Komiser Yardımcısı Maaşı 2022

0

Komiser yardımcısı maaşı ve komiser yardımcının görev ve sorumlukları konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Polis olmak isteyen kişilerin birçoğu göreve komiser yardımcısı olarak başlamak istemekte ve bu yüzden de hem maaşları hem de nasıl olunur konusu sürekli araştırılmaktadır. Bu yazımızda güncel olarak komiser yardımcılığı maaşı ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Komiser yardımcılığı nedir, şartları nelerdir, nasıl olunur ?

Kanun ve yönetmelikle belirlenen gerekli şartları sağlayarak emniyet bünyesinde komiser yardımcılığı rütbesinde göreve başlayan kişilerdir. Daha önce polis akademisinden mezun olan kişiler direkt olarak bu göreve başlamaktaydı. Ancak son yapılan değişikliklerle beraber komiser yardımcısı alım şekli de değişmiştir. Komiser yardımcısı olabilmek için adayların Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nden ( PAEM) başarı ile mezun olmaları gerekmektedir.

Komiser yardımcısı çalışma saatleri

Ülkemizde ve tüm dünyada polislik en zor meslek gurubu arasında değerlendirilmektedir. Hal böyle olunca da belli bir mesai saatine bağlı olarak ya da belirli saatlerde çalışmak maalesef mümkün olmamaktadır. Haftanın 7 günü ve 24 saat çalışma olabilmektedir. Görev gereği 7/24 çalışmaları gereken polislerin bu yüzden normal memurluk gibi 8.00-17.00 saatleri arasında çalışmaları mümkün olmamaktadır. Bu durum komiser yardımcısı olarak çalışanlar için de geçerlidir.

Komiser yardımcısı maaşları 2022

Gelelim asıl konumuz olan komiser yardımcılığı maaşlarına. Bu kapsamda maaşlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre hesaplanır. Her sene ocak ve temmuz aylarında maaşlara zam verilir. Maaş zammı toplu sözleşme ile belirlenir. Eğer enflasyon toplu sözleşme ile belirlenen zammın üzerinde olursa ayrıca enflasyon zammı da verilir.

Paem komiser yardımcılığı eğitimini başarı ile tamamlayan ve göreve ilk defa başlayanların 2022 yılı için net maaş tutarı 7800,00 TL’dir. Eğer kişi evli ise, eş çalışmıyorsa ve çocuk da varsa ortalama net maaş 8000 TL olabilmektedir. Kademe ve derece esas alınarak ortalama maaşların 8000-8500 TL arasında değiştiğini belirtmek yanlış olmayacaktır.

Polislerin emeklilik şartları nelerdir ?

Polisler sigorta kapsamı olarak 5510 Sayılı Kanunun 4/C kapsamında yani eski adı ile emekli sandığı kapsamındadırlar. Dolayısıyla emeklilik şartları da bu kapsama göre hesap edilir. İlk olarak 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayanların emekli olmaları için tamamlamaları gereken prim gün sayısı 9000 gündür. Erkekler için aranan yaş şartı 60 iken, kadınlarda ise 58’dir. Tabi fiili hizmet zammı da ekleneceğinden ve eklenen bu süreler yaştan da düşürüleceğinden daha erken yaşta emeklilik hakkı elde edilebilmektedir.

İlk defa polis olduğunuz tarihi, toplam hizmet süresi ile fiili hizmet zammı sürenizi bize yorum kısmından iletmeniz durumunda ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapabilirsiniz. Dilerseniz hemen memurların emeklilik şartları başlıklı yazımızı ziyaret ederek kendiniz de emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.