Kapıcı Maaşı Ne Kadar ?

0

2019 Kapıcı maaşı asgari ücretin açıklanmasının ardından netleşti. Apartman görevlileri, konut kapıcıları, apartmanda temizlikçi olarak görev yapanların net asgari maaşları normal çalışanlara göre farklı olarak hesaplanmaktadır. Apartman görevlileri, konut kapıcıları gelir vergisinden muaf olduklarından net kapıcı maaşı hesaplanırken bu husus dikkate alınır. Tabi gelir vergisinden muaf olunması sebebiyle konut kapıcıları asgari geçim indiriminden de yararlanamıyor.

2019 yılının tamamında net asgari ücret normal bir çalışan için 2020,00 TL olarak belirlendi. Tabi bu tutar bekar ve çocuksuz normal bir çalışan için geçerli. Yukarıda da belirttiğim üzere konut kapıcı gelir vergisinden muaf olduğundan net maaşı daha yüksektir. Peki 2019 konut kapıcısı maaşı ne kadar oldu, Emekli konut kapıcıları 2019 yılında ne kadar maaş alacak?

Kapıcı maaşı nasıl hesaplanır ?

Kapıcıların brütten nete maaş hesaplaması yapılırken normal çalışanlarda olduğu gibi gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaz. SGK prim payı ve işsizlik prim payı kesilir. Bunlar düşüldükten sonra ise net maaş hesaplanır. Emekli kapıcılarda da işsizlik primi kesilmez. SGK prim oranı ise normal çalışana göre daha azdır.

Asgari ücretle bildirimi yapılan kapıcılarda brütten nete maaş hesaplaması brüt asgari ücret esas alınarak yapılır. SGK ve işsizlik prim payı düşüldükten sonra bulunan net maaşa asgari geçim indirimi eklenmez. Gelir vergisi kesintisi olmadığından maaşlara agi eklenmesi söz konusu değildir. Net maaş çalışan için SGK %14 ssk payı ve %1 işsizlik payı düşüldükten sonra hesaplanır. Emekli kapıcı için ise %7,5 oranında SGK payı kesildikten sonra net maaş hesaplanır.

Konut kapıcısı işsizlik maaşı alabilir mi ?

Emekli olmayan kapıcılar işsizlik ödeneği alabilir. İşsizlik maaşı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar kapıcının istifa etmemiş olması yani çıkışın işveren tarafından verilmiş olması ve SGK çıkış kodunun da buna uygun olması, iş çıkış tarihinden evvelki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Emekli kapıcılar bu şartları sağlasalar bile işsizlik maaşı alamazlar.

Eğer yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa maaş başvurusu e devlet üzerinden ya da elden İşkur müdürlüklerine yapılabilir. 2019 senesinde en düşük işsizlik maaşı 1020 lira olarak bağlanmaktadır.

Konut kapıcısı kıdem tazminatı alma şartları nelerdir ?

Gerekli şartları sağlayan emekli ya da normal çalışan kapıcılara tazminat ödenmesi zorunludur. Tazminat için genel ve gerekli şartlar ise en az 1 yıl çalışmış olma ve kendi isteği ile kusuru dışında işten ayrılmış olmaktır. Şayet bu şartlar sağlanıyorsa kapıcıya tazminat ödenmesi zorunludur.

Kapıcı tazminat hesaplaması brüt maaşı üzerinden yapılacaktır. Çalıştığı her bir yıl için brüt maaşı tutarında tazminat hesaplanacak ve hesaplanan bu brüt tazminat tutarı üzerinden damga vergisi kesintisi sağlandıktan sonra ödenecek net tazminat hesaplaması yapılacaktır.

2019 konut kapıcı maaşları ne kadar?

Brüt asgari ücret üzerinden kapıcı için net maaş hesabını kesintilerle birlikte yaparsak daha anlaşılır olur diye düşünüyorum.

Brüt asgari ücret 2019 yılında 2.558,40 TL olacak. Kapıcı maaşından gelir vergisi kesilmeyeceğinden normal çalışandan kesilen %15’lik gelir vergisi kesintisi kapıcı maaşına kesinti olarak yansıtılmaz. Kapıcı için net asgari ücret hesaplanırken sadece %14 Sosyal Güvenlik primi kesintisi ve %1 işsizlik primi kesintisi yapılır. 2558,40 TL üzerinden toplam %15 kesinti yani 383,31 TL kesinti yaptıktan sonra kalan tutar kapıcının net maaşını verecektir bize.

Buna göre kapıcı için ne maaş 2019 yılında 2558,40-383,31= 2.175,09 TL olacaktır.

Emekli kapıcılar için hesaplama biraz daha farklı yapılmaktadır. Emekli kapıcıdan brüt kazancı üzerinden sadece %7,5 oranında Sosyal Güvenlik prim kesintisi yapılıyor. Yani %7,5 (191,88) kesinti brüt ücretten çıkarıldıktan sonra emekli kapıcıya ödenecek net asgari 2019 yılının tamamında 2558,4-191,88= 2.366,52 TL olacaktır.

Konut kapıcısı kıdem tazminatı hesaplama 2019

2019 yılında işten ayrılan konut kapıcısına kıdem tazminatı için gerekli olan şartları sağlaması halinde en düşük tazminat tutarı 2558,40 TL, en yüksek ise tavanı aşmayacak şekilde hesaplanacaktır. 2019 senesinde asgari ücretli çalışan bir kapıcı için çalıştığı her ay için ödenecek yaklaşık aylık tazminat tutarı 212 lira civarındadır. Eğer kişinin brüt maaşı daha yüksekse ödenecek tazminat tutarı ise daha yüksek olabilecektir.

Konut kapıcı işverene maliyeti 2019

Kapıcının apartmana ya da konut sahibine toplam maliyetini hesaplamak için brüt kazancı üzerine %15,5 işveren Sosyal Güvenlik prim payı ve %2 oranında işveren işsizlik primi hissesi olmak üzere toplam %17,5 oranında maliyet eklenir. Böylece işverene toplam maliyet aşağıdaki gibi hesaplanır.

  • Brüt asgari ücret: 2.558,40 TL
  • İşveren sgk prim hissesi %15,5: 396,55 TL
  • İşveren işsizlik prim hissesi %2: 51,16 TL

Toplam maliyet: 3.006,11 TL 

Kapıcı sigorta prim teşvik şartları nelerdir ?

Şu anda uygulamada olan birden fazla sigorta teşviki bulunmakta ancak kapıcı çalıştıracaklar için en uygun olanları 6111 sayılı kanun teşviki ile 27103 sayılı kanun teşvikleridir. Kısaca bu teşviklerden bahsetmek gerekirse teşvikten yararlanmak için genel şart ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması ve primlerin zamanında ödenmesi.

6111 sayılı kanun teşvikinden yararlanmak için işe alınan kişinin bayan olması ya da 18-29 yaş arası erkek olması ve işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak alınmış olması gerekiyor. Yeni tescil edilen dosyalarda çalışan olmadığından ortalama sıfır olarak kabul edilir.

27103’te ise işe alınan çalışanın son 3 ay 10 günden çok bağkur ya da sigorta ödememiş olması, İşkur kayıtlı olması ve işyerinin bir önceki yıl çalışan ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması gerekiyor. Her iki teşvik için ayrıntılı bilgiyi sgk teşvikleri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2019 kapıcı sigorta primi ne kadar ?

Ödenecek sigorta prim tutarları sgk teşvik durumuna göre farklılık gösterir. 2019 yılında 6661 asgari ücret desteği 12 ay süre ile devam edecek. Prim ödemelerini düzenli yapanlar ile geçmiş prim borcu olmayanlar çalışan başına 150 liralık asgari ücret desteğinden yararlanabilecek. Buna göre asgari ücret desteğinden yararlananlar için indirimli prim oranları yararlanılan teşvik türüne göre şu şekilde olacaktır:

  • 5510 sayılı kanun 5 puanlık indirimden yararlananlar için aylık prim tutarı 681,48 lira,
  • Emekli kapıcı sigorta primi aylık olarak 818 lira,
  • 4447/10. madde yani 6111 sayılı teşvikten yararlananlar için aylık olarak 285 lira olacaktır.

Konut kapıcılığı kolay işverenlik kapsamına alındı

Yeni torba kanun ile kapıcıların ya da apartmanda çalışan diğer görevlilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimleri kolaylaştı. SGK ev hizmetleri ek9’da olduğu gibi kapıcıyı ya da apartman görevlisini çalıştıran sadece başvuru formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sigorta başlangıcını yapabilecek. Primler ise değişiklik olmadığı sürece her ay otomatik olarak tahakkuk edecek.

Yapılan yeni düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya tescil ettirmeye, aylık prim ve hizmet belgesi göndermeye gerek kalmadı ve bildirim işlemi çok daha kolaylaşmış oldu.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.