Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ?

30

10 Nisan 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ekonomi reform paketi açıklandı. Açıklanan reform paketinde çalışanları ilgilendiren önemli bir düzenleme de yer alıyor. Reform paketinde kıdem tazminatı reformu yapılacak ibaresi de yer aldı. Tabi reform denildi ama reformdan kasıt daha öncede üzerinde çalışılan ancak faaliyete geçmeyen kıdem tazminatı fonu. Kıdem tazminatı fonunun ne olduğu, kimlerin yararlanabileceği ve sistemin nasıl uygulanacağı gibi kıdem tazminat fonu son dakika gelişmeleri konusunda yazımızın devamında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere çalışanların her ay hakettikleri tazminat tutarları her ay işveren tarafından fona aktarılıyor. Aktarılan bu tutarlar çalışanların adına bireysel kıdem tazminatı fonuna yatırılıyor ve çeşitli fonlarda değerlendiriliyor. Sistemde belli bir süre (15 yılllık sigortalılık 3600 gün gibi) kalan çalışanlar kendi isteği ile işten ayrılsa bile fonda biriken paralarını çekebiliyorlar. Ayrıca bir işyerinde çalışırken işten kendi isteği ile ayrılarak başka işyerine geçiş yapanların da kaybı olmayacak. İşveren hak ettikleri tutarı her ay fona aktarmak zorunda olacak.

Mevcut kıdem tazminatı yasasında bazı istisnalar dışında kendi isteği ve kusuru ile işten ayrılanlara tazminat ödenmiyor. Yeni sistemle bunun önüne geçilmiş olunacak. Mevcut kıdem tazminatı yasası gereği tazminat alma şartları ile ilgili kıdem tazminatı şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak, kıdem tazminat fonu son durum ?

Reform paketinde düzenleme yapılacağı öngörülüyor. Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili yasa çalışmalarının başlayacağını düşünüyoruz. Yasal düzenlemenin de en geç 1 yıl içerisinde çıkmasını bekliyoruz. Kıdem tazminatı fonu son dakika haberlerini ve kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz .

Kıdem tazminatı fonu kimleri kapsıyor ?

Kıdem tazminatı devlet fonu gündeme geldikçe  kıdem tazminatı fonu devri kimleri kapsıyor sorusu da çalışanlar tarafından sıklıkla sorulmaya başlandı.

Kıdem tazminatı fonu hizmet akdine tabi olarak bir işyerinde ssk kapsamında çalışanları kapsayacak. Devlet memurları, bağkurlular ya da isteğe bağlı sigortalıları v.s. kapsamayacak.

Kıdem tazminatı fonu detayları belli olduğunda ve kidem tazminati fonu kanun tasarisi taslaği hazırlandığında sayfamızda paylaşılacaktır.

Kıdem tazminatı fonu avantajları nelerdir?

Sistemin hayata geçmesi ile birlikte çalışanların kendi isteği ile işten ayrılmaları halinde meydana gelen tazminat kayıplarının önüne geçilmiş olunacak. Sistem çalışanlar açısından büyükk avantaj sağlayacak. Tabi işin diğer tarafı olan işverenler için avantaj sağlayacağını pek düşünmüyoruz. Zira işveren kıdem tazminatı fonu yasası gereği her ay tazminatı çalışan adına açılan adına açılan çalışma bakanlığı kıdem tazminatı fonu hesabına aktarmak zorunda olacak.

Kıdem tazminatı fonu konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
30 Yorum
 1. Osman

  Yasadan önce çalıştığımız yılların tazminatı ne olacak. Fona aktarılmasını istemiyorum işveren ödeme yapacakmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten en büyük uyuşmazlık bu konuda. Ne olacağı konusunda bir netlik yok. Ama fon sistemine geçilmesi halinde geçmiş tazminat haklarının kaybolmaması için bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum.

 2. Resmiye Öztürk

  Ben 1997 den sigorta girişim var kıdem tazminat fonu bizede vuracak mı kazanılmış haklarımızı fona devir edilmesini istemiyoruz bunun için bir tarih varmı kazanılmış haklarımızı bize ödesinler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Henüz konu hakkında kesinleşmiş bir şey yok. Düzenleme çıkacak ama nasıl olacak bekleyip Göreceğiz.

 3. rahmi bali

  kıdem tazminatında kazanılmış haklar ile ilgili nasıl bir uygulama yapılacak açıklar mısınız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Uygulamanın nasıl olacağı henüz net değil. Netleşince detaylı bir paylaşım yapılacaktır.

 4. Elif Sitare

  Merhaba.SSK lı olarak 10 yıl (3600 günü tamamladım) çalıştığım işyerimden 2016 yılında istifa ettim.Dolayısıyla kıdem tazminatımı alamadım.Yeni kıdem tazminatı yasası ile alamadığım tazminatımı alabilecek miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasanın geçmiş tazminat alacakları ile ilgili kısmı net değil henüz. Taslak hazır olduğunda yeniden görüşelim.

 5. Bahattin BAYKAL

  Sayın yetkililerim fon hesabı emekliliği hak edenleri kapsayacakmi emekli OLUNCA toplu paramı alabilirmiyim 06.10.1979 tarihinde sigortalı oldum.bilgilendirireseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için fon yasasına gerek yok. Zaten emeklilik gerekçesi ile ayrılmanız halinde işveren tazminat ödemek zorunda size.

 6. Ay

  Yeni yasaya göre evlilik tazminatı da alınamayacakmış sanırım. Ne zaman yasallaşır acaba ben çalıştığım yerden 2019 mayıs da evlilik tazminatı alarak ayrılmak istiyodum. Bu durumdan faydalanmam icin nasil bi yol izlemem gerekiyor acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat hakları fona devredileceğinden evlilik tazminatı uygulaması kaldırılabilir. Yeni yasa henüz çıkmadı zaten. Eğer siz evlilik tazminatı ile ilgili gerekli şartları sağlıyorsanız işten ayrılmanız halinde tazminat hakkınız olacaktır.

 7. hikmet

  yasadan önce çalıstıgımız yıllar ne olacak bilgi verir misiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazıda da belirtildiği üzere henüz o konuda net bir hüküm yok.

 8. Hasan Yazıcı

  Hocam yasa seçimden öncemi yoksa sonramı çıkar
  Ocak ayında 3600 15 yıl yasasından ayrılmak istiyorum tazminatımın fona aktarılmasını istemiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasanın seçimden sonrayı bulabileceğini düşünüyorum. Ama net de konuşmamak gerekir.

 9. onur

  Merhaba
  Yasa çıktıktan sonra işten çıkarılmamız durumunda tazminatımızı mevcut durumda olduğu gibi alıp kullanabilecek miyiz. Yoksa fonda kalmaya devam mı edecek.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Mevcut çalışanlar ile ilgili düzenlemenin nasıl olacağı net değil. Taslak düzenlemeyi bekleyip görmek lazım.

 10. Deniz

  Hocam.askere giderken tazminat alabilecekmiyim peki cunku 5 yıl oldu ya

  1. Ömer Meriç

   Evet alabilirsiniz hocam.

 11. Serkan

  Merhaba ben ibb calisaniyim işyerinde 8 senedir çalışıyorum ve devam ediyorum ihtiyacım olduğu icin kıdem tazminatımı çalışıyorken kullanma durumu olabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır tazminat işten ayrılma halinde ödenir. Çalışırken alamazsınız.

 12. Ayse

  Merhaba ben 3.5 yıldır çalıştığım işyerinden 2018 aralık ayında kendi isteğimle çıkacağım. Bu taslak onaylanırsa bu haktan yararlanabilecek miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef 2018 Aralık ayı sonuna kadar yetişeceğini sanmıyorum. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde işveren tazminat ödemek zorunda değil size.

 13. Mert

  10.01.2019da askere qidecem tazminatimi alabilecekmiyim yoksa fonamı aktarılacak bilgi sevindirirsiniz asker kardeşinizi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminatınızı alabilirsiniz hocam şartları sağlıyorsanız. Fon sistemine geçiş daha uzun sürecek. O tarihe yetişmesi zor.

 14. Recep

  Merhabalar.
  Ülkemizde çalışanların 92% i tazminat alamadan ya istifa ediyor ya da ettiriliyor. Kendimden örnek vereceğim. 5 yıldır çalışıyorum ve işe ilk girişimde bir sürü vaatler verilmesine karşılık hiç bir sey yapılmadı. Çok mutsuz çalışıyorum. Yaşım gençken iş değiştirmek istiyorum tazminat sebebiyle çıkamıyorum. Zaten düşük ücretlere çalışıyoruz birde tazminat alamazsam hayalini kurduğum hiç seyi yapamıyor olacağım. 2014 ten beri bu fon konuşuluyor ama istedikleri zaman 1 gecede yasa yapan kanun koyucular nedense bizi yıllardır bekletiyorlar. Bazı arkadaşlar da tazminatimizin fona devredilmesini istemiyoruz demişler. O zaman gidin isvereninizden isteyin bakalım veriyorlar mı? Tabiki de vermiyorlar ve direkt kapıyı gösteriyorlar. Arkadaşlar bu fon her ne kadar devlet için bir gelir kaynağı olsa da bizim lehimize de işliyor olacaktır.

 15. Neşe

  Inşallah ocak ayında gelir ben de çok mutsuz çalışıyorum 8 yıllık o kadar kazandiriyorum askeri ücret zammı olmasa onu bile vermicekler

 16. serkan

  selamun aleykum hocam benim sormak istediğim tekşey ben şuanda 3600 çıkıp tazminatımı ala biliyorum 1998 girişliyim bu yasa çıkarsa ben 3600 den işten çıkarsam tazminatım fonamı yatacak yoksa ben alabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz bu konularda net bir husus yok. Tasarıyı görmek lazım öncelikle.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.