Komiser Yardımcısı Maaşı 2024

Komiser yardımcısı maaşı ve komiser yardımcının görev ve sorumlukları konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Polis olmak isteyen kişilerin birçoğu göreve komiser yardımcısı olarak başlamak istemekte ve bu yüzden de hem maaşları hem de nasıl olunur konusu sürekli araştırılmaktadır. Bu yazımızda güncel olarak komiser yardımcılığı maaşı ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Komiser yardımcılığı nedir, şartları nelerdir, nasıl olunur ?

Kanun ve yönetmelikle belirlenen gerekli şartları sağlayarak emniyet bünyesinde komiser yardımcılığı rütbesinde göreve başlayan kişilerdir. Daha önce polis akademisinden mezun olan kişiler direkt olarak bu göreve başlamaktaydı. Ancak son yapılan değişikliklerle beraber komiser yardımcısı alım şekli de değişmiştir. Komiser yardımcısı olabilmek için adayların Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nden ( PAEM) başarı ile mezun olmaları gerekmektedir.

Komiser yardımcısı çalışma saatleri

Ülkemizde ve tüm dünyada polislik en zor meslek gurubu arasında değerlendirilmektedir. Hal böyle olunca da belli bir mesai saatine bağlı olarak ya da belirli saatlerde çalışmak maalesef mümkün olmamaktadır. Haftanın 7 günü ve 24 saat çalışma olabilmektedir. Görev gereği 7/24 çalışmaları gereken polislerin bu yüzden normal memurluk gibi 8.00-17.00 saatleri arasında çalışmaları mümkün olmamaktadır. Bu durum komiser yardımcısı olarak çalışanlar için de geçerlidir.

Komiser yardımcısı maaşları 2024

Gelelim asıl konumuz olan komiser yardımcılığı maaşlarına. Bu kapsamda maaşlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre hesaplanır. Her sene ocak ve temmuz aylarında maaşlara zam verilir. Maaş zammı toplu sözleşme ile belirlenir. Eğer enflasyon toplu sözleşme ile belirlenen zammın üzerinde olursa ayrıca enflasyon zammı da verilir.

Paem komiser yardımcılığı eğitimini başarı ile tamamlayan ve göreve ilk defa başlayanların 2024 yılı için net maaş tutarı 43.800 TL’dir. Eğer kişi evli ise, eş çalışmıyorsa ve çocuk da varsa ortalama net maaş 45.000-47.000 TL olabilmektedir. Kademe ve derece esas alınarak ortalama maaşların 48.000-50.000 TL arasında değiştiğini belirtmek yanlış olmayacaktır.

Yeni komiser yardımcısı Maaşı44.000-46.000 TL
Doğuda komiser yardımcısı maaşı46.000-48.000 TL

PÖH komiser yardımcısı maaşı

PÖH komiser yardımcısı maaşı yukarıdaki tutarların bir tık üzerinde olabilmektedir. Polis Özel Hareket görevlileri özel görevlerde ayrıca ücret aldıklarından ortalama aylıkları net olarak 45.000-47.000 TL civarında olabilmektedir.

Polislerin emeklilik şartları nelerdir ?

Polisler sigorta kapsamı olarak 5510 Sayılı Kanunun 4/C kapsamında yani eski adı ile emekli sandığı kapsamındadırlar. Dolayısıyla emeklilik şartları da bu kapsama göre hesap edilir. İlk olarak 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayanların emekli olmaları için tamamlamaları gereken prim gün sayısı 9000 gündür. Erkekler için aranan yaş şartı 60 iken, kadınlarda ise 58’dir. Tabi fiili hizmet zammı da ekleneceğinden ve eklenen bu süreler yaştan da düşürüleceğinden daha erken yaşta emeklilik hakkı elde edilebilmektedir.

İlk defa polis olduğunuz tarihi, toplam hizmet süresi ile fiili hizmet zammı sürenizi bize yorum kısmından iletmeniz durumunda ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapabilirsiniz. Dilerseniz hemen memurların emeklilik şartları başlıklı yazımızı ziyaret ederek kendiniz de emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Komiser Yardımcısı nerede çalışır?

Komiser yardımcıları karakollarda, emniyet müdürlüklerinde görev alırlar.

Komiser yardımcılığı kaç yıl?

Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nden başarı ile mezun olanlar komiser yardımcısı olarak atanmaktadır. Komiserliğe atanabilmek için ise komiser yardımcılığında 4 yılın tamamlanması gerekmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın