Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı

2

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı. Özellikle pandemi hastalık Covid-19 ile gündeme gelen ve milyonlarca işveren ile işçinin yararlandığı ödenekte süre 1 ay daha uzatıldı.  Cumhurbaşkanın imzası ile yasa 30.06.2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Aynı düzenleme ile işten çıkarma yasağı süresi ile nakdi ücret desteği süresi de uzatıldı. Ayrıntılar yazımızın devamında.

Kısa çalışma ödeneği süresi 1 ay uzatıldı

Yeni düzenleme ile ödenek süresi aşağıda belirtilen şekilde uzatıldı;

 • 30 Haziran 2020 tairihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapan işyerleri için ödeneğin süresi yeni bir başvuru şartı aranmadan ve uygunluk durumu tespiti yapılmasına gerek kalmadan öncesinde ödenekten yararlanılmış olan işçiler için aynı şartların sağlanması kaydıyla kararın resmi gazetede yayımlanma tarihi olan 30 Haziran 2020 tarihinden önce kısa çalışma uygulaması biten işyerlerinde 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 1 ay süreyle,
 • 30 Haziran 2020 tarihinde hali hazırda ödenekten yararlananların maaşları ise ek 1 ay süre ile daha uzatıldı.

Kısa çalışma ödeneği hesaplama, başvuru formlarını indirmek ve detaylı bilgi edinmek için hemen Kısa Çalışma Ödeneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneğinde uygulama nasıl olacak ?

Yukarıdakilerden özetle;

 • İşverenlerin uzatılmış süreden yararlanabilmeleri için 30 Haziran 2020 tarihine kadar başvuru yapmış olmaları gerekiyor.
 • 30 Haziran 2020 ( dahil) tarihine kadar başvuru yapmayan işverenler uzatmadan yararlanamıyor.
 • Bu tarihe kadar bazı işyerleri için başvurmuş ancak diğerleri için başvuru yapmamış işverenler başvuru yapmadığı işyerleri için uzatma hakkından yararlanamıyor.
 • Yeni karara göre 30 Haziran’a kadar başvurusu olanların yeniden başvuru yapması gerekmiyor. Şartlar ve uygunluk tespiti de yeniden yapılmayacak.
 • Bu durumda işverenler mevcut devam eden KÇÖ ödeneğinden 1 ay daha yararlanmış olacaklar.
 • Kısa çalışmadan yararlanan ve sona eren işverenler de 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 30 günlük süre ile yararlanabilecekler.

İşten çıkarma yasağı 1 ay süreyle uzatıldı

Covid-19 tedbirleri kapsamında işçileri korumak ve ekonomik dengeyi sağlamak adına işten çıkarma yasağı getirilmişti. Bu süre normalde 17 Temmuz 2020 tarihinde sona ermekteydi. 30 Haziran 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan düzenlemeye göre süre 1 ay uzatıldı. Buna göre işten çıkarma yasağının bitiş tarihi 17 Ağustos 2020 tarihine uzatıldı. İşverenler bu tarihe kadar “29-Ahlak ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranış” ve diğer bazı istisnai SGK işten çıkış kodları dışında işçinin çıkışını veremeyecek.

Kısa çalışmada ödenek süreleri işsizlik ödeneğinden düşülmeyecek

Bildiğiniz gibi normal şartlar kısa çalışma ödeneği sona erdikten sonra işsiz kalanların kısa çalışma ödeneği aldığı süre işsizlik maaşı alınacak süreden düşürülmekteydi. Bu düzenleme ile buna da son verildi. Buna göre Koronavirüs nedeni ile kısa çalışmadan yararlanılan süreler devamında işsizlik maaşı alınması durumunda alınacak işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

Ücretsiz izin nakdi desteği devam edecek

Bildiğiniz üzere çıkış verilemeyen işçilerin ücretsiz izne çıkartılması ve ücretsiz izin boyunca şartları sağlayanlara da ücretsiz izin desteği ödenmesi düzenlemesi getirilmişti. 30 Haziran 2020 tarihli düzenleme ile bu süre de uzatılmış oldu. Bu kapsamda işverenlerin ücretsiz izne ayırdığı çalışanlara 17 Ağustos 2020 tarihine kadar nakdi ücret desteği ödenecek. Nakdi ücret desteği şartları, kimlerin yararlanabileceği, başvuruda izlenecek yol ve tüm detaylara Ücretsiz İzindekilere Maaş Desteği Şartları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum
 1. HALİT AKYOL

  2 tane sorumuz var
  1-22 haziranda biten kısa çalışma ödeneklerinde 30 hazirana kadar ne yapacağız
  2-22 haziranda biten ve çalışmaya başlayan müşterilere sonlandırma dilekçesi verecekmiyız.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar HALİT BEY.
   1- Yayımlanmış olan düzenlemeye göre başvuru şartı aranmaz diyor. Ancak maille İşkur’a yazarak teyit ettirmenizi öneririm.
   2-Bu konu hakkında da maalesef bilgi sahibi değilim. Bunu da sormanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.