Kısa Çalışmada Sgk Primi Ödenir mi ?

0

Kısa çalışmada sgk primi ödenir mi ? Koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok işveren faaliyetini tamamen durdurmak ya da azaltmak zorunda kalmış ve bu sürede de kısa çalışma ödeneği devreye alınmıştır. Bugüne kadar milyonlarca başvuru yapılmış olan kısa çalışma ödeneğinden milyonlarca çalışan yararlanabilecek.

Tabi kısa çalışma ödeneği ile birlikte gündeme gelen ve en çok sorulan soruların başında da bu süre boyunca sigortalıların primlerinin yatıp yatmayacağı. Son zamanlarda hem işverenler hem de çalışanlardan bu soru yoğun olarak iletildiğinden bu yazıyı yazma gereği duyduk. Şimdi hem bu sorunun cevabını verelim hem de konu hakkında merak edilen diğer soruların cevaplarını.

Kçö SGK primi ödeniyor mu ?

Gelelim en çok sorulan soru olan ödenek süresi boyunca sigortalı adına prim ödenip ödenmeyeceği hususuna. Bu süre boyunca işveren tarafından sigorta primi ve maaş ödemesi yapılamayacak. Tabi ay içerisinde belli dönemlerde çalışanlar için bu durum farklı. Ayın tamamı için ödenek ödenenleri işveren eksik gün bildirimi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirecek. Kısa çalışma ödeneği süresi boyunca çalışanın sadece genel sağlık sigortası primi İşkur tarafından ödenecek. Bunun dışında emeklilik primi ile diğer kısa vade primleri ödenmeyecek.

Bu süre boyunca ay içerisinde eksik çalışma nedeni sadece kısa çalışma ödeneği olanları işveren “18-Kısa çalışma ödeneği” eksik gün bildirim koduyla, kısa çalışma ödeneğinden başka eksik çalışma nedeni varsa bu durumda da 27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler kodu ile bildirim yapılması gerekmektedir.

  • Örnek 1 : 2020 Nisan ayının tamamında hiç çalışmayan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanan bir sigortalı için işveren “0-Sıfır” gün ve “0-Sıfır” kazanç ile SGK primini bildirir. 2020/Nisan için bu sigortalının primi bildirilmez. Ancak sadece İşkur tarafından GSS primi ödeneceği için sağlıktan hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanmaya devam eder.
  • Örnek 2: 2020 Nisan ayında 15 gün çalışan geri kalan 15 gün için ödenekten yararlanan çalışan için işveren 15 günlük prim bildirir ve 15 gün eksik bildirir. Bu durumda çalışanın 15 günlük gss primini İşkur öder.

Kısa çalışma yaptırılacak kişilere ait liste indir

Ödenek başvurusunda işverenlerden istenen evraklardan birisi de çalışma yaptırılacak sigortalılara ait listedir. Bu listede şartları sağlayan çalışanların bildirilmesi gerekmektedir. Gerekli şart ise son 3 yıl içerisinde en az 450 gün ssk priminin olması. Listeyi buradan indirebilirsiniz.

Kçö başlatma tarihi nedir ?

İşverenin İşkur’a başvuru için göndermiş olduğu listede ödenek başlama tarihi istenmektedir. Bu tarih işçinin kısa çalışmaya geçtiği tarihtir. Yani işyerinin faaliyetini tamamen durdurduğu ya da ara verdiği tarihi yazmanız gerekmektedir.

Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatıyor ?

Ödenek almaya hak kazananların ödenekleri bu ay yani Mayıs 5’i itibariyle ödenecek. Ödenek almaya hak kazananlar işverenlerine liste olarak bildirilecek. İşverenleri tarafından iban numarası İşkur’a bildirilenlerin ödemeleri kendi banka hesaplarına aktarılacakken bildirim yapılmayan ve ibanı tanımlanmayanların ödemeleri PTT’ye gönderilecek ve bu kişiler ödeneklerini PTT şubelerinden alabilecekler.

Kçö iban tanımlaması nasıl yapılır ?

Ödenek için iban tanımlama işlemi İşveren tarafından İşkur sayfası üzerinden online olarak yapılabilecek. Hem iban tanımlamasının nasıl yapılacağı konusunda bilgi edinmek, ödeneğin nasıl hesaplandığını ve ne kadar alacağınız hakkında bilgi sahibi olmak ve ödenek hakkında tüm detaylar için  kısa çalışma ödeneği hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kçö sorgulaması nasıl yapılır ?

Ödenek almaya hak kazananlar liste olarak İşkur tarafından işverenlerine bildirilecekler. Çalışanlar ödenek sorgulamasını İşkur üzerinden ya da e-devlet üzerinden yapabilmekte. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet kısa çalışma ödeneği sorgulama.

Kçö hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama işçinin brüt maaşı üzerinden yapılıyor. Ödenecek ödenek tutarı ödeneğin başladığı tarihten önceki son 12 aylık brüt kazanç ortalamasının %60’ı olmakta. En yüksek ödenek ise brüt asgari ücretin %150’sini geçememekte.

Kısa çalışma ödeneği emekliliği etkiler mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kısa çalışma süresinde kişinin SGK prim günü ödenmez. Bu süreler emekliliğe prim günü olarak yansımaz ya da sigortalılar bu süreleri daha sonra borçlanamaz. Emekliliğe olumsuz olarak tek etkisi bu süreye ait prim günlerinin emeklilik hesabına dahil edilmiyor olmasıdır. Başka bir etkisi yoktur.

Kısa çalışma ödeneği alan işçi çalıştırılabilir mi ?

Kısa çalışma için ödenek onayı alınan sigortalılar İşkur’a bildirilen gün kadar işyerinde çalışabilir. Eğer İşkur’a kısa çalışma süresi 30 gün olarak bildirildi ise bu durumda hiç çalıştırılamazlar. Eğer çalıştırılırlarsa işveren hakkında cezai işlem uygulanır ve ayrıca çalışana ödenen ödenen faizi ile birlikte geri alınır. Ancak kısmi kısa süreli çalışmalarda kısa çalışma süresi haricindeki sürede işçi çalıştırılabilir. Örneğin İşkur’a 15 gün kısa çalışma bildirildiyse işyerinde 15 gün çalışabilir.

Kısa çalışma ödeneğini işçi kabul etmezse ne olur ?

İşyeri kısa çalışmaya geçtiğinde işçi de bu uygulamaya geçmek zorundadır. İşkur tarafından kısa çalışması onaylanan sigortalılar zaten işyerinde çalıştırılamazlar ve bu suçtur.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.