Kapıcı Maaşı Hesaplaması 2019 Nasıl Yapılır ?

2

Konutlarda/apartmanlarda konut kapıcı/apartman görevlisi/kalorifer yakıcısı/bina görevlisi v.s. olarak çalışanların brütten nete maaş hesaplaması normal çalışanınkine göre farklı yapılmaktadır. Apartman görevlisi, kapicilarin maaşi hesaplanırken gelir vergisi kesintisi yapılmaz ve hesaplama bu durum göz önünde bulundurularak yapılır.

Özellikle site yöneticileri için kapıcı apartman görevlisi maaş hesaplaması her zaman zor bir durum teşkil etmiştir. Biz bu yazımızda 2019 kapici maasi hesaplamasının nasıl yapıldığı ve 2019 kapıcı maliyeti hesaplamasını sizin için anlaşılır ve basit bir dille yapmaya çalışacağız.

2019 Brütten nete kapıcı ücreti hesaplaması nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere apartmanda görev verilen kişiler gelir vergisinden muaftır. Bu yüzden kapici maaşlari hesaplanırken brüt maaştan gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Kapıcı brüt maaşı üzerinden %14 oranında sigorta işçi payı ve %1 oranında işsizlik primi kesintisi yapıldıktan sonra kapıcıların maaşı net olarak hesaplanır. Dilerseniz 2019 brüt asgari ücret üzerinden 2019 yili kapici maaşi hesaplamasını brütten nete yapalım hem de örnekle somutlaştırmış olalım.

 • Asgari brüt ücret 2019: 2.558,00 TL
 • SGK işçi payı ( %14): 358,12 TL
 • İşçi işsizlik prim payı ( %1): 25,58 TL
 • Toplam kesinti: 383,70 TL
 • Net asgari ücret 2019 kapici maaşı:  2.174,30 TL

Ayrıntılı bilgi için kapıcı maaşı 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2019 emekli kapıcı maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emekli olduktan sonra apartmanda çalışmaya devam eden kapıcı ya da diğer görevlilerden de brüt maaş üzerinden sadece %7,5 oranında SGK payı kesilir. Haricinde gelir vergisi ya da başka bir kesinti yapılmaz. Emekli kapıcı 2019 brütten nete maaş hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Brüt asgari tutar: 2.558,00 TL
 • SSK işçi payı: 191,85 TL
 • Ödenmesi gereken net maaş tutarı: 2.366,15 TL

2019 Kapıcının işverene maliyeti hesaplaması nasıl yapılır ?

Tabi maliyet net maaşla bitmiyor. İşin bir de SGK maliyeti var. Maliyet hesaplaması yaparken net maaşa bir de SGK primi eklemeniz gerekir. Emekli kapıcı ya da apartman görevlisi için ödenecek sigorta primi brüt kazancının %32’sidir. Yani 2019 yılından örnekle devam edecek olursak ödemeniz gereken prim tutarı 2.558x%32= 818,56 TL’ dir. Bu durumda sigorta primi ve net maaşla birlikte emekli bir kişinin apartmana maliyeti toplamda 818,56+2366,15= 3.184,71 TL olacaktır. 

Emekli olmayan normal çalışanda ise brüt ücret üzerinden SGK prim ödeme oranı normalde %37,5’tir. Ancak prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız ve geçmiş dönem borçlarınız yoksa brüt üzerinden prim ödeme oranı 5 puanlık indirimle birlikte %32,5 olur.  Çalışanınızın teşvikten yararlanma durumuna göre prim ödeme oranı daha da düşebilir ve farklılık gösterebilir.

2019 kapıcı tazminat hesaplaması nasıl yapılır ?

Eğer kapıcıya kendi isteği ve ya kusuru ile işten çıkış verilirse tazminat ödenmesi gerekmez. Ancak kapıcı kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkıyorsa ve en az 1 yıllık da çalışma mevcutsa kanunen tazminat ödenmesi zorunludur. Tazminat hesabı son brüt kazancı esas alınarak yapılır.

Çalışılan her yıl için iş çıkış tarihindeki son brüt kazanç kadar tazminat ödemesi yapılması gerekir. Toplam brüt üzerinden ise sadece %07,59 oranında damga vergisi kesilmesi gerekir. Kıdem tazminatı hesaplama programımız aracılığı ile ödemeniz gereken tazminat tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Kapıcı maaşı ve maliyeti hesaplaması konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. ali yılmaz

  mrb kapıcı işten çıkarılırken birikmiş yıllık izin ücreti hesaplanırken kapıcıya ödenecek ve bize toplam maliyeti nasıl hesaplanır öğrenebilirmiyim. Örnek olarak birikmiş yıllık izin süresi 30 günü ele alabiliriz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıllık izin hesaplama başlıklı yazımızdan işçinin brüt ücretini yazarak hesaplama yapabilirsiniz. Kafanıza takılan olursa yine sorabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.