.
 • Eğer SGK tarafından geçmiş prim borcunuzdan dolayı haciz konulan bir borcunuz varsa SGK bunun satışına izin verebilecek. İzin verilebilmesi için aranan şart ise satış bedelinin Kanunen belirlenen tutarın yarısından az olmaması ve satış bedelinin yarısının SGK’ya ödenmesi.

Sgk 60 ay taksitlendirme başvuru

Başvuruları işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

 • 6183/48-a Bendi kapsamında taksitlendirme başvuru formu ( indir) ,
 • Tescil ve taksitlendirme başvurusu için Serbes Muhasebeci, Mali Müşavir ya da Yeminli Mali Müşavirler tarafından hazırlanacak ” ÇOK ZOR DURUM” halinin tespitine ilişkin rapor ( indir) 
 • Hacizli malın satışı için muvafakatname ( indir).

Taksitlendirme yapılırken mevcut borçların faizine ilave olarak faiz ve taksit farkı eklenmekte. Dilerseniz yeniden yapılandırma başvurusu yaparak borçlarınızın faizini sildirebilir ve borçlarınızın anaparasını taksit ile ödeyebilirsiniz. Yapılandırma başvurusu yapmak için https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren prim borç taksitlendirmesi konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. BÜLENT KİRAZ

  Taksit ödemesinin gecikmesi durumunda taksitlendirme bozuluyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki bozulur hocam. Düzenli olarak ödemeniz gerekir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.