Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı Süresi Uzatıldı

0

Koronavirüs tedblrleri kapsamında ekonomik dengeyi sağlamak, işten çıkarmaların önüne geçmek ve çalışanlar ile işverenlere destek sağlanması amacı ile yürürlüğe konulan kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağında 30 Ekim 2020 tarihinde sona eren süreler uzatıldı. Peki işten çıkarma ve kısa çalışma ödeneğinde süreler hangi tarihe uzatıldı ? İşte detaylar.

Kısa çalışma ödeneği 2 ay süreyle uzatıldı

Covid-19 dolayısıyla çalışmaları kısmen ya da tamamen azalan işyerlerinde çalışanlara verilecek kısa çalışma ödeneği süresi 30 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı. Buna göre şartları sağlayan işçilere 30 Aralık 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği ödenebilecek. Başvuru şartları, başvuruda izlenecek yol, gerekli evraklar ve tüm bilgilere kısa çalışma ödeneği hesaplama başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşten çıkış yasağı 2 ay daha uzatıldı

İstihdam dengesini sağlamak amacıyla getirilen çıkış yasağı uygulaması 30 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. Bu kapsamda işverenler işçi kendisi işten ayrılmadığı sürece ya da yüz kızartıcı suçlardan birisini işlemediği sürece çıkışını veremeyecek. İşten ayrılış kodları başlıklı sayfamızdan güncel çıkış kodlarına bakabilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.