Kobi Değer Kredisi Nasıl Alınır 2019

0

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK 10 Ocak 2019 tarihli açıklaması ile KOBİ’lere müjdeli haberi verdi. Kobilere 1 milyon liraya kadar kredi sağlanacak. Kobi Değer kredisi adı verilen bu kredi 13 banka tarafından finanse edilecek. Kredi taksitleri bir süre geri ödemesiz olacak. Kredi ile KOBİ’ler rahat bir nefes alacak. Peki KOBİ değer kredisinden kimler yararlanacak, kredi nasıl alınacak, başvurular nereye ve nasıl yapılacak ? İşte söz konusu kredi hakkındaki tüm detaylar;

2019 kobi değer kredisi alma şartları nelerdir ?

Krediden yıllık cirosu 25 milyon TL altında olan KOBİ’ler yararlanacak. Kredi vadesi 36 ay olacak ve krediden yararlanan KOBİ’ler ilk 6 aylık süre boyunca ödeme yapmayacak ve sonraki 30 ay ödeyecek. Aylık faiz oranı KOBİ değer kredisinde %1,54 olarak uygulanacak.

Krediden yaklaşık 40 bin işletmenin yararlanması bekleniyor.

2019 Kobi değer kredisi ile ne kadar kredi verilecek ?

Verilecek toplam kredi tutarı işletmenin faaliyette bulunduğu sektöre göre değişecek. İmalat sektöründe faaliyet gösteren ya da ihracat yapan KOBİ’lere 1 milyon liraya kadar kredi tahsis edilebicek. Diğer sektörlerde faaliyette bulunanlara ise 500 bin liraya kadar kredi verilecek.

İşletmenizin büyüklüğüne ve yıllık cürosuna göre verilecek kredi oranı farklılık gösterecek.

2019 Kobi değer kredisi için kredi verecek 13 banka hangileri ?

Krediye herzamanki gibi devlet bankaları öncülük edecek. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank kredi sağlayacak başlıca bankalar. Diğer 10 banka ise TEB, Vakıf Katılım Bankası, Albaraka, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Alternatif Bank, QNB Finans Bank, Garanti Bankası, Deniz Bank.

2019 kobi kredisi başvurusu nasıl yapılır, başvuruda istenen belgeler nelerdir ?

Başvurularınızı kredi için belirlenen 13 bankadan birisine yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Kredi başvurusu için istenen başlıca evraklar şunlardır;

  • İşletmenin yıllık cürosuna ilişkin dökümler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu borç durumu yazısı,
  • Vergi borç durumu yazısı,
  • Şirket iseniz güncel Ticaret sicil gazetesi,
  • Oda kayıt belgeniz,
  • İmza beyannameleri,
  • Kredi karşılığında verilecek teminatlara ait evraklar,
  • Kimlik fotokopileriniz.

Genel olarak istenecek belgeler yukarıdaki gibi olacaktır. Tabi işletmenin faaliyet alanına, büyüklüğüne v.s. gibi kriterlere göre farklı da olabilir. Kredi ön başvurusunda zaten bankanız gerekli olan belgeleri size liste halinde verecektir.

2019 kobi değer kredisi için vergi borcu yok yazısı nasıl alınır ?

İnternet vergi dairesi aracılığı ile online olarak borcu yok yazısını ya da borç varsa borç durumunuzu gösterir belge alabilirsiniz.

2019 kobi değer kredisi için SGK borcu yok yazısı nasıl alınır ?

Kredi başvurusu için bankanız sizden SGK borcu yok yazısını isteyecektir. SGK borcu yok yazısını e borcu yok uygulamasından kolayca online olarak alabilirsiniz. Eğer e borcu yok aktivasyonunuz yoksa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden dilekçe ile de alabilirsiniz.

Vergi, sgk, bağkur v.s. borcum var kobi değer kredisi alabilir miyim ?

Kredi alabilirsiniz ancak bir kısmı borçlarınıza mahsup edilebilir. Zira geçtiğimiz yıllarda verilen kredilerde aynı durum mevcuttu. Şu an bu kesin değil. Netleştiğinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Kobi değer kredisi 2019 hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.