Kredi Kartı ile Sgk Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile SGK ödeme hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen kredi kartı ile prim ödeme sistemi ile tüm işveren, bağ-kur, ek 5 tarım sigortası ve diğer isteğe bağlı sigorta kolları olmak üzere tüm sigorta prim ödemelerinizi kolayca ve kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminde prim ödemesi yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz olmadan SGK ödeme kredi kartı ile sisteminden primlerinizi ödeyemezsiniz. Ayrıca sadece kendinize ait prim borçlarını kendi e-devlet şifreniz ile ödeyebilirsiniz. Şöyle ki başkasına ait e-devlet şifresi ile başkasına ait prim borçlarını ödeyemezsiniz. Şimdi kredi kartı ile prim ödeme sisteminden primlerinizi nasıl ödeyebileceğiniz hakkında detaylı bilgi vermeye çalışalım.

Sgk kk ile ödeme hangi primler ödenir? 

SGK prim ödeme sistemi ile  online olarak ödeme yapabileceğiniz primler şunlardır :

 • İşveren prim borçları,
 • Tüm bağ-kur prim taksitlendirme ve yapılandırma ödemeleri,
 • isteğe bağlı sigorta ödemeleri,
 • Yapılandırılan tüm sosyal güvenlik prim borçları,
 • Kısacası tüm prim ödemelerinizi online olarak ve kolayca yapabilirsiniz.

Kk ile sgk ödemesi nasıl yapılır?

Kredi kartı ile prim ödemesi yapmak için;

 • Öncelikle kredi kart ile SGK primi ödeme sayfasına e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapınız.
 • Kredi kartı ile SGK prim ödeme sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza SORGU TÜRÜ ve SORGU TİPİ  alanları gelecektir.
 • Bu alanlarda ödemek istediğiniz prime uygun menüyü seçtikten sonra sorgulama yapıp kredi kartıyla SGK ödeme sistemine devam ederek karşınıza çıkan prim borcunu seçerek ödemenizi tamamlayabilirsiniz.
 • Şimdi gelin sırasıyla her bir borç türü için Sgk prim ödeme kredi kartı sisteminde hangi menüden ve nasıl ödeme yapacağınızı ayrı ayrı değinelim.

İşveren prim borcu sgk kk ödeme nasıl yapılır?

İşveren prim borçlarını ödemek için sırasıyla SORGU TÜRÜ :  4/1-A işveren tahsilatlarıSORGU TİPİ kısmında ise ödemek istediğiniz borca ilişkin menüyü seçerek sorgulamaya prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.  Sorgu tipi kısmında ödemek istediğiniz borç menüleri ve açıklamaları aşağıdaki gibidir;

 • İşveren cari dönem:  Bu menüde son ödeme tarihi geçmemiş, bulunduğunuz dönemdeki işveren prim borçları ödemesini yapabilirsiniz. Cari dönem son ödeme tarihi geçmemiş borç anlamına gelir. Şöyle ki işveren prim borçların da her ayın prim ödemesi için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Bu durumda takip eden ayın sonuna kadar ödenecek her bir prim borcu cari dönem menüsünden ödenmelidir.
 •  İşveren geçmiş dönem: Son ödeme tarihi geçmiş işveren prim borçlarınızı bu menüden ödeyebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi son ödeme tarihi geçmiş prim borcu takip eden ayın sonuna kadar ödenmeyen prim borcudur. Son ödeme tarihi geçen tüm İşveren SSK prim borçlarınızı bu menü üzerinden ödeyebilirsiniz.
 • İşveren ipc tahsilatı:  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işyerinize uygulanan idari para cezalarını bu menü üzerinden sorgulayarak ödeyebilirsiniz. İdari para cezası ödeme, itiraz işlemleri ve tüm detayları  sgk idari para cezası ödeme sayfamızda bulabilirsiniz.
 • İşveren icra dosya tahsilatı: İcra takibine alınmış işveren prim borçlarına ilişkin ödemelerinizi bu menü üzerinden yapabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus şudur:  her bir borç turu için ayrı ayrı borç çıkar ve her bir borç türü için bu borçları ayrı ayrı ödemeniz gerekmektedir.
 • İşveren icra taksit tahsilatı:   İcraya intikal etmiş olan işveren prim borçlarınızdan  6183 sayılı kanun gereği taksitlendirilmiş prim borçlarına ilişkin taksit ödemelerinizi bu menüden yapabilirsiniz
 • İşveren icra taksit peşinatı:  Bildiğiniz üzere icraya intikal etmiş olan işveren prim borçlarınızı taksitlendirme yapabilmeniz için peşinat ödemeniz gerekmektedir. Bu peşinatı ödedikten sonra taksitlendirme işlemi yapılabilecektir. Peşinat için kullanmanız gereken menüdür.
 • İşveren icra toplam borç tahsilatı:  Bu menü üzerinden  icrada taksitlendirmiş olduğunuz tüm borçlarınızı tek seferde kapatabilirsiniz.

Kredi kartı ile bağkur ödemesi nasıl yapılır? 

Hem cari dönem hem de geçmiş dönem bağ-kur prim borçlarınızı kredi kartı ile kolayca ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile bağ-kur prim,  yapılandırma,  taksitlendirme ve taksit peşinatı gibi tüm ödemelerinizi yapabilirsiniz. Kredi kartı ile bağ-kur primi ödemek için öncelikle SORGU TÜRÜ: 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları menüsüne geliniz.  SORGU TİPİ kısmında bağkur ödeme menüleri ve açıklamaları aşağıdaki gibidir. Kredi kartı yerine bankadan ya da mobil, internet bankacılığı kanalları ile atmlerden ödeme yapmak için hemen bağkur prim ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Bağ-kur cari dönem:  Son ödeme vadesi geçmemiş ve bulunduğunuz ay içerisindeki prim borçlarınızı bu menü üzerinden ödeyebilirsiniz.
 • Bağ-kur geçmiş dönem:  Son ödeme vadesi geçmiş bağ-kur prim borçlarınızı  ve yapılandırma kapsamındaki tüm prim borçlarınızı bu menüden sorgulayarak ödeyebilirsiniz. Yapılandırma kapsamındaki bağ-kur prim borcunu ödemek için bu menüden sorgulama yaptıktan sonra ilgili kanun gereği yapılandırılmış olan prim borcu toplamı karşınıza gelecektir. Toplam prim borcunu seçerek ödemek istediğiniz tutarı yazıp devam ederek yapılandırma ödemenizi yapabilirsiniz.
 • Bağ-Kur TP:  Bu menü üzerinden 6183 sayılı kanun gereği taksitlendirmek istediğiniz bağ-kur prim borcunuz için taksit peşinatını yatırabilirsiniz.

Kredi kartı ile sgk ödeme diğer ödemeler

Bağ-kur ve işveren prim borçlarının Sgk kredi kartı ile ödeme şekli yukarıda anlatıldığı gibidir. Şimdi gelelim diğer prim borçlarının kredi kart ile SGK ödeme şekillerine. Kk Sgk ödeme sisteminde SORGU TÜRÜ: Diğer ödemeler kısmına geldikten sonra sırasıyla  ödeme yapacağınız borç türleri ve açıklamaları aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 4A Tarım 2925:  Bu menü üzerinde 2925 isteğe bağlı Tarım SSK ödemelerinizi yapabilirsiniz. 2925 tarım ssk ile ek 5 tarım ssk güncel aylık prim tutarları ve konu hakkında tüm detayları ek 5 tarım ssk primi sayfamızda bulabilirsiniz.
 • GSS prim:  bu menü üzerinde genel sağlık sigortası prim ödemelerinizi yapabilirsiniz. Güncel genel sağlık sigortası prim tutarları ve GSS hakkında tüm detaylara gss primi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Ek5, Ek6, 5G, 4A Kısmi İBS, Topluluk:  Bu menüde ek 5 tarım sigortası prim borçlarınızı,  ek 6 kısmi sigorta borçlarınızı,  isteğe bağlı 5G prim borçlarınızı,   4A isteğe bağlı kısmi sigortalı prim tamamlama ödemelerinizi ve  topluluk sigortası ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Avans, kişi borcu, yersiz ödeme:  Bu menüden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından adınıza çıkartılan tüm borç ödemelerini,  yersiz olarak ödenen gelir ve aylık ödemelerini yapabilirsiniz.
 • 60-ek9 10 günden az tahsilatı:  Ev hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılan sigortalıların prim ödemelerini bu menüden yapabilirsiniz.
 • 61 ek9 10 günden fazla tahsilatı:  Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştırılan sigortalıların prim ödemelerini işveren t.c. Kimlik numarası ile bu menü üzerinden ödeyebilirsiniz.
 • 62 ek-9 hizmet tamamlama tahsilatı:  Bildiğiniz üzere ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan sigortalılar takip eden ayın sonuna kadar t.c. Kimlik numaralarıyla sigorta primlerini ödeyerek 30 güne tamamlama hakkına sahipler. Bu kapsamda olan sigortalılar t.c. Numaraları ile bu menüden ödeme yaparak prim ödemelerini 30 güne tamamlayabilirler
 • SGK borçlanma tahsilatı:   Bu menüde doğum borçlanması, askerlik borçlanması,  yurtdışı borçlanması kısacası SGK borçlanması ödemelerinizi yapabilirsiniz.

GSS/sgk borcu kredi kartı ile ödeme

K kartı ile sgk ödeme sisteminden Genel Sağlık Sigortası kısa adı ile GSS prim borçlarınızı da ödeyebilirsiniz. kredi kartı ile SGK borç ödeme sisteminden GSS prim borcunu ödemek için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Sorgu Türü-Diğer Tahsilatlar,
 • Sorgu Tipi-GSS Prim. 
Sgk avans kişi borcu yersiz ödeme nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu çeşitli nedenlerle kişilere borç oluşturulabilmekte. Bunlar kişi borcu olarak tanımlanmakta. Ödeme işlemini kredi kartı ile yazımızda anlatıldığı gibi sgk primi kredi kartı ile ödeme sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile sgk yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

sgk primi ödeme kredi kartı ile sistemi üzerinden yapılandırılan tüm işveren, 4b bağkur ve diğer sosyal güvenlik primlerinizi kolayca ödeyebilirsiniz. Bağkur yapılandırma ödemelerini T.C. ile bağkur geçmiş dönem menüsünden yapabilirsiniz. İşveren ve diğer prim ödemelerini nasıl yapabileceğiniz ise yazımızda anlatılmıştır.

SGK ödemeleri kredi kartı ile yapılır mı?

Sgk kredi kartı ile prim ödeme sisteminden primlerinizi online olarak ödeyebilirsiniz. SGK borç kredi kartı ile ödeme yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer online bankacılık kullanıyorsanız bankanızın sistemi üzerinden de kart ile ödeme yapabilirsiniz.

SGK kredi kartı ile ödeme saat kaça kadar?

Saat 23.45’e kadar ödeme yapabilirsiniz. 23.45-00.15 zaman aralığında kredi kartıyla SGK ödemesi sisteminden ödeme yapılamamaktadır.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın