Kıdem Tazminatı Fonu 2019 Ne Zaman Yasalaşacak ?

Malumunuz kıdem tazminatı ile ilgili olarak uzun süredir yeni bir sisteme geçilmesi yönünde hazırlıklar yapılıyor. Kıdem tazminatı fon yasası olarak nitelendirilen bu düzenleme ile kıdem tazminatında köklü düzenlemeler yapılacak. Biz daha önce kıdem tazminatı fonu ne zaman yürürlüğe girecek başlıklı yazımızda kıdem tazminatı ne zaman yasalaşacak, kıdem tazminatı fonu kimleri kapsıyor ve fon sistemi nasıl işleyecek konularında ayrıntılı bilgi vermiştik.  2019 yılı Cumhurbaşkanlığı programında kıdem tazminatı reformu düzenlemesi de yer alıyor. Bu yüzden yeni kıdem tazminat yasasının 2019 yılı itibariyle uygulamaya geçeceğini beklemekteyiz.

Tabi kıdem tazminatı fonuna geçişle ilgili özellikle çalışanların merak ettiği ve sıklıkla sorduğu bir çok konu bulunmakta. Örneğin mevcut durumda çalışmaya devam edenlerin tazminatları ne olacak, fona aktarılacak mı sorusu konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında geliyor. Biz de hem bu soruların cevabını verelim istedik hem de kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak 2019 yılında çıkar mı ile ilgili soruların cevabını!

Kıdem tazminatı yasası kimleri kapsıyor ?

Bu yasa hizmet akdine tabi olarak bordrolu çalışanları kapsıyor. Bordrolu çalışandan kasıt nedir ? Örneğin SSK kapsamında bir işyerinde çalışanlar, bankalarda çalışanlar v.s. gibi ücret karşılığı çalışan ve tazminat hükümleri iş kanununa göre uygulananlar yeni tazminat kasası kapsamında olacak. Yasa devlet memurlarını kapsayacak mı konusunda net bir hüküm olmamakla birlikte biz kapsamayacağını düşünüyoruz. Tabi taslağı görmeden emin konuşmamak lazım.

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yürürlüğe girecek 2019 yılında başlar mı ?

Gelelim konu hakkında en çok sorulan yeni tazminat yasası ne zaman yürürlüğe girecek sorusunun cevabına. Aslında kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak konusunda net bir tarih vermek mümkün değil. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere 2019 Cumhurbaşkanlığı programında yer alıyor. Bu yüzden yeni tazminat yasasının 2019 yılı içerisinde hayata geçeceğini düşünüyoruz.

Kıdem tazminatı yeni yasa nasıl uygulanacak, kendi isteği ile ayrılanlar da tazminat alabilecek mi ?

Aslında yeni tazminat yasasının uygulanışı mevcut sisteme göre çalışanlar açısından daha avantajlı olacak. Çalışanlar adına bireysel tazminat hesabı açılacak. İşveren çalışanın hakettiği tazminatı aylık olarak bu hesaba gönderecek. Çalışan adına hesaba gönderilen tazminat tutarları belirlenen fonlarda değerlenecek. Yani aslında bireysel emeklilik sistemi ile aynı. Nasıl ki işveren her ay sizden bireysel emeklilik kesintisi yaparak sizin adınıza ödüyorsa bu sistem de öyle olacak. Tabi bireysel emeklilik sizin isteğinize bağlı iken bu sistem zorunlu olacak.

İşveren tarafından hakedilen tazminat tutarları aylık olarak hesaba aktarılacağından çalışan kendi isteği ile bile işten ayrılsa tazminat kaybı olmayacak. Başka işyerine geçtiğinde yeni işveren de çalışanın tazminatını aynı hesaba ödemeye devam edecek.

Tabi sistem çalışanlar açısından avantajlı görünse de işverenler açısından aylık olarak ek maliyet doğurabilecek. Zira işverenin aylık giderleri arasına çalışanların tazminat hakları da eklenecek. Bu durum yeni tazminat yasasının çıkarılmasının önündeki  engel olarak görünmekte.

Tabi diğer bir engel ise mevcut çalışanlar ile ilgili. Tamam yeni çalışanlar sisteme dahil edilecek peki eski çalışanların tazminat hakları ne olacak? Fona devredilecek mi? İşte sistemin çıkarılmasının önündeki en büyük engel de bu. Bununla ilgili Hükümet yetkilileri ve işveren sorumluları ortak bir noktada uzlaşmak için çalışacak. Şu an mevcut çalışanların tazminat haklarının fona devredilip devredilmeyeceği ve işten ayrılma durumunda tazminat haklarının ne olacağı konusunda kesin bir hüküm yok.

Yeni tazminat sisteminde çalışanların fonda biriken tazminatlarını alabilmesi için en az 3600 gün hizmet ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları gerekiyor.

Kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Mevcut yasada tazminat alma şartları ile ilgili ayrıntılı bilgi için kıdem tazminatı şartları 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıdem tazminatı yasası ne zaman çıkacak, kıdem tazminatı kimleri kapsıyor, yeni tazminat yasası tazminat şartları v.s. gibi konulardaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (13)
Yorum Ekle
 • FATİH KALINLI

  BEN 12 YILDIR KURUMSAL BİR İŞYERİNDE CALIŞMAKTAYIM.KIDEM TAZMİNATIM TAVANDAN.5400 DESEK 64800 TL YAPAR.İŞ VEREN BİZLE UZLAŞMA YOLUNA GİDİP 55000 TL AL TAZMİNATI FONDAN BAŞLA DİYEBİLİRMİ.

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yazıda da bahsedildiği üzere mevcut çalışanlar ile ilgili yapılacaklar konusunda henüz bir netlik yok. Bekleyip görmek lazım.

   • Deniz

    Hocam askere qiderken tazminat alabiliyormuyum

    • Ömer Meriç

     Merhaba. İşyerinde en az 1 yıl çalışmanız varsa işveren ödemek zorunda tazminatınızı.

 • Deniz

  Merhaba, kurumsal firmada 4 yıldır calişmaktayim 2019 yilinda askere qidecem tazminatimi alabiliyormuyum ? Cevaplarsaniz cok sevinirim lütfen

 • Hakan Yamanyar

  Düzenlemenin ne zaman yapılacağı ve fonun ne zaman hayata geçeğine dair bir bilgi var mıdır?

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Net bir bilgi yok. ancak 2019 Cumhurbaşkanlığı programında yer almakta. 2019 içerisinde çıkmasını bekliyoruz.

 • Hakan Yamanyar

  Merhaba, peki hükümet böyle bir fonun kurulmasında bu defa kararlı mı? İşveren ve çalışan kesimin görüşlerine rağmen bu yönde adım atarlar mı sizce? Geçmişte yapılan denemeler bu nedenle başarısız olmuştu bildiğiniz üzere.

  • Ömer Meriç

   Aslında bu sistemin önündeki en büyük engel işverenler. Zira çalışanlar açısından hiç bir dezavantajı yok ve çok avantaj sağlayacak. İşverenler ile uzlaşma sağlanırsa -ki sağlanacağını düşünüyorum- sisteme 2019 yılı içerisinde geçiş yapılabilecektir.

 • Murat gencer

  İşçi açısından dezavantajı yok demişsiniz ama 15 20 yıl çalışan kişi bu yılları son brüt maaşa göre alıyor asgari ücret arttıkça para enflasyona ezilmiyor yeni sistemde bu açığı fon değerlenerek aşacakmış. Tabi o kazançtan stopajda mutlaka olur.

  • Ömer Meriç

   Hocam fonlar sabit kalmıyor. Onlar da en az enflasyon oranında hatta daha da üstünde değerleniyor. Ayrıca gelir vergisine tabi tutulur mu onu bilmiyorum.

 • Ufuk

  Merhaba.
  2010 yilindan beri kurumsal bir sirkette calismaktayim.
  Ssk baslangicim ise 2007 dir. Toplamda 3200 gun pirimim mevcuttur. Bu yasa ile suan isten ayrilsam kidem tazminatimi alabilirmiyim. Yada devletin fonuna gecermi?
  Tesekkurler.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Bu yasa henüz çıkmadı hocam. Mevcut durumda kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hakkınız yok.