Kredi Sicil Affı 2019 Ne Zaman Çıkacak ?

Bankalardan kredi çekenler ve çektikleri bu kredi borçlarını vadesinde ödemeyenler ile kredi kartı borçlarını vadesinde ödemeyenler bir süre sonra kara listeye alınmakta ve bankalar bu kişilere ne kredi tahsis etmekte ne de kredi kartı vermekte.  Bankalar ve ya kredi tahsis eden diğer finans Kurumları kara listede olan kişileri güvenilir görmüyor ve hiç bir şekilde kredi kartı ya da kredi tahsis etmiyor.  Kara listeden çıkabilmek adına normalde  tüm borçlarınızı sıfırlamanız ve 5 yıl süre ile beklemeniz gerekiyor. Ancak bireysel kredi sicil affı olması halinde borçlarınızı yeniden yapılandırıp ödediğinizde kara listeden hemen çıkabilmektesiniz.

Banka kredi sicil affı düzenlemesi en son 2017 yılında çıkmıştı ve binlerce kişi bu düzenlemeden yararlanarak kara listeden çıkma hakkı elde etmişti. Şimdi ise gözler 2019 yılına çevrildi. Malum seçimler de var ve kara listediki binlerce kişi yeni bir sicil affı düzenlemesini beklemekte. Bu yazımızda 2019 kredi sicil affı konusunda kredi sicil affı son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Kredi sicil affı son dakika 2019, banka kredi sicil affı ne zaman çıkacak?

Şu an için gündemde olmamakla birlikte kredi sicil affı ile ilgili düzenlemenin 2019 yılı içerisinde yapılabileceğini bekliyoruz. Olası bir kredi sicil affi ciktimi düzenlemenin aşağıdaki gibi olacağını beklemekteyiz;

1-Sicil affı düzenlemesi nasıl olacak ?

Çıkacak yasa ile;

  • Bireysel krediler ya da kobi kredilerinden ödeyemediği taksitlerden dolayı kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık dönem içerisinde olanların 2019 sicil affı yasası ile kredi sicilleri temizlenecek.
  • Kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden dolayı kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına rağmen 5 yıllık sicil ödeme dönemi içerisinde olanların sicilleri temizlenecek.
  • Halen borcu olan ve bu borçlarını ödeyemediği için kara listeye alınanlara borçlarını yeniden yapılandırarak verilen süre içerisinde ödemeleri halinde sicilleri temizlenecek. 2017 yılında çıkan yasada 6 aylık süre verilmişti.
  • Borçların ödenmesi konusunda devlet herhangi bir yardım yapmayacak. Ancak uygun faizlerle kredi verilerek tüm borçlarının ödenmesi ve sicilin temizlenmesi sağlanabilecek.

Bir önceki sicil affında kara listedeki kişiler sicil affi cikti ama bankalar kredi vermiyor gibi bir sorunla karşılaşmıştı. Umarız yeni çıkacak afta sicil affı bankalar kredi vermiyor sorununu yeniden yaşamayız.

2-Kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır ?

Başvurular kredi ya da kredi kartı borcunun olduğu bankaya yapılacak. Başvuru için belli bir süre verilecek ve bu süre içerisinde başvuru yapmanız istenecek.

3-Sicil affı hangi borçları kapsıyor ?

Düzenleme çıkması halinde aşağıdaki borçlar kapsama alınabilecektir;

  • Ödenmemiş kredi kartı borçları,
  • Karşılıksız çekler,
  •  Vadesinde ödenmemiş ve takibe alınmış kredi borçları,
  • Protestolu senet borçları.

4-Kara listede olup olmadığımı nasıl sorgulayabilirim ?

Kredi kartı ya da kredi borçlarınızdan dolayı kara listeye alınıp alınmadığınızı borçlu olduğunuz bankadan/finans kuruluşundan sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği ( TBB) risk merkezinden de sorgulama yapılabilir. Bunun için birçok başvuru yöntemi bulunmaktadır. TBB risk merkezi sayfasını ziyaret ederek konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi sicil affı 2019 son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kredi sicil affı ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle