Kredi Kartı Borçlarına Yapılandırma 2019

08 Ocak 2019 tarihli Ak Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN milyonlarca kredi kartı borçlusuna müjdeli haberi verdi. Kredi kartı borçlarına yapılandırma geliyor. Yapılandırma ile başka bankalarda kredi kartı borcu olanlar da krediden yararlanarak kredi kartı borçlarını kapatabilecek.

Malumunuz kredi borcu ya da kredi kartı borcu olanlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kara listeye alındıklarından ne kredi çekebilmekte ne de yeni kredi kartı çıkartabilmekte. Kredi için özel düzenleme çıkarılması halinde alınabilmekte. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjdeli habere göre Ziraat Bankası bu durumda olanlara kredi tahsis edecek. Kredi kartı borçlarınız başka bankada olsa bile krediden yararlanabileceksiniz. Peki Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma 2019 hakkından kimler yararlanabilir ? Kredi başvurusu nasıl yapılacak, gerekli belgeler neler ? İşte konu hakkındaki detaylar.

Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma kredisi 2019 başvurusu nasıl yapılacak, başvuruda gerekli belgeler neler ?

Kredi başvurusunu size en yakın Ziraat Bankası şubesine yapabilirsiniz. Tabi kredi başvurusunda sizden birtakım belgeler istenecek. Kredi kartı yapılandırması için bireysel kredi başvurusu başvurusunda yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kimlik fotokopiniz,
  • Kredi kartı borcunuzun olduğu banka/bankalardan almış olduğunuz ve güncel borç durumunuzu gösterir borç dökümleri,
  • Eğer ücretli çalışan iseniz maaş bordronuz,
  • Emekli iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emekli maaş dökümünüz,
  • Aynı zamanda esnaf iseniz vergi ve Sosyal Güvenlik borç durumunuzu gösterir yazı.

Kredi kartı borcu yapılandırma için ne kadar kredi verilecek, kredi vadesi kaç aylık olarak ? Faiz oranı ne kadar ?

Tahsis edilecek kredi tutarında aylık geliriniz göz önünde bulundurulacak ve kredi buna uygun olarak verilecek. Kredi vadesi en fazla 60 aya kadar olabilecek. . Uygulanacak faiz oranının yüzde kaç olacağı Ziraat Bankası tarafından açıklandı. Buna göre;

  • 24 aya kadar olan kredilerde faiz oranı %1,10,
  • 60 aya kadar olan kredilerde ise %1,20 olacaktır.

Kredi kartı borcunu peşin kapatanlar kara listeden çıkarılacak mı ?

Daha önce sicil affı 2019 başlıklı yazımızda kredi sicil temizleme için gerekli şartların ne olduğunu ve sicil affi için gerekenleri açıklamıştık. Kredi kartı borcunuzu peşin kapatsanız bile kredi sicil affı 2019 düzenlemesi çıkmadan kara listeden çıkarılmazsınız.

Kredi sicil affı yasası çıkmazsa kara listeden çıkabilmeniz için borçlarınızın tamamını kapatmanız ve 5 yıl beklemeniz gerekiyor.

Banka sicil affı 2019 düzenlemesi var mı ?

Maalesef verilen müjdeli haberde 2019 sicil affı düzenlemesi yer almıyor. Düzenlemenin daha kapsamlı olması açısından kara liste affı 2019 düzenlesinin de gelmesi büyük ihtiyaç diye düşünüyoruz. Sayfamızdan da okuyularımız sürekli olarak 2019 sicil affi varmi sorusunu soruyor. Bu çıkacak olan düzenleme kredi kartı yapılandırması ile ilgili. Kapsam genişletilerek sicil affi 2019 düzenlemesi de eklenir mi bunun için bekleyip görmek lazım. 2019’da sicil affı varmı konusundaki son dakika gelişmelerini sayfamızda takip edebilirsiniz.

2019 kredi kartı borcu yapılandırma ve 2019 kredi sicil affı konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle