Kademeli Emeklilik İçin Yasa Teklifi & Meclise Sunuldu

Kademeli emeklilik için yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Yasa teklifi kabul edilirse 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olanlar için emeklilikte yaş indirimi sağlanacak. Eğer teklif yasalaşırsa 1999 ile 2008 arasında emeklilik müjdesi bekleyen milyonlarca kişi erken emeklilik hayaline kavuşmuş olacak. İçeriğin devamında yasa teklifinin detayları, 1999 sonrası kademeli emeklilik tablosu ve konu hakkındaki tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kademeli emeklilik nedir?

Bildiğiniz gibi 03 Mart 2023 tarihinde EYT düzenlemesi yasalaşmış ve 08.09.1999 tarihi ya da öncesinde sigortalı olanlar için emeklilikte istenen yaş şartı kaldırılmıştı. 09.09.1999 tarihi ve sonrasında yani 1 gün sonra işe başlayan birisi için yaş şartı aranırken 08.09.1999 öncesinde girenler için yaş şartının istenmemesi adaletsizliğe yol açmıştı. Bu nedenle 08.09.1999 ve sonrasında sigorta ödemesi olanlar da yaş şartının kademeli olarak düşürülmesini talep ediyorlar. Giriş tarihine göre yaş şartının kademeli olarak indirilmesi ise kademeli emeklilik olarak tanımlanıyor.

Kademeli emeklilik yasa teklifi

Kademeli emeklilik ile ilgili yeni bir yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen bu kanun teklifinin yasalaşıp yasalaşmayacağı ise Meclis’te çoğunluğun kararı ile verilecek. Aşağıda kademeli emeklilik teklifi ve yasalaşması halinde gerçekleşecek olan tablo paylaşılmıştır.

Eyt kademeli emeklilik tablosu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen teklif ve emeklilik tablosu şu şekildedir;

Kademeli emeklilik hakkında bir sorunuz varsa içerik altından bana sorabilirsiniz.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Kademeli Emeklilik İçin Yasa Teklifi & Meclise Sunuldu” üzerine 8 yorum
 1. İyi seneler Ömer Bey. Memurlar ile ilgili haberlerin yayımlandığı bilindik bir sitenin bugünkü haberine göre kısmi emeklilik şartları yeniden düzenleniyor (benim beklentim de bu yönde). Merak ettiğim şey, vekil öğretmenliğe başladığım tarih itibarı ile (Ekim 2003), bir memur olarak bu kapsama girer miyim? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 2. merhabalar

  İşe Giriş Tarihi
  04.10.2000
  prim sayısı 6596
  acaba kademeli emeklilik çıkar ise beni kapsıyor mu? yasalaştığı gibi emekli olabilir miyim

  Yanıtla
 3. 28.03.2020 sigorta girişliyim. Şu an bağkurluyum. Kademeli emeklilik olursa, yaş ve prim günü sayısı ne olacak? Teşekkürler…

  Yanıtla
Yorum yapın