Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yasalaşacak 2022

21

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak ? Fon düzenlemesi hem işverenler hem de işçiler tarafından merakla beklenen bir düzenleme. Malumunuz kıdem tazminatı ile ilgili olarak uzun süredir yeni bir sisteme geçilmesi yönünde hazırlıklar yapılıyor. Kıdem tazminatı fon yasası olarak nitelendirilen bu düzenleme ile kıdem tazminatında köklü düzenlemeler yapılacak.

Tabi kıdem tazminatı fonuna geçişle ilgili özellikle çalışanların merak ettiği ve sıklıkla sorduğu bir çok konu bulunmakta. Örneğin tazminat yasası kimleri kapsıyor, kıdem tazminatı ne zaman yasalaşacak ve fona aktarılacak mı sorusu konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında geliyor. Biz de hem bu soruların cevabını verelim istedik hem de kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak 2022 yılında çıkar mı ile ilgili soruların cevabını!

Kıdem tazminatı nedir ?

İşyerinde en az 1 yıl süre ile çalıştıktan sonra iş sözleşmesi feshedilen çalışanlara Kanunen belirlenmiş olan şartları sağlamak kaydı ile ödenen tazminat türüdür.

Kıdem tazminatı fon yasası nedir ?

Aslında yeni tazminat yasasının uygulanışı mevcut sisteme göre çalışanlar açısından daha avantajlı olacak.

 • Çalışanlar adına bireysel tazminat hesabı açılacak.
 • İşveren çalışanın hak ettiği tazminatı aylık olarak bu hesaba gönderecek.
 • Çalışan adına hesaba gönderilen tazminat tutarları belirlenen fonlarda değerlenecek.
 • Yani aslında bireysel emeklilik sistemi ile aynı.
 • Hatta tazminat fonu düzenlemesinin bireysel emeklilik sistemi ile entegre edilmesi plan arasında.
 • Nasıl ki işveren her ay sizden bireysel emeklilik kesintisi yaparak sizin adınıza ödüyorsa bu sistem de öyle olacak.
 • Tabi bireysel emeklilik sizin isteğinize bağlı iken bu sistem zorunlu olacak.
 • İşveren tarafından hak edilen tazminat tutarları aylık olarak hesaba aktarılacağından çalışan kendi isteği ile bile işten ayrılsa tazminat kaybı olmayacak.
 • Başka işyerine geçtiğinde yeni işveren de çalışanın tazminatını aynı hesaba ödemeye devam edecek.

Tabi sistem çalışanlar açısından avantajlı görünse de işverenler açısından aylık olarak ek maliyet doğurabilecek. Zira işverenin aylık giderleri arasına çalışanların tazminat hakları da eklenecek. Bu durum yeni tazminat yasasının çıkarılmasının önündeki  engel olarak görünmekte.

Tabi diğer bir engel ise mevcut çalışanlar ile ilgili. Tamam yeni çalışanlar sisteme dahil edilecek peki eski çalışanların tazminat hakları ne olacak? Fona devredilecek mi? İşte sistemin çıkarılmasının önündeki en büyük engel de bu. Bununla ilgili Hükümet yetkilileri ve işveren sorumluları ortak bir noktada uzlaşmak için çalışacak. Şu an mevcut çalışanların tazminat haklarının fona devredilip devredilmeyeceği ve işten ayrılma durumunda tazminat haklarının ne olacağı konusunda kesin bir hüküm yok.

Yeni tazminat sisteminde çalışanların fonda biriken tazminatlarını alabilmesi için en az 3600 gün hizmet ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları gerekiyor. Kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.İşten çıkarsanız ne kadar tazminat alacaksınız. Hesaplamak için hemen  kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu mevcut çalışanları kapsıyor mu ?

Yeni fon sistemine geçilmesi durumunda mevcut çalışanların durumunun ne olacağı konusundaki belirsizlik hala devam ediyor. Zira fon sistemine geçişin önündeki en büyük problemlerden birisi olarak nitelendirebiliriz. Yeni yasa ile ilgili çalışmalar tamamlandığında sistemin mevcut çalışanları nasıl etkileyeceği konusunda ayrıntılı bilgi daha sonra verilecektir.

Kıdem tazminatı almanın kendi isteğiniz ile ayrılsanız bile bazı püf noktaları vardır. Püf noktaları öğrenmek için hemen kıdem tazminatı almanın püf noktaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu kimleri kapsıyor ?

Gelelim çok sorulan bir diğer soru olan yeni kıdem tazminatı yasası kimleri kapsıyor sorusunun cevabına. Bu yasa hizmet akdine tabi olarak bordrolu çalışanları kapsıyor. Bordrolu çalışandan kasıt nedir ? Örneğin SSK kapsamında bir işyerinde çalışanlar, bankalarda çalışanlar v.s. gibi ücret karşılığı çalışan ve tazminat hükümleri iş kanununa göre uygulananlar yeni tazminat kasası kapsamında olacak. Yasa devlet memurlarını kapsayacak mı konusunda net bir hüküm olmamakla birlikte biz kapsamayacağını düşünüyoruz. Tabi taslağı görmeden emin konuşmamak lazım.

Kıdem tazminatı kalktı mı 2022

Mevcut uygulama devam ediyor. Yani işyerinde en az 1 yıl çalışması olan ve tazminat için gerekli olan şartları sağlayanlara tazminat ödenmesine devam ediliyor. Mevcut yasada tazminat alma şartları konusunda bilgi için kıdem tazminatı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yürürlüğe girecek 2022

Peki tazminatlar fona ne zaman geçecek ? Aslında bu konuda şu anda belirsizlik bulunmakta ve taslak çalışmada yer alan düzenlemeler tepkiye yol açtığından sisteme geçilmesi şu an için ertelenmiş ve çalışmalar rafa kaldırılmış durumda. Kıdem tazminatı yasası ne zaman yürürlüğe girecek konusu hakkında güncel gelişmeler ve haberler olduğunda sayfamızda takibini yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

21 Yorum
 1. FÜLDAN ALTINDİŞ

  SLM HOCAM BEN 27.03.1980 DOĞUMLU % 60 ENGELLİYİM 06.04.1995 SGK GİRİŞLİYİM 24 YILLIK SAYISI 3409 SİGORTALILIK SURESİ YAZIYOR FAKAT GÜNLERİMİN DOLMASINA 191 GÜN KALDI ŞUANDA ÇALIŞTIĞIM KURUM YILDIRIM BELEDİYESİ BURADA HİZMET GİRİŞİM 04.06.2018 BÜRÜT YATAN MİKTAR 7.006,65 MALULEN OLUCAM FAKAT NE KADAR MAAŞ ALIRIM TAZMİNATIM NEKADAR OLUR ONU MEREK EDİYORUM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam. Brüt 7006 TL ise çalıştığınız her yıl için yaklaşık 7000 TL tutarında tazminat ödemesi yapılır.

 2. zeki ergün

  merhaba Ömer Bey,

  ben 06.12.1996 sgk girişliyim 3600 yasasından tazminatımı alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 3600 günü tamamladıysanız evet alabilirsiniz tabi.

 3. Emine

  İyi günler hocam ben 18.01.2016 yilinda ise basladim ve nikah nedeni ile cikisimi almak istiyorum …
  Bana hesaplama konusunda yardimci olabilir misiniz acaba ??
  01.07.2020 de cikis alacagim tarih hmen hemen 4 bucuk yil gbi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emine HANIM. Tabi ki hesaplarız ancak brüt maaşınızı yazmanız gerekiyor :).

 4. Yasar

  Hocam iyi gunler ben suan ikibucuk sene oldu is yerinde ben bu yasa ciksa beb yasa cıktıktan sonra askere gitmeye kalksam tazminatımi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için yasayı beklemenize gerek yok. Zaten askerlik sebebi ile işten çıkarsanız işveren tazminat ödemek zorunda.

 5. Ufuk

  Merhaba.
  2010 yilindan beri kurumsal bir sirkette calismaktayim.
  Ssk baslangicim ise 2007 dir. Toplamda 3200 gun pirimim mevcuttur. Bu yasa ile suan isten ayrilsam kidem tazminatimi alabilirmiyim. Yada devletin fonuna gecermi?
  Tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu yasa henüz çıkmadı hocam. Mevcut durumda kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hakkınız yok.

 6. Murat gencer

  İşçi açısından dezavantajı yok demişsiniz ama 15 20 yıl çalışan kişi bu yılları son brüt maaşa göre alıyor asgari ücret arttıkça para enflasyona ezilmiyor yeni sistemde bu açığı fon değerlenerek aşacakmış. Tabi o kazançtan stopajda mutlaka olur.

  1. Ömer Meriç

   Hocam fonlar sabit kalmıyor. Onlar da en az enflasyon oranında hatta daha da üstünde değerleniyor. Ayrıca gelir vergisine tabi tutulur mu onu bilmiyorum.

 7. Hakan Yamanyar

  Merhaba, peki hükümet böyle bir fonun kurulmasında bu defa kararlı mı? İşveren ve çalışan kesimin görüşlerine rağmen bu yönde adım atarlar mı sizce? Geçmişte yapılan denemeler bu nedenle başarısız olmuştu bildiğiniz üzere.

  1. Ömer Meriç

   Aslında bu sistemin önündeki en büyük engel işverenler. Zira çalışanlar açısından hiç bir dezavantajı yok ve çok avantaj sağlayacak. İşverenler ile uzlaşma sağlanırsa -ki sağlanacağını düşünüyorum- sisteme 2019 yılı içerisinde geçiş yapılabilecektir.

 8. Hakan Yamanyar

  Düzenlemenin ne zaman yapılacağı ve fonun ne zaman hayata geçeğine dair bir bilgi var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Net bir bilgi yok. ancak 2019 Cumhurbaşkanlığı programında yer almakta. 2019 içerisinde çıkmasını bekliyoruz.

 9. Deniz

  Merhaba, kurumsal firmada 4 yıldır calişmaktayim 2019 yilinda askere qidecem tazminatimi alabiliyormuyum ? Cevaplarsaniz cok sevinirim lütfen

 10. FATİH KALINLI

  BEN 12 YILDIR KURUMSAL BİR İŞYERİNDE CALIŞMAKTAYIM.KIDEM TAZMİNATIM TAVANDAN.5400 DESEK 64800 TL YAPAR.İŞ VEREN BİZLE UZLAŞMA YOLUNA GİDİP 55000 TL AL TAZMİNATI FONDAN BAŞLA DİYEBİLİRMİ.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yazıda da bahsedildiği üzere mevcut çalışanlar ile ilgili yapılacaklar konusunda henüz bir netlik yok. Bekleyip görmek lazım.

   1. Deniz

    Hocam askere qiderken tazminat alabiliyormuyum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşyerinde en az 1 yıl çalışmanız varsa işveren ödemek zorunda tazminatınızı.