Malulen Emeklilik Şartları Hangi Hastalıkları Kapsıyor ?

3

Malulen emekli olabilmek için kanunen birçok şart aranmakta. Bu konuda detaylı bilgiye hangi şartlarda malulen emekli olunur başlıklı yazımızda yer vermiştik. Tabi aranan bu şartların içerisinde en önemlisi de hastalığınızın SGK tebliğinde yer alan malulen emeklilik hastalıkları listesinde yer alıyor olması. Doğal olarak çalışanların da cevabını en çok merak ettiği malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor sorusu olmakta. Bu yazımızda hangi hastalıklardan malülen emekli olunur, malulen emeklilik şartları nelerdir, kimler malulen emekli olabilir v.s. gibi konularda bilgi bulabilirsiniz.

Malülen emeklilik şartları nelerdir ?

Bu kapsamda emekli olabilmeniz için aranan temel şart hastalığın sigorta, bağkur girişinden sonra meydana gelmiş olması. Eğer hastalığınız doğuştan varsa ya da sigortalı, bağkurlu v.s. olmadan önce varsa malulen emekli olamazsınız. Aranan diğer şartlar ise en az 1800 gün sigorta, bağkur v.s. olması ve 10 yıldan beri sigortalı olmanız. Tabi en önemlisi de SGK sağlık kurulu tarafından işgücünüzü en az %60 ve üzerinde kaybettiğinizin tespit edilmiş olması. Bu şartları sağladığınızda ve hastalığınız da malülen emeklilik hastalık listesinde yer alıyorsa emekli olma hakkından yararlanabilirsiniz.

Hangi hastalıklardan emekli olunur ?

Gelelim asıl konumuz olan hangi hastaliklar malulen emekli olur sorusunun cevabına. Aslında malulen emeklilik hastalıkları nelerdir sorusunun cevabı gayet basit. Daha önce hangi hastalıklarda malulen emekli olunur başlıklı yazımızda hangi hastalıklar malulen emekliliği kapsar konusunda detaylı bilgi vermiştik.

Malülen emekli hastalıkları SGK yönetmeliği ile belirlenmekte ve liste her yıl güncellenmekte. Listeyi indirererek sizin hastalığınızın kapsama girip girmediğine göz atabilirsiniz. Malülen emekli hastalıkları listesini indir

Malulen emekli olmak için hangi hastalıklar geçerli konusunda listeyi verdikten sonra gelelim konu hakkında çok sorulan bazı sorular ve cevaplarına.

Malulen emeklilik şartları yüzde kaç oran olması gerekir ?

Okurlarımız tarafından yüzde kaçla malülen emekli olunur sorusu da sıklıkla soruluyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi en az %60 ve ya üzeri rapor gerekiyor.

Tek böbrek erken emeklilik hakkından yararlanabilir mi ?

Tek böbrekli engelli raporunuz varsa ve  1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlıyorsanız SGK’ya başvuru hakkınız var. Emekli olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir. Tek böbrek yüzde kaç özürlü oluyor sorusunun cevabını bizim vermemiz yanlış olacaktır.

Panik atak malülen emeklilik hakkından yararlanabilir mi ?

En az 1800 prim gün sayısı ile 10 senelik sigorta zamanı şartını sağladıysanız başvuru hakkınız var. Olup olamayacağınıza SGK sağlık heyeti karar verir.

Kanser hastaları malulen emekli olabilirmi ?

Daha önce kanser hastaları malulen emeklilik şartları yazımızda da ayrıntılı değinildiği üzere en az 1800 gün ve 10 yıllık sigorta süresi şartını sağlayanlara kanser teşhisi konulduğu anda başka bir şart aranmadan malulen emekli maaşı bağlanır.

Hangi psikolojik hastalıklar malulen emekliliği kapsar ?

Yukarıda vermiş olduğumuz malulen emeklilik için hastalıklar listesindeki Psikolojik/Nörolojik hastalıklar kısmından kapsayan hastalıklara göz atabilirsiniz. Psikiyatri malulen emeklilik şartları da yukarıda belirtilen şartlar ile aynıdır.

Bypass sonrası malulen emeklilik işlemleri nasıl yapılır ?

Bypass sonra erken emeklilik için başvuru hakkınız var. SGK en azından kontrole tabi tutarak belli süre boyunca maaş bağlayabilir. Ama bu ömür boyu bağlanmaz. Eğer 1800 gün ve 10 yıl şartı sağlanıyorsa bypass olan kişilerin de başvuru hakları var. Ama tabi ki bypass ameliyatı malulen emeklilik hakkı için son karar SGK sağlık heyetinde.

Kalp hastaları malulen emekli olabilirmi ?

Sadece kalp hastalığınız varsa ve haricinde bir rahatsızlık yoksa genelde SGK uygun görmüyor. Ancak genel şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Hangi hastalar malulen emekli olabilir konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
3 Yorum
 1. Yasin

  Vergii indiriminden faydalanıyorum .giriş 199 9.01.02 doğum tarihi 1975.02.16 şuan 3852 günüm var yüzde 52 engelliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplam 4080 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   1. Yasin

    Teşekkürler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.