Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Çalışan

Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ?


Geçtiğimiz günlerde Hükümet tarafından Yeni Ekomi Programı diğer adı ile Orta Vadeli Program açıklandı. Programda çalışanları ilgilendiren önemli bir düzenleme de yer alıyor. Orta vadeli programda kıdem tazminatı reformu yapılacak ibaresi de yer aldı. Tabi reform denildi ama reformdan kasıt daha öncede üzerinde çalışılan ancak faaliyete geçmeyen kıdem tazminatı fonu. Kıdem tazminatı fonunun ne olduğu, kimlerin yararlanabileceği ve sistemin nasıl uygulanacağı gibi kıdem tazminat fonu son dakika gelişmeleri konusunda yazımızın devamında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere çalışanların her ay hakettikleri tazminat tutarları her ay işveren tarafından fona aktarılıyor. Aktarılan bu tutarlar çalışanların adına bireysel kıdem tazminatı fonuna yatırılıyor ve çeşitli fonlarda değerlendiriliyor. Sistemde belli bir süre (15 yılllık sigortalılık 3600 gün gibi) kalan çalışanlar kendi isteği ile işten ayrılsa bile fonda biriken paralarını çekebiliyorlar. Ayrıca bir işyerinde çalışırken işten kendi isteği ile ayrılarak başka işyerine geçiş yapanların da kaybı olmayacak. İşveren hak ettikleri tutarı her ay fona aktarmak zorunda olacak.

Mevcut kıdem tazminatı yasasında bazı istisnalar dışında kendi isteği ve kusuru ile işten ayrılanlara tazminat ödenmiyor. Yeni sistemle bunun önüne geçilmiş olunacak. Mevcut kıdem tazminatı yasası gereği tazminat alma şartları ile ilgili kıdem tazminatı şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak, kıdem tazminat fonu son durum ?

Orta vadeli programda düzenleme yapılacağı öngörülüyor ve 2019 Cumhurbaşkanlığı Programına da alındı. . . Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili yasa çalışmalarının başlayacağını düşünüyoruz. Yasal düzenlemenin de en geç 1 yıl içerisinde çıkmasını bekliyoruz. Kıdem tazminatı fonu son dakika haberlerini ve kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz .

Kıdem tazminatı fonu kimleri kapsıyor ?

Kıdem tazminatı devlet fonu gündeme geldikçe  kıdem tazminatı fonu devri kimleri kapsıyor sorusu da çalışanlar tarafından sıklıkla sorulmaya başlandı.

Kıdem tazminatı fonu hizmet akdine tabi olarak bir işyerinde ssk kapsamında çalışanları kapsayacak. Devlet memurları, bağkurlular ya da isteğe bağlı sigortalıları v.s. kapsamayacak.

Kıdem tazminatı fonu detayları belli olduğunda ve kidem tazminati fonu kanun tasarisi taslaği hazırlandığında sayfamızda paylaşılacaktır.

Kıdem tazminatı fonu avantajları nelerdir?

Sistemin hayata geçmesi ile birlikte çalışanların kendi isteği ile işten ayrılmaları halinde meydana gelen tazminat kayıplarının önüne geçilmiş olunacak. Sistem çalışanlar açısından büyükk avantaj sağlayacak. Tabi işin diğer tarafı olan işverenler için avantaj sağlayacağını pek düşünmüyoruz. Zira işveren kıdem tazminatı fonu yasası gereği her ay tazminatı çalışan adına açılan adına açılan çalışma bakanlığı kıdem tazminatı fonu hesabına aktarmak zorunda olacak.

Kıdem tazminatı fonu konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
16 Yorumlar

 1. Osman Kasım 2, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 2, 2018
 2. Resmiye Öztürk Kasım 3, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 4, 2018
 3. rahmi bali Kasım 5, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 5, 2018
 4. Elif Sitare Kasım 7, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 7, 2018
 5. Bahattin BAYKAL Kasım 8, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 8, 2018
 6. Ay Kasım 9, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 9, 2018
 7. hikmet Kasım 13, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 13, 2018
 8. Hasan Yazıcı Kasım 14, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 14, 2018

SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ