Kıdem Tazminatı Yeni Düzenleme Nasıl Olacak, Kimleri Kapsayacak ?

0

Kıdem tazminatı yeni düzenleme ile ilgili çalışmalar başladı. Yeni sistemin 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yeni kıdem tazminatı fon sisteminde hem işverenleri hem de çalışanları büyük değişiklikler bekliyor. Tazminat fon yasasının ayrıntıları da belli olmaya başladı. Kıdem tazminatı fonu son dakika gelişmeleri ile kıdem tazminatı ile ilgili son haberleri sayfamızda bulabilirsiniz. Yazımızın devamında ise yeni fon sisteminin nasıl olacağı hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı kaldırılıyor mu ?

Mevcut Kanunda güncel olarak işyerinde en az 1 yıl çalışması olan ve kendi isteği dışında işten ayrılan çalışanlara işverenleri tazminatlarını ödemek zorunda. Yeni sistemle birlikte tazminat kaldırılmayacak ancak hem devlet hem de işveren ile işçiler için en avantajlı sistem üzerinde çalışılmakta.

Daha tamamlayıcı emeklilik sistemi başlıklı yazımızda 2022 ile birlikte yeni emeklilik sistemine de geçileceğini belirtmiştik. İşte tazminatta fon sistemi de bu sistemin bir parçası olacak. Yeni sistemde iki formül üzerinde çalışıldığı alınan haberler arasında.

Birinci formül

Üzerinde çalışılan ilk  düzenlemeye göre;

  • Mevcut uygulamada tazminat hesaplaması 30 günlük brüt ücrete göre yapılmakta. Yeni sistemle birlikte 19 günlük kısmının yine mevcut sistemdeki gibi hesaplanması kalan 11 günlük kısmın da fonlara aktarılması planlanmakta.
  • Bu sistemde çalışanın 11 günlük brüt ücreti üzerinden fona aktarım sağlanacak.
  • İşçinin 19 günlük tazminat alacağı mevcut tazminat şartları esas alınarak hesaplanacak ve ödenecek.
  • 56 yaşın tamamlanması halinde biriken tutarlar iade alınabilecek ya da kişiye BES sisteminde olduğu gibi aylık bağlanabilecek.

İkinci formül

Üzerinde çalışılan bir diğer taslakta ise;

  • Fon için brüt maaş üzerinden %6 oranında prim kesilecek.
  • 4 puanı işveren hissesinden, 0,5 puanı işçi hissesinden alınacak. Devlet de ilave %1’lik katkı sağlayacak. Vergi indirimi de sağlanarak ilave 0,5’lik destek sağlanacak. Böylece toplam katkı payı %6 olacak.

Kıdem tazminatı yasa tasarısı eski çalışanları kapsıyor mu ?

Yeni sisteme 2022 yılı itibariyle geçilmesi planlanmakta. O tarihe kadar mevcut şartlar üzerinden ödeme ve hesaplama işlemleri devam edecek. Sonrasında ise yeni sisteme entegresi sağlanacak hak kaybının yaşanmaması sağlanacak.

Kendi isteği ile çıkanların kıdem tazminatı nasıl olacak ?

Güncel koşullara göre kendi isteği ile ayrılanlar bazı istisnai durumlar haricinde tazminat alamamakta. Bu istisnalara Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bu istisnalar askerlilik, evlilik nedeni ile ayrılma, sağlık problemleri v.s. olarak özetlenebilir.

Mevcut uygulamada henüz kendi isteği ile çıkacakların durumunun ne olacağı konusunda bir netlik yok. Ancak uygulama yukarıdaki formüllerden birisine göre olursa işçi kendi isteği ile bile işten çıksa tazminat kaybı olmayacak gibi durmakta.

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yürürlüğe girecek ?

Kıdem tazminatı fonu yasa tasarısının bu sene hazırlanması ve hem işveren hem de işçi tarafları ile görüşmelerin başlanması beklenmekte. Sistemle ilgili yasal sürecin en geç 2021 yılında tamamlanacağını ve sistemin 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle uygulamaya konulacağını bekliyoruz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.