Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Çalışan

Kıdem Tazminatı Hesaplama Programı 2019


01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında işten çıkmayı düşünüyorsanız kıdem tazminatı hesaplaması uygulamamız ile alabileceğiniz yaklaşık net tazminat tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz. Asgari ücretli çalışanlar için 2019 brüt asgari ücret esas alınarak brüt asgari ücretten kıdem tazminatı hesaplaması yapılacakken brüt maaşı yüksek olanlar için ise hesaplama tavan kıdem tazminatı 2019 tutarını geçmeyecek şekilde yapılıyor. Aşağıdaki kıdem tazminatı hesaplama uygulamamız ile kolayca ne kadar tazminat alabileceğinizi hesap edebilirsiniz. Program aracılığı ile yapamam derseniz ya da tereddütünüz varsa yazının sonundaki Soru sor bölümünden son brüt kazancınızı, toplam kaç ay çalıştığınızı, brüt maaşa ilave ödenen yardımlar toplamını yazmanız halinde ne kadar tazminat alabileceğinizi biz hesaplayabiliriz. 

Kıdem tazminatı hesaplama aracı


Kıdem tazminatı alma şartları 2019

Kıdemt tazminatından yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor,

 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten çıkmanız. ( Bu durumun bazı istisnaları var. Aşağıda belirtilmiştir. )
 • İşyerindeki çalışma sürenizin en az 1 yıl olması gerekmektedir.

Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde tazminat alabileceğiniz durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evlenen kadın çalışanın evlilik tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılması,
 • Askerlik sebebi ile işten ayrılma,
 • Ölüm halinde,
 • Emeklilik, malulen emeklilik v.s. gerekçesi ile işten ayrılanlara,
 • Sağlık problemlerinden dolayı işten ayrılanlara tazminat ödenir.

Detaylı bilgi için kıdem tazminatı alma şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır 2019

Kıdem tazminatı hesaplaması işten çıkış tarihindeki son brüt kazancınız esas alınarak yapılır. Örneğin son brtt kazancınız 2500 TL  ve toplam 1 yıl çalıştıysanız brüt kıdem tazminatı tutarınız 2500 TL dir. Alabileceğiniz net kıdem tazminatı tutarı hesaplaması da çok kolaydır. Sadece %7,059 damga vergisi kesintisinin ardından alınacak net tazminat hesaplaması yapılır. Kıdem tazminatından gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Kıdem tazminatı hesaplama örnek 2019

Kıdem tazminatı hesaplama formülü basit anlamda şu şekildedir. Brüt ücret toplamı- (toplam brüt ücretin %7,059’u)= net kıdem tazminatı.Kıdem tazminatı hesaplama formülü excel formatına kolayca aktarabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama örneği şu şekilde olacaktır;

Ali 30 Mart 2019 tarihinde işten ayrılmıştır. İşten ayrılış tarihindeki brüt kazancı 2700 TL, brüt yemek yardımı aylık 400 TL, yıllık brüt ikramiyesi ise 3000 TL dir. Bu durumda Ali’nin aylık brüt toplamı (3000/12)+2700+400= 3350 TL dir. Buna göre %7,059 damga vergisi kesintisi ile birlikte Ali BEY’e ödenecek net tazminat tutarı 1 yıllık çalışma için 3326 TL olacaktır. Ali BEY’in 26 aylık çalışması olduğunu düşünürsek 3326/12*26= 7200 TL tazminat ödenmiş olacaktır.

Kıdem tazminatı hesaplama örnekleri çoğaltılabilir tabi ki. Bizim yaptığımız basit anlamda bir hesaplama. Siz asgari ücretten kıdem tazminatı hesaplaması ya da diğer hesaplamalar konusunda kafanıza takılanları yazının sonundan sorabilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu 2019’da başlayacak mı ?

Malumunuz kıdem tazminatı fonu sürekli gündeme gelmekte. Hatta Hükümet 100 günlük eylem planına da aldı. 2019 yılında tazminat mevzuatında yeni bir düzenleme olacağını bekliyoruz ancak bu fona geçme şeklinde mi olur yoksa farklı bir uygulama mı olur bunu bekleyip görmek gerekiyor. Kıdem tazminatı fonu başlıklı yazımızdan geçilebilecek yeni sistem konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kıdem tazminatı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
4 Yorumlar

 1. Pınar Kasım 8, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 8, 2018
 2. Ceylan Kasım 9, 2018
  • Ömer Meriç Kasım 9, 2018

SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ